Jump to content

Απλη αφυγραντική διάταξη για ATIK16HR


raxxla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια "χακεριά" για την αφύγρανση του θαλάμου της ATIK16HR από ένα φίλο λάτρη των κατασκευών !!

Και όχι μόνο γι'αυτήν!

 

1)Ανοίγουμε μία διαμήκη οπή σε βίδα με σπείρωμα κατάλληλο για την υποδοχή της κάμερας.

2)Τρυπάμε ένα κουτάκι από φιλμ για να περαστει η βίδα

3)την οποία και στερεώνουμε με ένα παξιμάδι

4)Γεμίζουμε το κουτάκι με αφυγραντικό σιλικόνης, βρίσκεται ευκολα είτε στις συσκευασιες υποδημάτων είτε στα πώματα φαρμακευτικών παρασκευασμάτων.

5)Βιδώνουμε το κουτάκι στην κάμερα και τελειώσαμε!

 

Ο ανεμιστήρας ΔΕΝ τρταβάει αέρα από την τρύπα εκείνη ή τουλάχιστον η ροή του ΔΕΝ μειώνεται.

 

Κόστος:0 ευρώ

Χρόνος: 10 λεπτά?

Αποτέλεσμα: ξεχάστε μία για πάντα τους υδρατμούς στην CCD σας. :D

ITEM.jpg.c4c1f6325153b1c4a7b8caf14ddf1e4d.jpg

1549334931_ONCAM.jpg.14a39082439a6e623f7a6cfbaffc86de.jpg

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)Ανοίγουμε μία διαμήκη οπή σε βίδα με σπείρωμα κατάλληλο για την υποδοχή της κάμερας.
Μπαρδον ; :-s

 

Ετσι απλα #-o :roll:

Και αν δεν εχουμε μηχανουργιο ή τορνο στο σπιτι πως το κανουμε αυτο ρε παιδια ; Και αν την τελευταια φορα που χρησιμοποιησαμε τριπανι αποκτησαμε και κατι ωραιοτατα σημαδια στα δακτυλα που ακομη δεν φυγανε ; :lol:

Χρόνος: 10 λεπτά?
Αμ εδω τωρα, τι να πω, για εμενα αυτο ειναι 2 ωρες :| [-X 8-[ :oops:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βίδα φτάνει στον θάλαμο του αισθητήρα? :-k :-k :-k

Νομίζω ότι η κατασκευή αναφέρεται στο ανοιχτό στον αέρα μέρος της κάμερας δηλαδή στην πλακέτα και όχι στον αισθητήρα, άρα δεν μιλάμε για μείωση της υγρασίας του αισθητήρα.

Ο θάλαμος του αισθητήρα έχει μια παρόμοια συσκευή (ο μαύρος κύλινδρος) αφύγρανσης και είναι αεροστεγώς κλεισμένος (σχεδόν).

Κατά τα άλλα είναι μια πολύ έξυπνη υλοποίηση, χωρίς φόβο από τον δημιουργό της.

Μπράβο,μη μασάτε.....τρυπάτε =D> =D> =D>

untitled1.thumb.jpg.dc8b9e84af156a57b5bb2fb7c9868fa9.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dimpap σωστά, ο αισθητήρας ccd είναι σε κλειστό θάλαμο.

Επίσης ακόμα και να φθάνει η βίδα στον θάλαμο αυτόν, δεν μιλάμε για ψύξη αλλά για αφύγρανση, που σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει αεραγωγός - να περνάει ο αέρας να μπαίνει στο κουτί με το silica gel , και αυτό να αποροφά την υγρασία του. Αν δεν υπάρχει αεραγωγός, δεν θα αφυγράνει κάτι...

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ifikratis δεν προσεξες τι λεει,

1)Ανοίγουμε μία διαμήκη οπή σε βίδα με σπείρωμα κατάλληλο για την υποδοχή της κάμερας.

εκει ειναι το ζουμι, η βιδα ειναι ο αεραγωγος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αεραγωγός ουσιαστικά υπάρχει, αφού η βίδα που λέει ό Ηλίας είναι τρύπια δίνοντας την δυνατότητα στο μέσο αφύγρανσης να απορροφήσει υγρασία λόγω ώσμωσης από την κάμερα.

Απλά δεν μειώνει την υγρασία του αισθητήρα.

 

Ουπςςς.., Γιάννη με διαφορά στήθους :D

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ααα...αυτο το "σε" έκανε την διαφορά...

τότε μάλιστα, ωστόσο το πως κάνουμε τρύπα σε μια τέτοιας διαμέτρου βίδα είναι ένα θέμα...Αν υπάρχει σωληνάκι με σπείρωμα και παξιμάδια θα είναι πιο απλό.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως για την Q285M (QHY2Pro) στα γκρουπ του Yahoo προτεινουν να φιαξεις ενα Dry chamber γυρω απο τον αισθητηρα και να το γεμισεις με σιλικα. Και απο οτι εχω καταλαβει η 285 εχει απομονωμενο θαλαμο οπως η HR ενω ή QHY2 οχι, αλλα σε καθε περιπτωση η αρχη ειναι η ιδια, γυρω απο την περιοχη που πιανει υγρασια δημιουργεις μια ζωνη που η σιλικα θα τραβηξει την υγρασια (να πω την μαυρη αληθεια, καταλαβαινω την αρχη, αλλα οχι πως δουλευει στις φωτο που παραθετω παρακατω :oops: )

P1000341-1.jpg.9b4d022d9882e957d04662868f766887.jpg

P1000343-1.jpg.6f9fc0482f156707d83e023524368f5b.jpg

P1000344-1.jpg.f115791905d11d5355b02e8b504a76ec.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τι διάμετρο μιλάμε πχ το σωληνάκι που χρησιμοποιούν στα φωτιστικά για να περνά το καλώδιο με παξιμάδια κάνει;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχουν και πλαστικες βιδες....οντως το διαμπερες τρυπημα ειναι ολιγον

πακετο.

Θεωρητικα ειναι ευκολο, αρκει να εχει καποιος σταθερο καθετο δραπανο, με βαση-μεγγενη ωστε να ασφαλιζεται σωστα το στελεχος της βιδας.(χαμηλες στροφες, λαδι, τρυπανι κοβαλτιου).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και φανταζομαι περα απο αυτα που αναφερθηκαν θελει πειρα,υπομονη και αρκετο χρονο...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως για την Q285M (QHY2Pro) στα γκρουπ του Yahoo προτεινουν να φιαξεις ενα Dry chamber γυρω απο τον αισθητηρα και να το γεμισεις με σιλικα. Και απο οτι εχω καταλαβει η 285 εχει απομονωμενο θαλαμο οπως η HR ενω ή QHY2 οχι, αλλα σε καθε περιπτωση η αρχη ειναι η ιδια, γυρω απο την περιοχη που πιανει υγρασια δημιουργεις μια ζωνη που η σιλικα θα τραβηξει την υγρασια (να πω την μαυρη αληθεια, καταλαβαινω την αρχη, αλλα οχι πως δουλευει στις φωτο που παραθετω παρακατω :oops: )

 

Η QHY-2PRO δεν έχει αεροστεγή θάλαμο ccd και δεν χρειάζεται να έχει γιατί της το επιτρέπει ο σχεδιασμός της.

Δεν τίθεται θέμα υγρασίας στον θάλαμο του αισθητήρα, που να δημιουργεί πρόβλημα στην λήψη, εκτός και αν αφαιρέσεις τον αντάπτορα με το φίλτρο, δηλαδή το οπτικό παράθυρο για να έχεις πρόσβαση στον θάλαμο του αισθητήρα.Σε τέτοια περίπτωση ακολουθείς διαδικασία αφύγρανσης σαν αυτή http://www.northstarastronomy.gr/95424BCF.el.aspx

όπως σου περιγράφει ο dealer που πήρες την κάμερα ή απο το site της QHY .Ακόμη και σε περίπτωση που δεν έχει γίνει σωστά στο 100% η αφύγρανση, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί η QHY χρησιμοποιεί ειδικά σχεδιασμένο cold finger δύο επιπέδων τύπου ''σάντουϊτς'' που μαζεύει επάνω του την όποια υγρασία.

Δεν υπάρχει λόγος για τέτοιες πατέντες .

 

Επίσης, για τραβηγμένες περιπτώσεις υγρασίας, υπάρχουν τα φιαλίδια σιλικόνης όπως αυτά http://www.northstarastronomy.gr/F7E871D8.el.aspx τα οποία χρησιμοποιεί και η SBIG σε δικές της κάμερες.

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ριχτε μια ματια εδω ρε μαγκες για τις βιδες ολο και κατι θα σας γυαλισει :D

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=0&category=%D5%C4%D1%CF%D8%D5%CE%C7&category2=ACCESSORIES

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει λόγος για τέτοιες πατέντες .

 

(Εχουμε ξεφυγει λιγο off topic ; )

Δεν διαφωνω αν χρειαζεται θαλαμο ή οχι, η Q285M εχει, ή QHY2 δεν εχει, η ίδια καμερα ειναι, και στις δυο περιπτωσεις δουλευει μια χαρα. Αλλα - τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση- εχω αντιμετωπισει προβλημα με υγρασια στο μπροστινο τζαμακι του chamber, στην εξω μερια του κλειστου θαλαμου, αναλογα τον ρυθμο ψυξης και το εκαστοτε dew point. Αυτο δεν μπορει να το πιασει η σχεδιαση ουτε της καμερας ουτε του cold finger

 

Και το ιδιο εχω δει στο Ιντερνετ, πολλες φορες, και για πολλα παρομοια προϊοντα απο διαφορους κατασκευαστες. Και εκει ναι, χρειαζονται τετοιες πατεντες. Οπως και η αλλη πατεντα -προτεινομενη και αυτη στα γκρουπ του yahoo- του θερμενομενου nosepeice, για καλυτερο ελεγχο του ρυθμου ψηξης και για εναν τροπο εξαλειψης της υγρασιας οταν τελικα εμφανιστει.

 

Κατι παρομοιο μαλιστα (θερμενομενο ; με σιλικα ; ) φημολογειται οτι θα ερχεται μαζι με την Q285M στο μελλον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλα - τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση- εχω αντιμετωπισει προβλημα με υγρασια στο μπροστινο τζαμακι του chamber, στην εξω μερια του κλειστου θαλαμου, αναλογα τον ρυθμο ψυξης και το εκαστοτε dew point. Αυτο δεν μπορει να το πιασει η σχεδιαση ουτε της καμερας ουτε του cold finger

 

Και το ιδιο εχω δει στο Ιντερνετ, πολλες φορες, και για πολλα παρομοια προϊοντα απο διαφορους κατασκευαστες.

 

Και εκει ναι, χρειαζονται τετοιες πατεντες. Οπως και η αλλη πατεντα -προτεινομενη και αυτη στα γκρουπ του yahoo- του θερμενομενου nosepeice, για καλυτερο ελεγχο του ρυθμου ψηξης και για εναν τροπο εξαλειψης της υγρασιας οταν τελικα εμφανιστει.

 

Κατι παρομοιο μαλιστα (θερμενομενο ; με σιλικα ; ) φημολογειται οτι θα ερχεται μαζι με την Q285M στο μελλον.

 

Η αναφορά μου ήταν εξ'ολοκλήρου για την QHY-2Pro που ανάφερες, και της οποίας είμαι και χρήστης και δεν αντιμετώπισα ποτέ το πρόβλήμα που περιγράφεις.

Δεν αφορούσε ''παρόμοια προϊόντα απο διάφορους κατασκευαστές''.

 

Σε οτι αφορά το θερμαινόμενο nosepiece που αναφέρεις, υπάρχει ήδη ως αξεσουάρ που μπορείς να δείς εδώ http://qhyccd.com/ccdbbs/index.php?topic=1654.0

 

Επίσης, για το πρόβλημα σου, μια άλλη λύση που χρησιμοποιείται , είναι το οπτικό παράθυρο με AR+AR όπως μπορείς να δείς εδώ:http://qhyccd.com/ccdbbs/index.php?topic=557.msg3118#msg3118

 

Και επειδή ως αντιπρόσωπος των QHY CCD δεν γνωρίζω αυτή την φήμη που αναφέρεις,(θερμενομενο ; με σιλικα ; ) θα ήθελα να διαβάσω το άρθρο που το διάβασες,και αν αφορά ξεχωριστό αξεσουάρ της Q285M ή των QHY CCD.

 

Ευχαριστώ,

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο σε ευχαριστω για την προθυμια σου να καθοδηγησεις και να επιδειξεις λυσεις. Και φυσικα εγω δεν μπορω να πω τιπορα περι QHY2Pro μιας και η Q285M που εχω ειναι καπως διαφορετικη. Τα περι φημων που αναφερα προερχονται απο προσωπικα email και οχι απο αρθρο, και αφορουν μονο την Q285M απο οσο ξερω.

 

Αλλα ειμαστε εκτος θεματος, αν θελεις να συνεχισεις καποια κουβεντα επι αυτου (που δεν προσωπικα δεν πιστευω οτι εχει νοημα) θα προτεινα να ανοιξεις καινουργιο τοπικ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να αναφέρω συμπληρωματικά πως υδρατμοί μπορούν να φτάσουν στο τζάμι του αισθητήρα ή από μπροστά (όπου μπορούμε να κάνουμε μια στεγανοποίηση με μια λαστιχένια τσιμούχα π.χ.) ή από πίσω (το χώρο του κυκλώματος) από όπου 'κλέβουμε' την υγρασία. Η ζεύξη του 'αφυγραντικού μέσου' (!) μπορεί να γίνει και πιο απλά, π.χ. με σιλικόνη η bluetac, για όποιον ενδιαφέρεται όμως υπάρχουν έτοιμες τρυπημένες βίδες :D

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης