Jump to content

Kαθαρισμός πρωτεύοντως κατόπτρου σε 8'' Dobs


jk423

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν και δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ το τηλεσκόπιο, σήμερα κάτω απ `το φώς, διέκρινα κάτι μαύρα σκουπιδακια, σκονίτσες πάνω στο πρωτεύον κάτοπτρο τα οποία δεν λένε να ξεκολίσουν. Επίσης είδα και λίγα στίγματα(δεν ξέρω πως διάολο βρέθηκαν). Επηρεάζουν όλα αυτά τις παρατηρήσεις? Πώς να το καθαρίσω? Τουλάχιστον να διώξω αυτά τα μαυράκια :!:

Τα δικά σας είναι επίσης (λίγο) λερωμένα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλυτερα θα ηταν να τα αφησεις ετσι οπως ειναι.

Λιγο σκονη δεν εχει αρνητικο αποτελεσμα!

Χειροτερα θα ηταν,αν πανω στην προσπαθεια καθαρισμου κανεις καποια γρατσουνια στο κατοπτρο!

 

Παντως αν επιμενεις,αγορασε ενα σπρει αερα,με αυτο μπορεις να φυσιξεις πανω στο κατοπτρο για να φυγει η σκονη.

Ποτέ με το στομα!

 

Οσο για τα στιγματα,θα πρεπει να ξερεις απο τι προηλθαν για να σου πω πως να τα καθαρισεις !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ`ευχαριστώ φίλε για την γρήγορη απάντηση. Τελικώς, πάλι καλά, δεν είναι στίγματα αλλά σκόνη.. #-o Καλύερα ας το αφήσω ως έχει τότε..

Έχω την εξής απορία όμως. Αν ποτέ χρειαστεί καθαρισμό, πώς θα το βγάλεις το κάτοπτρο? :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρίν απο κάποιο καιρό πήρε το μάτι μου για ενα ποστ όπου κάποιος είχε καθαρίσει το πρωτεύον κάτοπτρο με ηλεκτρική σκούπα :!: Σύμφωνα με αυτόν, το έκανε λαμπίκο χωρίς να κάνει την παραμικρή ζημιά.Σκέφτομαι να το κάνω και εγω μιας και ο σωλήνας της δικιάς μιας είναι πολύ μικρής διαμέτρου με αποτέλεσμα να μπορεί να εισχωρήσει πολύ εύκολα στον οπτικό σωλήνα και νομίζω με συνδυασμό χαμηλής έντασης,το αποτέλεσμα θα είναι αποτελεσματικό :!: Τι λέτε :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως αν επιμενεις,αγορασε ενα σπρει αερα,με αυτο μπορεις να φυσιξεις πανω στο κατοπτρο για να φυγει η σκονη.

Ποτέ με το στομα!

 

Οχι φιλε astroilias ποτέ με φιαλιδιο πεπιεσμενου αερα [-X γιατι μπορει να πεταχτουν σταγονιδια κ να γινουν χειροτερα τα πραγματα... Οσοι εχουν καθαρισει πληκτρολογια κλπ θα το εχουν προσεξει.

Ουτε φυσικα με το στομα ειναι η λυση. [-X

Το καλυτερο ειναι ενα χειροκινητο λαστιχενιο "φυσερο". :wink:

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως εγω οταν παρατηρησα μαυρα σημαδακια στο κατοπτρο εκανα κατι πιο ριψοκινδυνο: το εβγαλα κ τα καθαρισα με ενα πινελακι πολυ πολυ απαλο, απο αυτα που χρησιμοποιουν οι κυριες για το προσωπο... Τελεια αποτελεσματα! Καθολου σκονη κ κανενα ιχνος απο το πινελο. Δεν ξερω αν ειναι και τοσο ασφαλης ο τροπος ή αν ημουν απλα τυχερος. Καλυτερα πριν το κανεις κ εσυ να παρεις κ καμμια αποψη απο εμπειροτερους.

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρίν απο κάποιο καιρό πήρε το μάτι μου για ενα ποστ όπου κάποιος είχε καθαρίσει το πρωτεύον κάτοπτρο με ηλεκτρική σκούπα :!: Σύμφωνα με αυτόν, το έκανε λαμπίκο χωρίς να κάνει την παραμικρή ζημιά.Σκέφτομαι να το κάνω και εγω μιας και ο σωλήνας της δικιάς μιας είναι πολύ μικρής διαμέτρου με αποτέλεσμα να μπορεί να εισχωρήσει πολύ εύκολα στον οπτικό σωλήνα και νομίζω με συνδυασμό χαμηλής έντασης,το αποτέλεσμα θα είναι αποτελεσματικό :!: Τι λέτε :?:

 

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Ελπίζω να κάνεις πλάκα!!!!!!

 

ο καθαρισμός πρέπει να γίνεται με τη ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ χωρίς ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ να ακουμπήσεις το κάτοπτρο!

 

Εγώ προτείνω καθάρισμα ΜΟΝΟ μετά από πολυ σκληρή χρήση και σε καμμιά περίπτωση να μήν ανοιχτεί το τηλεσκόπιο για μερικές σκόνες

 

Για τη διαδικασία του καθαρισμού έχουν γραφτεί αρκετά post ψάξτε λίγο και θα τα βρείτε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως δεν με κατάλαβες καλά.Εννοούσα οτι ο μικρός σωλήνας της ηλεκτρικής σκούπας μπορεί να εισχωρήσει απο το πάνω μέρος του οπτικού σωλήνα(απο την αράχνη ουσιαστικά) και φυσικά με αρκετή απόσταση απο το πρωτεύον κάτοπτρο :!: Ίσα ίσα δηλαδή για να ρουφήξει όλες τις σκόνες βγάζοντας θερμό αέρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν και δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ το τηλεσκόπιο, σήμερα κάτω απ `το φώς, διέκρινα κάτι μαύρα σκουπιδακια, σκονίτσες πάνω στο πρωτεύον κάτοπτρο τα οποία δεν λένε να ξεκολίσουν. Επίσης είδα και λίγα στίγματα(δεν ξέρω πως διάολο βρέθηκαν). Επηρεάζουν όλα αυτά τις παρατηρήσεις? Πώς να το καθαρίσω? Τουλάχιστον να διώξω αυτά τα μαυράκια :!:

Τα δικά σας είναι επίσης (λίγο) λερωμένα?

φιλε jk423 καλο θα ηταν να μην ασχοληθης ακομα μ αυτα γιατι και να το καθαρισης δεν θα δεις καμμια

διαφορα.Απλως θα ρισκαρης οπως εγω μερικεσ γρατζουνιες που εκανα με ειδικο βουρτσακι τησ celestron.Οχι βεβαια πως και μ αυτες εχασα κατι οπτικα.Παντως αν τρωγεσαι μονο με αερα απο μακρια και αν εχει θαμπαδες υπαρχει ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΝΑΚΙ που θελει αφανταστη προσοχη κατα τον καθαρισμο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστώ ANTARHS :) . Δεν πρόκειται να το αγγίξω μέχρι να δώ ότι επηρεάζεται η ποιότητα της εικόνας.. η οποία, προς το παρόν, όντως είναι η ίδια. Τα μαυράκια τα παρατήρησα όταν έκανα το εξής: Ενώ παρατηρούσα τον Άρη, μετακίνησα τον εσταστή έτσι ώστε το φως του πλανήτη να κατακλίζει ολόκληρο το οπτικό πεδίο(θολούρα φυσικά). Τότε φάνηκαν και τα μαυράκια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλες φορες εχει παρατηρηθει. Αυτα τα φιαλιδια χρησημοποιουν υγρα προωθητικα τα οποια συχνα βγαινουν μαζι με τον αερα. Δες εδω

 

http://skyandtelescope.com/howto/scopes/article_152_1.asp

 

και εδω

 

http://www.luminous-landscape.com/essays/sensor-cleaning.shtml

 

 

http://www.bpccs.com/lcas/Articles/cleanoptics.htm

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προτείνω για το φύσημα των οπτικών, αμπούλες διοξειδιου του ανθρακα που ειναι εντελως αβλαβες

Η ακομα καλυτερα αν μπορει καποιος να βρει αζωτο αεριο.

 

Το αζωτο ειναι το καλυτερο καθαριστικο και αφυγραντικο αεριο που εχω συναντησει.

το ζητατε σε καταστηματα ψυκτικων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη δουλειά μου χρησιμοποιούμε blower για να διώχνουμε την σκόνη από πλακέτες. Αυτά στην ουσία είναι αντίστροφες ηλεκτρικές σκούπες (δεν ρουφάνε, φυσάνε αέρα με δύναμη). Αν βάλετε το στόμιο στην άλλη άκρη δουλευει σαν μικρός αποροφητήρας.

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε άλλες δουλιές του σπιτιού και είναι σχετικά φτηνά. Στη γυναίκα σας θα πείτε οτί το αγοράσατε για να μην κουράζετε με την σκόνη σε δύσκολά σημεία \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

http://www.makita.com/menu.php?pg=product_cat&tag=pow_blower

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Σημερα καθαρισα τα κατοπτρα του νευτωνειου μου για την θερινη σεζον και γραφω το πως.

Το πρωτευον κατω απο την βρυση της κουζινας πλαγια να πεσει αρκετο νερο, φορωντας λαστιχενια γαντια ωστε ουτε να αφηνω δαχτυλιες ουτε να κινδυνευει να γλυστρησει το κατοπτρο. Εν συνεχεια το αφησα μεσα στην γουρνα του νεροχυτη, την οποια ειχα πλυνει πολυ καλα, βυθισμενο στο νερο για 10-15 λεπτα. Στον πυθμενα ειχα τοποθετησει τυλιγμενη πετσετα ωστε να μην χτυπησει πουθενα το κατοπτρο.

Εν συνεχεια οπως ηταν βυθισμενο με μπαλλες απο μπαμπακι (μια καθε φορα και χωρις καμμια πιεση) σκουπισα απο την μια ακρη εως την αλλη (ΟΧΙ οικονομια στο μπαμπακι).

Υστερα το ξεπλυνα κατω απο το νερο της βρυσης και τελικο ξεπλυμα με απιονισμενο νερο στο οποιο ειχα προσθεσει 2-3 σταγονες υγρο καθαρισμου πιατων.

Το κατοπτρο αφθηκε στο πλαι πανω σε εναν καναπε στο σαλονι να στεγνωσει. Οσες σταγονες νερου ειχαν μεινει στην επιφανεια μαζευτηκαν (προσοχη ΔΕΝ σκουπιστηκαν) με την γωνια απο χαρτινα μαντιλακια (αυτα που ειναι σε συσκευασια κουτιου).

Για το δευτερευον τωρα... ξεπλυμα κατω απο την βρυση, οπως ειναι με την βαση του και την αραχνη, σκουπισμα οπως ετρεχε το νερο επανω του με ενα κομματι βρεγμενο απο πριν μπαμπακι χωρις πιεση, τελικο ξεπλυμα με απιονισμενο νερο και μαζεμα των σταγονιδιων οπως στο πρωτευον.

Αυτο ηταν! Εν συνεχεια επανασυναρμολογηση και ευθυγραμμιση του τηλεσκοπιου.

Ετσι καθαριζονται τα κατοπτρα των τηλεσκοπιων και οχι με βουρτσες ηλεκτρικες σκουπες και πεπιεσμενο αερα!

Αν καποιος δεν νοιωθει ετοιμος να κανει σωστα την ολη διαδικασια 100 φορες προτιμοτερο να το αφησει οπως ειναι! Λιγη βρωμια ειναι λιγοτερο κακο απο χαραγματιες στα κατοπτρα!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εν συνεχεια το αφησα μεσα στην γουρνα του νεροχυτη, την οποια ειχα πλυνει πολυ καλα, βυθισμενο στο νερο για 10-15 λεπτα.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησει το στρωμα της επαλουμινωσης εαν εισχωρησει νερο αναμεσα σε αυτο και το γυαλι?

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

Εγω καθάρισα το δικό μου ως εξής:

Αφού έλυσα το πρωτεύον, το έβαλα σε μια καθαρή λεκάνη με χλιαρό νερό βρύσης, οχι πολύ γεμάτη, ισα να καλύπτει τον καθρέφτη.

με κυκλικές κινήσεις (της λεκάνης) δημιούργούσα κυματάκια, τα οποία καθάρισαν το 90% απο.. το χώμα που είχε πιάσει ο καθρέφτης.

Ακολούθησε ξέπλυμα με απιονισμένο νερό για σίδερα, και καθάρισμα με λίγο βρεγμένο χαρτί κουζίνας, το οποίο το "εσυρα" επάνω στον καθρέφτη, (μέσα στην λεκάνη με τον νερό όλα αυτά..)

Προσοχή εδω: δεν το πίεσα προς το κάτοπτρο, απλώς το έσυρα, και αυτό με το ίδιο του το βάρος (καθώς είναι βρεγμένο) καθάρισε οτι απέμεινε.

Τέλος ενα ξέπλυμα ακόμα με ισοπροπυλική αλκοόλη, και το κάτοπτρο ήταν πεντακάθαρο και αγρατζούνιστο!

Το μόνο μου πρόβλημα, είναι οτι πριν αρχίσω να καθαρίζω, πρόσεξα ενα διάφανο στρογγυλό λεκέ, που θύμιζε ρετσίνι. Μετά τον καθαρισμό, στην θέση του έμεινε το στρογγυλό περίγραμά του. το οποίο (ναι, το έξυσα!) αποδείχτηκε οτι δεν ήταν απλώς λεκές, αλλα "γδάρσιμο" είναι λες και κάποιος έξυσε εναν πολύ μικρό κύκλο επάνω στο κάτοπτρο! :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Μια χρήσιμη συμβουλή: καλό είναι ο χώρος που κάνουμε την εργασία αυτή, να μην έχει πολύ σκόνη, ή να φυσάει, γιατί τελειώνοντας και μέχρι να συναρμολογήσουμε πάλι το κάτοπτρο στην θέση του, θα γεμίσει και πάλι, με αρκετά ευδιάκριτα σωματίδια σκόνης.

Μιλάω εκ'πείρας.. :? :(

 

Υ.Γ. Οι φώτο μου βγήκαν ανάποδα. :-note

 

5.JPG.65fca9037c8f7c7fe07034ebce9f2f91.JPG

Ετοιμο για συναρμολόγηση, δυστηχώς διαπίστωσα οτι θα έχω τον λεκέ να τον θυμάμαι..

 

4.JPG.10a773ebdde90c049af5aa17b179f064.JPG

Εδω, το πλύσιμο με απιονισμένο νερό, και το "σύρσιμο" του χαρτιού, για να φύγουν και οι πιο δύσκολες βρωμιές.

 

3.JPG.4b2472ff4eb1daa6224be4883595e1d2.JPG

Κοντινό στην επιφάνεια του καθρέφτη, με το βελάκι σημαδεύω (αν και λίγο εκτός εστίασης) τον στρογγυλό λεκέ.

 

2.JPG.f452db32ba6f6a7fbd101cf84c91e86e.JPG

Λύνονται και οι τελευταίες βίδες, για να βγεί απο την βάση του.

 

1.JPG.bf943f416c98704aea632d2fc2a015c4.JPG

Το κάτοπτρο μόλις βγήκε απο τον σωλήνα, και ετοιμάζεται για μπάνιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας τρόπος για να μην μένουν σταγόνες πάνω στο κάτοπτρο είναι ο εξής

αφού έχω κάνει σχεδόν αυτά που περιγράφει ο giorgosgr σαν τελικό στάδιο βυθίζω το κάτοπτρο σε μια πλαστική λεκάνη με απιονισμενο νερό και το βγάζω πολλή αργά και σταθερά με αυτό τον τρόπο δεν μένη ίχνος νερό σε όλο το κάτοπτρο δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε .

\:D/

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε παναγιώτη μόνο εσύ λείπεις πάνω απο κάτοπτρο :shock: . Καπάκι δεν έχεις?? Μάλλον έχεις αλλα δεν το χρησιμοποιείς πολύ... Πρώτη φορά βλέπω τόση σκόνη κ.α πάνω σε κάτοπτρο! Φυσικό είναι να μην σου κρατήσει και πολλά χρόνια.. Πρόσεχέ το :!:

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε εγώ το πρόσεχα και δες πως έγινε!! Και αυτό είναι μετά από το διπλό πλύσιμο! Εχει θολώσει :!: :!: Οπότε μάλλον είναι η δέυτερη φορά που βλέπω τόσο βρώμικο κάτοπτρο.......

PB30004911.JPG.7f42600e5ccc3ecb098ee181f0ca65a7.JPG

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης