Jump to content

Β Ο Η Θ Ε Ι Α .............ΠΡΩΤΑΡΗΣ !!!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα ! χρονια πολλα σε οσες γιορταζουν και σε οσους εχουν οικεια προσωπα που γιορταζουν, να τους χαιρονται !

Ειμαι καινουργιος (και ασχετος) στο χωρο της παρατηρησης του ουρανου και ως νεος ηδη εκανα το πρωτο μου λαθος.Πρωτα πηρα εξοπλισμο και μετα ανακαλυψα το site του AstroVox και αρχισα να ενημερωνομαι.ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ ! :-({|=

Ξεκινησα να αγορασω ενα καλο ζευγαρι κυαλια (λογω της καταπληκτικης θεας που εχω απο το μπαλκονι του σπιτιου μου και του σκοτεινου ουρανου) και κατεληξα με ενα Διοπτρικο Τηλεσκοπιο Skywatcher 102/500 AZ3 με δυο προσοφθαλμια 10mm και 25mm.Επισης προμηθευτηκα και ενα Barlow Televue 2X (ολα προτεινομενα και αγορασμενα απο το Πλανηταριο).

Μακαρι να ηξερα τι βλεπω μεσα απο τον Barlow! Θελω να προσεγγισω οσο γινεται περισσοτερο της δυνατοτητες μεγενθυσης του τηλεσκοπιου μου και δεν ξερω με ποιον τροπο να το κανω!

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ; :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλεάνθη καλημέρα και χρόνια πολλά,

Τοποθετείς το Barlow στον εστιαστή και μέσα στο Barlow έναν από τους προσοφθάλμιους που διαθέτεις. Το Barlow διπλασιάζει τη μεγέθυνση που σου δίνει ο προσοφθάλμιος. Σύντομα θα διαπιστώσεις ότι η μεγάλη μεγέθυνση πλην της παρατήρησης αντικειμένων του Ηλιακού μας συστήματος, δεν παίζει πρωτεύοντα ρόλο για τη παρατήρηση Γαλαξιών κλπ Σου προτείνω να διαβάσεις καλά όσα αναγράφονται στη κεντρική σελίδα του site αναφορικά με τα τηλεσκόπια, καθώς και τις διάφορες συζητήσεις του forum και πιστεύω ότι θα σου λυθούν αρκετές απορίες. Σου εύχομαι να χαρείς στο έπακρο το νέο σου τηλεσκόπιο.

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση σου στις αποριες μου.

Ηδη εχω αρχισει να ''σκαλιζω'' το ΑstroVox και εχω βρει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα. Σιγα - σιγα πιστευω να αρχισω να βγαζω ακρη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Κλεάνθη!

Μη στεναχωριέσαι, κάπως έτσι ξεκίνησα και 'γώ πριν από δύο χρόνια.

Πρώτα αγόρασα και μετά άρχισα να ρωτάω και να ψάχνομαι.

Λοιπόν αφού αγόρασες από Πλανητάριο μάλλον θα σου πρότειναν και το βιβλίο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

το οποίο αν δεν έχεις πάρει, πάρτο αμέσως.

Επίσης χρειάζεσαι έναν χάρτη απλό για αρχή και φτηνό μέχρι να μάθεις "που πάνε τα τέσσερα" συγνώμη για την έκφραση αλλά κάπως έτσι αισθανόμουν και 'γω όταν ξεκίναγα.

Οσον αφορά το τι μπορείς να δεις μέσα από το τηλεσκόπιο που πήρες, μπορώ να πώ, πολλά πράγματα για αρχή και ανάλογα με το κέφι σου και τις ανησυχίες σου θα προχωρήσεις παραπέρα.

Ολοι ξεκινάμε από τη σελήνη και τους πλανήτες (όσους φαίνονται αυτη την εποχή). Μαθαίνουμε τον ουρανό και τους αστερισμούς, ψάχνεις κάποια ενδιαφέροντα αντικείμενα Messier (υπάρχουν αρκετά από τα πιό όμορφα από αυτά στόν ουρανό αυτή την εποχή) και διαβάζεις πολύ...

Αυτά, καλό ξεκίνημα και καλές παρατηρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αστρομανιακε, σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου οι οποιες μου διελυσαν τις οποιες αμφιβολιες μου ειχαν δημιουργηθει σχετικα με την αγορα που εκανα.Επειδη θα κατεβω στην Αθηνα για επαγγελματικους λογους, σκοπευω να επισκευθω το Πλανηταριο για να κανω καποιες αγορες.Μια απο αυτες θα ειναι σιγουρα και το συγκεκριμενο βιβλιο που μου προτεινες γιατι και απο αυτα που διαβασα καταλαβα οτι προκειται για τον καλυτερο και πληρεστερο οδηγο του συμπαντος που κυκλοφορει.Επισης σκοπευω να προμηθευτω και ενα προσοφθαλμιο για να βελτιωσω τις μεγενθυσεις.Μου προταθηκε το SkyWatcher σειρα Plossl 6mm.Aξιζει τον κοπο, η' να δω κατι ακριβοτερο και ισως πιο ποιοτικο ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην το πάρεις το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο καθώς την μεγέθυνση αυτή την έχεις ήδη με το 10mm+ barlow = 5mm.

Βασικά μην κάνεις άλλη αγορά ακόμη πέρα από βιβλία και χάρτες!

Ο ουρανός δεν φεύγει από εκεί, οπότε μην βιαστείς για αγορές.

Μάθε τα βασικά για τον εξοπλισμό, ξεκίνα να μαθαίνεις λίγο ουρανογραφία και σιγά σιγά θα μπουν όλα σε μια σειρά!

 

Καλώς ήρθες και από μένα!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αγγελε, σ'ευχαριστω για τις πολυ συγκεκριμενες συμβουλες που μου εδωσες.Ειλικρινα σκοπευω να τις λαβω πολυ σοβαρα υποψιν για να αποφυγω και αλλο λαθος.

Θα συμφωνησω μαζι σου, οτι ο ουρανος δεν προκειται να φυγει, αλλα οσο πιο πολυ τον κοιταω, τοσο πιο πολλα θελω να δω και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος που το θελει αυτο.

Μαλλον αυτο που πρεπει επειγοντως να βρω και να αγορασω ειναι ''υπομονη''.

Σ'ευχαριστω και παλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης