Jump to content

Meade RCX400


Προτεινόμενες αναρτήσεις

to perseus.gr einai down mallon ... krima

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στεφανε,

 

Εκτελεσα ενα ping και οπως περιγραφει ο φιλος ο flashy, η σελιδα ειναι οντως down. Θα στειλω μηνυμα στους τυπους που φιλοξενουν τη σελιδα μου για να δω τι τρεχει.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' ότι έχω μάθει τα τηλεσκόπια της Meade που είναι κατασκευασμένα στις Η.Π.Α. όπως το LX200 είναι τόσο καλής κατασκευής που σχεδόν ποτέ δε δημιουργούν προβλήματα ηλεκτρονικών κ.λ.π.

Μάλιστα θεωρείται ότι για το λόγο αυτό η εταιρεία δεν έχει δώσει μεγάλο βάρος στην εξυπηρέτηση πελατών, διότι δεν έχει χρειαστεί!

 

Ηλίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

 

Aristarchus : Να υποβάλλω τα σέβη και τον θαυμασμό μου για την φωτογραφία που ανέβασες... :)

 

Αναρωτιέμαι τελικά αν η λύση θα ήταν σκέτος σωλήνας SCT/RC και μια καλή βάση. Ίσως έχετε δίκιο.

 

Αναζήτησης... συνέχεια!

 

Ευχαριστώ!

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

Καλημερα και απο'μενα.

Aristarchus : Να υποβάλλω τα σέβη και τον θαυμασμό μου για την φωτογραφία που ανέβασες... :)

Χαιρομαι που την βρηκες ικανοποιητικη.

Αναρωτιέμαι τελικά αν η λύση θα ήταν σκέτος σωλήνας SCT/RC και μια καλή βάση. Ίσως έχετε δίκιο.

Αυτο ειναι κατι που συμφωνω και εγω.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέπει από κάπου να αρχίσω την έρευνα για βάση. Μια καλή αρχή θεωρώ να ψάξω για την δική σου και να δω που θα με βγάλει. Αν έχεις κάποια πρόταση, θα χαρώ να την διαβάσω!

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά, πρέπει να ακούει και λίγο η Meade τον κόσμο...

 

Το RCX400 παρκάρει ανάμεσα στα πηρούνια! Επιτέλους. Αυτό είναι πολύ καλό για την μεταφορά, γιατί το βάρος ζυγίζεται σωστά και δεν χρειάζεται να χορεύεις όταν το κουβαλάς.

 

Σχετικά με την βάση. Για μια αστροφωτογράφηση λ.χ. 10 λεπτών, χρειάζεσαι οπωσδήποτε guider; Ρωτάω επειδή το LX200 16" έχει απειροελάχιστη απώλεια στην κίνηση (ο μηχανισμός του 16" είναι σε όλα τα RC) και αν χρειαστείς guider, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο CCD με αυτό και κάνεις imaging. Γενικά, το θέμα του guiding σε έχει απασχολήσει, ή είναι η βάση σου τόσο καλή;

 

Ευχαριστώ

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά, πρέπει να ακούει και λίγο η Meade τον κόσμο...

Οταν μια εταιρεια κανει κατι τετοιο, ολοι κερδιζουν.

Το RCX400 παρκάρει ανάμεσα στα πηρούνια! Επιτέλους. Αυτό είναι πολύ καλό για την μεταφορά, γιατί το βάρος ζυγίζεται σωστά και δεν χρειάζεται να χορεύεις όταν το κουβαλάς.

Εχεις καμια ενδειξη για το βαρος της σωληνας;

Σχετικά με την βάση. Για μια αστροφωτογράφηση λ.χ. 10 λεπτών, χρειάζεσαι οπωσδήποτε guider;

Αν εχεις το ΑΡ1200GTO, Paramount ME και μερικα αλλα, τα βγαζεις περα μια χαρα αν το βαρος της σωληνας δεν ειναι υπερβολικο σε σχεση με τα ορια καθε βασης.

 

Τωρα για το guider, πιστευω οτι παντα κερδιζεις με τη χρηση του εναντι τη μη χρηση του. Εδω οι επιλογες ειναι δυο ... εκτος αξονα (πχ. με δευτερο μικροτερο τελεσκοπιο στη πλατη του κυριου τηλεσκοπιου (piggyback) η με καμερα CCD που επιτρεπει αυτοματη οδηγηση (πχ. SBIG) λογω της παρουσιας δευτερου τσιπακι.

 

Ρωτάω επειδή το LX200 16" έχει απειροελάχιστη απώλεια στην κίνηση (ο μηχανισμός του 16" είναι σε όλα τα RC) και αν χρειαστείς guider, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο CCD με αυτό και κάνεις imaging. Γενικά, το θέμα του guiding σε έχει απασχολήσει, ή είναι η βάση σου τόσο καλή;

Για βαθυ ουρανο με το C14, υπαρχει ενα μικρο προβληματακι. Δεν προλαβα να κανω και μερικες δοκιμες με το SBIG AO-7 που εχω λογω της απωλιας το προτευον και το οποιο πιστευω θα με βοηθουσε παρα πολυ.

 

Με την αφιξη το ΑΡ160, πιστευω να ειμαι μια χαρα επειδη θα ειμαι μεσα στα ορια της βασης και ο συνδυασμος G11 + PEC + self-guiding (ST-2000XM) + ΑΟ-7 να επιτρεπει οχι μονο 10 λεπτα ανα εκθεση αλλα και περισσοτερο. Ταυτοχρονα εχω βαλει μπρος και για μια βαση Paramount ME ωστε να ικανοποιησω τις αναγκες του C14 η/και C14-AP160 μαζι.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέπει από κάπου να αρχίσω την έρευνα για βάση. Μια καλή αρχή θεωρώ να ψάξω για την δική σου και να δω που θα με βγάλει. Αν έχεις κάποια πρόταση, θα χαρώ να την διαβάσω!

 

Μηνάς

 

Φιλε Μηνα,

 

Σου προτεινω τη Losmandy G-11 χωρις καμια επιφυλαξη. Αν ο σωληνας ειναι κατω απο 25-30 κιλα συνολικο βαρος (σωληνας, αυτοματο εστιαστη, telrad κα.), εισαι μια χαρα!

 

Αν σε ενδιαφερει και η ικανοτητα GOTO, υπαρχουν και αλλες επιλογες οσον αφορα τη Losmandy G-11.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις καμια ενδειξη για το βαρος της σωληνας;

 

Ακόμα είναι ένα μικρό μυστήριο, ο Chris μου είπε οτι το δοκιμαστικό μοντέλο στις 12" ζυγίζει περίπου τα 42 κιλά με βάση, τρίποδο και τα ρέστα. Η Βάση που χρησιμοποιεί είναι μια εξέλιξη της βάσης του LX200 16", η οποία θα είναι περίπου στα 20 κιλά. Άρα ο σωλήνας μόνος του πρέπει να ζυγίζει γύρω στα 22 κιλά.

 

Υποτίθεται οτι αυτή την εβδομάδα άρχισε η παράδοση των πρώτων 12" RCX400 στις ΗΠΑ, οπότε λίαν συντόμως θα ξέρουμε ακριβώς πόσο ζυγίζει, ο Chris μου είπε οτι πάντα υπάρχει μια διαφορά στο βάρος του πρωτότυπου από το μοντέλο παραγωγής και συνήθως στην Meade το τελικό προϊόν είναι λίγο ελαφρύτερο.

 

Είδωμεν.

 

Σου προτεινω τη Losmandy G-11 χωρις καμια επιφυλαξη.

Εχει μια τιμή... δηλαδή μαζί με έναν σωλήνα SCT η τιμή θα φτάσει τα ίδια επίπεδα με αυτή του RCX! Μπλέξιμο...

 

Θεωρείς οτι μια ισημερινή στήριξη (με fork mount) της μαμάς του Meade δεν είναι αρκετή για ένα Meade SCT ?

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μηνα,

 

Η στηβαρη βαση ειναι κατι πολυ αξιολογο (ανεμους κα.) και με ανησυχει αυτο που περιγραφεις (40 κιλα συνολικο βαρος) και ασχετα αν μιλαμε για απλη παρατηρηση η αστροφωτογραφηση. Στην παρατηρηση με μετρια μεγενθυση και ενα ελαχιστο αερακι, το ειδωλο ισως παιζει. Με την αστροφωτογραφηση, ακομα χειροτερα.

 

Για παραδειγμα, το δικο μου συστημα (C14 + Losmandy G11) ανετα ζυγιζει 70 με 80 κιλα (χωρις τα αντιβαρα που ειναι αλλα

3x21 lbs)!

 

Οσον αφορα μια βαση τυπου fork-mount, ισως ο φιλος ο Δημητρης Κολοβος μπορει να προσφερει κατι απο την δικη του εμπειρια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Η τιμη της Losmandy G-11 ειναι περιπου 2000$ (δεν το εχω ψαξει προσφατα). Τη δικια μου την πηρα καινουργια το 1996 και δεν εχω ουτε το μικροτερο προβλημα μετα απο εννεα χρονια και πολη εντονη χρηση (C14).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

G-11 EQUATORIAL MOUNT WITH DUAL AXIS DIGITAL DRIVE : $2,195.00

G-11 EQUATORIAL MOUNT WITH LOSMANDY GEMINI GOTO SYSTEM : $3,195.00

 

---

 

Όσο αναφορά το βάρος... λες να έκανα λάθος στην μετατροπή σε κιλά; Δεν αποκλείεται... Σου παραθέτω τα βάρη έτσι όπως τα σημείωσα σε lbs.

 

Συνολικά 141 lbs

Βάση 40 lbs

Σωλήνας 101 lbs

 

Τώρα που τα ξαναβλέπω... λάθος μετατροπή έκανα. Πάμε πάλι (δώστου άλλη μια ευκαιρία). Άρα πάμε αντίστοιχα στα 64, 18, 46 κιλά (εκτός αν πάλι τα έκανα λάθος!)

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

G-11 EQUATORIAL MOUNT WITH DUAL AXIS DIGITAL DRIVE : $2,195.00

G-11 EQUATORIAL MOUNT WITH LOSMANDY GEMINI GOTO SYSTEM : $3,195.00

 

Ριξε και μια ματια στο http://www.astromart.com και θα τα βρεις σε αριστη κατασταση και με τα μισα χρηματα!

 

---

Όσο αναφορά το βάρος... λες να έκανα λάθος στην μετατροπή σε κιλά; Δεν αποκλείεται... Σου παραθέτω τα βάρη έτσι όπως τα σημείωσα σε lbs.

 

Συνολικά 141 lbs

 

Much better! :D

 

Βάση 40 lbs

Αυτο ειναι κατι που με προβληματιζει και ειμαι σιγουρος οτι ειναι πολυ ελαφρη. Τα "40 lbs" ειναι μονο 18 κιλα!

 

Τώρα που τα ξαναβλέπω... λάθος μετατροπή έκανα. Πάμε πάλι (δώστου άλλη μια ευκαιρία). Άρα πάμε αντίστοιχα στα 64, 18, 46 κιλά (εκτός αν πάλι τα έκανα λάθος!)

 

Τωρα μια χαρα ειναι η μετατροπη σε κιλα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ειναι κατι που με προβληματιζει και ειμαι σιγουρος οτι ειναι πολυ ελαφρη. Τα "40 lbs" ειναι μονο 18 κιλα!

Δεν έχεις άδικο. Δεν "κολλάει". Ποιος είμαι τελικά, ο mr. παραπληροφόρηση; χεχε ο Chris μου είπε οτι η βάση είναι εξέλιξη της βάσης του 16" LX200 άρα είναι σίγουρα πιο βαριά από αυτή του λ.χ. 10", άρα αποκεκλείεται να είναι μονάχα 18 κιλά, γιατί τότε η βάση του LX200 10" θα ήταν πόσο; 12 κιλά; Αποκλείεται να είναι τόσο.

 

Ρίχνω ένα πλάγιο βλέφαρο στο astromart... Ευχαριστώ

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μηνά,

 

μιά από τις επιλογές γιά βάση βαρέως τύπου είναι και η NEW ATLUX της Vixen. Κορυφαία ποιότητα αλλά και ανάλογη τιμη (περ. 4.500 €).

 

Μιά και «ψάχνουμε» για τηλεσκόπια υψηλής τεχνολογίας αλλά και με εξαιρετικά οπτικά, έχεις δεί τα ολοκαίνουργια "subaperture" Maksutov-Cassegrain της Orion Optics; Αν η ποιότητά τους είναι ανάλογη με ότι παράγει η εταιρία μέχρι τώρα, δεν νομίζω ότι τα αμερικανικά μοντέλα θα μπορέσουν να σταθούν απέναντι σ' ένα OMC300 (12") ή ένα OMC350 (14"). Ένα απ' αυτά πάνω σε μια New Atlux (ή Losmandy ή Paramount), θα ήταν για μένα το απόλυτο τηλεσκόπιο...

 

Δές προσεκτικά τα χαρακτηριστικά τους (οπτική σχεδίαση και ποιότητα, οπτικό πεδίο, secondary obstraction, βάρος), και ...ονειρέψου. Εντελώς διαφορετική φιλοσοφία από τα αντίστοιχα αμερικανικά για το πώς πρέπει να είναι ένα τηλεσκόπιο.

 

http://www.orionoptics.co.uk/acatalog/OMC_Maksutovs.html, χαμηλά στη σελίδα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά μ'αρέσουν! Απόψεις και προτάσεις που δεν έχω καν υπόψη. Σε ευχαριστώ για το link, ώρα για διάβασμα και ψάξιμο! (πάλι)

 

Θα επανέλθω διαβασμένος... για νέα ανταλλαγή απόψεων!

 

το OMC350 το βλέπω πολύ ακριβό, σχεδόν 5000... λίρες!

οπότε θα κάνω έρευνα αγοράς και στοιχείων για το 300άρι

 

Στέφανε σε ευχαριστώ και πάλι

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαρίστισή μου Μηνά. Δες και τα καινούργια καταδιοπτρικά της Vixen, στις 11" και 13". Ανάλογη ποιότητα κι εδώ.

 

http://www.aktistar.com/photo2004/VIXENCAT.htm

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης