Jump to content

Το "χαρούμενος" ίσως να μην φτάνει...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μας λυπήθηκες ρε φιλαράκι; C-11; Τρείς μήνες θα κάνουμε να δούμε καθαρό ουρανό. Αλλα δεν πειράζει, χαλάλι σου.

Και στα δικά μας οι λέυτεροι

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλορίζικα! Εύχομαι ο ενθουσιαμός αυτής της πρώτης ημέρας να σε συνοδεύει για πολλά χρόνια!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγιές και καθαρούς ουρανούς! Οι starbright xlt επιστρώσεις κάνουν το τηλεσκόπιο σάν 12ιντσο. Reducer πήρες? Είναι must.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και έλεγα κι εγώ <<γιατί θα χαλάσει ο καιρός γμτ???Χαρά θεού είχαμε τις προηγούμενες μέρες τι άλλαξε??>> Αλλά ο Άγγελος έδιωξε κάθε απορία μου!!!!!

:cheesy: :cheesy: :cheesy: Καλορίζικο και καλοτάξιδο Άγγελε να το χαρείς στο έπακρο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Αγγελε!!! =D>

 

Συγχαρητηρια για την Αγορα!!! Καλόριζικο, καλο τάξιδο και με ωραιους στοχους!!!

 

 

Τελικα...τα συναισθηματα δεν περιγραφονται...και αν λαβουμε υποψην μας το χαμογελο της φωτο :mrgreen: :mrgreen: Η χαρα σου ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ !! :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά να είστε όλοι καλά!

Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω για τις ευχές!

 

Στάθη δεν έχω πάρει ακόμη reducer γιατί το θέλω για παρατήρηση, και τα προσοφθάλμια που πήρα τα υπολόγισα χωρίς τον reducer.

Αν αργότερα αλλάξω χρήση στο τηλεσκόπιο, θα τον προμηθευτώ.

 

Πάντως η ελάχιστη κόμη που βγάζει στα άκρα δεν με ενοχλεί καθόλου.

 

Να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί τώρα:

 

Πρόσφατα ο οφθαλμίατρος μου βρήκε 1 βαθμό αστιγματισμό στο δεξί μάτι (αυτό που χρησιμοποιώ κυρίως στην παρατήρηση) και 0,5 στο άλλο.

Πόσο θα επηρεάζει αυτό τις παρατηρήσεις και τι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω την εικόνα που θα βλέπω?

 

Προτιμώ να μην χρησιμοποιώ γυαλιά στις παρατηρήσεις για να μην τα συνηθίσω...

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dioptrx ... πιθανότατα ένα για τον 41 και έναν για τον 26 - γιατί πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις δουλειά με ένα μονάχα. Από εκεί και πέρα, στον 16άρη ή στον 17άρη (δεν ξέρω που κατέληξες τελικά) θα πρέπει να ελέγξεις κατά πόσον ο αστιγματισμός είναι πρόβλημα ή "εξαφανίζεται".

Καλές παρατηρήσεις! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε, αδερφέ, καλοτάξιδο!

 

Τώρα το είδα το θηρίο! Κουκλί είναι!

 

Πότε θα μας πας μια ...βόλτα? 8)

 

χαχαχ

 

Άντε ρε συ, και πάλι καλορίζικο το "όχημα"!

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ έχω 1 βαθμό αστιγματισμό και δεν χρησιμοποιώ γυαλιά στο τηλεσκόπιο. Δεν νομίζω ότι επηρεάζει ιδιαίτερα.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμαν βρε Σταθη με τα must σου !! :lol: :lol:

Καλοριζικο φιλε μου ,σε ζηλευω τρελα!! Μπομπα το εργαλειο!! Ευχομαι να χανεσαι μεσα στα αστρα με αυτο!

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε, καλορίζικο. Παρα πολυ ωραιο εργαλειο.

Να σε ρωτησω, να μου λυσεις μια απορια: Επειδη ακουσα (και επιβεβαιωσα μαλιστα σε αγγλικο σάιτ - που οι Αγγλοι ειναι και συντηρητικοί -) ότι η HEQ5 Pro (την αναφέρω γιατί αυτήν θέλω να αγοράσω), σηκώνει μέχρι και 18 κιλά. Άρα, θα παιρνει το 11αρι. Η ερώτηση που ηθελα να κανω, ειναι το ποιος απο τους 2 11αρηδες σωληνες της Σελεστρον ταιριαζει για την HEQ5 Pro? Ο CGE, ή ο CG5 (λογω διαφορετικου dovetail)?

 

Ευχαριστώ,

Γιαννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ερώτηση που ηθελα να κανω, ειναι το ποιος απο τους 2 11αρηδες σωληνες της Σελεστρον ταιριαζει για την HEQ5 Pro? Ο CGE, ή ο CG5 (λογω διαφορετικου dovetail)?Ευχαριστώ,

Γιαννης

Γιάννη,

 

Μ'αλλον τα ψιλομπερδεψες λιγάκι: CGE και CG-5 είναι τύποι στηρίξεων της Celestron και όχι τύποι σωλήνων.

Προσωπική άποψη, είναι αστείο και να συζητάμε C-11 και CG5 καθώς η στήριξη δεν σηκώνει καλά καλά το C-9,25.

Το C-11 όπως και όλοι οι σωλήνες SC έχουν μικρή σχετικά αδράνεια λόγω μικρού μήκους, αλλα είναι αρκετά βαριοί. Νομίζω ότι η λύση της EQ-6 ή της NEQ-6 είναι μονόδρομος κυρίως λόγω βάρους και διαχείρισης του που δεν πιστεύω ότι η HEQ5 μπορεί να τα καταφέρει.

 

Φιλικ'α

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη έχεις δίκιο αλλά και ο Γιάννης έχει δίκιο..... :cheesy:

 

Όντως όσονα φορά στις στηρίξεις έτσι είναι τα πράγματα αλλά για να επικοινωνήσει η Celestron τον τύπο του dovetail που είναι εξοπλισμένος ο σωλήνας αναφέρει π.χ. C11 CG5 (για dovetail τύπου Vixen ο οποίος κάνει για Vixen, SW, CG5, κλπ) και C11 CGE (για dovetail τύπου Losmandy ο οποίος κάνει για Losmandy, CGE, κλπ).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάθη σ'ευχαριστώ για την πληροφορία,μάλλον θα το παλέψω και εγώ χωρίς κάποια δραστική λύση και αν δω ότι με χαλάει πολύ, τότε θα δούμε.

 

Φίλε Γιάννη, δεν γνωρίζω ακριβώς τι παίζει για την HEQ5 και ποιο dovetail της ταιριάζει. Πάντως αν σε βοηθάει ο δικός μου σωλήνας ήταν για CGE δηλαδή με Losmandy Dovetail.

Ελπίζω αυτό να σου δώσει κάποιες πληροφορίες.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη EQ6 χωρίς συζήτηση και μάλιστα με 3 αντίβαρα. Αν βάλω και 70/700 οδηγητικό (με μπάρα ADM + 125άρια δαχτυλίδια) χρησιμοποιώ και επέκταση στη ράβδο για τα αντίβαρα. Στην τελευταία περίπτωση θωρώ ότι η στήριξη αποδίδει στα όριά της...

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

..Πρόσφατα ο οφθαλμίατρος μου βρήκε 1 βαθμό αστιγματισμό στο δεξί μάτι (αυτό που χρησιμοποιώ κυρίως στην παρατήρηση) και 0,5 στο άλλο.

Πόσο θα επηρεάζει αυτό τις παρατηρήσεις και τι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω την εικόνα που θα βλέπω?

 

Προτιμώ να μην χρησιμοποιώ γυαλιά στις παρατηρήσεις για να μην τα συνηθίσω..

 

(Γράφω ώς κάποιος που έχει αστιγματισμό 0,5 στο ένα μάτι και 0,75 στο άλλο.)

1) Με τους βαθμούς αστιγματισμού που έχεις, τα γυαλιά θα τα χρειαστείς στην παρατήρηση κυρίως για να βλέπεις καθαρά με γυμνό μάτι τον ουρανό, ιδίως αν στοχεύεις με finder κι όχι go-to (ώς γνωστό, όταν στοχεύουμε με finder ευθύ τύπου έχουμε και τα δύο μάτια ανοιχτά).

2) Σε χαμηλές μεγεθύνσεις ακόμη και ο μικρός αστιγματισμός του ματιού υποβαθμίζει πανάκριβα προσοφθάλμια σε φακούς των 40 ευρώ. Τα αστέρια δεν γίνονται ποτέ σημεία. Όσο ανεβαίνουμε σε μεσαίες μεγεθύνσεις (δηλ. όσο το exit pupil μικραίνει), τα σφάλματα του ματιού (που συνήθως οφείλονται στην περιφέρεια της κόρης) παίζουν σταδιακά μικρότερο ρόλο. Σε μεγεθύνσεις πλανητικής παρατήρησης όπου το exit pupil είναι στο εύρος 1,0-0,7 mm o αστιγματισμός παύει να επηρεάζει την εικόνα.

Συνεπώς εκεί που θα χρειαστείς διόρθωση είναι κυρίως στις χαμηλές μεγεθύνσεις - αν τις χρησιμοποιείς αρκετά. Θα χρειαστείς είτε προσοφθάλμιους φακούς με μεγάλο eye-relief (>18-20mm) ώστε να χρησιμοποιείς τα γυαλιά σου είτε φακούς της Tele Vue που δέχονται τον διορθωτή αστιγματισμού της εταιρίας: http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=259

Δες και το σχετικό με το ερώτημά σου άρθρο: http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=224

 

Καλορίζικο το C-11 !

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη έχεις δίκιο αλλά και ο Γιάννης έχει δίκιο..... :cheesy:

Αυτό λίγο σαν το ανέκδοτο με τον Χότζα μου κάνει, αλλα τελικά και εσυ έχεις δίκιο \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια ρε φιλαράκι το νέο σου απόκτημα.Καταλαβαίνω τη χαρά σου γιατί την ένοιωσα κι εγώ προσφάτως.Καλορίζικο!

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε και από μενα καλορίζικο!!!!Και να το χαρείς στο έπακρο!!!!!!!Τα καλύτερα σου εύχομαι και να χορτάσεις από παρατηρήσεις!!!Άστερι είναι το τηλεσκόπιο σου!!! :cheesy:

 

Καλή συνέχεια και καθαρούς ουρανούς!!! :wink:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης