Jump to content

GSO 8-inch f/6 versus Skywatcher 8-inch f/6 dobs


aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Είμαι σχεδόν έτοιμος για την αγορά ενός από τα 2 τηλεσκόπια. Η διαφορά τους στην τιμή είναι σχεδόν στα 60 ευρώ. Το GSO νομίζω πως έχει καλύτερο εστιαστή. Εσείς βλέπετε κάποια άλλη διαφορά; Από οπτικά φαντάζομαι είναι τα ίδια. Γενικά εσείς ποιο θα μου προτείνατε;

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1992_Skywatcher-Skyliner-200P---Classic-8--f-6-Parabolic-Dobsonian.html

 

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1191_GSO-8-inch-f-6-Dobsonian-Telescope-Deluxe-Version.html

 

 

edit. Επίσης μόλις παρατήρησα ότι με το GSO έρχονται καλύτερα προσοφθάλμια. Τα προσοφθάλμια που δίνει το skywatcher τα έχω ήδη από άλλο τηλεσκόπιο. Οπότε θα προστεθούν στην συλλογή μου αλλά 2 προσοφθάλμια με το GSO. +1 στο GSO από μένα. Ακούω απόψεις.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα ! Επειδή υπήρξα στο παρελθόν κάτοχος του 10'' της GSO, θα σου

πρότεινα το 8αρι της συγκεκριμένης εταιρείας. Έχει καλύτερο εστιαστή

από τα Skywatcher με μικρορυθμιστή, ενδεχομένως κάτοπτρα καλύτερης ποιότητας

και σαφώς καλύτερη κίνηση. Μάλιστα διαθέτει μηχανισμό ρύθμισης του κέντρου βάρους

του τηλεσκοπίου για εξισορρόπηση της αύξησης του βάρους των παρελκομένων στο

μπροστινό μέρος. Μια φορά που βρέθηκα στον Πάρνωνα είχα την ευκαιρία να συγκρίνω

την κίνηση του με ένα αντίστοιχο 10αρι της Skywatcher ( με τον λευκό σωλήνα) και

η διαφορά ήταν αισθητή, πιο ομαλή και στρωτή κίνηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε το skywatcher ο Erfle ούτε ακριβός είναι ούτε ό,τι καλύτερο για τόσο γρήγορα τηλεσκόπια. Τηλεσκόπιο το αγοράζουμε για το τι είναι το ίδιο ως όργανό οχι για το τι μέσης (στην καλύτερη περίπτωση) ποιότητας προσοφθάλμιους δίνει μαζί ο κατασκευαστής. Τα skywatcher τα έχουν πολλοί και είναι καλά τηλεσκόπια. Μπορεί και τα άλλα να είναι ίσως να είναι και καλύτερα. Απλά ας προτιμάμε το δοκιμασμένο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντήσεις. Ειμαι στη δουλεια και δεν μπορω να γράψω πολλα. Απλά Γιώργο με το Gso θα βρεθώ με 4 προσοφθάλμια διαφορετικού εστιακού μήκους ενώ με το skywatcher με 2, αφου τα εχω ήδη και τα 2.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο που θα αναβαθμίσεις θα ειναι τα προσοφθάλμια... Συνεπώς κατά την ταπεινή μου γνώμη ας μην είναι αυτό το κριτήριό σου.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δίκιο για τα προσοφθάλμια αλλα και πάλι δεν βλέπω σε τι ειναι καλύτερο το skywatcher. Ως τώρα εχουμε ισοπαλία :cheesy:

 

Ας δούμε τι θα πούνε και οι υπόλοιποι.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τα οπτικά και την ομαλότητα κίνησης δεν ξέρω να τα συγκρίνω. Δεν έχω δει ποτέ GSO dob. Αλλά αν είναι παρόμοια στα υπόλοιπα, και ο εστιαστής dual speed crayford είναι λόγος να προτιμήσεις το GSO, αλλά και το 30mm erfle που προσωπικά μου αρέσει αρκετά (αν και πάλι δεν έχω δοκιμάσει συγκεκριμένα το GSO), για να πας σε αισθητα καλύτερο ευρυγώνιο πρέπει να δώσεις ΠΟΛΛΑ χρήματα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις ΄εκανα το έμβασμα στο PayPal. Λογικά μέσα στην εβδομάδα θα φανούν τα χρηματα στο λογαριασμό. Ως τώρα τείνω προς το GSo. Για να δουμε θα καταφέρει κάποιος να μου αλλάξει γνώμη; :cheesy:

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω ανεπιφύλακτα GSO σαν κάτοχος 10'' για 6 χρόνια

 

α) Έχει καλύτερο εστιαστή

β) Έχει καλύτερα προσοφθάλμια , ειδικά το 30αρι που αν και βγάζει κόμη στα άκρα εντούτοις χωράει τις Πλειάδες , Διπλο Σμήνος του Περσέα και άλλα μεγάλα αντικείμενα.

γ) Έχει παρόμοια οπτικά με το skywatcher. Εχω δει από 10αρι skywatcher παρόμοια είδωλα με το δικό μου.

δ) Έχει ρυθμιστή ζύγισης του σωλήνα

ε) Έχει βίδα στο δάπεδο της βάσης όπου ρυθμίζεις - προφορτίζεις την οριζόντια κίνηση.

ζ) Έχει κατσαβοδόβιδες για την ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος και όχι τις πολύ μικρές αλενόβιδες του skywatcher

η) Έχει μεγάλες βίδες-πεταλούδες για την ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος

 

Το μοναδικό πλεονέκτημα του skywatcher είναι ότι έχει κάτοπτρο Pyrex δηλαδή ψύχεται συντομότερα απ ότι του GSO

 

Καλή επιλογή!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτά να δεις που νόμιζα ότι μονο εγω θα το εχω το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Χαίρομαι που το εχετε αρκετοί απ΄οτι φαίνεται. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο κερδίζει κατα κράτος.

 

HOMO αυτο το προφορτιζεις την οριζόντια κίνηση δεν το κατάλαβα. Εννοείς πως ρυθμίζεις το πόσο ολισθηρή θα ειναι η κίνηση μήπως;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ακριβώς αυτό! Επίσης τα φρένα για την κατακόρυφη κίνηση είναι πιο ευχρηστα και προφορτίζεις με αυτά την ολισθηρότητα και στον κατακόρυφο άξονα. Επίσης η βάση του είναι λίγο πιο χαμηλή αρα ενοχλεί λιγότερο. Νομίζω πως το GSO κερδίζει σε πολλα σημεία!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένταξη νομίζω ότι έχουμε νικητή. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Περιμένω μέσα στην εβδομάδα να γίνει η κατάθεση στο paypal και το παραγγέλνω αμέσως.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μοναδικό πλεονέκτημα του skywatcher είναι ότι έχει κάτοπτρο Pyrex δηλαδή ψύχεται συντομότερα απ ότι του GSO

 

Αφού το GSO δεν έχει κάτοπτρο Pyrex, είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι δεν κάνει να το βάζουμε στο φούρνο! ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παραγγελία μόλις έγινε. Επέλεξα την ποιο φθηνή μέθοδο πληρωμής με UPS. Λέτε να μου το αφήσουν έξω από την πόρτα και να φύγουν; Τι γίνεται με την παραγγελία. Πως θα το παραλάβω; Δεν έχω ξανά αγοράσει κάτι τόσο μεγάλο από εξωτερικό.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ανησυχείς, δεν θα στο αφήσουν απ'έξω και θα φύγουν, εξάλλου πρέπει να

υπογράψεις ότι το παρέλαβες. Δεν έλαβες tracking number στο μέηλ σου? Από

την δική μου εμπειρία από την Telescope-Service έκανε 4-5 μέρες να έρθει, ΄

οπότε φρόντισε να είσαι σπίτι τότε :D. Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις!!

 

ΥΓ : Απλά, λόγω εορτών, μπορεί να κάνει λίγο παραπάνω να έρθει. Όχι παραπάνω

από μια βδομάδα πιθανολογώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ. Την άλλη εβδομάδα δουλεύω πρωί, αυτό είναι το κακό. Αν δεν βρίσκεται κάποιος στο χώρο τι γίνεται; Αφήνουν ειδοποίηση και πρέπει να πάω από τα γραφεία τους στο Κορωπί, η έρχονται σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί μου για ραντεβού παραλαβής; Αγχώθηκα λίγο.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν είναι κανείς παρόν για να το παραλάβει, θα σου αφήσουν ειδοποίηση

και τους παίρνεις τηλέφωνο για να το παραλάβεις ο ίδιος από τα κεντρικά νομίζω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι σε 5ο όροφο. Ξέρεις αν το φέρνουν πάνω ή το παραλαμβάνεις στην είσοδο της πολυκατοικίας; (Τι σε ρωτάω και γω) Απλα αν δεν βρίσκομαι εγώ και είναι η συζηγός μου δεν ξέρω αν θα καταφέρει να κουβαλήσει την κούτα. (Το ξέρω ακούγομαι υπερβολικός :oops: :oops: )

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι πολύ χαρούμενος. Πριν λίγο το παρέλαβα και συναρμολόγησα την βάση. Σε λίγο ανοίγω την κουτα με το τηλεσκόπιο και βγάζω φωτογραφίες για να τις ανεβάσω.

 

Τράβηξα ένα βιντεάκι με την βάση. Ρε παιδιά σαν hayabusa μηχανή ακούγεται η βάση όταν την γυρνάς!!!

:twisted: :twisted: :twisted:

 

Έχει κάτι σαν ρουλεμάν ανάμεσα στις 2 ξύλινες πλάκες στον πάτο. Μάλλον γι αυτό.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτοιμο το τηλεσκόπιο. Το καλύτερο πρωτοχρονιάτικο δώρο μπορώ να πω.

Άνοιξα την κούτα και με περίμεναν δύο ακόμα εκπλήξεις. Είχε μέσα καραμελίτσες λαστιχάκια. :P

 

Αυτό που με προβλημάτισε και με πείραξε κάπως είναι ότι δεν μου έστειλαν το GSO αλλά το δικό τους το TS. Αν και γνωρίζω ότι είναι ακριβώς το ίδιο τηλεσκόπιο και απλά αλλάζει το ταμπελάκι, το θεωρώ αντιεπαγγελματικό να το στείλουν χωρίς να ενημερώσουν τουλάχιστον. Θα το κρατήσω εννοείται, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους και να τους το αναφέρω. Επισυνάπτω φωτογραφίες.

 

 

 

IMG_0759_zpskefslgun.jpg

 

 

IMG_0756_zpsbvuyd6yc.jpg

 

 

IMG_0758_zpslyxkunhw.jpg

 

 

 

IMG_0757_zpskil8pjkc.jpg

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο!

Χωρίς να έχω ψάξει τα υπόλοιπα specs ο εστιαστής φαίνεται να είναι 5 κλάσεις πάνω από τους SW...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο! Προμηθεύσου κατευθείαν έναν ερευνητή κόκκινης κουκίδας ή έναν telrad και επίσης έναν προσοφθάλμιο 12-13αρι. Χάρτες , κόκκινο φακό και βουρ για deep space! Θα το καταφχαριστηθείς!!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να 'στε καλά παιδιά. Καλή χρόνια σας εύχομαι. HOMO αυτή θα ήταν και η επόμενη ερώτηση. Στα πόσα mm θα πρέπει να είναι ο βασικός μου φακός. Εσύ λες 12-13. Δηλαδή περίπου 100Χ. Φαντάζομαι το σκέφτηκες με βάση το exit pupil που είναι 2. Σωστά τα λέω;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι υπάρχουν αρκετοί μαθηματικοί τύποι ! Εγώ χρησιμοποιώ το γνωστό μπουσουλα πουλέει ότι το πιο χρηστικό προσοφθάλμιο είναι αυτό που έχει εστιακή απόσταση το διπλάσιο του εστιακού λόγου του τηλεσκοπίου. Με έναν ευρυγώνιο 12αρι με 70-80 μοίρες θα σου δίνει ωραία πεδία με ικανοποιητική μεγέθυνση. Τι άλλα προσοφθάλμια έχεις?
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης