Jump to content

Κάλεσμα αστροφωτογράφων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

οι γιορτές και οι αργίες περάσανε, είναι ώρα να οργανώσουμε τη επόμενη συνάντηση!

Μια προτεινόμενη ημερομηνία είναι η Κυριακή 28/2. Θα την οριστικοποιήσουμε ανάλογα με την ανταπόκριση και την διαθεσιμότητα των συμμετεχόντων.

 

Παρακαλώ προτείνετε θέματα με τα οποία μπορούμε να ασχοληθούμε.

Μερικά είναι τα εξής:

-Συζήτηση και πρακτική στην επεξεργασία narrowband

-Συζήτηση και ανάθεση νέων θεμάτων προς ανάπτυξη στα μέλη (τα προηγούμενα θέματα, εκτός από 1-2, έχουν ολοκληρωθεί και παραδωθεί, μπράβο σε όλα τα παιδιά!)

-Συζήτηση σε θέματα λήψεων (φίλτρα, εστίαση κλπ).

-Σουβλάκια

 

Κάτι ακόμη σημαντικό: παρακαλείται όποιος έχει τη διάθεση και τη δυνατότητα να φιλοξενήσει την συνάντηση να γράψει σχετικό post ή να επικοινωνήσει μαζί μας.

 

Καλή αντάμωση! :D

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν βλεπω μεγάλη προθυμία από κάποιον να μας φιλοξενήσει,μάλλον μάθανε ότι τρώμε πολύ και φοβούνται μην τους αδειάσουμε το ψυγείο..... :D :D Οχι τίποτα άλλο αλλά δεν μπόρεσα να έρθω και στη 2η συνάντηση στου φίλου του Αντώνη στην Μαούνα φυσικά(όχι τη βάρκα έτσι?:D) που τόσο θέλω να την δω από κοντά αλλά όλο κάτι προκύπτει και δεν την έχω δει ακόμα. :mrgreen: :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλές οι προσπάθείες σας παιδιά.Μόλις τώρα το πήρα μυρωδιά στο astrovox.

Λόγω απόστασης βέβαια δεν είναι δυνατόν να λαμβάνω μέρος αν και θα ήθελα να σας δεχθώ και εγώ στό ''κονάκι'' μου(9mouses astro observatory)στα 1000 μετρα υψόμετρο και με μεγάααααλη ψησταριά. \:D/

Πάντως θα ήταν μεγάλη επιτυχία με τον καιρό και αφού ωριμάσουν αυτές οι συναντήσεις να μπορέσουμε να διοργανώσουμε το πρώτο καθαρά αστροφωτογραφικό συνέδρειο με καλεσμένους απο εδώ και το εξωτερικό καταξιομένους αλλά και επαγγελματίες αστροφωτογράφους με σπόνσορες και διάφορους εκθέτες φυσικά όπως εδώ(ονειρεύομαι το ξέρω αλλα όλοι για ένα όραμα δεν ζούμε?) πχ :-k http://www.aicccd.com/2010/flash/website/index.html

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι Αστροφωτογράφοι,

Οριστικοποιήθηκε το μέρος της επόμενης συνάντησης μας που έχει κανονιστεί για την Κυριακή 28 Φεβρουαρίου. Η συνάντηση θα γίνει στα γραφεία της εταιρείας που εργάζομαι, οδός Τριών Ιεραρχών 39 Άνω Πετράλωνα Αθήνα στο Ισόγειο. Για όσους έρθουν με συγκοινωνία το μέρος είναι πολύ κοντά στον σταθμό ηλεκτρικού των Πετραλώνων. Ώρα προσέλευσης 10:30 π.μ.

 

Τα θέματα που θα μας απασχολήσουν θα είναι αυτά που ανάφερε ο Ηλίας και ότι άλλο προκύψει.

Σουβλάκια και μάσα στην συνέχεια.

 

Η συνάντηση θα έχει εορταστικό χαρακτήρα μιας και θα γίνει την τελευταία ημέρα του Χειμώνα δίνοντας την θέση του στην Άνοιξη με καλύτερες ημέρες ή καλύτερα νύχτες και για μας, με πολλά :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ζηλεύω πραγματικά.Σάς εύχωμαι καλή επιτυχία στις 28 και έχω να κάνω πρόταση για συνάντηση πολύ ενδιαφέρουσα.Θά την επεξεργαστώ και θα την κάνω μετά την συνγκέντωσή σας.

Καλή επιτυχία και πάλυ. :D

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η προγραμματισμένη συνάντηση της ομάδας αστροφωτογράφων του Astrovox. Στην συνάντηση που έιχε μεγάλη προσέλευση ασχοληθήκαμε με τρία διαφορετικά θέματα.

 

1. Ο Ηλίας Νταγιόγλου (raxxla) μας παρουσίασε την διαδικασία Pin point Astrometry μέσω του Maxim DL. Πρώτα κατεβάσαμε και εγκαταστήσαμε από το site http://pinpoint.dc3.com τους καταλόγους άστρων (GSC-1.1) που συνεργάζονται με το Maxim και αφού σηκώσαμε ένα fit το ενημερώσαμε τις συντεταγμένες τις περιοχής , το όνομα του στόχου το pixel scale και εκτελέσαμε την διαδικασία υπολογισμού. Τα αποτελέσματα τις διαδικασίας είναι η αναγνώριση των άστρων του fits και η απεικόνιση του στόχου στον χάρτη. Για την πλήρη κατανόηση τις όλης διαδικασίας και των αποτελεσμάτων της θα καταγραφή σχετικός οδηγός.

 

2. Επεξεργασία στο Maxim DL και στο Photoshop των fits του Ανδρέα Χπνδρογιάννη (andreas72) με το Horse Head , (DDP , αφαίρεση σκουπιδιών λόγω έλλειψης flat frames (λύση ανάγκης και όχι πρότασης) , αφαίρεση θορύβου με το Noiseware professional και sharp με δύο τρόπους α) με επιλογή πεδίου για εφαρμογή και με sharp μάσκα. Παρουσίαση από τους Η.Νταγιόγλου, Ά.Κεχαγιά και Γ.Βίδο.

 

Τέλος εκτελέσαμε την σύνθεση narrowband color (Hα, SII , OIII σε fits της Rossete από λήψεις του Άγγελου Ηα, και του υπογράφοντος (SII & OIII).

H σύνθεση έγινε με δύο μεθόδους. Η πρώτη τεχνική στο photoshop με group από layers σε Luminance & RGB με προσθήκη 4ου χρώματος (κιτρινοκαφεπορτοκαλί :D ) από την σύνθεση του (Hα+Sii).

H δεύτερη έγινε με το maxim DL και στην συνέχεια με Photoshop. To αποτέλεσμα είναι η παρακάτω photo η οποία δεν αξιώνει βραβεία κάλους - ή όλη επεξεργασία έγινε για εκπαιδευτικούς λόγους με αταίριαστα fits διαφορετικού εξοπλισμού, χρονικών περιόδων, πεδίων χωρίς calibration frames, με αποκλειστικό στόχο την χρωματική σύνθεση.

H παρουσίαση της τεχνικής στο photoshop έγινε από τον Άγγελο με την συμμετοχή όλων μας.

 

Τέλος όσοι μείναμε γευματίσαμε σε κοντινό μεζεδοπωλείο (εξίσου χρήσιμο και αποδοτικό)

Μιας και ο καιρός θα αρχίσει να ανοίγει, για την επόμενη συνάντηση δίνουμε ραντεβού στο βουνό !!

rosette.thumb.png.3c6188d11de6801a98c24602e860b827.png

pinpoint.thumb.png.78d36ad20c4aa2b7b9526a08aeeeaa07.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

<<......Τέλος όσοι μείναμε γευματίσαμε σε κοντινό μεζεδοπωλείο (εξίσου χρήσιμο και αποδοτικό)>> Και χορταστικο οχι; :cheesy:

Και το γευματίσαμε χαλαρο μου κτυπαει στο μυαλο, :-note

 

Παντως παιδια ΕΥΓΕ ΣΑΣ, καλη συνεχια =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη ευχαριστούμε για τη φιλοξενία!!

Παρά το γεγονός ότι δεν μπόρεσα να ακολουθήσω στα σουβλάκια ήταν μια "γεμάτη" και "χορταστική" συνάντηση από όλες τις απόψεις :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατάφερα να έρθω λόγω υποχρεώσεων, αλλά επιφυλλάσομαι για την επόμενη συνάντηση. Άν είναι και στο βούνο ακόμη καλύτερα :)
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά συγχαρητήρια και πάλι για την τελευταία συναντησή σας.Βλέπω οτι ήδη σχηματίστικε το A.V.A.T. και παει να γίνει ''θεσμός'' :D .

Λοιπόν η δική μου πρόταση για συνάντηση είναι να γίνει διήμερη ενα Σαββατοκύριακο της άνοιξης.Σάς καλώ λοιπόν στα Πιέρια(Ανω Μηλιά) όπου εχω το παρατηρητήριό μου.(9ΜΑΟ).Ο τόπος διαθέτει καταφύγιο ΕΟΣ με 30-35 κρεββάτια σε τριόροφες κουκέτες (κόστος 10 ευρώ το βράδυ)ταβέρνα καταπληκτική και χώρο για παρουσιάσεις και workshops.Μπορούμε να στήσουμε και τηλεσκόπια το βράδυ του Σαββάτου σέ μεγάλο χώρο στά 1100 μέτρα υψόμετρο η σε περίπτωση λιγότερων ατόμων στην αυλή του σπιτιού μου στα 1000μ.Τίς φωτογραφίες τις επεξεργαζόμαστε την επομένη σαν workshop.

Γνωρίζω οτι θέλει μεγάλη προσπάθεια και συντονισμό όλων που θα θελήσουν να έλθουν αλλά και ώς πρός το τί θέματα και workshops θα μπορέσουμε να βολέψουμε μέσα στο διήμερο.Εγώ θα μπορούσα να αναλάβω μια παρουσίαση ώς προς το τι μεθόδους και workflow ακολουθούν μεγάλοι αστροφωτογράφοι και τα μυστικά τους καθότι κατέχω dvd's και video με δικές τους παρουσιάσεις(Ken Crawford ,Tony Hallas και αλλοι).

Περιμένω σχόλια και προτάσεις για καλλύτερη οργάνωση.Ενοήται οτι η ψησταριά εναι πολύ μεγάαααλη και θα ικανοποιηθούν ολοι. \:D/

Παραθέτω στήγμα στο Google Earth και φώτο απο το μέρος.(ελπίζω να αποτυπωθεί αλλοιώς το στέλνω στον Aντώνη με mail) :-k

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από εμένα. Δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Και από ό,τι κατάλαβα πρέπει να ήταν μια από τις καλύτερες (αν όχι η καλύτερη) συνάντηση με πλούσια θεματολογία. Ειδικά το ΝΒ πρέπει να ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον.

 

Την επόμενη..... :wink:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι,

Mετά από αρκετό διάστημα απραγίας ήρθε η ώρα για την επόμενη μας συνάντηση.

Για τις επόμενες συναντήσεις έχουν προταθεί και εκκρεμούν τα παρακάτω θέματα :

 

1. Παρουσίαση λειτουργίας του PemPro

2. Παρουσίαση λειτουργίας του EqMode (ήδη το δουλεύουμε αρκετοί αλλά υπάρχουν ακόμα απορίες)

3. Αυτόματη εστίαση (focusmax, bahtinov grabber?).

4. Επεξεργασία luminance σε σφαιρωτά σμήνη

5. Aπορίες σχετικά με το color balance

6. Demo στο PixInsight

 

… στείλτε και όποιο θέμα σας ενδιαφέρει να συζητήσουμε

 

Η συνάντηση θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή στo Mauna Keratea στην Κακή θάλασσα Κερατέας.

Προσέλευση από τις 10 π.μ. Έναρξη παρουσιάσεων στις 11π.μ. Μετά το πέρας της συνάντησης θα ακολουθήσει γεύμα σε παραλιακή ταβέρνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματοποιήθηκε σήμερα υπό την αιγίδα του αστεροσκοπείου Μαούνα, όπως είχε προγραμματισθεί, η συνάντηση της ομάδας αστροφωτογραφίας του Astrovox.

 

Η προσέλευση έγινε κανονικά εκτός από το μαύρο πρόβατο τον γράφοντα ο οποίος ...μεσημέριασε! :oops: Η υπόλοιπη ομάδα είχε την ευγενή καλοσύνη να με περιμένει :roll:

 

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης αναπτύχθηκαν τα παρακάτω θέματα και έγιναν σχετικά πρακτικά παραδείγματα:

-Αντιμετώπιση gradients

-Πειράματα επεξεργασίας

-Επίδειξη βασικών και ειδικών λειτουργιών στο PixInsight

-Color calibration με χρήση του Sloan Digital Sky Survey / Aladin / eXcalibrator με ενδιαφέροντα αρχικά αποτελέσματα, θα επανέλθουμε

-Τεχνικές λεπτομέρειες στο EQMOD

 

Παράλληλα πραγματοποιήθηκε ρεκτιφιέ και δοκιμή στην EQ6 του διευθυντή από τον Μάστορα, η βάση είναι έτοιμη για αχόρταγες οδηγήσεις! (α ρε τι έχει να γίνει στον Πάρνωνα :D )

 

Ακολούθησε το σχετικό αστροτσιμπούσι στην παραλία της Κερατέας, ευτυχώς οι τιμές δεν ήταν ...αστρονομικές!

 

Μπράβο μας, σύντομα στο επανειδείν με νέα θέματα!

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, καθώς είμαι στο χωριό και δεν κατάφερα να παρευρεθώ. Αλλά ετοιμάζω βίντεο με φωνητικές οδηγίες στα Ελληνικά για το pix. :) Από το dynamic backround και color balance μέχρι μάσκες και post processing.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη ευχαριστούμε για την φιλοξενία στην Mauna Keratea. Περάσαμε πολύ όμορφα. Α μην ξεχάσω

μας χρωστάς τα 2 κομμάτια τούρτα παγωτό :mrgreen: :mrgreen:

Μιλήσαμε για διάφορα θέματα όπως ανέφερε και ο Ηλίας

-Αντιμετώπιση gradients

-Πειράματα επεξεργασίας

-Επίδειξη βασικών και ειδικών λειτουργιών στο PixInsight

-Color calibration με χρήση του Sloan Digital Sky Survey / Aladin / eXcalibrator με ενδιαφέροντα αρχικά αποτελέσματα, θα επανέλθουμε

-Τεχνικές λεπτομέρειες στο EQMOD

 

Όσο αναφορά το Pixinsight έδειξα στα παιδιά μερικές βασικές λειτουργίες αλλά, αυτό το πρόγραμμα δεν έχει όρια!!!

Πιστεύω την επόμενη φορά να σας φιλοξενήσω στην ταράτσα μου εγώ, αν δεν έχω καμιά σκοπιά!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αναφορά το Pixinsight έδειξα στα παιδιά μερικές βασικές λειτουργίες αλλά, αυτό το πρόγραμμα δεν έχει όρια!!

 

Θεμη μου και εσυ; γιναμε 4 :)

Συμφωνω και επαυξανω. Δυστυχως δεν μπορω να ερθω στις συναντησεις να σας ζαλίσω με αυτο :mrgreen:

Για την ωρα μονο τον Ηλία εχω καταφερει να τον στριμωξω ενα απογευμα και να τον πριξω :lol:

Αλλα βλέπω και ο Αντωνης να το χρησιμοποιει, μαζι με μαξιμ και φωτομαγαζο, και θελω να φωναξω: το ΠΙΞ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ και καλυτερα !!!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια παιδιά για την τελευταία συνάντηση.Βλέπω οτι το επίπεδο εχει ξεφύγει εντελώς.Μπράβο σε 'ολα τα παιδιά για την όρεξη και την διάθεσή τους να προσφέρουν.

Το κάλεσμα που είχα απευθύνει πριν απο λίγο καιρό ισχύει και είναι για το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος 22-23-24.Παρακαλώ πείτε μου αν υπάρχει ενδιαφέρον για να κανονίσω και τις λεπτομέρειες.Παραπέμπω σε παλαιότερη ανακοίνωση εδώ στο ίδιο forum.(σελίδα 6).

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοι φιλοι η ομαδα αστροφωτογραφιας του Αστροβοξ (A.V.A.T.) και η Αστρονομικη Ενωση Σπαρτης (Α.Ε.Σ.) σας προσκαλουν στην επομενη συναντηση μας η οποια θα πραγματοποιηθει στο ορος Παρνων στις 12 Ιουνιου 2010 ημερα Σαββατο.

Οποιοι θελησουν να συμμετασχουν παρακαλω να δηλωσουν συμετοχη στο e-mail spartastronomy@gmail.com ετσι ωστε να υπαρξει οργανωση και στα κρεβατια του καταφυγιου.

Για οσους δεν γνωριζουν την τοποθεσια μπορουν να βρουν πληροφοριες εδω http://www.astroexormisi2010.gr/location.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Ο καιρός πέρασε και ήρθε το φθινόπωρο μιας και ο καιρός χαλά και έρχονται βροχές ώρα για σπίτι οπότε,

όπως καταλάβατε η επόμενη συνάντηση της ομάδας προγραμματίζεται για αυτή την Κυριακή 19/9/2010

στο σπίτι μου. Όποιος θέλει να έρθει ας στείλει ένα πμ για να του δώσω τα στοιχεία, η αλλιώς στο κινητό

μου 6977558071.

 

Η συνάντηση είναι για της 11:00....

Οπότε προτείνετε θέματα για συζήτηση........ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης