Jump to content

Πρώτη επαφή με γερμανική ισημερίνη στήριξη και απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Έχει έρθει στην κατοχή μου μια παλιά, που είχε χρόνια να χρησιμοποιηθεί, celestron cg-5, η οποία έχει γίνει upgraded από το kit της iOptron (https://www.ioptron.com/product-p/8400.htm). Είναι η πρώτη μου επαφή με german equatorial (και η πρώτη επαφή της μέσης μου με τόσο βαριά στήριξη!χαχαχα), μιας κι έχω δυο alt-az goto. Oπότε τώρα το 4ημερο, βρηκα λιγο χρονο να ασχοληθώ. Διάβασα από εδώ κι από εκεί, ό,τι βρήκα, αλλά θα ήθελα και μερικές διευκρινήσεις από εσάς.

 

Αρχικά, τοποθετούμε την στήριξη να κοιτά τον βορρά, σετάροντας το πλάτος από την βαθμονομημενη κλίμακα στην βάση. Η πρώτη ερωτήση εδώ είναι τι χρειάζομαι να κάνω σε επίπεδο σεταρίσματος στο αζιμούθιο (μέσω τον βιδών/λαβών στη βάση). Επιπλέον, υπάρχει υποδοχή για polar scope. Χρειάζεται να προμηθευτώ ένα, θα μου χρειαστεί, θα με βοηθήσει σε κάτι; Τέλος, τι απομένει για να ολοκληρωθεί το σωστό στήσιμο της βάσης σε σχέση με τον πολικό άξονα;

Από εκεί και πέρα, αν πούμε ότι έχουμε τοποθετήσει και ρυθμίσει την βάση σωστά, η διαδικασία ευθυγράμμισης του τηλεσκοπίου με τη βάση παραμένει η ίδια, όπως και σε μια alt-az goto; Δλδ, 1/2/3 αστέρια στον ουρανό; Χρειάζεται να επαληθεύσουμε μέσα από το τηλεσκόπιο τον πολικό; Μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε κι αυτόν για την ευθυγράμμιση τηλεσκοπίου-βάσης, ή καλύτερα όχι;

 

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικη!

Αν δεν έχει μέσα ενσωματωμένη πολική διόπτρα είσαι τυχερός!

Τώρα βγάλε το καπάκι από μπροστά, γύρνα τον άξονα της απόκλισης 90 μοίρες, και θα δεις ότι είναι τρύπιος. Διότι μέσα του μπαίνει η πολική διόπτρα. Αν βάλεις το μάτι σου από πίσω θα δεις ότι μπορείς να βλέπεις. Βάζεις λοιπόν το μάτι σου εκεί που μπαίνει η πολική διόπτρα, βάζεις κέντρο τον πολικό και καθάρισες. Αυτό είναι όλο. Ανέβασε φωτογραφείες για να γίνω πιο σαφής.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Αυτό είχα σκοπό, να το δοκιμάσω ετσι κι αλλιώς, σαν πρώτη προσέγγιση. Αναρωτιόμουν αν θα χρειαστώ περισσότερη ακρίβεια όμως, λόγω του γεγονότος ότι θα την χρησιμοποιήσω για φωτογραφία. Ποια είναι η άποψη σου;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια πολλά! Εφόσον θα την χρησιμοποιήσεις για φωτογράφιση θα πρέπει να κάνεις πολική ακριβείας με την μέθοδο της διολίσθησης ή και με την βοήθεια κάποιου software όπως πχ sharpcap , phd2 κ.α. Διάβασε τα άρθρα της AVAT θα σου λυθούν πολλές απόρροιες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ mad, τα έχω δει ήδη αυτά, αλλά νομίζω ότι είμαι αρκετά βήματα πίσω ακόμα. Όταν λύσω όλες τις απορίες θα είναι πιο εύκολα να τα ακολουθήσω.

Με βοήθησε όμως άπειρα το παρακάτω βίντεο:

 

Πραγματικά, μακάρι να υπήρχαν περισσότερα τέτοια βιντεάκια που να ξεκινούν σχεδόν από το μηδέν.

Κατά τη γνώμη μου τα άρθρα της AVAT απευθύνονται σε αρκετά πιο έμπειρο κοινό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης