Jump to content

Deep sky Φιλιατρά 13-8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να καταθέσω κ εγώ μερικές απ τις παρατηρήσεις μου τώρα που είμαι σε άδεια κ προλαβαίνω να γράψω.

Την δευτέρα 13 προς 14-8 ανέβηκα στο κτήμα.Ηταν η πρώτη μου φορά που είχα προγραμματίσει τι θα δω κ μπορώ να πω πως βοηθάει σε αφάνταστο βαθμό.

Το κυνήγι έγινε στην Ανδρομέδα.

Πρώτος στόχος οι γαλαξίες ngc 80-83-91.

Διάμετρος 2,2' χ 2,0' mag 12.1v SB 13,5

................1,3' χ 1,2' mag 12.5v SB 12,8

................2,2' χ 0,8' mag 13.7v SB 14,2 αντίστοιχα.

Πολύ ωραίο πεδίο με τους τρεις γαλαξίες μαζί στις 150Χ.Ο 80 αναγνωρίστηκε εύκολα κ ήταν ο μεγαλύτερος.Ο 83 αν κ μικρός έχει φωτεινό πυρήνα ενώ ο 91 πολύ αμυδρός φάνηκε με πλάγια όραση.

 

Ngc 160-169-ic 1559.

Διάμετρος 2,7' χ 1,5' mag 12.7v SB 14,0

................3,2' χ 1,0' mag 12.4v SB 13,5 αντίστοιχα.

Για τον ic 1559 δεν έχω πληροφορίες.(όποιος ξέρει ας μου πει με ενδιαφέρει πολύ να μάθω)

Κ οι δύο ngc φάνηκαν εύκολα στις 150Χ.Ο ic κολλημένος με τον 169 σχημάτιζαν κάτι σαν τ.Δεν ξέρω αν ήταν σε προοπτική.Εμένα μου φάνηκε πως αλληλοτρώγοταν.Πανέμορφη εικόνα.Αντώνη παραγγελίες δέχεσαι?

 

Ngc 214

Διάμετρος 2,0' χ 1,6' mag 12.2v SB 13,4

Ωραίος γαλαξίας με λαμπρό πυρήνα κ γύρο γύρο είχε άλω στις 150Χ.Το πεδίο δεν μπορω να πω ότι μ εντυπωσίασε.

 

Ngc 679

Διάμετρος 1,8' χ 1,8' mag 12.3v SB 13,5

Ισως ο λιγότερο θεματικός στόχος της βραδιάς.Διέκρινα άνετα τον πυρήνα του που ήταν αρκετά φωτεινός στις 150Χ.Το πεδίο γενικά ήταν φτωχό.

 

Ngc 891

Διάμετρος 13,' χ 2,8' mag 9.9v SB 13,7

Απ τους ποιο όμορφους γαλαξίες που έχω δει ποτέ μου.Εμεινα άφωνος μόλις τον πρωτοείδα στις 150Χ.Πρέπει να τον κοιτούσα πάνω από 15 λεπτά.Πολύ μεγάλος μακρόστενος κ χωρίζοταν κατά μήκος στα δύο από μία σκούρα γραμμή.Φαινόταν σαν να είναι διαφανές.Σαν ζελέ.

 

γ Ανδρομέδας.

Πανέμορφος διπλός.Δεν τον είχα στο πρόγραμμα αλλά το χρησιμοποίησα για να ξεκινήσω προς άλλους στόχους.Γενικά δεν μου αρέσουν οι διπλοί αλλά αυτός ο αστέρας μου άλλαξε γνώμη.Αποτελείτε από ένα μεγάλο κόκκινο κ ένα μικρό κυανό.Αμέσως έπεσε σύγκριση με τον Αλμπιρέο.Σαν άστρο μπορώ να πω πως είναι ποιο όμορφο απ τον αλμπιρέο.Το πεδίο όμως σαφώς γέρνει προς τον δεύτερο.

 

Σήμερα η βραδιά ήταν χάλια.Προσπάθησα να επαναλάβω κάποιες απ τις προηγούμενες παρατηρήσεις αλλά τα αποτελέσματα ήταν οικτρά.Το m 13 πχ το βλέπω με γυμνό μάτι.Σήμερα δεν.Η διαχωριστική γραμμή στο ngc 891 ούτε για πλάκα.Τα αστέρια της μικρής άρκτου με το ζόρι.Δεν ξέρω τι φταίει.

Κατά τις τρεις άλλαξε η κατάσταση αλλά κ πάλι δεν ήταν τόσο καλά όσο άλλες μέρες.

Θα αναφερθώ επιγραμματικά σε κάποιους στόχους γιατι ούτε σημειώσεις κράτησα αλλά κ ούτε καλά είδωλα είχα.

ngc 7622 πλανητικό (Blue snowball) Ανδρομέδα.

Ngc 7640 Γαλαξίας Ανδρομέδα.

Ngc 404 Γαλαξίας δίπλα απ το β Ανδρομέδας.(Μ εντυπωσίασε κ θα τον ξαναδώ με την πρώτη ευκαιρία)

Ngc 898 Γαλαξίας Ανδρομέδα.

M 34 πολύ όμορφο ανοιχτό στον Περσέα.

 

Οι παρατηρήσεις έγιναν με την βοήθεια του the night sky observer's guide.Φοβερό βιβλίο.Όποιος δεν το έχει αξίζει να το πάρει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια περιγραφη με απλο και κατανοητο τροπο τα DSO ειναι παντα πολυ γοητευτηκα, πριν λιγες μερες γνωρισα εναν τυπο απο αμερικη με σπιτι στην περιοχη μου και με ενα lightbrige 12" και πιστεψε με ανατριχιασα απο τις εικονες που ειδα. και εγω ο καημενος τυραννιεμαι ακομα με το κιαλι, βλεπεις κρατιεμαι να κανω καλη αγορα. Παντως οταν πηγα σπιτι ηθελα να το πεταξω το κιαλι :oops:

 

ΥΓ υπηρχαν μερικα DSO που ενω αυτος τα εβλεπε καλα εγω ισα ισα που ξεχωριζα κατι, αλλα τι περιμενα ανεκπεδευτα ματια.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία Δημήτρη σας ευχαριστώ πολύ .

Δημήτρη θυμάμαι την πρώτη φορά που πήγα να δω με τον Γιώργοgr κ ένα φίλο του.Βρίσκανε κάτι έβλεπα κ εγώ.Πούντο ρε παιδιά.Τι να μου λένε εκεί σ εκείνο το αστεράκι τι πάνω δεξιά εγώ δεν έβλεπα τπτ.Με τον καιρό όλα γίνονται.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη συγχαρητήρια, για την παρατήρηση και την αναλυτική περιγραφή!

Και να συνεχίσεις να παρατηρείς διπλούς αστέρες. Με το 14άρι η παρατήρησή τους είναι μεγάλη πρόκληση.

Το περασμένο καλοκαίρι αν θυμάμαι σωστά, είχαμε διαχωρίσει και με το δικό σου τηλεσκόπιο τον Αντάρη και ήταν πραγματικά εντυπωσιακός.

 

Καλή συνέχεια!

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη συγχαρητήρια, για την παρατήρηση και την αναλυτική περιγραφή!

Σ ευχαριστώ Θάνο.

 

Και να συνεχίσεις να παρατηρείς διπλούς αστέρες. Με το 14άρι η παρατήρησή τους είναι μεγάλη πρόκληση.

Είπαμε αυτός ο αστέρας μου άλλαξε τα μυαλά.Τουλάχιστον τους ποιο δημοφιλείς σε κάθε αστερισμό που ψάχνω θα τους παρατηρώ.

 

Το περασμένο καλοκαίρι αν θυμάμαι σωστά, είχαμε διαχωρίσει και με το δικό σου τηλεσκόπιο τον Αντάρη και ήταν πραγματικά εντυπωσιακός.

Αν θυμάμαι καλά τον είχαμε διαχωρίσει με το 15'' του Ράμα που ήταν δίπλα.Με το δικό μου που προσπαθήσαμε μόλισ το είχα βγάλει απ το αμάξι κ είπαμε να το αφήσουμε να κρυώσει πρώτα μέχρι που συννέφιασε κ δεν είδαμε τίποτα.Σε θυμάμαι κατά τις 2:30 που ξαστέρωσε να ψάχνεις αποκλειστικά για διπλούς.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε ρε, βλέπω ότι πήρε φωτιά το 14''.

Αντε και εις ανώτερα :cheesy: :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία περιγραφή Παναγιώτη κι ενδιαφέροντες στόχοι.

 

Αναμένουμε την συνέχεια.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ngc 160-169-ic 1559.

Διάμετρος 2,7' χ 1,5' mag 12.7v SB 14,0

................3,2' χ 1,0' mag 12.4v SB 13,5 αντίστοιχα.

Για τον ic 1559 δεν έχω πληροφορίες.(όποιος ξέρει ας μου πει με ενδιαφέρει πολύ να μάθω)

Κ οι δύο ngc φάνηκαν εύκολα στις 150Χ.Ο ic κολλημένος με τον 160 σχημάτιζαν κάτι σαν τ.Δεν ξέρω αν ήταν σε προοπτική.Εμένα μου φάνηκε πως αλληλοτρώγοταν.Πανέμορφη εικόνα.Αντώνη παραγγελίες δέχεσαι?

 

Γεια σου Παναγιώτη!

Το σύστημα NGC 169 & IC 1559 υπάρχει στον κάτάλογο ARP (περίεργων γαλαξιών) με τον κωδικό Arp282. Δες και

http://338arps.com/arp_282.htm

http://www.seds.org/~spider/ngc/revngcic.cgi?IC1559

http://simbad3.u-strasbg.fr/sim-id.pl?Ident=IC1559

 

Καλή συνέχεια!

Arp_282.thumb.jpg.e2af582d561b25095c36da811b4a3270.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mε ιδιαιτερη ικανοποιηση βλεπω οτι πλεον ολο και περισσοτεροι παρατηρητες δημοσιευετε τις παρατηρησεις σας συστηματικα.Ισως να πρεπει να ανοιχτει μια καινουργια σελιδα(π.χ. τι ειδα χτες το βραδυ),οπου να καταχωρουνται και να αποθηκευονται αυτες οι παρατηρησεις,ωστε ο καθενας απο εμας να μπορει να τις βρει σε ενα αρχειο και να μπορει να συγκρινει με δικες του παρατηρησεις.Αν ψαχνεις δηλαδη για καποιο δυσκολο αντικειμενο,θα μπορεις πρωτα να ριξεις μια ματια για το πως το ειδε ενας αστροβοξας. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ παιδια για τα καλά σας λόγια.

Βαγγέλη σ ευχαριστώ για τις σελίδες.

Τελικά ο ic1559 έχει διάμετρο 0.8' x 0.5' κ mag 14,0.

Κάπου αλλού βρήκα αυτα:

m_b: 14.9 (mag) , m_v: 14.0 (mag) , SB: 11.6 (mag per square arcmin)

Dimension: 0.40 x 0.3 (arcmin) , PA: 10 .

Ψιλομπερδεύτηκα.

 

Σωστός ο Λέων.Ανδρέα το μπαλάκι σ εσένα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη αφού μπορείς και βλέπεις άνετα γαλαξίες του καταλόγου Arp σου προτεiνω αυτό :

 

http://www.willbell.com/HANDBOOK/arp.htm

 

Το βιβλίο αυτό το ζαχαρώνω κι εγώ αν και νοιώθω λίγο "αδύναμος" με μόνο 10"!!!

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω πω ρε Τάκη χτύπησες κέντρο.Πρέπει να είναι φοβερό βιβλίο.Σίγουρα θα το αγοράσω
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και αυτο Παναγιωτη

 

http://www.shopatsky.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=1107

 

ειναι για μικρα τηλεσκοπια αλλα ειναι της Sue French και αν κρινω απο το πως γραφει στο sky&telescopes πρεπει να ειναι καλο.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.Προέχει βέβαια το βιβλίο που μου πρότεινε ο Τακης.Να δω πως θα το φέρω από Αμερική.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη απλά παρήγγειλέ το απο το site τους.

 

Το έχω κάνει κι εγώ και ήρθε το βιβλίο γρήγορα κι όμορφα. Ούτε τελωνεία ούτε τιποτα.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη διάβασα κάπου αλλού στο φόρουμ πως τώρα τελευταία υπάρχει πρόβλημα με τα δέματα απο Αμερική.Επικοινώνησα όμως μ έναν ξάδελφο από Σικάγο(άλλοι έχουν θείο εγώ έχω ξάδελφο :cheesy: :cheesy: ) κ με την πρώτη ευκαιρία θα μου το στείλει
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παναγιωτη το παραγγειλα το "the Arp Atlas of Peculiar Galaxy" απο Willmann - Bell απευθειας και με μεταφορικα στοιχισε 80.35$ και στο amazon που το εψαξα το πουλουσε ενας τυπος μεταχειρησμενο 160+μεταφορικα. Για να δουμε τη θα δουμε...

 

Υ.Γ.Παντος πρεπει να ειναι οντος πολλη καλη δουλεια

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο χαίρομαι όταν διαβάζω παρατηρήσεις ερασιτεχνών!!! =D> =D> Πολύ περισσότερο όταν είναι από φίλους που θέλουν ψήσιμο ακόμα ώσπου να πουν το μεγάλο "ναι" στην Uranometria :-note

 

Παναγιώτη συγχαρητητήρια για την αναλυτικότατη και ωραιότατη παρουσίαση! =D> =D>

 

Για τον ic 1559 δεν έχω πληροφορίες.(όποιος ξέρει ας μου πει με ενδιαφέρει πολύ να μάθω)

Κ οι δύο ngc φάνηκαν εύκολα στις 150Χ.Ο ic κολλημένος με τον 160 σχημάτιζαν κάτι σαν τ.Δεν ξέρω αν ήταν σε προοπτική.Εμένα μου φάνηκε πως αλληλοτρώγοταν.Πανέμορφη εικόνα.

Αυτό το πεδίο πρέπει να ήταν πολύ όμορφο.Καταχωρήθηκε ο στόχος για το χτύπημα από Κιθαιρώνα!

 

Ngc 891

Διάμετρος 13,' χ 2,8' mag 9.9v SB 13,7

Απ τους ποιο όμορφους γαλαξίες που έχω δει ποτέ μου.Εμεινα άφωνος μόλις τον πρωτοείδα στις 150Χ.Πρέπει να τον κοιτούσα πάνω από 15 λεπτά.Πολύ μεγάλος μακρόστενος κ χωρίζοταν κατά μήκος στα δύο από μία σκούρα γραμμή.Φαινόταν σαν να είναι διαφανές.Σαν ζελέ.

Δε θα βαρεθώ ποτέ να λέω πόσο μου αρέσει αυτός ο γαλαξίας.όχι μόνο επειδή είναι egde-on,αλλά επειδή θυμάμαι τις ώρες που τον έψαχνα με το 5-άρι.Παναγιώτη,αξίζει να μάθεις να τον βρίσκεις απέξω για να τον θαυμάζεις όποτε θες.Είναι στο 1/4 της απόστασης που χωρίζει τον Algol του Περσέα με τον γ Ανδρομέδας.

 

γ Ανδρομέδας.

Πανέμορφος διπλός.Δεν τον είχα στο πρόγραμμα αλλά το χρησιμοποίησα για να ξεκινήσω προς άλλους στόχους.Γενικά δεν μου αρέσουν οι διπλοί αλλά αυτός ο αστέρας μου άλλαξε γνώμη.Αποτελείτε από ένα μεγάλο κόκκινο κ ένα μικρό κυανό.Αμέσως έπεσε σύγκριση με τον Αλμπιρέο. Σαν άστρο μπορώ να πω πως είναι ποιο όμορφο απ τον αλμπιρέο.

Αν δε κάνω λάθος,ο Albireo δεν είναι φυσικός διπλός.Αυτό και μόνο καθιστά κατά την γνώμη μου,τον γ Ανδρομέδας πολύ πιο όμορφο!

 

Παναγιώτη, πάντα τέτοια! Μπράβο και πάλι =D> =D>

Α!Ξέχασα! Είδατε πόσο διαφορά έχει το SB (surface brightness-επιφανειακή λαμπρότητα) με το mag; Το SB εκφράζει την λαμπρότητα του αντικειμένου ανά μονάδα επιφάνειας (τετραγωνικό λεπτό της μοίρας).Ο γαλαξίας της Ανδρομέδας,παρόλο που φαίνεται με γυμνό μάτι,έχει SB13.5, ακριβώς γιατί είναι τεράστιος.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη το παραγγειλα το "the Arp Atlas of Peculiar Galaxy" απο Willmann - Bell απευθειας και με μεταφορικα στοιχισε 80.35$ και στο amazon που το εψαξα το πουλουσε ενας τυπος μεταχειρησμενο 160+μεταφορικα. Για να δουμε τη θα δουμε...

 

Υ.Γ.Παντος πρεπει να ειναι οντος πολλη καλη δουλεια

 

Φιλικα Δημητρης

Δημήτρη αν κ θα το πάρω θέλω εντυπώσεις

 

 

Πολύ περισσότερο όταν είναι από φίλους που θέλουν ψήσιμο ακόμα ώσπου να πουν το μεγάλο "ναι" στην Uranometria :-note
Καλούτσικη είναι δε λέω.

:cheesy: :cheesy: Πλάκα πλάκα το κάθε βιβλίο έχει τα υπέρ κ τα κατά.

 

Παναγιώτη συγχαρητητήρια για την αναλυτικότατη και ωραιότατη παρουσίαση! =D> =D>

Σ ευχαριστώ πολύ

 

Για τον ic 1559

Αυτό το πεδίο πρέπει να ήταν πολύ όμορφο.Καταχωρήθηκε ο στόχος για το χτύπημα από Κιθαιρώνα!

Δημήτρη να τον παρατηρήσεις οπωσδήποτε.Δεν μπορείς να φανταστείς πως ένοιωσα όταν το είδα.Κοίταξα μετά το σκίτσο να το επιβεβαιώσω κ όντως είχα δίκιο.

 

Ngc 891

.

Δε θα βαρεθώ ποτέ να λέω πόσο μου αρέσει αυτός ο γαλαξίας.όχι μόνο επειδή είναι egde-on,αλλά επειδή θυμάμαι τις ώρες που τον έψαχνα με το 5-άρι.Παναγιώτη,αξίζει να μάθεις να τον βρίσκεις απέξω για να τον θαυμάζεις όποτε θες.Είναι στο 1/4 της απόστασης που χωρίζει τον Algol του Περσέα με τον γ Ανδρομέδας.

Τον έχω μάθει.Μάλιστα είναι κ ο μόνος που ξέρω κ τ όνομά του.Τόσο πολύ μ άρεσε.Λίγο ποιο πέρα έχει κ άλλους γαλαξίες.Τους έχεις παρατηρήσει?

 

γ Ανδρομέδας.

Αν δε κάνω λάθος,ο Albireo δεν είναι φυσικός διπλός.Αυτό και μόνο καθιστά κατά την γνώμη μου,τον γ Ανδρομέδας πολύ πιο όμορφο!

Αυτό δεν το ήξερα

 

Παναγιώτη, πάντα τέτοια! Μπράβο και πάλι =D> =D>

Α!Ξέχασα! Είδατε πόσο διαφορά έχει το SB (surface brightness-επιφανειακή λαμπρότητα) με το mag; Το SB εκφράζει την λαμπρότητα του αντικειμένου ανά μονάδα επιφάνειας (τετραγωνικό λεπτό της μοίρας).Ο γαλαξίας της Ανδρομέδας,παρόλο που φαίνεται με γυμνό μάτι,έχει SB13.5, ακριβώς γιατί είναι τεράστιος.

Το ξέρω.Οταν βλέπω sb μεγάλο ξέρω πως θα δυσκολευτώ.Αλλά εκεί είναι η γοητεία.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Για τον ic 1559 δεν έχω πληροφορίες.(όποιος ξέρει ας μου πει με ενδιαφέρει πολύ να μάθω)

Κ οι δύο ngc φάνηκαν εύκολα στις 150Χ.Ο ic κολλημένος με τον 160 σχημάτιζαν κάτι σαν τ.Δεν ξέρω αν ήταν σε προοπτική.Εμένα μου φάνηκε πως αλληλοτρώγοταν.Πανέμορφη εικόνα.

Αυτό το πεδίο πρέπει να ήταν πολύ όμορφο.Καταχωρήθηκε ο στόχος για το χτύπημα από Κιθαιρώνα!

 

Λοιπόν.Ο γαλαξίας που είναι κολλημένος με τον IC1259 είναι ο NGC169 και όχι ο NGC160!!! Κατόπιν τούτου' date='Παναγιώτη πρέπει να σου πω ότι έκανες λάθος και πρέπει να αλλάξεις χάρτη!!! :lol: :lol:

 

Προσπάθησα να βρω τους γαλαξίες αυτούς από Κιθαιρώνα.Το Deep Sky Field Guide δίνει τα εξής στοιχεία:

 

IC1559 m:14.0v και SB:11,5

NGC169 m:13,2v και SB:13,6

 

Εγώ λοιπόν κατάφερα να βρω τον IC1559 σχεδόν με πλάγια όραση,δηλαδή φαινόταν οριακά και με ευθεία όραση. Όσο και αν προσπάθησα όμως,δε μπόρεσα να δω τον γείτονα NGC169!!

Ο λόγος φαίνεται παραπάνω. Δείτε πόση διαφορά έχουν οι επιφανειακές λαμπρότητες των 2 γαλαξιών. Ο IC1559 ,μπορεί να είναι [b']συνολικά[/b] αμυδρότερος από τον NGC169,αλλά το SB11.5 δηλώνει ότι διαχέει λιγότερο το φως του από τον NGC169 με SB13.6.

 

Αυτό επιβεβαιώνεται και από τις διαστάσεις τους:

 

IC1559: 0.6'X0.2'

NGC169 2.6'X0.6'

 

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα,δε νομίζετε; :)

 

YΓ Ο οριακός για το 8'' NGC1259 που είχαμε δει από Πάρνωνα είχε m14,3v και SB13.4

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Λοιπόν.Ο γαλαξίας που είναι κολλημένος με τον IC1259 είναι ο NGC169 και όχι ο NGC160!!! Κατόπιν τούτου,Παναγιώτη πρέπει να σου πω ότι έκανες λάθος και πρέπει να αλλάξεις χάρτη!!! :lol: :lol:

Ο 160 είναι δίπλα τους.Μια χαρά τα λέει ο χάρτης.Μάλλον θα μπέρδεψα το 9 με το 0 :oops: :oops:

 

 

Προσπάθησα να βρω τους γαλαξίες αυτούς από Κιθαιρώνα.Το Deep Sky Field Guide δίνει τα εξής στοιχεία:

 

IC1559 m:14.0v και SB:11,5

NGC169 m:13,2v και SB:13,6

 

Εγώ λοιπόν κατάφερα να βρω τον IC1559 σχεδόν με πλάγια όραση,δηλαδή φαινόταν οριακά και με ευθεία όραση. Όσο και αν προσπάθησα όμως,δε μπόρεσα να δω τον γείτονα NGC169!!

Ο λόγος φαίνεται παραπάνω. Δείτε πόση διαφορά έχουν οι επιφανειακές λαμπρότητες των 2 γαλαξιών. Ο IC1559 ,μπορεί να είναι συνολικά αμυδρότερος από τον NGC169,αλλά το SB11.5 δηλώνει ότι διαχέει λιγότερο το φως του από τον NGC169 με SB13.6.

 

Αυτό επιβεβαιώνεται και από τις διαστάσεις τους:

 

IC1559: 0.6'X0.2'

NGC169 2.6'X0.6'

 

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα,δε νομίζετε; :)

Χαρακτηριστικότατο.

Εγώ βέβαια δεν μπορώ να το καταλάβω στην προκειμένη περίπτωση(αν κ απ ότι θυμάμαι ο ic ήταν ο ποιο έντονος κ απ τους τρεις αλλά πολύ μικρός) γιατί κ οι δύο ngc φάνηκαν με τη μία αλλά σίγουρα αυτό που λες ισχύει.Να σου δώσω να καταλάβεις το βιβλίο στον 160 κ 169 δεν αναφέρει καθόλου για το πως φαίνονται από 8''.Ξεκινάει απο 12''/14''.

 

Τον 160 τον είδες?m12,7v sb 14.0κ διάμετρο 1,5'x2,7'

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης