Jump to content

Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθές το βράδυ έκανα την πρώτη μου παρατήρηση με τον νέο μου televue barlow 2x και τα Super Plossl 25mm & Super Plossl 10mm από το dob μου, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος...Τα αντικείμενα στον ουρανό ήταν πολύ θαμπά και η εστίαση δεν πήγαινε παραπάνω...π.χ. με σκέτο το Plossl 10mm η σελήνη φαίνεται πεντακάθαρα και με τον barlow μαζί χάνει εντελώς....

Μήπως κάτι δεν κάνω σωστά;;;Μήπως θέλει ευθυγράμμιση το τηλεσκόπιο;;;Ο φακός του barlow όλος, είναι αυτό που ξεβιδώνει κάτω και γιατί βγαίνει;;;(το λέω μήπως μου λείπει κανένας φακός από μέσα :lol: )

...Με την ευκαιρία να πώ ότι χθές είχε τέλειο ουρανό και όσοι δεν μείνατε για παρατήρηση χάσατε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως θέλει ευθυγράμμιση το τηλεσκόπιο;;;

Πολύ πιθανό.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν λειπει τιποτα φιλαρα.

 

Λοιπον κοιτα να δεις τι θα κανεις.

 

Θα βαζεις πανω τον BARLOW και θα τον βιδωσεις καλα.

 

Εν συνεχεια θα φερεις τον εστιαστη στην μεση της διαδρομης στριβοντας την στροφιγγα.

 

Ακολουθως θα βαλεις το προσοφθαλμιο που θελεις πανω στον BARLOW αλλα δεν θα το βιδωσεις αμεσως.

 

Θα το βαζεις αργα στον BARLOW μεχρι να δεις την καλυτερη εικονα εστω και λιγο θολη κοιτωντας μεσα απο το προσοφθαλμιο.

 

Δηλαδη θα βαζεις το προσοφθαλμιο σιγα σιγα στον BARLOW και συγχρονως θα παρατηρεις.

 

Εαν δεν δεις καθαρη εικονα στριψε την στροφιγγα του εστιαστη ωστε αυτος να βγει αλλο λιγο προς τα εξω και κανε την ιδια κινηση με τον προσοφθαλμιο.

 

Προσωπικα πιστευω πως θα σου καθαρισει τελειως σε καποιο σημειο.

 

Στο σημειο εκεινο που θα δεις την καλυτερη εικονα θα βιδωσεις το προσοφθαλμιο στον ΒARLOW. Τσεκαρε σε πιο σημειο εξοδου ειναι ο εστιαστης ωστε την επομενη φορα να τον τοποθετεις απο πριν.

 

Mετα θα κανεις ρυθμιση με τον εστιαστη για να ρετουσαρεις την εικονα ακριβως και θα παρεις πεντακαθαρο πεδιο.

 

Δεν χρειαζεται να κανεις αμεσως ευθυγραμμιση. Δοκιμασε αυτο και θα λυσεις το προβλημα σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως δεν ηταν καλο το seeing?? :-k Γιατι κι εγω την πρωτη βραδια που βγηκα με τον ιδιο barlow,οι συνθηκες ηταν αθλιες και δν μπορουσα ουτε καν να εστιασω.Τελικα ομως πετυχα τον ουρανο αλλη φορα τελειο και σιγουρευτηκα πως ο barlow δεν ειχε προβλημα..

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ειναι που γραφω παιδια.

 

Και γω την πρωτη φορα αυτο το προβλημα ειχα. Μολις εβαλα ομως σιγα σιγα τον φακο πανω στο BARLOW η εικονα καθαρισε. Απο τοτε και μετα δεν ειχα προβλημα.

 

Δοκιμαστε με τον εστιαστη στην μεση της διαδρομης και προς τα εξω και βαζετε σιγα σιγα το προσοφθαλμιο. Οταν καθαρισει η εικονα βιδωστε τον προσοφθαλμιο στο καθαρο του σημειο και τελος.

 

Καντε το και μερα με επιγεια παρατηρηση. Το ιδιο ειναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το ειχα ακουσει αυτο το κολπο ποτε ΤΗΕΟΟ7. Εχει σιγουρα αποτελεσμα λες; Αν ναι θα το δοκιμασω και εγω...

 

Οταν το κανεις στρεφεις το τηλεσκοπιο σε καποιο αστερι ή στην Σεληνη ας πουμε, ή σε κατι στο σπιτι(?) ;

 

Οπως ειπες το μετακινεις μεσα στον Barlow, χωρις να εστιαζεις καθολου και παρατηρεις ποτε καλυτερευει η εικονα μεσα, χωρις παντα να το βιδωνεις...

 

Μονο οταν εισαι σιγουρος βιδωνεις το προσοφθαλμιο στον Barlow.

 

Αντε να δουμε παιδια. =D>

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν λειπει τιποτα φιλαρα.

 

Λοιπον κοιτα να δεις τι θα κανεις.

 

Θα βαζεις πανω τον BARLOW και θα τον βιδωσεις καλα.

 

Εν συνεχεια θα φερεις τον εστιαστη στην μεση της διαδρομης στριβοντας την στροφιγγα.

 

Ακολουθως θα βαλεις το προσοφθαλμιο που θελεις πανω στον BARLOW αλλα δεν θα το βιδωσεις αμεσως.

 

Θα το βαζεις αργα στον BARLOW μεχρι να δεις την καλυτερη εικονα εστω και λιγο θολη κοιτωντας μεσα απο το προσοφθαλμιο.

 

Δηλαδη θα βαζεις το προσοφθαλμιο σιγα σιγα στον BARLOW και συγχρονως θα παρατηρεις.

 

Εαν δεν δεις καθαρη εικονα στριψε την στροφιγγα του εστιαστη ωστε αυτος να βγει αλλο λιγο προς τα εξω και κανε την ιδια κινηση με τον προσοφθαλμιο.

 

Προσωπικα πιστευω πως θα σου καθαρισει τελειως σε καποιο σημειο.

 

Στο σημειο εκεινο που θα δεις την καλυτερη εικονα θα βιδωσεις το προσοφθαλμιο στον ΒARLOW. Τσεκαρε σε πιο σημειο εξοδου ειναι ο εστιαστης ωστε την επομενη φορα να τον τοποθετεις απο πριν.

 

Mετα θα κανεις ρυθμιση με τον εστιαστη για να ρετουσαρεις την εικονα ακριβως και θα παρεις πεντακαθαρο πεδιο.

 

Δεν χρειαζεται να κανεις αμεσως ευθυγραμμιση. Δοκιμασε αυτο και θα λυσεις το προβλημα σου.

THEO και εγώ τόσο καιρό που ψάχνω εδώ στο φόρουμ, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο για τους barlow...Δεν πίστευα ότι πρέπει να έχεις τόσο εξειδικευμένη γνώση για να τον χρησιμοποιήσεις και να έχεις καλή ορατότητα...Θα τον δοκιμάσω όπως λές μήπως και δούμε αποτέλεσμα, γιατί χθές ψιλοαπογοητεύτηκα λίγο...To seeing που ρωτάει ο koyote ήταν όντος άσχημο, παρόλο που ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος...

Αν και μέχρι τώρα δεν ασχολήθηκα με την ευθυγράμμιση, πρέπει κάποια στιγμή να ασχοληθώ μήπως είναι και από εκεί το πρόβλημα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να κάνεις και το ανάποδο..... Δηλαδή να βιδώσεις κανονικά το προσοφθάλμιο στον barlow και να "παίξεις" με τον barlow μέσα έξω. Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα με τη webcam και είδα αποτέλεσμα (είχα πρόβλημα στην εστίαση).

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα την εντύπωση πάντος ότι οι προσοφθάλμιοι βιδώνουν τέρμα κάτω και όχι πολύ σφιχτά με τις βίδες..

...δεν μου είπατε ποιός ο ρόλος να αποσπάται το κομμάτι του φακού του barlow;;..Επίσης μέσα στον σωλήνα του υπάρχουν σπείρες...αυτές χρησιμεύουν σε κάτι;;; :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμαστε με τον εστιαστη στην μεση της διαδρομης και προς τα εξω και βαζετε σιγα σιγα το προσοφθαλμιο. Οταν καθαρισει η εικονα βιδωστε τον προσοφθαλμιο στο καθαρο του σημειο και τελος.

 

Ξέρω πολύ καλά πως αυτή η τεχνική δουλεύει.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πια η διαφορά απ το να εστιαζεις με την κίνηση του εστιαστή. :?: :?: :?:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως η κίνηση του εστιαστή έχει μεγάλο βήμα κ με μία μικρή κίνηση προσπερνάει το σημείο εστίασης? :-k :-k

 

Επίσης να ξέρετε πως μεγάλο ρόλο σε μεγάλες μεγεθύνσεις παίζει κ η ατμόσφαιρα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ THEO-007 ο τρόπος που προτείνεις είναι λανθασμένος ή έστω εντελώς περιττός. Μπορεί να βρίσκεις εστίαση αλλά δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από τη ρύθμιση της εστίασης με τις λαβές του εστιαστή. Η εικόνα έχει την ίδια ποιότητα με όποιο τρόπο κι αν εστιάσεις. Άσε που μετακινώντας τον φακό μέσα στον Barlow αλλάζεις ελαφρά τη μεγέθυνση. Η μέθοδος μπορεί να χρησιμέψει σε κάποιες περιπτώσεις όταν ο εστιαστής έχει τοποθετηθεί λανθασμένα και δεν επιτυγχάνεται καθόλου εστίαση στρέφοντας τις λαβές του.

Το πρόβλημα, όταν δεν είναι η ευθυγράμμιση, είναι ότι δεν συνειδητοποιούμε εύκολα πόσο μεγάλους περιορισμούς θέτει το seeing στη μέγιστη μεγέθυνση. Ιδίως τώρα το χειμώνα, οι κεντρικές θερμάνσεις δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα με την ανάμιξη κρύου και θερμού αέρα/καυσαερίων και δεν επιτρέπουν μεγάλες μεγεθύνσεις. Γενικότερα για τα τηλεσκόπια από 5" και πάνω, ο κανόνας της μέγιστης μεγέθυνσης (50 Χ αριθμός ιντσών) ...πάει περίπατο. Συχνά ακόμα και τα μεγαλύτερα τηλεσκόπια δίνουν θολή εικόνα πάνω από τις 150Χ . Για 300Χ ούτε συζήτηση το χειμώνα μέσα από την πόλη αν τριγύρω λειτουργούν καυστήρες. Περιμένετε μια δροσερή φθινοπωρινή μέρα για περισσότερες πιθανότητες καλού seeing τη νύχτα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μέθοδος μπορεί να χρησιμέψει σε κάποιες περιπτώσεις όταν ο εστιαστής έχει τοποθετηθεί λανθασμένα και δεν επιτυγχάνεται καθόλου εστίαση στρέφοντας τις λαβές του.

 

 

Γι`αυτο το εγραψα φιλε ΣΤΕΦΑΝΕ. Το παιδι δουλευει τον εστιαστη σε ολη την διαδρομη και δεν εστιαζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης