Jump to content

Αριστες περιοχές παρατήρησης στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

 

Πού είναι ή καλύτερη περιοχή για την παρατήρηση στην Ελλάδα;

 

Ο σκοτεινότερος ουρανός, η σταθερότερη ατμόσφαιρα, με τη λιγότερη υγρασία (δροσιά) ...κ.λπ...

 

φιλικα

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ngc4565,

 

όσον αφορά το σκοτεινό ουρανό, βλέποντας και τους χάρτες φωτορύπανσης του Astrovox, η κεντρική/Νότια Πελοπόννησος (Πάρνωνας, Χελμός) η Ήπειρος (Πίνδος) και τα βουνά της Νότιας Κρήτης πρέπει να είναι τα καλύτερα μέρη. Για το seeing δεν έχω κάποιες σίγουρες πληροφορίες, ίσως το Κρυονέρι Κορινθίας. Για deep sky πάντως τα παραπάνω μέρη είναι ιδανικά (όπως και αρκετά νησιά του Αιγαίου).

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν παιδιά το οροπέδιο Λασιθίου (Lasithi Plateu για τους ξένους :lol: ) πρέπει να είναι καλή περιοχή.

Καλό υψόμετρο γύρω στα 800 μέτρα νομίζω,απομονωμένο από τον πολύ τουρισμό της Κρήτης ( προσφέρεται για ημερήσιο τουρισμό), με πολυ εύκολη πρόσβαση, μηδαμινή φωτορύπανση μιας και έχει δυο τρία χωριά και λόγω του ότι κλείνει γύρω γύρω από βουνά δεν έχει και τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες της υπόλοιπης Κρήτης κάνοντας τον ουρανό σταθερότερο( τουλάχιστον έτσι νομίζω).

Τώρα το Πάσχα (φεύγω αύριο) θα πάω εκεί κοντά και θα το ελέγξω καλύτερα.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Stefane pia einai ta nhsia tou aigaiou pou thewreis oti einai kala gia deep sky? oloi mas ligo polu tha pame se kapoio nhsaki diakopes estw kai gia liges meres. giati na mhn syndiasoume to... terpnon meta tou ofelimou....

:wink:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε SATI,

 

τέτοια είναι τα νησιά που βρίσκονται μακριά από πόλεις ή μεγάλα χωριά άλλων νησιών. Η Αλλόνησος γιά παράδειγμα είναι αρκετά «βαθιά» στο χάρτη του Αιγαίου και σχετικά απομονωμένη. Επίσης το βόρειο μέρος της είναι πρακτικά ακατοίκητο (πηγαίνει άσφαλτος δρόμος) και έχει αρκετά υψώματα. Σίγουρα υπάρχουν τέτοια νησιά και στις Κυκλάδες και Δωδεκάνησα. Εκείνο που δεν γνωρίζω είναι πόσο συχνά η θαλάσσια υγρασία επιτρέπει εξαιρετική διαφάνεια. Ίσως το καλοκαίρι καταφέρω να πάω για λίγες μέρες στην Αλλόνησο (υπέροχο νησί έτσι κι αλλιώς) οπότε θα ξέρω περισσότερα και για τη διαφάνεια. Ωστόσο, η εντυπωσιακή έλλειψη φωτορύπανσης στα σχετικά «αραιά» νησιά είναι δεδομένη.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H alhthia einai pws ta poly skoteina merh sthn paro exoun meiwthei ,omws yparxoun akomh.

opoios filos katevei pros thn paro tha xarw na ton gnwrisw. yparxei kai kapoio mikro thleskopoio , kyalia kai xartes ta opoia tha mporousame na xreisimopoihsoume. :lol:

tha xarw na sas gnwrisw...

twra gia thn diafaneia tha prepei na mathw pws thn metrame outws wste na mporw na kanw mia statistikh, (menw panw apo epta mhnes ton xrono edw sthn paro),kai na sas enhmerwsw sxetika. yparxei kapoia sxetikh syzhthsh sto forum opou tha mporousa na mathw?

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μυκονο ειναι πολυ καλα. Το χειμωνα ακομα καλυτερα!!

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας Παιδιά,

 

Έχω παρατηρήσει από Kefalonia + Zakinthos και οι ουρανοί εκεί είναι αρκετά σκοτεινοί.

 

Έπίσης τά Vai (ανατολική άκρη της Κρήτης), και η Naxos είναι καλή.

 

Εντούτοις, Έχω βρεί την περιοχή μεταξύ Koroni και Methoni (Νότια Πελοπόννησος ) να είναι πολύ καλή.

 

Είχαμε πάρει μια κρουαζιέρα στο νησί "Shiza" και έπειτα στο ακρωτήριο "Akritas" όπου ήμουν σε θέση να διακρίνω αστέρια κάτω σε mag 7.1

 

Για τους τυχερούς φίλους που ζουν κοντά σε αυτήν την περιοχή, έχουν μερικους από τους καλύτερους ουρανούς που έχω δει στην Ελλάδα.

 

Φιλικα.

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως η Νάξος είναι αρκετά καλό μέρος και ίσως το καλύτερο από τα νησιά που έχω πάει μέχρι στιγμής.Κάθε καλοκαίρι εκεί κάνω τις παρατηρήσεις μου και όντως κάποιες φορές έχει αρκετή υγρασία οπως και σε όλα τα νησιά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βρεί την περιοχή μεταξύ Koroni και Methoni (Νότια Πελοπόννησος ) να είναι πολύ καλή.

 

Ταξιδεύω συχνά στην Μεσσηνία (Κυπαρισσια, Μεθωνη, Κορώνη) και ο ουρανός εκεί είναι όντως πολύ σκοτεινός και γενικότερα στην 'εσωτερική' Μεσσηνία.

Τί λες και εσύ Γιώργο; :wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kai i Paros ine pragmati poli kali, alla gia na apofygeis tin fotoripansi prepi na aneveis se ipsometro pano apo 400-500 metra... toulaxiston iparxei asfaltos.

 

gia paradeigma, i kilida ston ilio fenotan aneta akoma kai to megalo Savato otan megalo meros tis elladas ixe sinefa. 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρω πολυ καλο μερος το Μαιναλο κοντα στη Βυτινα. Οποιοι εχετε ανηφορισει βραδυ προς Βυτινα απο Τριπολη θα το εχετε διαπιστωσει οτι απο υψιπεδο που δημιουργειται 1,5 χλμ πριν τη Βυτινα η θεα ειναι φανταστικη!!!

Εκει εχει χτισει (στα δεξια πηγαινοντας για Βυτινα) καποιος ενθουσιωδης αστρονομος το σπιτι του με εξωτερικο παρατηρητηριο (στο μεγεθος ενος μεγαλου περιστεριωνα) εξοπλισμενο με θολο. Τις προαλλες που περασα ειχε αραγμενο και ενα τροχοσπιτο, επισης εξοπλισμενο με θολο!!!!

Αραγε τι εξοπλισμο να εχει!

 

Τελος θεωρω τον Ουρανο στις κυκλαδες υπεροχο!

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ταξιδεύω συχνά στην Μεσσηνία (Κυπαρισσια, Μεθωνη, Κορώνη) και ο ουρανός εκεί είναι όντως πολύ σκοτεινός και γενικότερα στην 'εσωτερική' Μεσσηνία.

 

Στην εσωτερικη Μεσσηνια δεν ξερω αλλα στο σχεδον εγκαταλελειμενο χωριο Πηγαδια που εχω παρατηρησει στο παρελθον ηταν πολυ καλα!

Στησαμε λιγο εξω απο το χωριο στον περιβολο ενος εξωκλησιου,διοτι το χωριο ειναι λιγο πιο χαμηλα χωρις καλο οριζοντα.

Απο τη μια ο Ταυγετος απο την αλλη το μικροτερο βουνο Καλαθι κρυβουν την φωτορυπανση Καλαματας και Σπαρτης και επισης υπαρχει καταπληκτικη θεα προς νοτο με τον καλοκαιρινο γαλαξια ορατο σχεδον μεχρι τον οριζοντα.

Εχω χρονια να παω παντως εκει.Δεν ειχε παει ηλεκτρισμος και ελπιζω να μην παει ποτε!!!!(ελπιζω επισης να μην διαβαζει το post καποιος με περιουσια εκει χεχε).

Το προβλημα ειναι η προσβαση, πανω απο 20km χωματοδρομος.

Το χειμωνα το μερος θα λεγα πως ειναι απροσπελαστο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Στην εσωτερικη Μεσσηνια δεν ξερω αλλα στο σχεδον εγκαταλελειμενο χωριο Πηγαδια που εχω παρατηρησει στο παρελθον ηταν πολυ καλα! "

 

-

 

Φίλε giorgosgr,

 

Περίπου 40-50 λεπτά από Καλαματα υπάρχει ένα μικρό χωριό "militsa" (προσκλήθηκα για "panigiri") όπου βρήκα εξαιρετικο ουρανο.

 

Αυτό το "ορεινό" χωριό είναι αρκετά μακρια (45 km) έτσι τα φώτα από Kalamata δεν είναι πρόβλημα. Επίσης το χωριό είναι μεταξύ δύο μικρών βουνών και προστατεύεται καλά απο την φωτορυπανση από τα μικρά γειτονικά χωριά.

 

Όπως έχω δηλώσει και πριν οι σκοτεινότεροι ουρανοί που έχω δει στην Ελλάδα (μέχρι σήμερα) είναι στον τομέα του ακρωτηρίου Akritas.

 

Εάν επισκέπτείς την περιοχή πρέπει να μας πείς την άποψή/εντυπώσεις σου.

 

Αυτό ισχύει επίσης για όλα τα μέλη του φόρουμ.

 

Φιλικα

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε NGC4565,

εχω ακουστα το χωριο αυτο και υστερα απο οσα γραφεις σκοπευω να παω ως εκει το ταχυτερο δυνατον!!! :D

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

Γειά σας,

 

Εδώ είναι μια "link" από έναν "φίλο" Αστρονόμο που έζησε και εργάστηκε στην Κρήτη για πολλά έτη. Εκανε μια λεπτομερή ανάλυση για την περιοχή και βρήκε τους ουρανούς <Κρήτης> να είναι πολύ καλοί.

 

Διατηρεί επίσης μια άριστη website.

Εδώ η σύνδεση:

 

http://home.no.net/jonbent/Sky.html

 

Το επόμενο καλοκαίρι προγραμματίζουμε να επισκεφτούμε τη περιοχή "Kalandra" νότος από Θεσσαλονίκη - στο πρώτο "πόδι" -

 

Οι φίλοι που εξοικειώνονται με με αυτήν την περιοχή, τα σχόλιά σας.

Αξίζει η περιοχή να φέρω τηλεσκόπιο?

 

Επίσης θα επιθυμούσα να ακούσω για την περιοχή κοντά στο Volo (Μεταξύ Volos + Domokos)

 

Φιλικα.

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Καλάνδρα στη χερσόνησο της Κασσάνδρας στη Χαλκιδική έχει δυστυχώς απίστευτα μεγάλη φωτορύπανση τους καλοκαιρινούς μήνες. Το περασμένο καλοκαίρι μας κάλεσε ένας φίλος στην περιοχή αυτή για παρατηρήσεις και μείναμε κατάπληκτοι από το μέγεθος της φωτορύπανσης.

 

Οι πιο κατάλληλες περιοχές στην παραθαλάσσια Χαλκιδική για παρατήρηση είναι το νότιο άκρο της Σιθωνίας και φυσικά το Άγιο Όρος....

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η περιοχή γύρω από τη Βυτίνα Αρκαδίας έχει πολύ καλές τοποθεσίες για παρατήρηση. Ο ορεινός όγκος του Μαινάλου κόβει το φως από την Τρίπολη και παράλληλα μπορεί να συνδυαστεί με απόδραση στη φύση (και γαστριμαργικό μαραθώνιο -με ενδεχόμενη απειλή γενοκτονίας στα κατσίκια της περιοχής). Συγκεκριμένα βγαίνοντας στον παλιό δρόμο για Στεμνίτσα, αφού στρίψει αριστερά περίπου στο 50στο χιλιόμετρο της εθνικής οδού Τρίπολης- Πύργου. Μετά από περίπου 7-8 χιλιομετρα συναντάει στα δεξιά του διασταυρώσεις με χωματόδρομους για σχεδόν εγκατελελειμένα ορεινά χωριά. Ακολουθώντας έστω και στην τύχη κάποιον από αυτούς βγαίνει σε μικρά οροπέδια με υψόμετρο μεγαλύτερο από 1300 μέτρα που προσφέρονται για παρατήρηση. Επίσης εκεί κοντά υπάρχει και η κορυφή "Μαδάρα", νομίζω ο δεύτερος ή ο τρίτος χωματοδρομος καταλήγει σε αυτήν (πάει καιρός και δεν θυμάμαι καλά, θα το ψάξω το καλοκαίρι και θα ενημερώσω για λεπτμέρειες), σε υψόμετρο 1685 μέτρα. Το σημείο είναι καταπληκτικό με πολύ καθαρή ατμόσφαιρα και αρκετό κρύο φυσικά.

 

Ενδεχόμενα αρνητικά: κακή κατάσταση του δρόμου (αγροτικό πηγαίνει σίγουρα, άλλο αυτοκίνητο ίσως ζοριστεί), δυνατός αέρας που μπορεί να γίνει ενοχλητικός στην παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας ,

 

Όσον αφορά την τοποθεσία πλησίον της Βυτίνας και το σπίτι του ερασιτέχνη με τους δύο!!! θόλους (ο ένας αυτοκινούμενος) , το σπίτι αυτό ανήκει σε έναν αστροφυσικό ο οποίος στον μόνιμο θόλο έχει τοποθετήσει ένα MEADE LX-200 16’’ !!! ενώ στο ισόγειο του σπιτιού του έχει αρκετά άλλα τηλεσκόπια όπως Dobsonian 24’’ και 18’’, κάμποσα διοπτρικά ενώ έχει ήδη παραγγείλει κάτοπτρο 40’’ για νέο Dob.

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενά του το μέρος είναι πολύ καλό για παρατήρηση με πολύ χαμηλή φωτορύπανση και σχεδόν καθόλου υγρασία.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όποιον σκοπεύει να κάνει διακοπές στη Λέσβο μπορεί να βρεί εύκολα σκοτεινούς ουρανούς, το νησί είναι μεγάλο και η Μυτιλήνη είναι στην ανατολική άκρη του νησιού.Σε απόσταση 20-25 Km από την Μυτιλήνη πηγαίνοντας προς Καλλονή μπορείς να βρεις ουρανούς με σχεδόν μηδενική φωτορύπανση.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας ,

 

Όσον αφορά την τοποθεσία πλησίον της Βυτίνας και το σπίτι του ερασιτέχνη με τους δύο!!! θόλους (ο ένας αυτοκινούμενος) , το σπίτι αυτό ανήκει σε έναν αστροφυσικό ο οποίος στον μόνιμο θόλο έχει τοποθετήσει ένα MEADE LX-200 16’’ !!! ενώ στο ισόγειο του σπιτιού του έχει αρκετά άλλα τηλεσκόπια όπως Dobsonian 24’’ και 18’’, κάμποσα διοπτρικά ενώ έχει ήδη παραγγείλει κάτοπτρο 40’’ για νέο Dob.

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενά του το μέρος είναι πολύ καλό για παρατήρηση με πολύ χαμηλή φωτορύπανση και σχεδόν καθόλου υγρασία.

 

Τάκης

 

Εχω περασει τοσες φορες απο την περιοχη και παντα σταματαω απο περιεργεια να κοιταξω αν ειναι ανοιχτο το σπιτι δυστηχως όμως ηταν παντα κλειστο. Δεν ξερω τι θα εκανα αν εβρισκα τον ενοικο του εκει... Πιθανον να του ζηταγα την αδεια να τον ρωτησω καποια πραγματα. Απο την αρχη ομως με "ετρωγε" να μαθω τι εξοπλισμο "κρυβει" αυτος ο θολος.

 

Ευχαριστω Τακη.

 

Υ.Γ. Γωνριζεις αν και που εργαζεται; Καποιο ινστιτουτο ή πανεπιστημιακη σχολή;

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης