Jump to content

Απόκρυψη του Αντάρη από τη Σελήνη 10/5/2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριακή 10 Μαΐου 2009 19.09UT

Στη Κρήτη οι πιο τυχεροί για την απόκρυψη στις 10.09

και μάλιστα από τη Σητεία,

όσο πιο ανατολικά με καθαρό ορίζοντα!

 

http://www.lunar-occultations.com/iota/bstar/0510antares.htm

 

Από την Αττική θα δούμε την επανεμφάνιση στην ελάχιστα σκοτεινή

πλευρά της Σελήνης, περίπου στις 23.15 τοπική ώρα.

 

Μίστερ Νολίμιτς-Ευελπίδων,

θα βρείτε το μέρος που πρέπει να

πάμε για παρατηρήσουμε το φαινόμενο;

Ξέρετε, google earth, αζιμούθιο κλπ για καθαρό ορίζοντα :mrgreen:

Επανεμφάνιση σε ύψος περίπου δέκα μοιρών!

 

υγ. Ηλία Χασιώτη, ευχαριστούμε για την πληροφορία :wink:

Antares-Occultation.thumb.png.12037b06ecb5b7ec8954b1489c76312c.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κόλλησα πολλή ώρα στο "Ευελπίδων".. Μόλις το κατάλαβα! Λύθηκα!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο φαινόμενο!

Είναι και Κυριακή πρωί και βολεύει.

 

Ποιος θέλει κίννννησση;

 

Stellarium, πεδίο 18 arcsec

Moon_Occ.Antares.Reapp_Vid_Phot.18arcmin.thumb.jpg.f9b00f75c97b4905a4e79b543f3f9b4b.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο φαινόμενο!

Είναι και Κυριακή πρωί και βολεύει.

 

Κυριακή απόγευμα ετοιμασία, βολεύει για Mauna Keratea,

πρωί όμως δεν είναι σίγουρα :mrgreen:

 

19.09UT-

10.09 τοπική ώρα, έναρξη του φαινομένου για

Κρήτη, Ρόδο, Σάμο αλλά σε ύψος τριών μοιρών!

 

Δεν θα έχω παραλάβει τα νέα καλούδια, κρίμα :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK Mr Redman, ο δαίμων. Όχι πρωί, αλλά βράδυ φυσικά.

Βολεύει πάντως χρονικά το Mauna Keratea, διότι κάπου εκεί γύρω μας βλέπω μετά. Ή έστω προς Λαυρεωτική. Πάντως κάπου με νοτιοανατολικό ορίζοντα, νότια από τη φωτορύπανση της Αθήνας.

Τα πρώτα καλούδια θα είναι άρτι αφιχθέντα. Αλλά το καλό πράγμα αργεί, όπως πάντα!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο φαινόμενο!

Είναι και Κυριακή πρωί και βολεύει.

 

Κυριακή απόγευμα ετοιμασία, βολεύει για Mauna Keratea,

πρωί όμως δεν είναι σίγουρα :mrgreen:

 

To Αστεροσκοπείο Mauna Keratea ανακοινώνει

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε.!!!

Μr Efremides δεν μας είπες τελικά σηκώνεται ο θόλος με τα χέρια ή να φωνάξουμε τον γερανό ? \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη,

πρέπει να βρείς το σωστό μέρος για παρατήρηση,

στο δρόμο προς Δασκαλειό - όχι πολύ χαμηλά

και να τσεκάρης την ανατολή Σελήνης.

 

Όσο για το θόλο, αν ερχόταν ο γερανός θα είχες

αποφύγει τα μερεμέτια :P

Μη πω για το αρασέ με θόλο...

Μοναδικές στιγμές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το φαινόμενο είναι σήμερα. Για όσους δεν έχουν ξαναδεί κάτι ανάλογο, λίγο πολύ θα συμβεί το εξής (όπως παρατηρούμε από Ελλάδα): Πριν ανατείλουν τα δύο σώματα, η Σελήνη θα έχει αποκρύψει τον Αντάρη (λαμπρός αστέρας του Σκορπιού). Λίγο μετά την ανατολή τους στα νοτιοανατολικά, η Σελήνη θα ξανα-αποκαλύψει τον Αντάρη (κατά τις 23:19 +/- αρκετά δευτερόλεπτα ανάλογα με τη θέση μας στην Ελλάδα). Επειδή όμως η Σελήνη δεν θα είναι πανσέληνος αλλά ένα κομάτι της (μηνίσκος) θα είναι σκοτεινό, ο Αντάρης θα φανεί σαν να «ανάβει» ξαφνικά καθώς θα ξεπροβάλει πίσω από το σκοτεινό τμήμα του φυσικού μας δορυφόρου, «πάνω δεξιά» όπως βλέπουμε τη Σελήνη.

Παρόμοια φαινόμενα είναι εντυπωσιακά ακόμα κι όταν η απόκρυψη/αποκάλυψη αφορά αμυδρό αστέρα, πόσο μάλλον όταν συμμετέχει ένας λαμπρός αστέρας σαν τον Αντάρη!

Τα δύο σώματα θα βρίσκονται χαμηλά στον ορίζοντα σε ύψος 9-10 μοίρες, σε κατεύθυνση ακριβώς νοτιοανατολική, και δεν χρειάζεται μεγάλη μεγέθυνση για να παρατηρηθούν. Κιάλια ή μικρή ως μεσαία μεγέθυνση σε μικρό τηλεσκόπιο είναι ιδανική επιλογή. Ίσως το «άναμα» του Αντάρη να φανεί εύκολα και με γυμνό μάτι αν η ατμόσφαιρα χαμηλά στον ορίζοντα είναι διαυγής (δεν το έχω ερευνήσει περισσότερο). Καλή παρατήρηση!

 

Υ.Γ. Σε μέρη της νότιας Ελλάδας μπορεί να φανεί ολόκληρο το φαινόμενο δηλ. από την αρχή της απόκρυψης αλλά οριακά χαμηλά στον ορίζοντα. Ο καθένας μπορεί να το ψάξει για τον τόπο του με ένα αστρονομικό πρόγραμμα (Starry Night, Redshift, κλπ)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε σε ευχαριστουμε για την περιγραφη...απο οτι φαινεται θα μεινω μονο σε αυτην..

...αφου εδω που ειμαι μαλλον θα εχουμε συννεφα :(

....περαν του οτι ειμαι βορεια και δυτικα...εχω και τα ψηλα βουνα της Ηπειρου και της Αλβανιας διπλα μου, που σημαινει οτι και να μην εχουμε συννεφα θα ειναι πολυ δυσκολο να δω το φαινομενο απο Κερκυρα :(

 

 

Αμαν.... :cry: :cry: :cry: γιατι χανω παντα τα καλυτερα :evil:

27-cloud_frac.thumb.png.debd38da42022abc63cc3f5f6675044a.png

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις την ειδα με κυαλια εδω απο το Κιλκις..

Ενταξει, δεν θα την ελεγα και πολυ εντυπωσιακη. Ο Ανταρης ειναι πολυ φωτεινο αστερι, αλλα διπλα στην γεματη σεληνη δεν ελεγε και πολλα απο φωτεινοτητα.

Εκει που κοιτουσα την Σεληνη, ξαφνικα αναψε ενα κοκκινο αστερακι κοντα στον σκοτεινο μηνισκο της..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι, η λαμπρότητα της Σελήνης αλλά κι η απορρόφηση της ατμόσφαιρας λόγω χαμηλού ύψους στον ορίζοντα έκαναν τον Αντάρη να φαίνεται σημαντικά λιγότερο λαμπρός απ' ότι είναι συνήθως. Όμως το απότομο, στιγμιαίο «άναμά» του ήταν εντυπωσιακό. Τα άστρα, έχοντας (πρακτικά) μηδενικές διαστάσεις στον ουρανό χάνονται και εμφανίζονται απότομα στις αποκρύψεις από τη Σελήνη κι όχι σταδιακά όπως οι πλανήτες που χρειάζονται αρκετά δευτερόλεπτα.

Για την ιστορία, με γυμνό μάτι ο Αντάρης δεν ξεχώρισε παρά μετά από αρκετά λεπτά, αφού απομακρύνθηκε κάπως από τον λαμπρό σεληνιακό δίσκο. Αν το σκοτεινό τμήμα της Σελήνης ήταν αρκετά «φαρδύτερο» στο σημείο εξόδου (π.χ. Σελήνη 20 ημερών), η επανεμφάνιση του άστρου θα ήταν ορατή και με γυμνό μάτι.

Ωραίο το gif-άκι του Παναγιώτη!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν εντυπωσιακό!

Όταν αρχίζει και χτυπάει το ρολόι ενα λεπτό πρίν

η αδρεναλίνη ανεβαίνει στα ύψη!

Δέκα άτομα στο Σούνιο παρακολουθήσαμε την ανατολή

της Σελήνης μέσα από τους αρχαίους κίονες και μία ώρα

μετά την επανεμφάνιση του Αντάρη που με 150Χ ήταν :shock:

 

Παναγιώτη τέλειο το gif, αν κάνεις και alignment στα καρέ θα

είναι άψογο!

 

υγ. Για την ιστορία.

Έχει σταματήσει και άσχετος κόσμος στο μέρος παρατήρησης,

σε ένα πάρκινγκ στην παραλιακή και κάποιοι από μας τους

δείχνουν τον Κρόνο.

Κάποια στιγμή φωνάζω τον Θέμη να δει από την διόπτρα

τον Πολικό και τα σχήματα που έχει η διόπτρα της στήριξης.

Ένας άγνωστος δίπλα μου: Να δω και εγώ;

Τι να δείς άνθρωπέ μου -λέω από μέσα μου!

Δες, του λέω βαριεστημένα, αλλά δεν θα καταλάβεις τίποτα!

Όχι, μου λέει, ξέρω! Είμαι ο seti από το άστροβοξ! =D>

... Νίκο χάρηκα που σε γνώρισα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν μια ωραία βραδιά για όλους όσοι βρεθήκαμε στο Σούνιο.

Εξαιρετικής ομορφιάς η επανεμφάνιση του Αντάρη μετά από απόκρυψη από τη Σελήνη, δίπλα από τη Θάλασσα των Κρίσεων.

Την είδα με ETX-125. Ξαφνικά εμφανίστηκε μια φλογίτσα που σπινθηροβολούσε ιριδίζοντας, καθώς ο Αντάρης ήταν χαμηλά στον ορίζοντα, περίπου 10 μοίρες. Υπέροχο θέαμα, που προκάλεσε τις αυθόρμητες κραυγές όλων όσοι το παρατηρούσαμε.

Από τις πιο ευχάριστες αστρονομικές παρατηρήσεις που έχω κάνει!

 

Λίγο αργότερα, φωτογράφησα, κάπως πρόχειρα, με το ETX-125 (με focal reducer f/6.3 - Nikon D70s)

Antares_Occ_10_May.jpg.d4e9bf772a06d575da3e7f302e7e2b57.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η λήψη Avi εγινε απο τα Χανια κυριακή βραδυ 11.20 περιπου.Χρησιμοποιησα την Philips spc900nc Modif. και εναν φακο 50mm της αναλογικής Practika διαφραγμα 5,6 χρονος 0.5".

1797191310_moonantares2.jpg.f81d0da3448c766a31863296a6948d7b.jpg

1430860922_moonantares1.jpg.69986b708b45a1b4e56625ca790f084d.jpg

1987935694_moonantares3.jpg.cf1da71442ce74bd7fbf6db9df3d007f.jpg

http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγαμε στα γρήγορα 3 άτομα, στην περιοχή Κόκκινα Βράχια, για τον Αντάρη/Σελήνη (πήγα με 38,5 πυρετό και γύρισα με 39,00).

 

Την έναρξη δεν την είδαμε, μόνο την Σελήνη είδαμε (κόκκινη, φλογερή και "θολή").

Παρόλο που πήραμε μόνο το bresser 70/700 ήταν πανεύκολο και πανέμορφο να δεις και να φανταστείς το φαινόμενο.

Αποζημείωση : καλό το θέαμα.

Δεν ασχολήθηκα με τις φωτογραφίες της έναρξης και λήξης ακόμα (θα γίνει σε 5-6 μήνες ως συνήθως !). Γενικά ήταν χάλια η νύχτα (περίπου 3 mag βλέπαμε).

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και ένα μικρό gif ακι.........

Πολυ καλο!! Μπραβο Παναγιώτη! =D> =D>

 

 

 

υγ. Για την ιστορία.

Έχει σταματήσει και άσχετος κόσμος στο μέρος παρατήρησης,

σε ένα πάρκινγκ στην παραλιακή και κάποιοι από μας τους

δείχνουν τον Κρόνο.

Κάποια στιγμή φωνάζω τον Θέμη να δει από την διόπτρα

τον Πολικό και τα σχήματα που έχει η διόπτρα της στήριξης.

Ένας άγνωστος δίπλα μου: Να δω και εγώ;

Τι να δείς άνθρωπέ μου -λέω από μέσα μου!

Δες, του λέω βαριεστημένα, αλλά δεν θα καταλάβεις τίποτα!

Όχι, μου λέει, ξέρω! Είμαι ο seti από το άστροβοξ! =D>

... Νίκο χάρηκα που σε γνώρισα.

:lol: :lol: :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν εντυπωσιακό!

Όταν αρχίζει και χτυπάει το ρολόι ενα λεπτό πρίν

η αδρεναλίνη ανεβαίνει στα ύψη!

Δέκα άτομα στο Σούνιο παρακολουθήσαμε την ανατολή

της Σελήνης μέσα από τους αρχαίους κίονες και μία ώρα

μετά την επανεμφάνιση του Αντάρη που με 150Χ ήταν :shock:

 

Παναγιώτη τέλειο το gif, αν κάνεις και alignment στα καρέ θα

είναι άψογο!

 

υγ. Για την ιστορία.

Έχει σταματήσει και άσχετος κόσμος στο μέρος παρατήρησης,

σε ένα πάρκινγκ στην παραλιακή και κάποιοι από μας τους

δείχνουν τον Κρόνο.

Κάποια στιγμή φωνάζω τον Θέμη να δει από την διόπτρα

τον Πολικό και τα σχήματα που έχει η διόπτρα της στήριξης.

Ένας άγνωστος δίπλα μου: Να δω και εγώ;

Τι να δείς άνθρωπέ μου -λέω από μέσα μου!

Δες, του λέω βαριεστημένα, αλλά δεν θα καταλάβεις τίποτα!

Όχι, μου λέει, ξέρω! Είμαι ο seti από το άστροβοξ! =D>

... Νίκο χάρηκα που σε γνώρισα.

Επίσης χάρηκα και εγώ για την γνωριμία Γιάννη,συγνώμη που βιαστηκά ήρθα και βιαστηκά έφυγα αλλά έπρεπε να φύγω λόγω της δουλειάς μου,χαίρομαι που περάσατε καλά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που δεν είπαμε είναι ότι ο Νίκος πέρασε τυχαία,

μας είδε και σταμάτησε εκεί! :lol:

Ηταν μια πολύ δύσκολη ώρα γιατί μόλις είχα συνειδητοποιήσει

ότι δεν μπορούσα να βιντεοσκοπήσω το φαινόμενο γιατί ένα

πολύ μικρό ανταπτοράκι για την watec είχε μείνει σπίτι! :lol:

(θα μάθω και γω που θα πάει!)

 

Και μετάνοιωσα που δεν κατέγραψα τουλάχιστον τις φωνές και

τον ενθουσιασμό της παρέας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η γοητεία που προσφέρουν τέτοια φαινόμενα κατά την οπτική παρατήρηση είναι πραγματικά μοναδική. Η καταγραφή με τεχνικά μέσα σίγουρα προσφέρει τα μέγιστα όσον αφορά τα δεδομένα και τα χαρακτηριστικά του φαινομένου, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια κάμερα που να μπορεί να καταγράψει με την ίδια οξύτητα ένα λαμπρό κατακόκκινο πανέμορφο άστρο, μαζί με την λαμπρότατη Σελήνη, όσο το μάτι μας.

 

Είχε πει ο "γκουρού" της οπτικής παρατήρησης ότι οι φωτογραφίες αδικούν. Η πραγματική γοητεία ουράνιων φαινομένων ανάμεσα σε τόσο λαμπρά αντικείμενα αναδεικνύεται με το μάτι. Η καταγραφή γίνεται μέσα στο μυαλό μας και αυτό, για κάθε παρατηρητή, αρκεί.

 

Είχα καιρό να νοιώσω αυτή την όμορφη αγωνία κατά την αναμονή της επανεμφάνισης του Αντάρη στην σκοτεινό μέρος της Σελήνης. Με τον Pentax 10mm, είχα καρφωμένο το βλέμμα σε ένα πολύ συγκεκριμένο σημείο. Όσο περνούσαν τα δευτερόλεπτα, τόσο πιο εύκολα μπορούσα να διακρίνω εξαίσιες λεπτομέρειες της διαχωρίζουσας και διαφόρων χαρακτηριστικών του φωτεινού μέρους. Δεν έπρεπε όμως να παρασυρθώ από αυτά. Έπρεπε να κοιτάω το σωστό σημείο, γιατί ο Αντάρης αναμένόταν να εμφανιστεί "απότομα".

 

Τα δευτερόλεπτα περνούσαν.... Η όραση γινόταν όλο και περισσότερο οξεία, αφού είχε προσαρμοστεί με τον δεδομένο φωτισμό του πεδίου. Ο πειρασμός όμως ήταν μεγάλος: Δε μπορούσα να αντισταθώ στις πανέμορφες λεπτομέρειες κατά μήκος της διαχωρίζουσας. Ναι λοιπόν: Τα είδα και τα ξαναείδα πολλές φορές: Μέσα στην σκοτεινή περιοχή της Σελήνης, ελάχιστα μακρύτερα από την νοητή αλλά διακριτή γραμμή της διαχωρίζουσας, έβλεπα χαρακτηριστικά κορυφών διαφόρων όρεων!! Ήταν τόσο ξεχωριστές αυτές οι φωτεινές κορυφές μέσα στην μαυρίλα του σκοτεινού μέρους, που πολλές στιγμές είχα την εντύπωση ότι έβλεπα τον Αντάρη!!!

 

Είχαν περάσει αρκετά δευτερόλεπτα από την αναμενόμενη ώρα της εμφάνισης.. Εγώ είχα ήδη αφεθεί στις...χαμηλές πτήσεις πάνω από την διαχωρίζουσα και χρειάστηκε η φωνή του Γιάννη να με προσγειώσει: " Νάτος, νάτος, βγαίνει!!!!!" Ταρακουνήθηκα.. Έπρεπε να ξαναγυρίσω το βλέμμα μου στο σωστό σημείο... Κάπου μέσα μου φοβήθηκα ότι το έχασα το φαινόμενο. Οι επόμενες στιγμές ήταν κρίσιμες: Με κομένη την ανάσα έπρεπε να σαρώσω μια μικρή περιοχή κυριολεκτικά μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου. Ένα "μαγικό" σημειακό" φως με έκανε να σταματήσω την σάρωση, χωρίς σκέψη. Όχι!!! Δεν ήταν κορυφή βουνού! Διότι ήταν μακριά από την διαχωρίζουσα. Δεν πρόλαβα ούτε να ολοκληρώσω την σκέψη αυτή, και...... έγινε!!! Το αμυδρό σημειακό φως μετετράπη σε μια στιγμή σε ένα έντονο, πορτοκαλί, φωτεινό σημείο!!!! Ήταν γεγονός! Ο Αντάρης είχε εμφανιστεί κατά ένα πανέμορφο μαγικό φαινόμενο!!! Είχε μάλιστα την ευγενή καλωσύνη να μας προειδοποιήσει. ΔΕΝ εμφανίστηκε ακαριαία. Το αμυδρό φωτεινό σημείο που μια στιγμή αργότερα έδωσε τη θέση του στον "αντίπαλο του Άρη", ήταν μια προειδοποίηση διάρκειας στιγμών! Δε ξέρω πού μπορεί να οφείλεται αυτό το παράξενο φωτεινό σημείο. Ίσως σε κάποιο όρος που έτυχε να βρισκόταν εκεί. Ίσως στα σφάλματα των οπτικών....

 

Άλλο ένα φαινόμενο που επιβεβαιώνει την αξία των στιγμών είχε τελειώσει... Πόσες άραγε φορές η Αστρονομία μάς έχει διδάξει την αξία αυτή....

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη δεν ξερω πως τα καταφερνεις...αλλα Μπραβο!!!

=D> =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Ο Αντάρης είχε εμφανιστεί κατά ένα πανέμορφο μαγικό φαινόμενο!!! Είχε μάλιστα την ευγενή καλωσύνη να μας προειδοποιήσει. ΔΕΝ εμφανίστηκε ακαριαία. Το αμυδρό φωτεινό σημείο που μια στιγμή αργότερα έδωσε τη θέση του στον "αντίπαλο του Άρη", ήταν μια προειδοποίηση διάρκειας στιγμών! Δε ξέρω πού μπορεί να οφείλεται αυτό το παράξενο φωτεινό σημείο.......

 

Φίλες και φίλοι, η απάντηση για εκείνο το περίεργο φωτεινό σημείο που εμφανίστηκε κλάσματα του δευτερολέπτου πριν τον Αντάρη, μόλις δώθηκε:

 

http://www91.sakura.ne.jp/~kay2/photo/e-antares-occl.htm

 

Πρόκειται λοιπόν για τον συνοδό του Αντάρη, τον Αντάρη-B!! Τον είχα δει από Πάρνωνα πέρσυ στις 300X. Είναι λογικό λοιπόν να είναι ευκολότερα ορατός όσο ο Αντάρης ήταν ακόμα κρυμένος και φαίνεται ότι η σχετική θέση του, ως προς την Σελήνη και τον Αντάρη, το επέτρεψε.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης