Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας σε κάτι. Υπάρχει κάποιος φίλος που να χρησιμοποιεί το meade lx200 12" GPS; Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και θα ήθελα μερικές πληροφορίες όπως του τι μπορεί να δει κανείς μέσα από την πόλη. Δηλαδή τι λεπτομέρειες βλέπει στον Δία στον Άρη (αυτή την εποχή) ή ακόμα και τι μπορεί να δει από γαλαξίες. Θα μπορώ να το "κουμαντάρω " λόγω βάρους και όγκου; Θα το χρησιμοποιώ κατά 90% στην πόλη (ξέρω... φωτορύπανση κτλ.).

Επίσης έχει κάποιος φίλος χρησιμοποιήσει το SPX300f4 της Orion ?

Είμαι μεταξύ των δύο παραπάνω τηλεσκοπίων και θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σ αυτά.

 

Αφού "έψησα" και την σύζυγο νομίζω ότι πλέον είναι καιρός να πάρω κάτι καλύτερο από το LX90 που έχω και που παρεπιπτόντως πουλάω, όπως επίσης και ένα ζευγάρι κυάλια Celestron skymaster 20x80 με τον τρίποδά τους(berlebach with magic ball).

SAC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το LX200 12" έχουν οι Γιώργος Νικολιδάκης της ΕΑΕ:

http://www.geocities.com/ginik_gr/

και ο Takis: http://www.taki.gr/Greek/index.php

Επικοινώνησε μαζί τους για να τους θέσεις τα ερωτήματα σου.

Πάντως το LX90 είναι πολύ καλό για παρατήρηση από την πόλη, που ούτως ή άλλως δεν μπορεί να γίνει αξιόλογη παρατήρηση βαθύ ουρανού.

Οι πλανήτες θα φαίνονται πολύ καλύτερα με το 12", όμως είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και υπάρχουν μεγάλες δυσκολίες αν δεν είναι μόνιμα στημένο κάπου. Σωλήνας και πηρούνι ζυγίζουν περίπου 35 κιλά και η τοποθέτησή τους πάνω στον τρίποδα είναι επικίνδυνη αν γίνεται από ένα άτομο.

Το LX90 έχει πολύ μεγαλύτερη ευκολία μεταφοράς και στησίματος, ενώ ταυτόχρονα οι 8" είναι επαρκείς για πολλά πράγματα.

Πάνω από τις 8" το βάρος και η δυσκολία μεταφοράς μπορεί να είναι αποτρεπτικά της παρατήρησης!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχει και ο nikfoe στείλτου μύνημα να μάθεις ότι χρειάζεσαι.Πάντως ο Ηλίας έχει δίκιο είναι αρκετά μεγάλο και βαρύ, σκέψου το καλά.Οπως και να το κάνουμε οι παρατηρήσεις απο την πόλη δεν είναι και ότι καλύτερο ,για αυτό τρέχουμε στα βουνά, για να φτάνουμε τα τηλεσκόπια στα όρια τους και να απογειώνουμε τις παρατηρήσεις .
"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Το ξέρω ότι είναι βαρύ και ασήκωτο όμως έχω στο μυαλό μου μία σκέψη για "ημιμόνιμη" εγκατάσταση (βάση με ροδάκια).
SAC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

LX 200 12" για τήν πόλη... Νομίζω ότι δέν εκμεταλέυεσαι τίς δυνατότητές του. Σέ ένα ουρανό χωρίς φωτορύπανση η διαφορά από ένα 8" ας πούμε είναι τεράστια. Όμως στήν πόλη δέν είναι και τόσο μεγάλη που να δικαιολογούν τήν διαφορά τιμής. Και με τα δύο βλέπεις χάλια. Απο το σπίτι μου (Γλυκά Νερά) αξίζει μόνο πλανήτες να δείς. Από βαθύ ουρανό λίγα πράγματα που άν τα δείς απελπίζεσαι κιόλας απο ένα τηλεσκόπιο τόσο μεγάλου διαμετρήματος. Τί μπορείς να δείς απο Δία Άρη μέσα απο τήν πόλη αυτόν τον καιρό? Ο Δίας αν δέν κάνω λάθος βρίσκεται κοντά (angular distance) στόν ήλιο αυτόν τον καιρό οπότε δέν μπορείς να δείς τίποτα. Παλιότερα πάντως είχα κατορθώσει να ξεχωρίσω καθαρά την ερυθρά κηλίδα. Γιά τόν Άρη θά σου απαντήσω στίς επόμενες μέρες. Όσον αφορά το κουμαντάρισμα. Για το σπίτι ειναι σχετικά εύκολα τα πράγματα. Αρκεί να έχεις κάποιον να σε βοηθήσει να το στήσεις. Έχω ακούσει ότι κάποιοι μπορούν να το στήσουν μόνοι τούς αλλά εγώ δέν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Άν το στήσεις μετά είναι εύκολα τα πράγματα. Επίσης εγώ αντιμετωπίζω άλλο ένα πρόβλημα στο σπίτι. Όταν τελειώνω το ξεστήνω. Οπότε αναγαστικά ξυπνάω κάποιον λόγω τής περασμένης ώρας. Βέβαια εσύ από ότι γράφεις με την ημιμόνιμη εγατάσταση δέν θά έχεις πρόβλημα με τα παραπάνω εκτός από ένα: Με τα ροδάκια που θα το κυλάς θα το βάζεις μέσα στο σπίτι φαντάζομαι. Η πόρτα που θα το βάζεις είναι διπλή? Γιατί απο μονή δέν νομίζω να χωράει. Γιά τήν εξόχή όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Δύσκολες καταστάσεις. Βάλε στο αμάξι στήσε ξεστήσε... Μετά απο κανα δυό μέρες σου περνάει και η μέση οπότε εντάξει. Άν έχεις αρκετά μεγαλύτερο αμάξι απο golf ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα. Ελπίζω να βοήθησα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nicfoe,

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αυτά που περιγράφεις σχετικά με τον Δία είνα ακριβώς αυτό που περίμενα να ακούσω. Όσο για τον βαθύ ουρανό και εγώ στην Α.Γλυφάδα που βρίσκομαι η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω πολλά πράγματα όμως θα έλεγα ότι βλέπω αρκετά (για πόλη). Από ότι λες μάλλον σε αυτά δεν θα πρέπει να περιμένω και σπουδαίες αλλαγές, όμως τι γίνεται με την αστροφωτογράφηση; Μήπως εκεί τα πράγματα βελτιώνονται σε σχέση με ένα 8"; Τώρα όσο για την πόρτα μου έκοψες την φόρα... Είναι μονή.... :cry: Κάτι θα βρω όμως......έστω και χωρίς ροδάκια.

 

Μακάρι να είχα παιδιά την δυνατότητα να πάρω τα βουνά τότε ίσως να μην άλλαζα τηλεσκόπιο όμως ο φόρτος εργασίας που έχω και η κατάσταση η οικογενειακή που....αναμένω (δίδυμα!!) δεν νομίζω ότι θα μου επιτρέψουν τέτοιου είδους εξορμήσεις περίπου μέχρι να βγω στην σύνταξη σε περίπου 30 χρονάκια δηλαδή... :shock: Για αυτό και ήλπιζα μέσα στα χάλια της φωτορύπανσης βελτίωνα κάπως την κατάστασή μου ως αναφορά την αστροπαρατήρηση..

SAC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μόνη camera που έχω χρησημοποιήσει με το τηλεσκόπιό μου είναι το LPI. Οπότε για βαθύ ουρανό άν ξέρει κάποιος άλλος να σε διαφωτίσει. Όσον αφορά τήν πόρτα δέν χωράει η βάση. Και εγώ όταν το πήρα σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο πραγμα. Τα ροδάκια. Τελικά δέν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα μέ τήν πόρτα οπότε κάθε φορά το στήνω. Ίσως βέβαια να μπορέσεις να το μεταφέρεις πάνω σε ροδάκια με το τρίποδο ημίκλειστο. Αλλά εγώ το φοβάμαι..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να είχα παιδιά την δυνατότητα να πάρω τα βουνά τότε ίσως να μην άλλαζα τηλεσκόπιο όμως ο φόρτος εργασίας που έχω και η κατάσταση η οικογενειακή που....αναμένω (δίδυμα!!) δεν νομίζω ότι θα μου επιτρέψουν τέτοιου είδους εξορμήσεις περίπου μέχρι να βγω στην σύνταξη σε περίπου 30 χρονάκια δηλαδή... :shock: Για αυτό και ήλπιζα μέσα στα χάλια της φωτορύπανσης βελτίωνα κάπως την κατάστασή μου ως αναφορά την αστροπαρατήρηση..

Αντωνη,

 

Φυσικα μπορεις να βρεις και κατι σε περιοχη οπου η φωτορυπανση δεν ειναι οσο εντονη οσο ειναι στη Γλυφαδα. Πχ. τα βορειοανατολυκα προαστεια της Αθηνας (Νεα Μακρη, Μαραθωνος κα). Απλα μια ιδεα ....

 

Διπλα συγχαρητηρια για τα μικρα!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι δεν καταργεις τελειως το τριποδο?Βαλε το τηλεσκοπιο πανω στο τραπεζακι (σχημα τριγωνικο ωστε να ειναι απο μονο του τριποδο,καλης ποιοτητας ροδες με φρενο,και ενα υποτυπωδες συστημα αλφαδιασματος).Ετσι θα βγαζεις πολυ ευκολα ''βολτα'' το τηλεσκοπιο ,μαζι με ολη του την προικα ταυτοχρονα στα ραφια.

lx-200-web.thumb.jpg.8683197f52c485bdac87a3a18e3e00f9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη,

Σε ευχαριστώ...διπλά. Θαυμάζω την δουλειά σου και όνειρό μου είναι κάποια στιγμή να μπορέσω να βγάλω κάποια φωτογραφία σαν τις δικές σου αν και το βλέπω πολύ δύσκολο.. Τώρα ως αναφορά το τραπεζάκι είναι πολύ καλή ιδέα όμως kostakis εδώ πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τα ports και τα connections με το τηλεσκόπιο αυτό από ότι έχω καταλάβει είναι πάνω στην βάση του τρίποδα..Άρα τον τρίποδα τον χρειάζομαι οπωσδήποτε. Δεν ξέρω ρε παιδιά μήπως πρέπει να πέσω κατηγορία και να πάω στο δεκάρι;

Πάντως το ότι θα πάρω κάτι μεγαλύτερο από lx90 είναι σίγουρο.

Το lx90 ρώτησα τον Νομικό και το πουλάει 2300.Εγώ το δίνω 1500 με ισημερινή βάση, βάση με ροδάκια και το connection camble για σύνδεση με pc. Πιστεύω ότι είναι καλή τιμή και αν υπάρχει κάποιος στο site που ενδιαφέρεται ας μου πει.

SAC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι στο τριποδα. ειναι στη βαση της πηρουνας.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέν είναι αναγκαίος ο τρίποδας για να λειτουργήσει το τηλεσκόπιο. Όπως σωστά λέει ο φίλος Flashy

Δεν ειναι στο τριποδα. ειναι στη βαση της πηρούνας.

Απο εκεί και πέρα δέν ξέρω κάτα πόσον μια τέτοια ιδέα (το συγεκριμένο σχέδιο του KOSTAKIS) δίνει ανεκτή σταθερότητα στο τηλεσκόπιο. Η στήριξη είναι πολύ σημαντικό μέρος του τηλεσκοπίου. Μία καλή στήριξη κάνει μεγάλη διαφορά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλη,

 

Αυτο που περιγραφεις ηδη υπαρχει (πχ απο την γνωστη εταιρεια JMI). Πχ. http://jims-mobile.telescopes.com/products/Jims_Mobile_JMI_Wheeley_Bars_Medium_Size_Universal_30951.html .... και με 120$ απο εδω: http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=385457 ...

 

Αν ειχα κατι τετοιο για τη βαση της Losmandy (G-11), δεν θα ειχα παθει τη ζημια τον Φεβρουaριο με το C14. :cry:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φτου, πάλι με προλαβε άλλος!

------------------------------------

Ο.Κ. αλλά η δική μας κατασκευή θα μας βγεί ... τσάμπα!

Μέχρι και τα ροδάκια θα τα βγάλουμε απο τους... σκουπιδοτενεκέδες της γειτονιάς!!!

Ηδη φαντάζομαι πρωτοσέλιδα εφημερίδων:

"την ευθύνη ανέλαβε η άγνωστη μεχρι τώρα οργάνωση ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΛΑΙΚΟ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ"

-------------------------------------

Ολο το σκουπιδοτενεκέ μπορούμε να παρουμε!Τον γυρνας ανάποδα και φτιάχνεις ΘΟΛΟ!

Εχει κάτι τέτοιο η JMI?

-------------------------------------

Προσαρμόζουμε μοτέρ στην ιδιοκατασκευή μας με ασύρματο τηλεχειρισμό!

Οπότε το τηλεσκόπειο αποφασίζει να αυτονομηθεί!

Ο κ.Σακαρέλλος το κυνηγαει φωνάζοντας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

________________________________________

Λοιπόν σοβαρά τώρα

Aντώνη σ'ευχαριστω

Mου αρεσε(???) η κατασκευή της JMI

Ειδικά οι τρεις βίδες που λειτουργούν σαν φρένα!

Νομίζω οτι ο κ.Σακαρέλλος θα εξυπηρετηθει με ελάχιστο κόστος.

Ροδάκια ποιότητας βρίσκεις πανεύκολα, π.χ.στο Praktiker.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κατασκευη ειναι τελειως ακαμπτη. Οι ροδες απο τεφλον δεν εχουν καμια ελαστικοτητα(2 σταθερες,μια οδηγος)Ηκατασκευη μπορει ασφαλεστατα να γινει απο σιδερο η ξυλο με τα ιδια καλα αποτελεσματα.(θα προτιμουσα λουστραρισμενο ξυλο για λογους βαρους και αισθητικης).Θα μπορουσε καποιος να παρακαμψει το ''αδυνατο σημειο'' της κατασκευης,τις ροδες,τοποθετοντας πισω απο αυτες,ρυθμιζομενα ποδαρακια επιπλων,τα οποια οταν θα ''μεγαλωναν''θα πατουσαν στο δαπεδο προσφεροντας σταθεροτητα,ενω θα εδιναν και δυνατοτητα ρυθμισης επιπεδου ανωτερη και ευκολοτερη απο του τριποδα.

Υ.Γ Λογω των συχνων εκρηξεων και υβρεων που ακουγονται απο το εργαστηριο του,ο Μαξπλανκ θεωρειται ουτως η αλλως τρομοκρατης απο τις αρχες. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ σωστά Kostakis,όλα όσα λες!

Κατασκευαστικά λάθη της JMI:

1)Η τοποθετηση των σκελών του τρίποδα έξω απο τα ροδάκια εχει σαν αποτέλεσμα η ροπή του βάρους κατά τη μετακίνηση να τείνει να αναποδογυρίσει το τήλε.

2)Εντελως απαράδεκτα οριζόντια αντερίσματα.Αδυνατουν να εμποδίσουν καμπύλες στρεβλώσεις.

Τα συλλυπητήριά μου στον μηχανικό που τα σχεδίασε.

Graphic1.jpg.42ad38d4b96029504afd5fe3d625cc53.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά με τα ροδάκια και τις βάσεις όμως φανταστείτε ότι ο χώρος μέσα στον οποίο βάζω αυτή την στιγμή το lx90 μου μαζί με την βάση με τα ροδάκια χωράει ίσα ίσα (και μιλάω για χιλοστά!!). Άρα δεν νομίζω ότι δεν θα με βολέψει οποιοδήποτε βάση με ροδάκια στο 12κάρι!

 

Το θέμα είναι αν μπορώ να το στήσω-ξεστήσω μόνος μου (και χωρίς να ξυπνήσω κανένα Νίκο, γιατί την επόμενη μέρα το πρωί θα βρούνε το πτώμα μου) το ρημάδι ή να πάω σε δεκάρι;;

Είμαι γερό παληκάρι αλλά 35 κιλά...Μήπως πρέπει να αρχίσω και γυμναστήριο όπως μου πρότεινε ειρωνικά η σύζυγος;; Τώρα στα γεράματα....

SAC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα μη μασας εγω καταφερνω το 10ρι ντομπ μαζι με την βαση του :lol:

 

 

Παντως δικη μου γνωμη ειναι να το "τραβηξεις" μεχρι τελους για 12" εφοσον μπορεις να το εχεις. Θα ειναι πολυ πιο σπουδαια η διαφορα απο το ηδη 8ρι σου...

 

 

ΥΓ: Για την πορτα μπορεις να κανει τπτ? Πχ να την μεγαλωσεις?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ τρόμαξα να πείσω την θειά μου να με αφήσει να βάζω εκεί το τηλεσκόπιο. Να γκρεμίσω την πόρτα; Εκεί θα με βγάλει στον Μάκης....

Αν και το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην πόρτα αλλά και στον χώρο που μπαίνει το τηλεσκόπιο. Φαντάσου ότι είναι κάτι σαν διάδρομος και χωράει ίσα ίσα....

SAC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πας στα 12'' και... may the force be with you!

Πάντως ο στενός χώρος έχει και τα καλά του!

Οπου και να τρέξει (λόγω μοτέρ στη βάση!) κάπου θα το στριμώξεις!

"Εδω είσαι και σ'έψαχνα!"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ Α Λ Ο Ο Ο !!!

Προς Αντώνη Σακ.

Μη με παρεξηγείς για το χιούμορ μου!

Κατ'εμέ, η ενασχόληση με την αστρονομία οφείλει να γεννά ευγενή αισθήματα και χαροποιά συναισθήματα!

Προς KOSTAKIS

Η έκρηξη όντως ακούστηκε όταν πειραματιζόμουν με "πρωτοποριακά" διαλύματα για αποχάλκωση και ταυτόχρονα έσκασε και ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής!

Ο μαθητής μου (και τωρινός κουμπάρος μου!) πετάχτηκε έξω γρηγορότερα κι απ' τον Κεντέρη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ΑΝΤΩΝΗ ΕΧΩ ΕΝΑ 10'' LX200 KAI MOY BGAINEI Η ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΜΕΣΑ ΕΞΩ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ(ΠΥΡΝΑΡΙ) ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΣΑΙ

ΜΑΝΟΣ

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι τετοιο για το κουβαλημα θα βοηθαγε,απλο σχετικα.

Ειχα σκεφτει κατι αναλογο για το δεκαρι μου που ειναι dobs ομως.

2030346538_buggy1(Medium).jpg.fbc22835a12b22d44466cc7ed20e106d.jpg

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης