AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Δίλημμα προσοφθαλμίου για Celestron Nextstar 8SE
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Δίλημμα προσοφθαλμίου για Celestron Nextstar 8SE
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 18 Οκτ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 23
Τόπος: Ιεράπετρα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις παρατηρήσεις σας είναι εύστοχες και σαφείς. Η ειρωνεία filiatra είναι ότι την περασμένη Κυριακή βρέθηκα σε ένα τέτοιο αστροπάρτυ όπως λες.Μαζί με άλλα 5 τηλεσκόπια πήγαμε στη Μονή Τοπλού (Λασίθι,Κρήτη) για να παρατηρήσουμε τις Περσείδες. Ωστόσο νόμιζα ότι θα ήμασταν εμείς κι εμείς και μετά τον Εσπερινό μαζεύτηκε πολύς κόσμος που ήθελε να δει και να μάθει πράγματα. Οπότε αν και "μαθητής" ακόμα κατέληξα μαζί με τους υπόλοιπους να εξηγώ τι έβλεπαν με τις λειψές μου γνώσεις. Μου άρεσε όμως. Και πέντε πράγματα τους τα έδειξα και τα είπα (γνωστά αστέρια,αρκετούς αστερισμούς,πλανήτες και τον γαλαξία της Ανδρομέδας). Έτσι αντί να δανειστώ προσοφθάλμια,κάποια στιγμή δάνεισα για λίγο και το δικό μου Smile . Εχθές βράδυ πάντως,αν και από ένα σημείο και μετά δεν βοηθούσε ο αέρας,δοκίμασα (μόλις για δεύτερη φορά!!!) τον Barlow μου (ο οποίος τελικά είναι Televue 2X-φανταστείτε,ούτε την μάρκα του Barlow που είχα αγοράσει το 2008 δεν ήξερα) με το βασικό μου προσοφθάλμιο των 25mm και το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα. Δηλαδή δεν δυσκολεύτηκα να ξαναβρώ τον Άρη και η εικόνα δεν μου φάνηκε τόσο θολή όσο περίμενα. Ή μάλλον ήταν δυσδιάκριτες οι διαφορές όσον αφορά την θολούρα. Τον Κρόνο-ίσως λόγο της μεγέθυνσης μου φάνηκε ότι τον είδα καλύτερα και ότι ξεχώριζε πιο πολύ ο δακτύλιός του (ενικός διότι δεν διακρίνω πολλούς). Απόψε-καιρού επιτρέποντος θα δοκιμάσω τον Barlow με τον 16άρι να δω τι θα δω.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2602
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/08/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 1:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπότε αφού υπάρχει παρέα μην βιαστείς. Δες πρώτα απ τα προσοφθάλμια των άλλων και αποφασίζεις πρωτίστως τι είδος προσοφθάλμιου θες, και μετά την μάρκα - μοντέλο.
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 6:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απογοήτευση χθες βράδυ από τον Barlow σε συνδυασμό με το 16mm προσοφθάλμιό μου. Στείρα μεγέθυνση χωρίς να γίνεται πιο φωτεινό το αντικείμενο παρατήρησης ή να διακρίνω κάποια λεπτομέρεια παραπάνω. Αισθανόμουν ότι γίνονταν ότι και να έβαζα πιο μεγάλο και πιο θολό. Χώρια που σε μια βραδιά με άπνοια (2 μποφόρ) στο παραμικρό φύσημα έτρεμε η εικόνα. Άραγε το τρέμουλο θα με συνοδεύει με οποιοδήποτε προσοφθάλμιο πάρω 8-10mm;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1132
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 7:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υποθέτω ότι έκανες πλανητική παρατήρηση. Έτσι λοιπόν πρέπει να ξέρεις ότι όταν αυξάνεις την μεγέθυνση χαμηλώνει η φωτεινότητα του αντικειμένου. Αν βάλεις διπλάσια μεγέθυνση, θα δεις τον πλανήτη να έχει διπλάσια διάμετρο. Όμως στην διπλάσια διάμετρο το εμβαδόν του έγινε 4 φορές μεγαλύτερο με αποτέλεσμα η φωτεινότητα του ειδώλου, τέσσερεις φορές χαμήλωσε.
2) Σου έγραψαν παραπάνω ότι δεν αποδίδουν όλοι οι φακοί με Barlow. Σίγουρα αποδίδουν οι Plossl και οι ορθοσκοπικοί. Αν ο 16ρης που χρησιμοποίησες δεν ανήκει σε μία από τις δύο κατηγορίες, τότε το μόνο που πρέπει να κρατήσεις από αυτήν την δοκιμή είναι το πόσο μεγάλο σε διάμετρο φαίνεται κάτι στις 250Χ περίπου, που ανέβηκες. Όμως πρέπει να ξέρεις και κάτι άλλο. Δεν έχει σημασία που δεν φύσαγε. Είναι σπάνιες οι φορές που έχουμε καλή εικόνα μετά τις 200Χ. Με αυτό θέλω να σου πω ότι αν ξανά παρατηρήσεις σε λίγες μέρες μπορεί να είναι χειρότερα ή καλύτερα. (Είναι πολύ της υπομονής και επιμονής το πράγμα.)
Τέλος είναι πέρα για πέρα φυσικό στην διπλάσια μεγέθυνση οι κραδασμοί και οι δονήσεις να διπλασιάζονται και αυτοί. Πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτούς, και εσύ ο ίδιος να προκαλείς όσο το δυνατόν λιγότερους και ασθενέστερους.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5058
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 7:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κι εγώ τη Δευτέρα που παρατήρησα από την Εύβοια με το παλιό μου C8 σε 250Χ τα είδωλα ήταν άθλια και έβραζαν καθότι το seeing ήταν πολύ κακό. Μέχρι 166Χ ανέβαινα με τον Brandon 12mm. Αυτό πιστεύω ισχύει και στην περίπτωσή σου. Επίσης να βεβαιωθείς πως είναι ευθυγραμμισμένα τα οπτικά του τηλεσκοπίου σου. Για το τρέμουλο ενδεχομένως παίζει τον ρόλο της και η ασταθής βάση-μονόμπρατσο πηρούνι του Nexstar 8 εκτός και εννοοείς "τρέμουλο" του ειδώλου λόγω ασταθούς ατμόσφαιρας.
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 8:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:
Και εάν δεν έχεις τον ψυχαναγκασμό, ES82 8.8mm.
Ή τον ES100 9mm στα χρήματα του Nagler.
Εγώ, για κάποιους λόγους, με τα Cassegrain προτιμώ μεγάλο eye relief (Hyperion Aspheric, Nagler T4, Delos & Radian), ενώ με τα νευτώνια τους 100δες, ES & Ethos.

KKoKKoli,περνάει ο καιρός και πρέπει να πάρω μια απόφαση. Κοίταζα για τους explorer scientific που πρότεινες και όντως φαινόταν καλή ευκαιρία αλλά οι δύο είναι sold out και ο 100 στα 9mm είναι για 2" barrel (εγώ φοράω 1.25). Κάποια άλλη πρόταση από κάποια άλλη εταιρεία; Στην Televue πάντως,στις προτάσεις για σετ προσοφθαλμείων για 8" SCT προτείνουν 15mm (έχω 16) και μετά 9mm Nagler ή 10mm Delos.Επίσης κάπου διάβασα ότι δεν βλέπεις διαφορά σε ορθοσκοπικούς με Naglers στην οξύτητα εκτός και αν πας σε εξειδικευμένους TMB Supermono. Ισχύει;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nexbillOffline
Νέος
Ένταξη: 18 Φεβ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 19
Τόπος: Βόλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 11:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και ανέφερες την πρόταση της televue για 9mm συμπίπτει με την πρόταση που σου έκανα ότι ο σωλήνας μπορεί να σηκώνει περισσότερο από 200χ όταν η ατμόσφαιρα είναι καλή . Όταν κάνω πλανητική παρατήρηση πλέον κυνηγώ τις νύχτες με καλές συνθήκες γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα να παρατηρείς με διαταραχές της ατμόσφαιρας. Γι αυτό για μένα μεταξύ 200 με 250x είναι μια χρυσή τομή στον δικό μας σωλήνα για να εξαντλήσεις τις δυνατότητες του 8se όταν θα σου δίνεται η ευκαιρία οι οποίες βέβαια δεν θα είναι παρά πολλές για αυτό η πλανητική θέλει υπομονή και επιμονή. Καλό είναι γενικά να αποφύγεις την χρήση Barlow καθώς επίσης να πω ότι ο Άρης δεν είναι καλός σύμβουλος αυτήν την εποχή για ασφαλή συμπεράσματα και ας είναι σε κοντινή αντιθεση. Πρώτων δεν είναι επαρκώς ψηλά και δεύτερων βρίσκεται σε αμμοθυελα με απλά λόγια σκέτη απογοήτευση.
Ο 2 διαγωνιος κάποια στιγμή θα είναι μια καλή αναβαθμιση. Επίσης κάτι που πρέπει να σκεφτείς ότι αν στο πίσω μέρος του μυαλού σου είναι η αναβάθμιση διαμέτρου να προβλέψεις αν ένα ακριβό προσοφθαλμιο 9mm θα σου είναι χρήσιμο. Πχ σε 11 sct δε θα έχει θέση ενώ σε ένα dob ναι. Τέλος υπάρχουν λύσεις για μείωση των δονήσεων
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 390
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 11:29    Θέμα δημοσίευσης: προσοφθαλμιο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα προτείνω έναν άλλο δρόμο. Με τον καιρό διαπιστώνω ότι το κλειδί στην πλανητική είναι να πετύχεις την μέγιστη μεγέθυνση που σου επιτρέπουν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες. Αυτές είναι συνήθως από x170 έως x250. Έτσι λοιπόν, και ενώ έχω τους bgo, το όπλο της επιλογής μου είναι o baader zoom. Είναι απλά εξαιρετικός για αυτή τη δουλειά. Με αρκετά μεγάλο πεδίο στα 8-12mm εστιακης αυξομειώνεις την μεγέθυνση μέχρι να πετύχεις την ιδανική, η οποία μπορεί και να αλλάξει κατά διάρκεια μιας παρατηρήσης αρκετές φορές και αισθητά. Σε ευθεία αντιπαράθεση με τους bgo (που είναι ξυράφι) δεν υπάρχει χαρακτηριστικό (polar cap στον Άρη - ζώνη στον Δία - Cassini) που να βλέπω με τους ορθοσκοπικούς και να χάνεται στον zoom, απλά για αντίστοιχες εστιακές το είδωλο στον ορθοσκοπικό είναι πιο "ζωντανό".
Παρατηρώ με 5" αχρωματικό, στα 1200mm εστιακής και ζευγαρώνω τον zoom με έναν 2x telextender της bresser, ο οποίος δεν θα χρειαστεί για την δική σου εστιακή.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πραγματικά σας ευχαριστώ,με βοηθάτε με τις παρατηρήσεις σας. Για την αμμοθύελλα να ξέρεις Nexbill,διάβαζα εχθές στην ιστοσελίδα της Nasa ότι παρουσιάζει σημάδια κάμψης. Μέχρι 31 Αυγούστου θα έχω αποφασίσει,βοηθούμενος πολύ από τις δικές σας έμπειρες επισημάνσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15266
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι διαφορές είναι μικρές (μεταξύ των προσοφθαλμίων ποιότητας) και αφορούν εξειδικευμένους και σχολαστικούς παρατηρητές. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να ασχοληθείς.

Ακόμη και οι καλοί Plossl δεν είναι φθηνοί, 180 ευρώ έχουν οι μεγάλοι Televue.

Συμφωνώ επίσης με την πρόταση του Baader Hyperion Zoom, πολυεργαλείο πραγματικό. Ίσως είναι και η καλύτερη λύση. Για εμένα ήταν μια σπουδαία λύση, καθώς παρατηρούσα με αυτό επί χρόνια και έτσι δεν είχα άγχος να μαζέψω σιγά-σιγά τους φακούς που ήθελα. Στα 24-20mm δεν με ικανοποιεί το πεδίο και η εικόνα, κάτω από τα 16mm όμως όλα είναι εξαίρετα.

Τους ES τους πήρα από ΗΠΑ, σε εποχές που δεν μας φόβιζε το τελωνείο. Μπορείς να τους βρεις στο Astrohop.eu, αλλά οι 82 (που είναι η καλύτερή τους σειρά) έχουν 140-160 ευρώ (τους είχα πάρει 90-110).

Για τις εστιακές, εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός. Σου μίλησα ήδη γιαυτές. Στα 6" καταδιοπτρικά, με 1500 και 1800 εστιακή, συνήθως δουλεύω με 22 και 12mm Nagler και σπανιότερα κατεβαίνω παρακάτω, στον Delos 10 και τον Radian 8, εξαιρετικά σπάνια στον Delos 6 και τον Radian 5 (που είναι πολύ καλοί στα νευτώνια και το διοπτρικό). Η δική μου λογική ακολουθεί τις κόρες εξόδου. Κόρη εξόδου 1 είναι το σύνηθες για την πλανητική, κόρη εξόδου 2 είναι το σύνηθες για γενική χρήση (ας πούμε νεφελώματα), κόρη εξόδου 3 είναι για να κερδίσω πεδίο ώστε να χωρέσει κάτι μεγάλο, από εκεί και πάνω χρειάζεσαι ειδικούς φακούς για να ανέβεις (πχ Plossl 55mm, Panoptic 41mm) και δεν αξίζει τον κόπο, αφού μπορείς να πετύχεις κόρες 5mm άνετα με ένα διοπτρικό f/6 και έναν φακό 30mm (ή απλώς να χρησιμοποιήσεις κάποιο κιάλι). Οπότε στα SCT τα πράγματα είναι απλά, μιλάμε για φακούς σε πολλαπλάσια του 10-11, δηλαδή για 10 (9 - 12) και 20 (17-24) mm. Οι 30ρηδες είναι 2", με εξαίρεση τους Plossl. O Zoom καλύπτει τη γκάμα, αλλά μπορεί να πάρει κάποιος και έναν 24ρη SWA απλώς για το μεγαλύτερο πεδίο.

Ως προς αυτό που λέει ο Nagler, έχεις ήδη έναν πολύ καλό 16mm, οπότε πάλι με τα άνω και κάτω άκρα έχεις να ασχοληθείς.

Εάν θέλεις να στα απλοποιήσω, για το 8" και 1.25" εστιαστή, κρατώντας το 16 Nagler, προτείνω ES68 24mm ή Televue Panoptic 24mm και ES82 11 ή Nagler 11. Ουσιαστικά έχεις καλύψει την γκάμα με αυτά, με Barlow έχεις και 8 και 5.5 και μεγέθυνση μεγάλη. Εάν δεν είχες τον Nagler θα πρότεινα τον 24 και τον Hyperion Zoom.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν,μάλλον αποφάσισα τι θα πάρω σε λίγες μέρες. Θα πάω για τον Baader Planetarium Classic Ortho στα 10mm. Τα λεφτά που θα περισσέψουν απ'τον Televue Nagler στα 11mm ή στα 9mm που ψηνόμουν πολύ να πάρω,θα τα επενδύσω σε φίλτρα ή κάποιο άλλο παρελκόμενο για το τηλεσκόπιο. Κατέληξα σε αυτό το προσοφθάλμιο μετά από πολύ,πολύ σκέψη αφού το είχα σίγουρο αρχικά ότι θα έπαιρνα κάποιο Nagler. Όπου όμως και να διάβαζα όλοι επαναλάμβαναν το ίδιο μότο: " Οι ορθοστατικοί είναι οι καλύτεροι προσοφθάλμιοι για πλανητική παρατήρηση. Έχουν την καλύτερη οξύτητα εξαιτίας της λυτής τους σχεδίασης. Οι μικροί Naglers είναι καλοί για Dob τηλεσκόπια που χρειάζονται μεγάλο φαινόμενο πεδίο επειδή δεν έχουν tracking".

Η αλήθεια είναι ότι έδωσα κάποιες ευκαιρίες στους Naglers. Προσπάθησα να προσομοιώσω την θέαση με έναν 9άρι Nagler βάζοντας τον 2Χ Barlow μου με το 16άρι που έχω ήδη. Δυο-τρεις φορές ως τώρα.Και μερικές ακόμα θα προσπαθήσω ως τις 31 του μήνα που θα τοποθετήσω την παραγγελία μου.Όμως πάντα κατέληγα σε μεγεθυμένο και θολό είδωλο. Δεν ξέρω πόσο φταίνε οι συνθήκες παρατήρησης. Εχθές είχε 1-2 μποφόρ και 70% υγρασία. Κρόνος και Άρης μεγάλοι αλλά θολοί. Την στιγμή μάλιστα που-θεωρητικά-στον Άρη-αν ισχύουν οι αναφορές ότι η αμμοθύελλα κοπάζει-περίμενα να δω κάποια λεπτομέρεια παραπάνω. Αλλά τίποτα.

Επίσης,στις ίδιες ιστοσελίδες (αλλά και σε αυτό εδώ το φόρουμ) προκρίνουν τα ορθοσκοπικά προσοφθάλμια από τους Plossl για πλανητική παρατήρηση. Μου ξινίζει λίγο η μεγέθυνση που θα έχω (203Χ). Θα προτιμούσα να ήταν γύρω από το 230Χ αλλά δεν βρίσκω κάτι άλλο σε κάποιο site. Καλοδεχούμενο αν έχετε δει εσείς κάποιον ορθοστατικό κάπου που να μου δίνει περίπου τέτοια μεγέθυνση. Θυμίζω,2032mm εστιακή απόσταση το τηλεσκόπιο μου. Αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

252 θα σου δίνει ο 9mm Baader genuine Ortho, ο οποίος έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Έχει σταματήσει να κυκλοφορεί (αντικαταστάθηκε από τους πλαστικούς Classic Orthos) αλλά, επειδή έχει πουλήσει πολύ, κυκλοφορεί στην αγορά μεταχειρισμένων, 50-60 ευρώ τους έχω δει.

Βλέποντας την εικόνα, γίνεται φανερό το 1ο μειονέκτημα των Orthoscopics. Σε αυτήν την εστιακή απόσταση, έχουν μικρό προσοφθάλμιο φακό, ο οποίος έχει eye relief λίγο μεγαλύτερο από την εστιακή, 10-12mm. Βέβαια τόσο έχει και ο Nagler 16mm.

Αλλά σε σχέση με τον αντίστοιχο Nagler, έχει τη μισή διάμετρο φαινομενικού πεδίου και το 1/4 της αντίστοιχης επιφάνειας. Το έχουμε πει αυτό, αλλά δεν γνωρίζω εάν έχεις το βίωμα. Δες μια προσομοίωση (με τηλεσκόπιο της μισής εστιακής και άρα στην μισή μεγέθυνση και τετραπλάσιο πεδίο). Ο ορθοσκοπικός βρίσκεται τέρμα αριστερά και ο Nagler τέρμα δεξιά. Όλοι οι πλανήτες θα χωράνε φυσικά στο πεδίο, αλλά από φεγγάρι και ήλιο θα βλέπεις μόνο λεπτομέρειες.

http://blog.pixelgiraffe.com/wp-content/uploads/2015/12/AFOV_.png

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
JonnyBazOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ίσως βρήκα κελεπούρι: Με το μειονέκτημα που ανέφερες βέβαια Kkoli όσον αφορά το στενό πεδίο σε σελήνη και ήλιο που έχουν τα ορθοστατικά,όπως φαίνεται γλαφυρά στην εικόνα που έστειλες,πως σου φαίνεται το συγκεκριμένο ορθοστατικό που βρήκα;

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p8857_Kokusai-Kohki-Fujiyama-HD-OR-9mm---ein-klassisches-Ortho-nach-Abbe.html

Να σε διορθώσω βέβαια ότι για τον Baader αντιστοιχεί η δεύτερη από αριστερά εικόνα αφού έχει AFOV 52 μοίρες (αν και τώρα που το σκέφτομαι είναι και η μισή εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου...). Από την άλλη αυτό που σου δείχνω έχει AFOV 42 μοίρες αλλά μεγαλύτερη μεγέθυνση-πιο κοντά στην επιθυμητή μου. Μήπως όμως παραγίνεται μικρό το παράθυρο; Πιθανολογώ ότι σελήνη και ήλιο θα τους βλέπω υπερβολικά κοντά,αν κρίνω από την εικόνα που έστειλες και ποιος ξέρει πόση ώρα θα κάνω να διατρέχω την επιφάνειά τους (ίσως όχι τόσο πρακτικό...),από την άλλη όμως τους υπόλοιπους πλανήτες δεν θα τους βλέπω ξυράφι; Εσύ τι πιστεύεις; Καλύτερος ορθοσκοπικός ο δεύτερος; Καταλαβαίνεις από τα γραφόμενά μου ότι βίωμα δεν έχω...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 14:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι Kokusai Kohki είναι φημισμένοι Ιαπωνικοί ορθοσκοπικοί, τους οποίους μέχρι προσφάτως έπρεπε να παραγγείλεις επ' ευθείας από εκεί. Και η τιμή είναι καλή.
Όπως είπα και πιο πριν, οι ορθοσκοπικοί είναι τόσο καλοί, φθηνοί και μικροσκοπικοί, που και ευρυγώνιο φακό να αγοράσεις στην ίδια εστιακή κάποια στιγμή, δεν βλάπτει να σου βρίσκονται για την πλανητική παρατήρηση ή για να δοκιμάσεις ένα νέο τηλεσκόπιο. Έτσι κρατώ και εγώ μια σειρά από 4 Baader Genuine και δεν μου πιάνουν χώρο.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 390
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω αν είναι κελεπούρι σε αυτή την τιμή. Όταν έψαχνα για ορθοσκοπικους, οι κριτικές που είχα δει τους έβαζαν στην ίδια κατηγορία με τους bgo και τους UO HD(Όχι τους απλούς) με ελαφρύ προβάδισμα των bgo λόγω επιστρωσεων. Παραπάνω πας για zao ή tmb supermonocentric αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Θα βρεις λογικά άριστο bgo, 2χέρι μέχρι 60€
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης