Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου απο ''Πλανηταριο''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους !

Πριν απο μερικες εβδομαδες αγορασα απο το Πλανηταριο ενα Διοπτρικο Τηλεσκοπιο της Skywatcher 102/500 στη τιμη των 368 euro συν 22 euro τα εξοδα αποστολης.Συνολικα 390 euro.

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=717

 

Το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο μου προταθηκε απο τους ανθρωπους του Πλανηταριου ως καλυτερη λυση σε σχεση με ενα ζευγαρι κυαλια που ειχα ενδιαφερθει να αγορασω (Giant - στην ιδια τιμη που αγορασα το τηλεσκοπιο).Για να ειμαι δικαιος δεν το μετανοιωσα.

Στην πορεια παρακολουθωντας τις πολυ ενδιαφερουσες συζυτησεις στα site του AstroVox και σκαλιζωντας το internet, ανακαλυψα το ιδιο τηλεσκοπιο στο site του Astroshop στη τιμη των 399 euro συν 23 euro εξοδα αποστολης.Συνολικα 422 euro.

 

http://www.astroshop.de/en/skywatcher-telescope-ac-102-500-blackdiamond-az-s-goto/p,15563

 

Η διαφορα ειναι οτι το τηλεσκοπιο απο το Astroshop διατειθεται με στηριξη GoTo, και απ'οτι φανταζομαι η συγκεκριμενη στηριξη δεν κοστιζει μονο 32 euro, οση και η διαφορα τιμης των δυο εταιρειων.

Επισης και ο ερευνητης ειναι καλυτερος και μαλλον πιο ακριβος, κατι που υπερκαλυπτει τη μικρη διαφορα στο κοστος.

Τελικα δεν ξερω τι να υποθεσω ! πιαστηκα κοροιδο ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα εμαθες οτι οι τιμες των τηλεσκοπιων στην Ελλαδα, σε πολλες των περιπτωσεων ειναι ακριβες σε σχεση με το εξωτερικο.

Γιαυτο πολλοι αγοραζουμε απο το εξωτερικο.

 

Επισης η τιμη που δινει το astroshop, μπορω να την θεωρησω αριστη.

Προσφατα αγορασα των ιδιο σωληνα σκετο απο Αγγλια και τον πληρωσα συνολο 260 ευρω.

Και η ρομποτικη βαση που δινει το μαγαζι ειναι πραγματικα πολυ καλη για μικρου βαρους τηλεσκοπια, την ειχα και αυτην παλαια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα οντως μαθαινουμε αφου πρωτα ομως την παθουμε !

Προσωπικα θα το σκεφτω παρα πολυ στο να επιλεξω παλι την εγχωρια αγορα, για να δωσω χρηματα για τα χομπυ μου.

Ισως θα επρεπε στο site του AstroVox να δημιουργηθει μια σελιδα με συγκριτικες τιμες προιοντων απο διαφορα site, ξενα και ελληνικα, για να μπορουμε ολοι μας παλιοι και νεοι χομπιστες να εχουμε πιο ολοκληρωμενη εικονα για το τι ''παιζει'' στην αγορα.Με αυτον το τροπο, πολυ πιθανον, καποιοι να σταματησουν να κοροιδευουν τον κοσμο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε,

 

Πριν αγοράσουμε κάτι κάνουμε πάντα μια έρευνα αγοράς και ζυγίζουμε τα πάντα: τιμή, αξιοπιστία, χρόνο παράδοσης και όλους τους άλλους παράγοντες που επηρεάζουν μια απόφαση αγοράς, σταθμισμένους σύμφωνα με την προσωπική μας άποψη.

 

Όταν αγοράσουμε κάτι και μετά δούμε ότι αλλού το πουλούν φθηνότερα είναι φυσικό να νιώσουμε άσχημα όμως προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν μπορείς να το πεις κοροϊδία. Κοροϊδία είναι να σου πουν κάτι που δεν ισχύει ή να σε παραπλανήσουν, όχι να πουλούν κάτι σε μια τιμή που επιλογή σου είναι να το αγοράσεις ή όχι.

 

Πολλά πράγματα στην Ελλάδα κοστίζουν ακριβότερα από το εξωτερικό και όχι μόνο στα τηλεσκόπια. Σε άλλα πάλι είδη (και σε τηλεσκόπια) μπορεί να συμφέρει η αγορά από την Ελλάδα. Προσωπική μου άποψη είναι να εξετάζεται το κάθε τι κατά περίπτωση με όλες τις επιλογές ανοιχτές.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως θα επρεπε στο site του AstroVox να δημιουργηθει μια σελιδα με συγκριτικες τιμες προιοντων απο διαφορα site, ξενα και ελληνικα, για να μπορουμε ολοι μας παλιοι και νεοι χομπιστες να εχουμε πιο ολοκληρωμενη εικονα για το τι ''παιζει'' στην αγορα.

Aυτο γινεται στην συζητηση, αγορες απο το εξωτερικο, αγορες απο Αγγλια κτλ.

Αν ψαξεις λιγο στο forum θα τις βρεις.

Περιεχουν ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι για το πως αγοραζουμε απο το εξωτερικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε Αstrovox, θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου, οτι μια ερευνα πριν απο οποιαδηποτε αγορα τις περισσοτερες φορες βοηθα.Ειδικοτερα οταν λαμβανονται υποψην οι παραμετροι που αναφερεις.

Οπως θα ειδες κι εσυ στο site του Astroshop το συγκεκριμενο προιον δεν το βρηκα φθηνοτερο, αλλα πιο ''φορτωμενο''.Αρα η ''κοροιδια'' που αναφερω δεν εχει να κανει με τη τιμη.

Οπως πολυ σωστα αναφερεις, πολλα πραγματα στην Ελλαδα κοστιζουν πιο ακριβα απο το εξωτερικο, κι εσυ - πολυ πιθανον - να εχεις πληρωσει κοροιδια χρηματα.Ειδικα οταν ξεκινας να ασχοληθεις με κατι καινουργιο και για το οποιο δεν εχεις γνωσεις, ουτε για τα προιοντα που υπαρχουν στην αγορα, ουτε για το ποιο ειναι το καταλληλο για την περιπτωση σου, ουτε και για το που πρεπει να ψαξεις για να ενημερωθεις.Αυτο συνεβει και σε μενα, οπως αναφερω σε δημοσιευση μου στις 15/8.Για την αγνοια μου δεν ευθυνεται κανεις.

Τελικα για να αποκαταστησω τη ταξη, οι ανθρωποι απο το Πλανηταριο δεν με κοροιδεψαν.Μου φερθηκαν ακρως επαγγελματικα.

Η λανθασμενη διατυπωση μου δεν ειχε στοχο να θιξει κανεναν.

Η φραση που χρησιμοποιησα ''καποιοι να σταματησουν να κοροιδευουν το κοσμο'', ειχε να κανει με αυτο που ανεφερεις κι εσυ,

- τη νοοτροπια του να πληρωνουμε τα παντα πιο ακριβα.

- τη νοοτροπια να μας δινουν λιγοτερα σε σχεση με αυτα που δινουμε εμεις.

Ισως γι αυτο ολο και πιο πολλοι κανουν τις αγορες τους απο το εξωτερικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης