AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Μπορώ κάπου να ευθυγραμμίσω τα κυάλια μου?
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Μπορώ κάπου να ευθυγραμμίσω τα κυάλια μου?

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
trellosOffline
Νέος
Ένταξη: 14 Ιαν 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/01/2018, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:37    Θέμα δημοσίευσης: Μπορώ κάπου να ευθυγραμμίσω τα κυάλια μου? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είμαι εντελώς νέος στο χώρο,αγόρασα από το eBay μεταχειρισμένα από Αμερική,τα κυάλια celestron skymaste 15x70.
Διαβάζοντας τα ποστ εδώ ,νομίζω πως έχω πρόβλημα ευθυγράμμισης ,κυρίως τη μέρα βλέπω κάποια είδωλα διπλά ,όταν τα ρυθμίζω νομίζω βελτιώνεται το πρόβλημα,παρόλα αυτά μου φαίνεται δύσκολο να το κάνω μόνος μου.
Κάθε βοήθεια δεκτή ,ευχαριστώ .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1171
Τόπος: Ελευσίνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/01/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό το διάβασες;
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15900&highlight=%E5%F5%E8%E7%E3%F1%E1%EC%EC%E7%F3%E7+%EA%E9%E1%EB%E9%E1

View user's profile Αποστολή email 
trellosOffline
Νέος
Ένταξη: 14 Ιαν 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/01/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι το διάβασα αλλά είμαι εντελώς άσχετος και νέος στο χόμπι.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 855
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/01/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

trellos έγραψε:
Ναι το διάβασα αλλά είμαι εντελώς άσχετος και νέος στο χόμπι.

Μην ανησυχείς,και εμείς εντελώς άσχετοι ήμασταν όταν ξεκινήσαμε πριν απο κάποια χρόνια.Το άρθρο για την ευθυγράμμιση κυαλιών είναι εξαιρετικό,κατατοπιστικό και επαρκώς λεπτομερές για να κάνεις άψογη ευθυγράμμιση στα κυάλια σου!
Μην βιάζεσαι να τα μάθεις όλα απο την αρχή και μην πανικοβάλλεσαι,αν δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα με την πρώτη...δεν πειράζει!Διάβασέ το πολλές φορές προσεκτικά,μπορούν να σε βοηθήσουν και φίλοι στο forum που έχουν κάνει ευθυγράμμιση στα κυάλια τους,και φυσικά και ο ίδιος ο Ντίνος Μακρόπουλος που έγραψε το άρθρο και επινόησε την μέθοδο Crossed Bahtinov.
Καλώς ήλθες στην ερασιτεχνική Αστρονομία και στο Astrovox!
Έχεις να μάθεις πολλά σιγά-σιγά!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
VasilakisOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Φεβ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 127
Τόπος: Σέρβια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/01/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 22:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εμενα που με έπεσαν τα κυαλια κατω μια φορά και τα έβλεπα και εγω δίπλα (χωρίς να πιω) και τα επισκευασε ο αδερφός μου με κάτι βιδες που ειχε στους καθρέπτες λογικά( ανάλογα με το ποσο σφικτες ειναι αλλάζεις και την γωνία του κατοπτρου) δες τι μπορείς να κάνεις απο εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Loukas123Offline
Ένταξη: 07 Ιούλ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 110
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:43    Θέμα δημοσίευσης: ευθυγραμμιση κυαλων Celestron Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω πάρει τα ίδια κυάλια από το ebay.

Υπάρχουν διάφορα βιντεάκια στο youtube για το πως να τα ευθυγραμμίσεις πειράζοντας κάποιες βίδες που βρίσκονται στο κάλυμα κοντά στις βάσεις των προσοφθαμίων (των μικρών φακών).

Στα κυάλια μου αυτό ΔΕΝ με βοήθησε καθόλου.

Αντίθετα ξεβιδωνοντας λίγο τον ένα 9τον αριστερό) από τους δύο χοντρούς σωλήνες που κρατούν τους μεγάλους πρωτεύοντες φακούς, σταμάτησαν να φαίνονται διπλά τα είδωλα.
Αφού βρήκα το σημείο μέχρι το οποίο θα πρέπει να βιδώνω ωστε να έχω ευθυγράμμιση, το σημείωσα με έναν ανεξίτηλο μαρκαδόρο κι έτσι όταν αποθηκεύω τα κυάλια τα βιδώνω μέχρι τέρμα και όταν τα χρησιμοποιώ ξεβιδώνω λίγο τον αριστερό μεγάλο σωλήνα μέχρι στο σημάδι.

Δοκίμασε πρώτα αυτό το κόλπο ,

μετά δοκίμασε ν' αλλάξεις θέση στους 2 χοντρούς σωλήνες μεταξύ τους

και μόνο στο τέλος δοκίμασε να πειράξεις τις βίδες των προσοφθάλμιων και των πρισμάτων.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 855
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/01/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η μέθοδος αυτή (βίδωμα-ξεβίδωμα των αντικειμενικών φακών),έχει προσωρινό αποτέλεσμα(την είχα εφαρμόσει στα πρώτα κυάλια μου-BRESSER 10X50),επειδή οι κώνοι που φέρουν τους μεγάλους-αντικειμενικούς φακούς δεν θα είναι έτσι επαρκώς σφιγμένοι πάνω στο κύριο σώμα των κυαλιών.Έτσι αργά ή γρήγορα,η ευθυγράμμιση θα χαλάσει πάλι!Και το χειρότερο θα είναι,αν ξεσφιχτούν αρκετά οι κώνοι,με την πάροδο του χρόνου και έναν αδέξιο χειρισμό,να κινδυνεύουν να πέσουν κάτω...μαζί με τους αντικειμενικούς φακούς!
Καλύτερα να επικοινωνήσει ο φίλος που έχει το πρόβλημα ευθυγράμμισης, με τον ειδικό του forum στα κυάλια,Ντίνο Μακρόπουλο(KonstantinosM).
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης