Jump to content

Μικροσκόπιο στο lidl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την επόμενη Πέμπτη φέρνει το lidl αυτό το μικροσκόπιο

 

Γνωρίζει κανείς κατα πόσο είναι καλό, αν το βρούμε από αλλού πόσο κοστίζει; Θα ήθελα να ασχοληθώ και με τον μικρόκοσμο... Αξίζει τον κόπο; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω σκεφτομαι καμια φορα να παρω ενα μικροσκοπιο και αυτο φαινεται καλο....Νομιζω περυσι που ειχε γινει ενα thread καποιοι το ειχαν αγορασει.Ας μας πουν. :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη παιδιά, τώρα είδα ότι εδώ έχει ήδη γίνει παρουσίαση. :oops:

 

Για πείτε, αξίζει τελικά τον κόπο; Και κάτι άλλο: Είναι αυτό;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το πήρα πέρυσι και είμαι πολύ ευχαριστημένος, για τα λεφτά του έχει πολλές δυνατότητες!!!

 

Το συνιστώ για τις συνεφιασμένες νύχτες... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου εμεις το πηραμε για να μπορουμε να παρακολουθουμε μια ασθενια των μελισσων την νοζεμιαση. Δεν περιμεναμε οτι θα εκανε δουλεια αλλα & καποιοι φιλοι ειδικοι που το ειδαν & εξετασαν τα δειγματα σε αυτο επαθαν την πλακα τους. Για τα χρηματα του & για την δουλεια που το θελουμε κανει θαυματα. Καλη δυνατοτητα επισεις να μπορεις να δεις στον υπολογιστη μεσω καμερας-προσοφθαλμιο & να μπορεις να κρατησεις τις εικονες σου ή να τις στειλεις για ερευνα οπως θελαμε εμεις. κατερινα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν να πειστηκα να το παρω και εγω. Πολυ φθηνη τιμη.

Αλλα βλεποντας μεσα απο μικροσκοπιο στο σχολειο με τους μαθητες μου, ειχαμε ενα προβλημα: δεν βρησκαμε εντυπωσιακους στοχους για παρατηρηση. Αντε την ριζα μιας τριχας, κανα σκουλικι, καμια μυγα...

Τελος παντων βαρεθηκαμε μετα απο κανα τεταρτο...

Μερικες καλες προτασεις?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω Μανο θα το παρω σιγουρα γιατι εχω απο παλια ενα ρωσικο δεκαετιας που ειχα βρειαπο μια λαικη (!) για 5000 δρχ τοτε!

 

Ηταν πολυ καλο εκεινο και το εχω ακομα (ειχε μεγενθυνση 400χ)

 

Το προβλημα του ηταν οτι οσο μεγαλωνε η μεγενθυνση ο φακος ερχοταν κοντα στο αντικειμενο και χανοταν ετσι μερος της φωτεινοτητας.

 

Με το μικροσκοπιο του Lidl (παρεπιπτοντως ειναι Bresser οπως το τηλεσκοπιο Bresser Skylux που δινανε και ηταν μια πολυ τιμια προταση για τηλεσκοπιο) πιστευω για τα λεφτα του θα ειναι πολυ καλο...

 

Εχει 1280χ μεγενθυνση νομιζω και ενα πολυ σημαντικο: εχει φωτισμο οποτε θα μπορεις να βλεπεις αρκετα καλα και στις μεγαλες μεγενθυνσεις...

 

Περιμενω πως και πως να το τσακωσω στις 3 Ιανουαριου...! \:D/

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα κι εγώ θα το πάρω. Ξέρει κανείς από μικροσκόπια βρε παιδιά; Δεν μου είπατε σε σχέση με του Νομικού είναι το ίδιο; Επίσης, σχετικά με αυτό τι κάνει; Θέλω να πιστεύω ότι του lidl είναι καλύτερο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα τελικά και είμαι πολύ εντυπωσιασμένος. Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι με την κλασική μέθοδο affocal. :mrgreen:

 

5.jpg.7e79db82ec3a81a97ef54ab064f0335a.jpg

Πόδι μύγας - 100x

 

4.jpg.a7f40639bf2fefd784c708b20be82e72.jpg

Κύτταρα κρεμμυδιού - 100x

 

3.jpg.f254eaea5025c89a82268fa5204f9fee.jpg

Αυγά γαρίδας - 40x

 

2.jpg.9b9bd929ab2b7fb468c8b8fd002a669b.jpg

Αφρολέξ, φαίνεται η σπογγώδης δομή του - 40x

 

1.JPG.655c902e25bc1973e890714c2117bebd.JPG

Κεφάλι καρφίτσας - 40x

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε τι κατασταση ηταν οταν το ανοιξες?(σκονη- σκουργια-χτυπηματα).

αυτο που πηρα τα ειχε ολα αυτα αλλα δουλευει κανονικα.

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΛΥΚΟΙ ΚΑΙ 1 ΠΡΟΒΑΤΟ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε μπαγάσα, καλά όλα τα άλλα, αλλά πόδι μύγας............;;;;;;;;;;;;;;; =D> =D> :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink: :wink: :wink: :shock: :shock: :shock:

 

Θα μας πάει μέσα η Greenpeace........... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Καλή αγορά, να το χαίρεσαι Μάνο...

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μικροσόπιο αυτό το είχα πάρει πέρυσι και είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του. Δοκιμάστε να δείτε μια σταγόνα νερό από ανθοδοχείο με παλιό νερό. Ή από λασπόνερα! Θα δείτε ζωντανούς μικροοργανισμούς!! Δοκιμάστε λίγο αλάτι ή ζάχαρη τι εντυπωσιακοί που είναι οι κόκοι σε μεγένθυση, χρησιμοποιώντας τον επάνω φωτισμό του μικροσκοπίου! Αν θέλετε πιο πολλά, το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης έχει έτοιμα δείγματα σχετικά φθηνά!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Βασίλη και Πτολεμαίο.

 

Bokolis, κι εγώ σαν να πρόσεξα κάποιες γρατζουνιές στα μεταλλικά στηρίγματα των αντικειμενικών φακών αλλά δουλεύει εντάξει.

 

Με τις μεγεθύνσεις δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται. Οι παραπάνω μπορεί να είναι και στο μισό. Ο barlow ήταν τέρμα μέσα οπότε μάλλον έκανε 1x και όχι 2x όπως το υπολόγισα. Πάντως δεν είναι καθόλου εύκολο να ανέβεις σε μεγεθύνσεις. Εκτός του ότι χρειάζεται πολύ φως, η εστίαση είναι πάρα πολύ δύσκολη. Ακόμα και εντελώς flat δείγμα να έχεις, η εστίαση γίνεται σε πολύ συγκεκριμένο ύψος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα εκεί είναι η διαφορά φίλε planetman. Το μικροσόπιο είναι σχολικό για να δείς κάποια βασικά πράγματα. Τα μικροσκόπια που χησιμοποιούσαμε όταν είμουν φοιτητής (Οlympus διοφθάλμια), είχαν διπλούς εστιαστές. Έναν για γρήγορη εστίαση (μακρομετρική) και ένα για λεπτομερέστατη (μικρομετρική) εστίαση, κατά την οποία εστίαζες ακριβώς. Εντάξει, μηλάμε τώρα για επαγγελματικά μικροσκόπια. Πάντως το Binolux αποδείδει πολύ καλά. Το καταλαβαίνει κανείς με τα έτοιμα δείγματα!! :)

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα όχι, δεν λέω ότι δεν μπορώ να εστιάσω αλλά λόγω της μεγέθυνσης που κάνει η εστίαση γίνεται σε πολύ συγκεκριμένο ύψος του δείγματος. Βάζω π.χ. ένα τρισδιάστατο αντικείμενο και γυρίζοντας τον εστιαστή εστιάζει κάθε φορά σε διαφορετικό σημείο, ουσιαστικά δηλαδή σκανάρεις το αντικείμενο από πάνω μέχρι κάτω. Δεν γίνεται δηλαδή να το δεις όλο εστιασμένο. Αυτό το φαινόμενο είναι εντονότερο στις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις. Στο πόδι της μύγας π.χ. παρόλο που είναι έτοιμο δείγμα εντελώς flat σε μεγάλη μεγέθυνση παίζοντας με την εστίαση άλλοτε εστίαζε στον θύλακα της τρίχας και άλλοτε στην άκρη της τρίχας. Δεν είναι θέμα μικροσκοπίου αυτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

E..τότε πάμε σε άλλη κατηγορία τα στερεοσκόπια, τα οποία τα βλέπουν τρσδιάστατα και με εστίαση στο μεγαλύτερο μέρος, αν όχι όλο, του αντικειμένου. Είναι πραγματικά εκπληκτικό το θέαμα!! :) :)

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως παιδια που το πηρα μετα απο αναζητηση βεβαια σε τρια lidl... ειμαι πολυ ενθουσιασμενος.ομως εχω μια απορια τις φωτογραφιες που τραβαει οταν το συνδεω με τον υπολογιστη που τις αποθηκευει???? :?

δεν μπορεσα να τις βρω.

τωρα αυτο που μετανιωνω-ασχετο-ειναι που δεν προλαβα τις προσφορες του aktis ηθελα να παρω τα ultima και μαλλον και ενα τηλεσκοπιο vixen στα 100 ευρω...

:( δεν πειραζει μετα απο δυο χρονια!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμάστε να αντικαταστήσετε το φακό του μικροσκοπίου με ένα προσοφθάλμιο και να φωτογραφήσετε afocally. Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα.

:mrgreen:

fly.jpg.08b9d7af30acc47123c7f0f9b8351a91.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγγνωμη αλλα τι ειναι afrocally?

 

Afocally (χωρίς το r). Είναι ο πιο απλός τρόπος αστρο-φωτογράφησης. Απλά φέρνεις πολύ κοντά το φακό της μηχανής στο προσοφθάλμιο και παίρνεις τη φωτογραφία. Οι περισσότερες φωτογραφίες της Σελήνης έχουν δημιουργηθεί με αυτό τον τρόπο με απλές ψηφιακές μηχανές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον παιδια πριν λιγο το πειρα και εγω απο τα Lidl, αν και δεν ειμαι υπερ των αγορων απο Supermarket και γενικα απο "λαϊκες" αλλα το πειρα καθαρα σαν DEMO μικροσκοπιο, να δω αν θα μου αρεσει ο μικροκοσμος και μελλοντικα να παρω ενα Καλο. Δυστυχως δεν το εχω ανοιξει ακομα (λογο δουλειας) αλλα το βραδυ που θα παω σπιτι...θα πιασω δουλεια!!

Θα ηθελα να τονισω σε ποσο ΧΑΛΙΑ κατασταση ηταν το κουτι απο το μικροσκοπιο + οτι το κουτι ηταν σκισμενο. Στην αρχη πειρα ενα σε καλυτερη κατασταση και με το που μπηκα μεσα στο αμαξι και το ανοιξα διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε τιποτα μεσα :shock: οποτε ξαναπηγα μεσα και πηρα το αλλο. Δεν ξερω αν θα εχει ολα τα αντικειμανα μεσα αλλα...σιγα δεν εγινε και κατι μου ειπαν οτι μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω αν δεν ειναι ενταξει.

Ελπιζω να ειναι ολα μεσα και να μπορεσω να δω τιποτα σημερα.

 

Οποιος φιλος εχει ενα καλο μικροσκοπιο θα ηθελα να μας πει μερικα πραγματα. Διαφορες, ποιοτητα κτλ. Γιατι ψηνομαι να παρω ενα ΚΑΛΟ αλλα δεν εχω ιδεα απο μικροσκοπιο.

Επισης θελω να ευχαριστησω τον φιλο Papgeo για την πατεντα που μας ειχε πει!!! Πιστευω οτι θα καταφερω να το εφαρμοσω σημερα το βραδυ!!!!!! :mrgreen:

Επιτελους βρηκα τι μπορω να κανω τις συννεφιασμενες Νυχτες :cheesy:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχη πειρα ενα σε καλυτερη κατασταση και με το που μπηκα μεσα στο αμαξι και το ανοιξα διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε τιποτα μεσα :shock: οποτε ξαναπηγα μεσα και πηρα το αλλο.

 

:shock: :shock:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια παραθετω ξανα το περιστατικο που επαθα οταν πηγα να παρω το μικροσκοπιο για να γελασουμε και λιγο... (για οσους δεν το διαβασανε) :P

 

Παιδια μολις πηρα το μικροσκοπιο Meade Bresser Biolux MD και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη κατασκευη...

 

Εν τω μεταξυ παω 08:30 το πρωι σημερα και βλεπω να μπαινει ενας ~40αρης στο μαγαζι καθως εμπαινα και εγω...

 

Αυτος λεω να δεις που παει για το μικρσκοπιο λεω.

 

Επιθεση λοιπον και παταω γκαζι (με τα ποδια !) και ερχομαι στον παγκο με τις προσφορες...

 

Ψαχνει αυτος, ψαχνω και εγω τιποτα... Το μικροσκοπιο αφαντο...

 

Λεω ας ρωτησω καμια πωλητρια να κερδισω χρονο εις βαρος του αλλου... Mr. Green

 

Μου λεει πηγαινετε στο πισω μερος οπου εχουμε και εκει προσφορες.

 

Δεν προλαβαινω να γυρισω το κεφαλι και ο τυπος εχει εξαφανιστει πηγαινοντας προς το πισω μερος...! Mr. Green Mr. Green

 

Αμαν λεω την εβαψα... Εν τω μεταξυ ειχε μια ανυπομονη φατσα λες και το εψαχνε και αυτος...

 

Παω πισω λοιπον και τον βλεπω να ψαχνει. Τσιμουδια αυτος, τσιμουδια και εγω. Καποια στιγμη βλεπω μια πωλητρια , δεν αντεξα και την ρωταω που ειναι επιτελους αυτα τα μικροσκοπια σας...

 

Μου λεει μπροστα, και σε δευτερολεπτα τρεχω για μπροστα με τον αλλον να ακολουθει κατα ποδας απο τον αλλο διαδρομο...!!!

 

Φτανοντας εκει (κατι σαν το Chariots of fire για οσους το ειδανε) μπανιζω με την ακρη του ματιου μου ενα διαλυμενο τελευταιο κουτι που δεν φαινονταν πριν... Το αρπαζω και...... κανω μπασιμο.... εεε διασκελισμο ηθελα να πω Mr. Green και το τσακωνω. Ο τυπος μενει αγαλμα και τον βλεπω να ψαχνει αμεσω κατι ασχετο τελειως....

 

Παιδια ειχε πολυ γελιο..

 

Highlight: ερχεται σε μια μεγαλη ομορφη κασετινα που τα περιεχει ολα μεσα.... Κατι σαν ξυλινο κουτι για κρασια!!!! Mr. Green Mr. Green

 

Παντως την δουλεια του βλεπω να την κανει πολυ καλα...

 

 

Bi2L: Παντως εμενα το κουτι ηταν σπασμενο (ξεκολλημενη κολλα) απο μπροστα και το κουτι οντως σκισμενο!!!! Τελικα το πηρα και ευτυχως ολα λειτουργουνε κανονικα...

 

Παντως Bi2L μην προβεις συντομα σε νεο, ακριβοτερο μικροσκοπιο. Εξαντλεισαι αυτο και μαθε το καλα και μετα κανεις το επομενο βημα... Αυτο νομιζω ειναι το καλυτερο πραγμα...

 

Παντως το μεγαλο ατου ειναι οτι εχει φωτισμο γιατι παιζει πολυ μεγαλο ρολο στις μεγαλες μεγενθυνσεις γιατι πλησιαζει πολυ κοντα ο φακος στο αντικειμενο και κρυβει το φως μπροστα του.

 

Επισης το γεγονος οτι μπορεις να παρεις οτι βλεπεις στο PC σου ειναι ενα ακομα μεγαλο ατου.

 

Το μεγεθος του ειναι πιστοποιημενο απο τις τυχον συζυγους σας (με το που το πηρα το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ηταν ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΝΑΙ?) O:) και ευτυχως ειναι πολυ μικρουλι!

 

Η ποιοτητα απεικονισης μου φανηκε καλη για ερασιτεχνικη χρηση και πιστευω οτι η φαντασια ειναι αυτη που ανεβαζει τν αξια του μικροσκοπιου, γενικως, καλου ή κακου....

 

Δηλ. Αν δεν εχεις φαντασια στο να δοκιμαζεις συνεχεια νεα υλικα τοτε αργα ή γρηγορα θα βαριεσαι...

 

Ολα ειναι στο μυαλο του καθενος δηλ. και παιζει ρολο να μην βαριεσαι και οχι τοσο η ποιοτητα στην απεικονιση...

 

Δοκιμαστε να βαλετε πχ ενα νομισμα απο κατω και θα δειτε τι χαρακιες εχει επανω του! :wink:

 

Αυτα παιδακια και με γειες σε οσους το πηρανε! =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης