Jump to content

GSO 8-inch f/6 versus Skywatcher 8-inch f/6 dobs


aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Είχα googλάρει μήπως βρω κάποια σύγκριση των 2 προσοφθάλμιων και είχα πετύχει ακριβώς αυτές τις σελίδες. Έλα όμως που τα αγγλικά μου είναι άστα να πάνε. Τις πέρασα από google μετάφραση και έβγαλα μια μικρή άκρη.

 

Τείνω προς τον ES λόγω μεγαλυτέρου eye relief. Πρέπει να πάω και σε οφθαλμίατρο πριν αγοράσω, για να δω αν έχω σε κάποιο μάτι αστιγματισμό. Έχω παρατηρήσει ότι το ένα μάτι τραβάει περισσότερο φως από το άλλο. πχ στο ένα μάτι βλέπω πιο φωτεινά τα αντικείμενα, κυρίως τη σελήνη. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με αστιγματισμό ή κάτι άλλο, αλλά καλό είναι να με δει πρώτα ένας οφθαλμίατρος πριν αγοράσω φακό.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κοιτα ενας μονο εκανε μια συγκρισουλα ....εννοειται εγω θα παιρνα αν ο ενας εχει 150 και ο αλλοσ 300 ,τον 150

 

αν μπορουσα να βρω τον ναγκλερ(αριστη κατασταση ) ιδια τιμη με τον Es θα επαιρνα ναγκλερ ...απο οτι διαβασα ειναιφτιαγμενος για γρηγορα τηλεσκοπια σαν το δικο σου

 

to eye relief σχεδον ιδιο ειναι λενε

 

γενικα παραπλησιους τους βγαζουν

 

 

τι σχεση εχει ο οφθαλμιατρος ? με το ενα ματι δεν βλεπεις στο τηλεσκοπιο? ασ μην εχεις ιδια ικανοτητα στα ματια δεν παιζει ρολο

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο λόγος που θέλω πρώτα να πάω στον οφθαλμίατρο είναι για να δω αν έχω αστιγματισμό και χρειάζεται να παρακολουθώ με γυαλιά. Τότε αλλάζει το πράγμα και θα πρέπει να κοιτάξω για άλλους φακούς με μεγαλύτερο eye relief. Επίσης να δω για πιο λόγο το αριστερό μου μάτι που δεν με βολεύει να παρακολουθώ από το προσοφθάλμιο, δείχνει πιο φωτεινά τα αντικείμενα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης