Jump to content

Κάλεσμα αστροφωτογράφων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο ρε, εγώ θα κάνω σκοπιά κ εσείς θα είστε εκεί.... :frown:
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλά να περάσετε και αν θέλετε πάρτε τηλέφωνο με ανοιχτή ακρόαση :lol:
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπενθυμίζω ότι αύριο το πρωί στης 11 είναι η συνάντησή μας οπότε, όποιος είναι να έρθει ας στείλει ενα πμ για

να κανονίσω τα του χώρου!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα κανετε ποτε καμια προβλεψη για παιδικη χαρα εκει κοντα να μπορεσω να παρκαρω τους κανακαρηδες , μπας και ερθω και εγω ποτε ; :roll: :lol:

Καλα να περασετε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έρχομαι το πρωί με κρουασανάκια και κριτσίνα 8)

 

Πάλι στην φτήνια θα την βγάλεις Captain Raxxla???Κατάλαβα αφήνεις σε εμάς τα σουβλάκια και τα κοκορέτσια... :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθυστερημένη ενημέρωση : [-o<

 

H Συνάντηση στο Σπίτι του Θέμη πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή όπως είχε προγραμματιστεί.

Στο σπίτι του Θέμη μας περίμεναν ζεστός καφές, κουλουράκια και σπιτικό κέικ (τα οπαία δεν γεύτηκα λόγω δίαιτας :twisted: ). Στην συνάντηση που την παρακολούθησαν περί τα 10 μέλη έγινε παρουσίαση από τους Στάθη και Θέμη επεξεργασίας από το μηδέν. Συγκεκριμένα έγινε επεξεργασία αρχικά με DSS (Stack & Calibration) και στην συνέχεια πλήρη επεξεργασία (Levels,HDR,Deconvolution,Color Combine,Color calibration, mask...) με το Pixinside μιας έγχρωμης (qhy8) και μιας HaRGB (qhy9) φώτο. Τελικό συμπέρασμα το Pix αξίζει περισσότερο την προσοχή μας γιατί έχει αρκετά καλούδια!

 

Τέλος αφού ακολούθησε ένα πρόχειρο αλλά προσεγμένο γεύμα, παρουσιάστηκε η διαδικασία εγκατάστασης και στησίματος site (αναγκαίο για κάθε αστροφωτογράφο) με την ανοιχτού λογισμικού εφαρμογή joomla (τους έβαλα σε μπελάδες... #-o )

 

Ευχαριστούμε πολύ τον Θέμη και τους δικούς του για την φιλοξενία και ελπίζουμε να την επαναλάβει! =D>

 

Επόμενη συνάντηση μέσα στον Οκτώβριο που εκτός απροόπτου θα γίνει στο σπίτι του Μάστορα στην Κόρινθο, όπου είπαμε να μεταβούμε όλοι μαζί με τον προαστιακό (Ελπίζοντας να έχει έρθει και η πολυαναμενόμενη ASA).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αγαπητοι φιλοι θα ηθελα να ενημερωσω για την επομενη συναντηση της ομαδας αστροφωτογραφιας του αστροβοξ.Εχει κανονιστει να γινει στο σπιτι μου στην κορινθο ομως επειδη ακομη δεν εχουμε βρει θεματα να κουβεντιασουμε θα ηθελα οσοι αστροφωτογραφοι επιθυμουν να γινει η συναντηση και εχουν ορεξη να τραβηχτουν μεχρι την κορινθο ας πουν την γνωμη τους για καποιο θεμα η οδηγο επανω στην αστροφωτογραφια.

Να σημειωσω πως η "ομαδα αστροφωτογραφιας" ειμαστε ολοι εμεις εδω στο αστροβοξ .Δεν ειναι κλειστη συναντηση απλα συνηθως κουβεντιαζονται λιγο πιο προχωρημενα θεματα που σε καποιον πρωταρη θα φανουν κινεζικα.Οπως και να εχει οι οδηγοι που φτιαχνονται απο ολους εμας προοριζονται ετσι και αλλιως γι'αυτους.

Θελω λοιπον και απο ατομα που εχουν ξεκινησει τωρα και ειναι ακομη στα πρωτα σταδια αλλα και απο πιο εμπειρους να γραψουν τι θα ηθελαν να κουβεντιασουμε η ποιος οδηγος θα αξιζε να φτιαχτει.

Αρκετα παιδια μας εχουν στειλει οδηγους στα email μας αλλα επειδη εχουν χαθει αριστερα και δεξια θα ηθελα να συγκεντρωθουν παλι (στειλτε ειτε σε εμενα ειτε στον φαρμακοπουλο) ετσι ωστε να ανεβουν στην ενοτητα που εχει το αστροβοξ για την AVAT .

Η ημερομηνια δεν εχει κανονιστει ακομη για την συναντηση και παραμενει ανοιχτη προς το παρον μεχρι να συγκεντρωθουν τα θεματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έφτασε η ώρα!! Εγώ προσωπικά θα ήθελα να κουβεντιάζαμε πάνω στην επεξεργασία την ανάδειξη κάποιων λεπτομερειών πχ στην σπείρα ενός γαλαξία. Επίσης όταν έχουμε ένα θέμα με πολύ φωτεινό πυρήνα πχ Νεφέλωμα Ωρίωνα ή Γαλαξία της Ανδρομέδας πως γίνεται να τα φτιάξουμε αυτά χωρίς όμως να χάνουμε πληροφορία από το θέμα μας και να δένουν αρμονικά μεταξύ τους που για μένα είναι και το πιο βασικό!! Ξέρω πως για πολλούς μπορεί να φαίνονται απλά όλα αυτά ,αλλά για την ώρα αυτές είναι απορίες μου!! Next..

 

ΥΓ. Πιστεύω πως ένας ωραίος οδήγός θα ήτανε...Και τώρα τα βγάλαμε τα fits κάναμε και το stack! Τώρα τι κάνουμε?? Δλδ τα πρώτα βασικά στάδια επεξεργασίας για εμάς του αρχάριους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Άγγελε:

Πολύ καλή η πρωτοβουλία σου να μας καλέσεις στά μέρη σου.Προσωπικά θα χαρώ πολύ να παρευρεθώ αν και ο δρόμος μεγάλος για εμάς απο Β.Ελλάδα.Θα εξαρτηθεί βέβαια και απο την ημερομηνία(και τα σουβλάκια βέβαια).

Εγώ θα ήθελα να κάνω την εξής πρόταση για τις παρουσιάσεις αυτών που θα θελήσουν να τις κάνουν.

Μιάς και οι μεθοδολογίες, τα προγράμματα και οι τεχνικές του καθένα διαφέρουν πολύ η λίγο μεταξύ τους και λαμβάνοντας υ'πόψην οτι πολλοί θα ήθελαν να δούν(όπως και ο zioranze)) στο σύνολό της μια σειρά ενεργειών ολοκληρωμένη που οδηγεί στο τελικό αποτέλεσμα,να παρουσιάσουν όσοι θέλουν όλη την διαδικασία που ακολουθουν για τεσσερις διαφορετικούς στόχους.Γαλαξίες,νεφελώματα,σμήνη και πλανητική. Θα μπορούσαμε πχ για γαλαξίες να παρουσιάσουμε δύο διαφορετικές προσεγγίσεις και κατα την διάρκεια να τίθενται ερωτήματα.Αυτό βέβαια δεν θα αποκλειει κάποιον ο οποίος θέλει να παρουσιάσει ενα πιό εξειδικευμένο και επι μέρους θέμα.

Εγώ πχ θα μπορούσα να παρουσιάσω όλο το workflow που ακολουθώ για γαλαξίες η και νεφελώματα. :wink:

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ νομίζω ότι δεν χρειάζετε αυστηρή θεματολογία για να γίνει η συνάντηση.

Καφές, ανταλλαγή απόψεων, καμμιά επεξεργασία.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολους

 

Επειδη και εγω αρχισα να ασχολουμαι δειλα δειλα με την αστροφωτογραφησι ( τωρα στα γεραματα μαθε γερο γραμματα) ειναι πολυ καλη η ερωτησι του Παναγιωτη (Ζιο) για μας τους βαρετους αρχαριους αλλα ( αρχη το ημισυ του παντος) καποια επιδειξη και επισης η αποψη του Γιωργου αρκετα

καλη κους κους, καφε, συνταξιοδοτικο χα χα κλπ

 

Γιατι κακα τα ψεματα δεν μπορουμε να ενοχλουμε στην ωρα της μυσταγωγιας αστροφωτογραφησης

τον καθενα με τις αποριες μας

 

Αυτο νομιζω ειναι το καλλιτερο δεν χρειαζεται τιποτα αλλο εχετε αναρτηση αρκετα στο ΑVAT και φυσικα σας ευχαριστουμε

 

Θα χαρω πολυ εαν με θελετε στην παρεα σας ( μαζωξη) να παρευρεθω και φυσικα πρωτου πεσουν

τα χιονια γιατι μετα μην τον ειδατε μην τον απαντησατε

 

Φιλικα =D> =D> =D>

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα,θα μου αρεσε να δω εναν οδηγο για επεξεργασια πλανητικης φωτογραφησης,που να καλυπτει ολα τα σταδια(ΚΑΙ επεξεργασια με registax,ΚΑΙ τελικη επεξεργασια με Photoshop).Ειναι κατι που λειπει απο τα αρθρα της AVAT...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης επειδή δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτή μια τέτοια κίνηση.....στην σελίδα του Ken Crawford

έχει πλήρη στοιχεία για επικοινωνία για παρουσίαση τεχνικών θεμάτων επεξεργασίας μέσω τηλεδιάσκεψης πχ. (SKYPE).http://www.imagingdeepsky.com/Contact.html

Επίσης το ψάχνω λίγο τώρα τελευταία....επειδή πολλής κόσμος είναι μακριά και δεν μπορεί να βρεθεί στις συναντήσεις να κατασκευαστεί μια ιστοσελίδα με live οπτικοακουστικό υλικό την ώρα των παρουσιάσεων για να μην νιώθουμε μοναξιά :cry:

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης επειδή δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτή μια τέτοια κίνηση.....στην σελίδα του Ken Crawford

έχει πλήρη στοιχεία για επικοινωνία για παρουσίαση τεχνικών θεμάτων επεξεργασίας μέσω τηλεδιάσκεψης πχ. (SKYPE).http://www.imagingdeepsky.com/Contact.html

Επίσης το ψάχνω λίγο τώρα τελευταία....επειδή πολλής κόσμος είναι μακριά και δεν μπορεί να βρεθεί στις συναντήσεις να κατασκευαστεί μια ιστοσελίδα με live οπτικοακουστικό υλικό την ώρα των παρουσιάσεων για να μην νιώθουμε μοναξιά :cry:

Πολυ καλη προταση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακούγοντας το αίτημα σας για απομακρυσμένη live σύνδεση έχω να προτείνω μια λύση. Το windows live meeiting είναι ένα λογισμικό κατάλληλο για live παρουσιάσεις μέσω internet. Κάθε χρήστης που συνδέεται θα μπορεί να βλέπει την παρουσίαση στην οθόνη του υπολογιστή του όπως και να ακούει τον ομιλητή. Επίσης θα μπορεί να θέτει τα δικά του ερωτήματα (γραπτά η και ομιλίας) και να συμμετέχει έτσι ενεργά στην παρουσίαση. Ένα ακόμα καλό είναι ότι η παρουσίαση θα μπορεί να γίνεται εγγραφή και να είναι διαθέσιμη και σε αυτούς που δεν μπόρεσαν να την παρακολουθήσαν ή ακόμα και σε όλους τους συμμετέχοντες για να την ξαναδούν όποτε χρειαστεί.

 

Εγώ ήδη μετέχω σε τέτοια σεμινάρια της Microsoft λόγω δουλειάς και είναι αρκετά ικανοποιητικός τρόπος παρουσίασης. Το θέμα είναι ότι απαιτούν μια καλή προετοιμασία από αυτόν που θα κάνει παρουσίαση. Τις επόμενες μέρες θα το ψάξω να δω τι χρειάζεται για την υλοποίηση και θα σας ενημερώσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε όλους,

Νομίζω πως είναι καταπληκτική η ιδέα για συμμετοχή σε τηλεδιάσκεψη μέσω του internet.

Ίσως μπορεί να εφαρμοστεί και σε άλλες περιπτώσεις μεταξύ μας.

Αντώνη, αν έχεις υπ' όψη σου, αν συμμετέχει κάποιος από το εξωτερικό, υπάρχει θέμα ταχύτητας ή χρονοκαθυστέρησης; (Δε νομίζω, αλλά λέω μήπως...)

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα είναι θέμα server ....αν μπούνε 20 άτομα δεν νομίζω για αρχή να υπάρχει πρόβλημα(θα θυσιάσουμε λίγο την ποιότητα τις εικόνας).Αν μπούνε 200 θα έχουμε σίγουρα πρόβλημα και θα χρειαστεί streaming server(οπότε πάμε σε άλλο επίπεδο.)

Καλό θα είναι να κάνουμε κάποια τέστ πρώτα με low budget εφαρμογές και να προχωρήσουμε στην συνέχεια σε ποιο εξεζητημένες λύσεις.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια νομιζω ειναι δυσκολο το θεμα με το online και δεν νομιζω να την βγαλουμε καθαρη στο τζαμπε.

Γνωμη μου ειναι να τραβαμε βιντεο απο την συναντηση και να το ανεβαζουμε εδω στο τοπικ ετσι ωστε να το κατεβαζει οποιος θελει και να το βλεπει οποτε θελει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώμη μου είναι ότι απλά με το skype αλλά και με το team viewer μπορεί να γίνει δουλειά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω σπιτι μου εχω 2mbit γιατι ειμαι μακρια απο το κεντρο και για παραπανω χλωμο.Ο αντωνης και αυτος εχει 4mbit στην μαουνα κερατεα οποτε..... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε ναι το ξεχνάμε!! και το video μια χαρά είναι! Δεν πειράζει! Για πότε λέμε τελικα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαινεται πως οι περισσοτεροι θελουν οδηγους για καθε ειδους επεξεργασια ειτε αυτο ειναι γαλαξιες ειτε νεφελωματα ειτε πλανητικη κλπ.

Οι οδηγοι αυτοι θα πρεπει να φτιαχτουν με προγραμματα που εχουμε η που "βρισκουμε" ολοι μας αριστερα και δεξια (photohop-registax-maxim-deep sky stacker κλπ).

Οι οδηγοι θα πρεπει να ξεκινησουν απο το 0 (για τους εντελως αρχαριους) και να ολοκληρωνονται ωστε να καταλαβει ο κοσμος ποια ειναι η σειρα.Φυσικα δεν θα γινει μονο μια επεξεργασια για καθε αντικειμενο και αυτο διοτι ο καθενας ακολουθει διαφορετικους μεθοδους και τεχνικες.

Ετσι ο καθενας που θα δει τους οδηγους θα παρει ιδεες και θα φτιαξει μια δικη του συνταγη απο ολα αυτα που θα παρακολουθησει στα video.

Ολα τα παραπανω μπορουν να γινουν και απο σημερα και δεν χρειαζεται να γινει καποια συναντηση.

Με ενα προγραμματακι σαν αυτο http://camstudio.org/ μπορει κανεις να γραψει οτι βλεπει στην επιφανεια εργασιας και ετσι να ολοκληρωσει τον οδηγο και να τον ανεβασει στο mediafire-rapidshare-megaupload κλπ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
παιδια θαυμασια ιδεα.προσωπικα δεν εχω ιδεα αλλα θελω οσο τιποτε αλλο να μπω στην αστροφωτογραφιση κ το λεω με ολη τη καρδια αυτο.σε λιγο καιρο θα εχω κ τον εξοπλισμο μου.παγματικα θα ειμαι μεσα σε αυτο που σκεφταιστε γιατι θελω να μαθω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης