AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Πόσα συχνά παρατηρείτε;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Πόσα συχνά παρατηρείτε;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Πόσα συχνά παρατηρείτε; (καιρού επιτρέποντος)
Κάθε μέρα
6%
 6%  [ 20 ]
Μερικές φορές την εβδομάδα
31%
 31%  [ 93 ]
Μερικές φορές το μήνα
38%
 38%  [ 115 ]
Σπανιότερα
23%
 23%  [ 70 ]
Σύνολο Ψήφων : 298

Συγγραφέας Μήνυμα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΦΟΥΛΗΣOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 25 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1039
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/02/2008, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Α ρε η φοιτητοιώσα νεολαία......Την ευχή μου τέκνο μου (Σοβαρολογούσα για την ευχή)
planetman
Εξωγήινος
Άβαταρ

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/02/2008, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντάξει κι εγώ βγαίνω 2-3 φορές τη βδομάδα στην ταράτσα όταν είναι κανένας πλανήτης σε καλή θέση όπως τώρα ο Κρόνος μπας και πετύχω καμμιά νύχτα με καλό seeing και δω τίποτα παραπάνω από το συνηθισμένο. Αλλά σοβαρές παρατηρήσεις στο βουνό 2 με 3 φορές το μήνα καταφέρνουμε και κάνουμε.

Βέβαια για μένα είναι η 1η προτεραιότητα πλέον...

konpanOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Οκτ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 317
Τόπος: Σάμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/02/2008, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο τη μια οι υποχρεώσεις, απο την άλλη ό καιρός που δεν είναι κατάληλος πάντα λογω εποχής, από την άλλη το φεγγάρι που μας τα χαλάει για καμμιά βδομάδα το μήνα, τι μας μένει?
Επτά με δέκα παρατηρήσεις το μήνα και όχι για πάνω από τρείς ώρες λόγω κρύου.
Αυτά και νάμαστε καλά...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
vag_stephanouOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1287
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/02/2008, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ δυστυχώς ψήφισα "Σπανιότερα" αφού μέσα στην Αθήνα και ειδικά με την άμεση φωτορύπανση που έχω γύρω μου τώρα τελευταία (λάμπα φθορίου ΜΕΣΑ στα μάτια) δε γίνονται και πολλά πράγματα... Sad

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ouraniaOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 687
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/02/2008, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και γω βρίσκομαι μεταξύ των "Μερικές φορές τον μήνα" και "Σπανιότερα".
Με βαριά καρδιά ψηφίζω το πρώτο απτά δυο Mr. Green

Θέλω να πιστεύω ότι τους τελευταίους 3μήνες με καλύτερο καιρό θα παρατηρούσα πολύ πιο συχνά. Οι παρατηρήσεις που έκανα δεν ξεπερνούσαν τις 3-4 το μήνα (ναναι καλά ο Holmes και η Σελήνη Razz )..
Φυσικά όταν βρίσκομαι εκτός Πειραιά-Αθήνας (Πάσχα, καλοκαίρι..) χρησιμοποιώ το "κανόνι" στο έπακρο, πράγμα που εξισορροπεί λίγο την κατάσταση Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
draculasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 866
Τόπος: Μεσσηνία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/02/2008, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σπανιότερα απο μια φορά τον μήνα.
λόγω απόστασης απο το 8άρι, λόγω δουλειάς, λόγω καιρού, κτλ κτλ..
αφού πήρα τον ορθοσκοπικό πέρυσι, και ακόμα δεν εχω παρατηρήσει με αυτόν!
Sad
Θα έρθουν καλύτερες μέρες όμως..
Επιστροφή στην κορυφή
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7476
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/03/2008, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέχρι τώρα, ο ένας στους τρεις παρατηρεί μερικές φορές την εβδομάδα ή συχνότερα και οι δύο στους τρεις μερικές φορές το μήνα ή σπανιότερα...

Δεν ξέρω πως να κρίνω το αποτέλεσμα... Ακόμα και ο ένας στους τρεις που καταφέρνει να παρατηρεί τόσο συχνά, πάντως, είναι ενθαρρυντικό πιστεύω!

Gliko_DakriOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Νοέ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 187
Τόπος: Πάφος - Κύπρος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/03/2008, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ κάνω παρατηρήσεις (ας το πω μίνι-εξορμήσεις) αρκετές φορές την εβδομάδα...
επειδή μπορώ να βρίσκομαι σε σκοτεινούς ουρανούς σε λίγη ώρα (σε σχέση με τις τεράστιες αποστάσεις της Ελλάδας)

...αλλά μην νομίσετε με κανένα σοβαρό τηλεσκόπιο... με ένα μικρό τηλεσκόπιο και...
κυάλια 7x50 ..και άλλα δύο που καρτεράω από παραγγελία (10x50 και 25x100).

Εντομεταξεί λέω μίνι-εξορμήσεις γιατί τα Σαββατοκυρίακα που είναι ο τεράστιος ελεύθερος χρόνος...
δεν ξέρω κανένα που του αρέσει η αστρονομία και έτσι βαριέμαι να κάνω μακρο-χρόνιες παρατηρήσεις.

spacemanOffline
Νέος
Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/03/2008, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγω μερικες φορες το μηνα..και αμα...με τα κυαλια..με το τηλεσκοπιο σπανιως(ασε που μου πεσε προσφατα στα χερια)

οκ εχει τρελη φωτορυπανση η θεσσαλονικη..θες ωρα-ωρες διαδρομης να βρεις αληθινα σκοτεινο σημειο σε καλη και ασφαλη τοποθεσια.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7476
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/03/2008, ημέρα Παρασκευή και ώρα 2:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως, αν ασχοληθεί κανείς με τον ήλιο, ειδικά με τη χρωμόσφαιρα, είναι σίγουρο ότι μπορεί να κάνει την παρατήρηση πάλι καθημερινή υπόθεση!
TsapraziOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1140
Τόπος: Θεσσαλονίκη
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/03/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν προλάβω,
όταν δεν έχει κρύο,
όταν δε βρέχει (ούτε χιονίζει)
όταν έχει Σελήνη
όταν σπάσουν τη λάμπα απέναντι από το μπαλκόνι μου

κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.... Very Happy

ΤΟΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΩ! Drool

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Tsaprazi στις 10/03/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:48, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dimiOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Φεβ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 68
Τόπος: ΚΥΜΗ ΕΥΒΟΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/03/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μερικές φορές την εβδομάδα αυτή είναι η ψήφος μου
Αν και θα μου άρμοζε αρκετές φορές την εβδομάδα
Βέβαια από μπαλκόνι γιατί για να πάω κάπου ψιλά και σκοτεινά θα πρέπει και να έχω παρέα και εφόσον στην περιοχή μου δεν βρίσκω άλλον στο χόμπι και έτσι αρκούμε μπαλκονατα
έχω κάποια σχετική Φώτο ρύπανση βέβαια από κολόνες τις ΔΕΗ αλά παίρνω κάποια δραστικά μέτρα οπός παραβάν και σφεντονά,
δεν κρύβω πως έστω και για μια ώρα θα βγω για παρατήρηση ακόμα και με κρύο και χιόνι, το καλοκαίρι δεν το συζητώ που με χάνεις που με βρίσκεις είμαι στο μπαλκόνι αγκαλιά με το dop .

Δεν αγαπώ αυτό το χόμπι το λατρεύω. Angel Angel Angel
Επιστροφή στην κορυφή
AltinakisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1020
Τόπος: Θεσσαλονίκη (Ν. Ραιδεστος) ~10Χλμ εκτός πόλης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/03/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τωρα με το μωρο αστα να πανε!

Αλλα σχετικα βγαινω στο μπαλκονι μου 3-4 φορες τον μηνα χαλαρα!

>Destination Space!

http://www.zeitgeistmovie.com/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DespetOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2058
Τόπος: Καλλιθέα -(Αθήνα)-Σύρος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/03/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aνδρέας...
<Πάντως, αν ασχοληθεί κανείς με τον ήλιο, ειδικά με τη χρωμόσφαιρα, είναι σίγουρο ότι μπορεί να κάνει την παρατήρηση πάλι καθημερινή υπόθεση!>

http://www.pdesypris.com/
http://www.ceo-despet.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
LaskosOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 27 Ιούν 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 912
Τόπος: Κιλκις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/03/2008, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι δημοψηφισμα ειναι αυτο???
Εν μεσω χειμωνα???
Θα ηθελα να παρατηρω συχνα, αλλα πως να μπορεσω???
29 μερες, στις 30 που εχει ο μηνας, εχει συννεφια!!! Brick wall Brick wall Brick wall
Πριν απο τρεις μερες το εκοψα απο το πρωι: πεντακαθαρος και διαυγης ουρανος. Βγαινω το βραδυ για παρατηρηση και ειχε μονο κατι συνεφακια προς τα δυτικα...
Ε, σε μια ωρα γεμισε ολος ο ουρανος... Brick wall Brick wall Brick wall
Ο καιρος ειναι το εμποδιο στην παρατηρηση αυτην την εποχη και γιαυτο τον λογο δεν εχει νοημα η ερωτηση ποσο συχνα παρατηρω...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 2 από 5

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης