AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Μαγεία αστροάλματος vs goto
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Μαγεία αστροάλματος vs goto
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομική Παρατήρηση - Γενική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Δεκ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 96
Τόπος: Γκύζη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:

Όταν πριν από 8 χρόνια έψαχνα μέσα στον άγνωστό μου ουρανό,και στην φωτορύπανση να βρώ τον πρώτο μου κομήτη,παιδεύτηκα 3μέρες,
Πολύ όμορφα και εποικοδομητικά όσα λέτε αλλά σε αυτό που λέει ο Κώστας είναι το κλειδί για μένα. Πιες τρεις μέρες? Δύο βράδια βγήκα για παρατήρηση με τρίωρη άδεια από την γυναίκα μου και θα το πληρώνω με αίμα για μήνες. Αφού σας έχω εξηγήσει πως είμαι η ντροπή των ανδρών. Εχτές βγήκα με τον giannis60 (αφού τον είχα πρήξει) και πήγαμε στο περιβόητο σημείο στο Σούνιο. Εχω να πω λοιπόν ένα επιστημονικό συμπέρασμα: Ο giannis60 είναι αδύνατος! Δεν ξέρω πόσα μπουφάν φοράει στη φοτο του αβαταρ και μου φαινότανε παχύς. Στα δευτερεύοντα συμπεράσματα τώρα, ενώ βγήκαμε να μου αποδείξει ο άνθρωπος οτι δεν χρειάζεσαι το goto εγώ επιμένω γιατί ο Γιάννης έχει πέσει μικρός στη χύτρα του goto και δεν το έχει ανάγκη. Είδα παραπάνω γαλαξίες και από όσους είχα δει και σε φότο. stellar82 είναι σε ένα παλιό γήπεδο ποδοσφαίρου στη Ροδόπολη. Πολύ βολικό, πας με το αυτοκίνητο στο κέντρο του γηπέδου και στήνεις. Ο χρήστης evag μπορεί να σου δώσει και συντεταγμένες.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την NikosGus στις 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:45, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 665
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο η παρακολούθηση του στόχου με αξιόπιστο σύστημα auto-tracking,το οποίο βέβαια είναι πολύ καλύτερο από το χειροκίνητο,γιατί κάνει την παρατήρηση πολύ πιο άνετη,ξεκούραστη και αποδοτική,και άλλο η αυτόματη ανεύρεση στόχου,δηλ.το go-to!
Εννοείται ότι μπορεί να συνυπάρχουν,αλλά η εξάσκηση στη χειροκίνητη εύρεση,μόνο ωφέλη έχει εκτός από ειδικές καταστάσεις,όπως εξήγησα σε προηγούμενο πόστ!Κάποιος εξασκημένος στα αστροάλματα,όπως αναφέρθηκε και από άλλους φίλους μπορεί να είναι αρκετά γρήγορος!
Επίσης για τα μεγάλα dob,υπάρχει και η λύση για auto-tracking της ισημερινής πλατφόρμας που μπορεί να δεχθεί διάφορα μεγέθη και βάρη,όπως έχει προτείνει ο Παναγιώτης (filiatra)!
Νομίζω ότι όλοι έχουμε καταλάβει ότι η αστρονομία,θέλει τουλάχιστον στην αρχή κάποιο κόπο-ευχάριστο νομίζω- και χρόνο για να γίνουν τα βασικά οικεία!
Αν παραιτούμαστε από αυτήν την διαδικασία,αφήνουμε τον εαυτό μας απαίδευτο,νομίζοντας ότι έχουμε να κάνουμε με δύσκολα και απρόσιτα σε εμάς πράγματα...Λίγη προσπάθεια θέλει,όχι να γίνει κάποιος ειδικός!
Φιλικά-Κώστας

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fotodektis στις 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:46, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νίκο,αυτά που είπαμε γίνονται και από την ταράτσα του σπιτιού!Δεν χρειάζεται να πας σε σκοτεινό ουρανό!Να μάθεις τα βασικά στον ουρανό είπαμε!Αστερισμούς,Πολικό Αστέρα,και σιγά-σιγά και τα υπόλοιπα!Ακόμα και με απλά και φθηνά κιάλια γίνεται αυτό ή και δια γυμνού οφθαλμού!
Για να μάθεις αυτά που ήδη ξέρεις,κατέβαλες κάποια προσπάθεια...Σε όλα τα πράγματα έτσι γίνεται...Γιατί πρέπει να αποφεύγεις,αντί να αντιμετωπίζεις?Θέλεις να συνεχίσεις να πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό?
Απλά πράγματα είναι....και στην πορεία θα δεις ότι είναι και πολύ ευχάριστα!Δοκίμασε με ηρεμία αυτά που λέμε,πάρε τον χρόνο σου και μην μπλοκάρεσαι!Μην παραιτείσαι!!!Αυτοπεποίθηση χρειάζεσαι,και μπορεί η αστρονομία να σε βοηθήσει σε αυτό!!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:
Γιατί πρέπει να αποφεύγεις,αντί να αντιμετωπίζεις?Θέλεις να συνεχίσεις να πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό?
Κώστα μπορώ να καταλάβω πιο είναι το σωστό, αν πχ πας να μάθεις κιθάρα και μάθεις ακόρντα σε ακουστική, σε δυο μέρες θα μπορείς με πένα να παίζεις τραγουδάκια αλλά μουσικός δεν θα γίνεις ποτέ. Αν ξεκινήσεις κλασική θα παίξεις τραγούδι μετά από τρία χρόνια αλλά με το καιρό θα διαβάζεις παρτιτούρα όλα τα τραγούδια του κόσμου και θα ακούγεται και σωστά. Είμαι δάσκαλος χορού είχα σχολή για πολλά χρόνια και όταν ερχόταν ο γονιός με το παιδάκι προτιμούσα να χάνω χρήματα να τους προτρέπω να πάει το παιδί σε κλασικό χορό για να μάθει να στέκεται σωστά ακόμη και όταν περπατά. Οταν όμως μου ζητούσαν οι μεγάλοι να χορέψουν ένα τάνγκο, ένα ζειμπέκικο να χορέψουν στο γάμο τους τι να τους έλεγα? Α πρέπει να ξεκινήσετε κλασικό πρώτα? Και επειδή αναφέρθηκε εδώ το ταξίδι και όχι η Ιθάκη, έχω δίπλωμα και για ιστιοφόρο και για ταχύπλοο και αν είχα χρήματα θα έπαιρνα τώρα ένα ταχύπλοο και όταν έπαιρνα σύνταξη ένα ιστιοφόρο. Πως αλλιώς να το πω? όλα σωστά είναι. Δεν ξέρω τι άλλο να πω να μην λέμε τα ίδια.
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι,γιατί έτσι θα μπλοκάρεις!Είπαμε σιγά-σιγά...Με το τηλεσκόπιό σου,που είναι πολύ καλό,μπορείς να πάρεις ισημερινή πλατφόρμα για auto-tracking!Αν θέλεις go-to πρέπει να το πουλήσεις και να πάρεις κάτι κατώτερο με μια βάση σε λογικό κόστος!
Ή να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό σου,αγοράζοντας πχ.ενα C9.25+HEQ6,αλλά με αρκετά περισσότερα χρήματα!
Μέχρι να διαθέσεις τα ανάλογα ποσά,καλό θα είναι να ωριμάσει μέσα σου και το τί πραγματικά χρειάζεσαι...
Και για αυτό απαιτείται χρόνος και εμπειρία!Δοκίμασε αυτά που σου είπαμε για τους λόγους που σου εξηγήσαμε,απόκτησε την εμπειρία πρώτα,γιατί έτσι μόνο θα πάρεις τις σωστές αποφάσεις και όχι ενεργώντας παρορμητικά...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:
Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι,γιατί έτσι θα μπλοκάρεις!Είπαμε σιγά-σιγά...Με το τηλεσκόπιό σου,που είναι πολύ καλό,μπορείς να πάρεις ισημερινή πλατφόρμα για auto-tracking!Αν θέλεις go-to πρέπει να το πουλήσεις και να πάρεις κάτι κατώτερο με μια βάση σε λογικό κόστος!
Ή να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό σου,αγοράζοντας πχ.ενα C9.25+HEQ6,αλλά με αρκετά περισσότερα χρήματα!
Μέχρι να διαθέσεις τα ανάλογα ποσά,καλό θα είναι να ωριμάσει μέσα σου και το τί πραγματικά χρειάζεσαι...
Και για αυτό απαιτείται χρόνος και εμπειρία!Δοκίμασε αυτά που σου είπαμε για τους λόγους που σου εξηγήσαμε,απόκτησε την εμπειρία πρώτα,γιατί έτσι μόνο θα πάρεις τις σωστές αποφάσεις και όχι ενεργώντας παρορμητικά...
Φιλικά-Κώστας
Οχι δεν έχω σκοπό να το πουλήσω, με αυτό θα την παλέψω και θα σας πρήζω. Απλά ενθουσιάστηκα με το goto και το ανέφερα. Που να φανταστώ οτι θα ξεκινούσε όλο αυτό. Mr. Green
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν πειράζει,ήταν χρήσιμη κουβέντα για όλους μας!Βγήκαν ωφέλιμες πληροφορίες!
Αυτό που ήθελα να σου τονίσω ήταν να μην παραιτείσαι όταν κάπου δυσκολεύεσαι!Στην αρχή εγώ έβλεπα τον ουρανό σαν ένα χάος!Για αυτό σου ανέφερα και την ιστορία με τον κομήτη.Μετά από φιλότιμη εξάσκηση,σιγά σιγά μου έγινε οικείος...Και συνεχίζω βέβαια μετά από 8 χρόνια να μαθαίνω!Με το go-to δεν πρόκειται ο ουρανός να σου γίνει οικείος!Θα σου είναι άγνωστος και δυσνόητος...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nexbillOffline
Νέος
Ένταξη: 18 Φεβ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 19
Τόπος: Βόλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι η προτίμηση είναι υποκειμενική, καθώς επίσης και ότι ο κάθε τρόπος παρατήρησης έχει τα θετικά και τα αρνητικά. Πιστεύω όμως σαν χρήστης go-to ότι από την στιγμή που θα το χρησιμοποιήσεις, απλά δε γυρίζεις πίσω.
Τα οφέλη του πολλά:
1. Αξιοποιείς το χρόνο σου στο μέγιστο. Σκέψου πόσες θα είναι οι φορές στη ζωή σου που θα βρεθείς σε πραγματικά σκοτεινό ουρανό...φαντάζομαι λίγες. Εκτός και αν κάποιος μένει στις πλαγιές του Πάρνωνα ή στην έρημο της Αριζόνα...Έτσι σου δίνεται η δυνατότητα εύρεσης περισσοτέρων στόχων στην ίδια βραδιά.
2. Το go-to σου δίνει την δυνατότητα να αφιερώνεις το μεγαλύτερο μέρος της παρατήρησης στον ίδιο τον στόχο και όχι στην εύρεση του. Όταν εντοπίζω τον στόχο, κάθομαι αναπαυτικά από δευτερόλεπτα έως μερικά λεπτά και προσπαθώ να απορροφήσω κάθε φωτόνιο που πέφτει στο μάτι μου. Αυτό μεγιστοποιεί την κατανόηση και την απόλαυση επί του στόχου.
3. Θα είσαι σίγουρος τις περισσότερες φορές για αυτό που βλέπεις και θα αυξήσεις τις επιτυχίες σου εντός της πόλης όπου η φωτορύπανση είναι μεγάλη.
4. Δε θα μάθεις το σκοτεινό ουρανό..θα είναι πάντα αφιλόξενος για εσένα...και όλα τα σχετικά.. ΜΥΘΟΣ!!
Μια χαρά θα μάθεις το σκοτεινό ουρανό, αν το θες πραγματικά.'Έχω περάσει ατελείωτες ώρες διαβάζοντας είτε ηλεκτρονικούς, είτε συμβατικούς χάρτες καταστρώνοντας παράλληλα σχέδια και καταλόγους που θα χρειαστώ στο πεδίο.
Υπάρχουν όμως και τα αρνητικά
1. Χρειάζεσαι παροχή ενέργειας
2. Στα ίδια χρήματα ενδεχομένως να μπορείς να πας 2+ ίντσες παραπάνω
3. Ο μηχανισμός της ρομποτικής παράγει θόρυβο, που μπορεί να σου φανεί ενοχλητικός στην ηρεμία της νύχτας.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nexbill έγραψε:

2. Στα ίδια χρήματα ενδεχομένως να μπορείς να πας 2+ ίντσες παραπάνω
Οτι πιο κοντά σε μένα έχω διαβάσει. Η μία και μόνη ανησυχία μου. Θέλω και το goto και να "φορτώνομαι" όπως είπα και πριν για όλα τα υπόλοιπα που είναι πολλά σε ανθρώπους όπως ο sevax o fotodektis o giannis60 που δίνουν ότι πιο πολύτιμο μπορεί να δώσει άνθρωπος σε άνθρωπο δηλαδή τον χρόνο τους.
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε nexbill,μόνος σου είπες ότι πέρασες ατελείωτες ώρες μελέτης του ουρανού μέσα από προγράμματα και χάρτες!Έτσι μαθαίνεις πολλά,αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι μπορείς να τα αντιστοιχίσεις και στον πραγματικό ουρανό,χωρίς την βοήθεια του ρομποτικού συστήματος...
Η μετάβαση από την εικονική πραγματικότητα στην αληθινή,έχει κάποια διαφορά!
Επίσης αυτό που τονίσαμε ήταν ότι το κακό έγκειται στην εύκολη ανεύρεση του στόχου,αυτόματα!Εκεί ναι δεν μαθαίνεις τον ουρανό!Αυτό είναι εύκολο να το καταλάβει κανείς!
Αν κάνεις αυτό που έκανες εσύ,τότε πάλι εξασκείσαι με ανάλογο τρόπο που κάνει και αυτός που μαθαίνει τον ουρανό για αστροάλματα!Με χάρτες ηλεκτρονικούς και έντυπους,όπως και με προγράμματα!Αυτό πρέπει να γίνει!
Εσύ έμαθες να πετάς μόνο στον εξομοιωτή,εμείς και στον εξομοιωτή και στο πραγματικό περιβάλλον!
Εκεί υπάρχει διαφορά!Και στην αίσθηση,στην ευχαρίστηση,και στην απόκτηση δεξιοτήτων!!
Η εμπειρία των όσων λέμε,και μόνο αυτή θα δώσει και ασφαλή κριτήρια για να καταλάβει κανείς επί της ουσίας!Δοκιμάστε και δείτε την διαφορά!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1080
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλοι μου καλά είναι όλα αυτά τα οποία λέμε και γράφουμε, και με ελαφρές διακυμάνσεις + ή – λέμε όλοι το ίδια πράγματα.
Υπάρχει όμως ένα όμως! Άλλο είναι να ζει κανείς οπουδήποτε στην Ελλάδα, κι άλλο στο λεκανοπέδιο των Αθηνών. Αν ζεις εκεί τότε οι ευκαιρίες που θα έχεις μέσα στον χρόνο για να κάνεις αστροπαρατήρηση, είναι μετρημένες. Χωράνε και περισσεύουν στα δάκτυλα του ενός χεριού.
Με δύο τρείς φορές τον χρόνο δύσκολα κανείς αποκτά την απαραίτητη εμπειρία που χρειάζεται η χειροκίνητη χρήση του τηλεσκοπίου σε βαθμό τουλάχιστον τέτοιο που να χαλαρώσει κάποιος και να αρχίσει όντος να απολαμβάνει τους κόπους του. Καλείται μόλις σε δύο τρεις φορές να μάθει:
Να μάθει να διαβάζει χάρτες
Να μάθει να αναγνωρίζει τα αστέρια στον αληθινό ουρανό.
Να μάθει να τα στοχεύει
Να μάθει να είναι σίγουρος ότι στόχευσε το σωστό αστέρι
Να μάθει να το βλέπει μέσα από τον ερευνητή
Να μάθει να ευθυγράμμιση τον ερευνητή με το προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου
Να μάθει να το παρακολουθεί
Να μάθει να κάνει προετοιμασία για τα αστροάλματα του
Αλήθεια πόσο κάτω μπορεί να πάει αυτός ο κατάλογος; Ε λοιπόν δεν γίνεται μέσα σε τόσο λήγω χρόνο κάποιος να κάνει κτήμα του τόση πολύ και συσσωρευμένη γνώση.
Αυτό λοιπόν που λέω είναι ότι εμείς, οι έμπειροι, που πια μετράμε 20ετία στο χόμπι, εμείς πρέπει να μάθουμε να ερχόμαστε στην θέση κάποιου, που τυφλά εμπιστευτικέ την γνώμη μας και: Αγόρασε ένα 10ιντσο. Μετά από μήνες προσπάθειας καταφέρνει να αποδράσει από την Αθήνα για δυό τρείς νύχτες, και περιχαρείς και γεμάτος προσδοκία και λαχτάρα, θέλει να δει μέσα από αυτό. Διαπιστώνει όμως, εκεί μόνος μέσα στην νύχτα, ότι το Dob λόγο του επιπλέον 1Χ ερευνητή και με ένα κάπως βαρύ προσοφθάλμιο (Αγορασμένο και αυτό έξτρα), ο άξονας του ύψους πέφτει κάτω και δεν μπορεί να σημαδέψει ούτε τον πολικό. Μας γράφει ρωτώντας τι να κάνει (χάνοντας νύχτες), κι εμείς του λέμε να βρει μαγνήτες για αντίβαρα, ενώ αυτός βρίσκεται στο βουνό.
Όλα αυτά για εμάς είναι αστεία. Όμως ρε παιδιά για κάποιον που τώρα ξεκινάει δεν είναι αστεία. Δεν είναι καθόλου αστεία. Και μόνο η αίσθηση ότι πάει έχασε αυτές τις λίγες ημέρες απόδρασης από την Αθήνα, είναι δυνατόν να τον στείλει στα τάρταρα.
Αν θέλουμε να συμβουλεύουμε κάποιον που τώρα ξεκινά, τα δικά μας πρέπει να τα ξεχάσουμε και να τα βάλουμε στην άκρη. Διότι όσο σωστές κι αν είναι η γνώμες μας, θα παραμένουν πέρα για πέρα άστοχες αν προηγουμένως δεν έρθουμε στην θέση του άλλου, και δεν δούμε έστω και για λήγω που ζει και πως περίπου είναι η ζωή του.
Το στοίχημα για εμάς είναι να κερδίσουμε φίλους. Τα άλλα έρχονται από μόνα τους.
Ως εκ τούτου, ζήτω η χειροκίνητη εύρεση στόχων κάτω τα goto (ή το αντίστροφο), δεν έχουν καμία σχέση. Στο κάτω - κάτω της γραφής ξέρουμε ένα σωρό άτομα τα οποία ενώ ξεκίνησαν αγοράζοντας goto συστήματα μετά κατέληξαν με χειροκίνητα Dob και έμειναν στο χόμπι. Εδώ ακριβώς είναι που κάνουμε το λάθος. Θεωρούμε ότι τσάμπα δόθηκαν χρήματα και κυρίως τσάμπα σπαταλήθηκε χρόνος και επιμένουμε την παράκαμψη του goto. Όμως αν κάποιος για κάποιους λόγους δεν μπορέσει να «δει» μέσα από το τηλεσκόπιο του, ο οποίος (σημειώστε το αυτό) το αγόρασε για να δει μέσα από αυτό, να δει το οτιδήποτε ακόμα κι αν δεν ξέρει που ακριβώς βλέπει, ή να μην τον νοιάζει (προς το παρόν) τι βλέπει, τότε μοιραίως θα απογοητευτεί και θα τα παρατήσει. Και σαν να μην φτάνει αυτό, θα καταλήξει και σε λάθος συμπεράσματα.

ΥΓ προς NikosGus.
Έκανες σχόλιο για το ντύσιμο στο άβαταρ μου. Εκεί βρίσκομαι σε βουνό. Και σου λέω λοιπόν:
«Πρόσεξε κακόμοιρη, διότι αν πας κι εσύ σε βουνό φορώντας φανελάκι, τότε δεν σε σώζει από την καταστροφή ούτε το goto που σκέφτεσαι να πάρεις»
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη αυτό που με προβληματίζει-και το κατανοώ-είναι η έλλειψη εμπειρίας, που κάνει κάποιους φίλους να μην έχουν ολοκληρωμένη και σωστή εικόνα για όσα λέμε!
Όπως και το απαραίτητο χοντρό ντύσιμο για το κρύο!Αν δεν ακούσει κάποιος συμβουλές από έμπειρους,πρέπει να την πατήσει για να το καταλάβει...
Αλλά και η διάθεση πολλών νέων να μην κοπιάζουν έστω και ευχάριστα,και να θέλουν να βρίσκουν τα πράγματα έτοιμα,στο πιάτο...
Ελπίζω να βρούν τον χρόνο τουλάχιστον να διαβάσουν προσεκτικά όσα γράψαμε,και να προβληματιστούν...
Και βέβαια να δοκιμάσουν!Και μετά να βγάλουν τα συμπεράσματά τους...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5033
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα το πω απλά και δεν θα απαντήσω σε σχόλια ούτε θα κάνω διάλογο: οποιος δεν μπορει να βρει αντικείμενα με χάρτη και ερευνητή και η παρατήρησή του τελειώνει αν τελειώσει η μπαταρία για μένα δεν ειναι ερασιτέχνης αστρονόμος. Καλο βράδυ σε όλους. Cheesy Grin
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giorgosgr έγραψε:
Θα το πω απλά και δεν θα απαντήσω σε σχόλια ούτε θα κάνω διάλογο: οποιος δεν μπορει να βρει αντικείμενα με χάρτη και ερευνητή και η παρατήρησή του τελειώνει αν τελειώσει η μπαταρία για μένα δεν ειναι ερασιτέχνης αστρονόμος. Καλο βράδυ σε όλους. Cheesy Grin
Να και ένα διάγγελμα. Εγώ πάλι σίγουρα δεν είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος. Ερασιτέχνης ψαχνωδεβρίσκω είμαι αλλά μετά την εμπειρία με τον giannis60 έχω πάρει τα πάνω μου Mr. Green Mr. Green
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νίκο δυστυχώς υπάρχει η αίσθηση από παρανοήσεις ότι μερικοί πάμε να δαιμονοποιήσουμε το go-to!Όχι,αλλά πρέπει ό,τι σύστημα και να έχεις να μάθεις τον ουρανό!!
Αυτό είναι απολύτως απαραίτητο...Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις τον πραγματικό ουρανό,είναι με μελέτη και εξάσκηση "χειροκίνητα" με τα ίδια σου τα μάτια!!
Όπως είπα τα βασικά μαθαίνονται και από την ταράτσα στην Αθήνα,έστω και με την βοήθεια απλών κιαλιών 10x50!Με το 10" στην ταράτσα μαθαίνεις πολύ περισσότερα! Πρέπει να γίνει αυτό πριν πάει κάποιος σε σκοτεινό ουρανό,3-5 φορές τον χρόνο και ψάχνεται...
Η εξάσκηση γίνεται στον υπολογιστή και στην ταράτσα,στην οποία υποθέτω ότι μπορείς να βγαίνεις πολύ πιο συχνά από ό,τι σε σκοτεινό ουρανό!!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομική Παρατήρηση - Γενική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης