AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Δίλημμα προσοφθαλμίου για Celestron Nextstar 8SE
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Δίλημμα προσοφθαλμίου για Celestron Nextstar 8SE
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 18 Οκτ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 23
Τόπος: Ιεράπετρα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/08/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:13    Θέμα δημοσίευσης: Δίλημμα προσοφθαλμίου για Celestron Nextstar 8SE Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το τηλεσκόπιό μου έχει εστιακή απόσταση 2032 mm. Έχω ήδη έναν Televue Nagler 16mm. Τώρα είμαι ανάμεσα στον Nagler 9mm και τον Delos 10mm. Δεν φοράω γυαλιά,τώρα που μιλάμε. Ποιο μου προτείνετε;[/b]
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scottOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Νοέ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 710
Τόπος: Κοζάνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/08/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν δεν φοράς γυαλιά μάλλον καλύτερα τον nagler.πας για πλανητικη οποτε θα μπορουσες να συνδιάσεις τον 16 Άρι και με barlow.

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
nexbillOffline
Νέος
Ένταξη: 18 Φεβ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 19
Τόπος: Βόλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχουμε το ιδιο τηλεσκοπιο. Οταν βαζω τον υπεριωνα 10mm νιωθω οτι χρειαζομαι λιγο παραπανω μεγενθυση στην πλανητικη. Οταν βαζω τον 8αρη ο οποιος αν θυμαμαι μου δινει 254Χ νιωθω οτι λιγο μικροτερη μεγενθυνση θα εδεινε καλυτερη εικονα τις περισσοτερες νυχτες. Στην θεση σου θα αποφασιζα για τον nagler 9mm,νομιζω οτι θα ειναι ιδανικος. Θα εχεις και ομοιμορφια στα προσοφθαλμια αν εχεις την δυνατοτητα να χτισεις την συλλογη σου με nagler ,αφου εχεις ηδη τον 16mm. Ψυχαναγκασμος θα μου πεις, αλλα απλα το αναφερω. Τελος χρησιμοποιω πολυ 21mm και 31mm.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15266
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εάν δεν έχεις τον ψυχαναγκασμό, ES82 8.8mm.
Ή τον ES100 9mm στα χρήματα του Nagler.
Εγώ, για κάποιους λόγους, με τα Cassegrain προτιμώ μεγάλο eye relief (Hyperion Aspheric, Nagler T4, Delos & Radian), ενώ με τα νευτώνια τους 100δες, ES & Ethos.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Scott,το τηλεσκόπιο το είχα πολλά χρόνια και σκούριαζε και το ενεργοποίησα τώρα. Έχω έναν Celestron Barlow 2x και θα τον δοκιμάσω με το 25άρι που είχε μέσα το τηλεσκόπιο να δω εικόνα. Στον Άρη π.χ,ο Barlow με απογοήτευσε με τον 16άρι,ίσως επειδή στένευε πολύ το πεδίο. Το γεγονός αυτό από μόνο του με προβληματίζει μήπως πρέπει να κατευθυνθώ προς το 11mm Nagler που κοστίζει το ίδιο με τον 9άρι για πιο ομαλή "μετάβαση" από τα 16mm που έχω ήδη. Από την άλλη ο Nexbill με αυτά που λέει με προσανατολίζει πιο πολύ στον 9άρι και σέβομαι την γνώμη του επειδή έχουμε και το ίδιο τηλεσκόπιο. Για να το πω πιο απλά: Προχθές στις περσίδες-όπως και κάθε άλλη φορά βέβαια-είχα ξεκινήσει από τον Nagler τον 16mm να ψάχνω διάφορα αντικείμενα στον ουρανό. Υπό την πίεση της περιέργειας του κόσμου που είχε μαζευτεί για να δει από τα τηλεσκόπια μερικών φίλων αστρονόμων που είχαμε μαζευτεί-6 τον αριθμό-δοκίμασα να βάλω τον barlow με το nagler σκοπεύοντας τον Άρη που ήταν φωτεινός.Μόλις το έκανα έχασα την μπάλα! Δυσκολεύτηκα πολύ να ξαναεστιάσω στα-περίπου-8mm που είχα τότε.Και όταν τα κατάφερα έβλεπα πολύ θολούρα.Βέβαια ξέρω ότι γι'αυτό φταίει σε μεγάλο βαθμό η αμμοθύελλα. Και το πεδίο όμως μέσα μου φαινόταν πολύ περιορισμένο.Αμέσως μετά ξαναέβαλα σκέτο τον 16άρι nagler και έτσι έβγαλα την νύχτα.Το γεγονός που σας περιέγραψα με κάνει σκεπτικό μήπως τα 9mm είναι απότομη μετάβαση από τα 16. Από την άλλη ο Nexbill λέει ότι και τα 8mm του φάνηκαν λίγα.Προσανατολίζομαι πάντως μάλλον σε nagler εξαιτίας του μεγάλου φαινόμενου πεδίου που έχει που θα με βοηθήσει να προσανατολιστώ ευκολότερα. Και ναι,επιδιώκω ομοιομορφία.Λίγα και καλά προσοφθάλμια και της televue διότι είμαι ευχαριστημένος με τον 16άρι. Εσείς τι λέτε; Το 9mm ή το 11mm (ίδια τιμή) nagler;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω πως πρόκειται για ψευδοδίλημμα. Θεωρητικά ο λόγος σου είναι f/10, με τον διαγώνιο και την εστίαση ανεβαίνεις λίγο προς το f/10.5-11. Άρα ο 11 σου δίνει ~ 1mm κόρη εξόδου, ο 9 ~ 0.8mm. Κάπου εκεί είναι το όριο για αποφυγή των πολλών ενοχλητικών εγκλείστων του υαλοειδούς (μυγάκια) που χαλάνε την παρατήρηση. Θεωρητικά μπορείς να πας στο 0.5 αλλά η εικόνα θα είναι σκοτεινή και θα έχεις αρκετά μυγάκια. Και τα δύο λοιπόν, όπως και το ενδιάμεσα 10mm είναι εντάξει, αλλά το 11 υπόσχεται καλύτερες εικόνες για περισσότερες νύχτες όπου το 9 θα είναι υπερβολή, ενώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με Barlow, κάτι εκτός ορίων του 9 (κόρη εξόδου 0.4, απορριπτέα). Για εμένα ο 11 θα είναι καλύτερη επένδυση. Με τα λεφτά του Nagler 11 βεβαίως αγοράζεις ES82 11 & 8.8mm και έχεις την ίδια πρακτικά απόδοση.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ kkokkoli για την γρήγορη απάντησή σου. Αυτό που λες με τον Barlow δεν το είχα σκεφτεί. Μάλλον θα πάω στα 11mm εκτός και αν προκύψει κάποια ένσταση από τους υπόλοιπους φίλους που απάντησαν στο post μου. Θα επιμείνω στον Nagler διότι είμαι ευχαριστημένος από το άλλο (και μοναδικό πέραν του στάνταρντ) προσοφθάλμιο που έχω. Γενικά έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα προσοφθάλμια αυτής της εταιρείας. Μια τελευταία ερώτηση: Πιστεύεις ότι πρέπει -με δεδομένη την εστιακή απόσταση που έχει το τηλεσκόπιό μου- να προχωρήσω αργότερα σε απόκτηση 21mm και 31mm προσοφθαλμίων όπως έκανε ο nexbill για να συμπληρώσω την γκάμα μου; Η πρέπει να πάρω κάτι άλλο; Ακριβό πάντως σίγουρα είναι (350 ευρώ σε προσφορά!).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εάν έχεις 16 & 11, η ακολουθία είναι περίπου 33, 23, 16, 11, 7.5. Ένας φακός 22-24mm με ~ 2mn κόρη εξόδου θα είναι ο βασικός σου. Στα Cassegrain, όπως είπα, ξεκινώ πάντα με Nagler 22 T4. Ήθελα να πάρω κάποτε και 31 Nagler ή 30 ES 82 αλλά βολεύομαι μια χαρά με Hyperion Aspheric.
Εάν επιμένεις για Nagler, υπάρχουν οι πανάκριβοι 31, 26 και 22.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5058
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για πλανητική δεν χρειάζονται Nagler η αντίστοιχοι και πόσο μάλλον σε συνδυασμό με barlow. Μας ενδιαφέρει η ΟΞΥΤΗΤΑ στους πλανήτες και όχι το να βλέπεις τον Δία με μεγάλο ΚΕΝΟ πεδίο γύρω του για παράδειγμα. Πάρε έκαν καλο plossl ή orthoscopic. Προσοφθάλμιους 4-5 στοιχείων το πολύ για πλανήτες. Με barlow με αυτούς θα φτάσεις τα 6-8 στοιχεία αναλόγως προσοφθάλμιου και barlow. Οι Nagler έχουν από μόνοι τους 7-8 στοιχεία και αλλα 2 ή 3 ο barlow το γυαλί παραγίνεται πολύ. Επίσης δεν συνδυάζονται καλά όλοι οι προσοφθάλμιοι με όλους τους barlow. Οι barlow αυξάνουν την οφθαλμική απόσταση με αποτέλεσμα πολλοί προσοφθάλμιοι να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν με barlow. Μόνος nagler που έχω και χρησιμοποιώ για πλανήτες είναι ο ζουμ 3-6mm ο οποίος είναι άριστος όταν η ατμοσφαιρική διαταραχή (seeing) επιτρέπει μεγάλες μεγεθύνσεις. Ο Nagler zoom απ' ό,τι έχω διαβάσει έχει όμως 5 στοιχεία και φαινόμενο πεδίο 50 μοίρες και όχι 82. Προσωπικά η καλύτερη θέαση του Κρόνου που είχα ποτέ ήταν πριν χρόνια με τον 12mm Brandon και University optics Klee barlow 2.8x από το 12 ιντσο Skywatcher autotracking dob μου.
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giorgogr,αν κατάλαβα καλά συνδέεις την οξύτητα με τον συνολικό αριθμό των στοιχείων σωστά; Βέβαια βλέπω ότι και εσύ αναφέρεις ότι την καλύτερη θέαση πλανήτη την είχες με προσοφθάλμιο στα 12mm,κοντά στα 11 που σκέφτομαι εγώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο που γράφεις,θα το ψάξω μετά από αυτό το post από περιέργεια.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λέω πως στους πλανήτες μας ενδιαφερει πρωτιστως η οξύτητα του ειδώλου και όχι το πεδίο. Για πλανήτες καλό είναι να προτιμώνται προσοφθάλμιοι 4-5 στοιχείων το πολύ. Δεν ενδιαφέρει το άδειο μαύρο φόντο γύρω από έναν πλανήτη όπως προείπα αλλά ούτε παρατηρεί κανείς πλανήτες στην άκρη του πεδίου. Οι κλασσικοι προσοφθάλμιοι για πλανήτες είναι οι καλής ποιότητας orthoscopic. Με το κόστος ενός Nagler παίρνεις ένα σετ. Επίσης και καλοί Plossl είνια μια χαρά αλλά και οι παλιότεροι Celestron Ultima/Baader Eudiascopic αν μπορέσεις να τους βρεις μεταχειρισμένους.
Για τον Κρονο αν είχα απλό προσοφθάλμιο να δίνει ανάλογη μεγέθυνση θα τον προτιμούσα. Δεν έχω Brandon 6mm έχω όμως Eudiascopic 7.5mm και κλασσικό orthoscopic 4mm που είναι και οι δύο "ξυραφάκια".

JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giorgogr να σε ρωτήσω κάτι και σε παρακαλώ απάντησέ μου.Κοίταξα μερικά ένα Classic Ortho στα 10mm της Baader και μερικά Plossl. Σε όλα γίνεται αναφορά στα λίγα οπτικά στοιχεία στην οξύτητα και την χρωματική αρτιότητα που αναφέρεις.Έχω καταλάβει τι εννοείς.Το ερώτημά μου είναι το εξής: Για ποιόν λόγο βγάζει η Televue Nagler στα 9mm με μεγάλο φαινόμενο πεδίο και πολλά οπτικά στοιχεία; Τι κερδίζει ή τι θα θέλει να παρατηρήσει κάποιος με το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεγάλο πεδίο για βαθύ ουρανό με λίγα οπτικά σφάλματα στις άκρες.
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρίσκεις ευκολότερα το αντικείμενο, το κρατάς ευκολότερα στο πεδίο, χωράει στο πεδίο όταν είναι εκτεταμένο (νεφελώματα, αστρικά σμήνη), βλέπεις αστέρια γύρω - γύρω τα οποία μπορεί να ταυτίσεις με έναν χάρτη, και το πλαισιώνεις μαζί με άλλα αντικείμενα που μπορεί να βρίσκονται κοντά, πχ ο Zuben Elgenubi τώρα με τον Δία (σε μικρό διοπτρικό φαίνεται στο ίδιο πεδίο). Για πολλούς είναι και θέμα αισθητικής, κάτι εξ ορισμού υποκειμενικό. Εάν έχεις πολλούς ευρυγώνιους, διαλέγεις να πλαισιώσει το αντικείμενο με εκείνον στον οποίον χωράει με ακρίβεια και έτσι το βλέπεις σε μεγαλύτερη μεγέθυνση, τετραπλάσια με έναν Nagler σε σχέση με έναν Ortho και με έναν Ethos σε σχέση με έναν Plossl. Αυτό είναι το Wow Factor.
Οι πλανήτες είναι μικροί και χωράνε σε μικρό πεδίο, άρα 40-50 μοίρες επαρκούν, ιδίως εάν έχεις tracking. Ήταν μόδα προ ετών οι σφαιρικοί φακοί για πλανητική παρατήρηση, παρόμοιοι με του Levenhook και γυαλί από την Edmund Scientific. Αυτοί έχουν ωφέλιμο πεδίο 25 μοιρών μόνο (!!!) αλλά είναι ενός στοιχείου, χωρίς κόλλα. Υπερβολή νομίζω.
Οι Plossl και οι Ortho είναι σχετικά φθηνοί, ελαφρείς και μικροί (με εξαιρέσεις τους πανάκριβους Zeiss και Pentax), άρα και άλλους, ευρυγώνιους, φακούς να διαθέτεις, μπορείς να έχεις 1-2 για τους πλανήτες. Έχω τους Baader Genuine Ortho και η διαφορά είναι εμφανής, αλλά όχι μεγάλη. Δεν έχω δει κάτι σε έναν πλανητη που να μην φαίνεται και με έναν Nagler, όμως υπάρχει διαφορά στη φωτεινότητα και ελαφρώς στο χρώμα. Σε κοντινούς αστέρες στο όριο της διάκρισης μπορεί να υπάρχει διαφορά, αλλά δεν ασκώ αυτήν την πτυχή του χόμπι.
Οι BGO και οι Classic έχουν διαφορά στην ποιότητα κατασκευής, αλλά υποτίθεται πως τα γυαλιά είναι ίδια, ή σχεδόν. Στους BGO προσφέρεται και 12.5mm.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2602
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι ορθοσκοπικοί πέρα απ την πλανητική είναι χρήσιμοι και σε βαθύ ουρανό. Υπάρχουν πολλοί στόχοι που είναι τόσο μικροί, σχεδόν αστρικοί. Εκει λοιπόν αν έχεις αναγνωρίσει το πεδίο και ο στόχος είναι αμυδρός, στου στυλ τον βλέπω δεν τον βλέπω, ένας ορθοσκοπικός μπορεί να κάνει την διαφορά. Οπως καταλαβαίνεις το καλύτερο είναι να έχεις και ευρύ πεδίου και ορθοσκοπικούς. Εσύ όμως έχεις ένα τηλεσκόπιο που δίνει μικρό πεδίο. Οπότε τα προσοφθάλμια σου πρέπει οπωσδήποτε να είναι μεγάλου πεδίου. Κι επειδή έχεις μεγάλη εστιακή απόσταση, δεν είναι απαραίτητο να είναι πανάκριβα ethos - nagler ή pentax. Μια χαρά μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με es που δίνουν μεγάλο πεδίο. Η όποια ελάχιστη μικροδιαφορά που μπορεί να έχει πάνω σ ένα γρήγορο νευτώνειο σε σχέση με τους televue ή τους pentax πολύ απλά δεν σε απασχολεί, γιατί πολύ απλά το τηλεσκόπιο σου δεν την αναδεικνύει. Και η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω για να μην πετάς χρήματα, είναι να βρεθείς σε αστροπάρτι, να δοκιμάσεις διάφορους προσφθάλμιους ώστε να ξέρεις τι περίπου θέλεις.
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης