Jump to content

Λίγο πριν την αγορά κυαλιών Orion GiantView 25x100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κωνσταντίνε, η έρευνα σου για την άνετη αστροπαρατήρηση μέσω κυαλιών θα εντυπωσίαζε και τα μέλη του cloudynight.

επέτρεξε μου όμως να ρωτήσω αν με χρήση κυαλιών με 45ο προσοφθάλμια είναι προτιμότερη η χρήση κοινού τρίποδα. βέβαια σε πολύωρη παρατήρηση ξάπλα είναι καλύτερα πιστεύω και εγώ.

 

στο θέμα που παραπέμπεις παρατήρησα ότι κατέχεις αρκετά κυάλια. διακρίνω επίσης ότι δεν έχεις με 45ο ή με 90ο προσ/μια. εγώ θα σκεφτόμουνα και τα vixen ark ή και τα vixen bt80.

θα ήθελα πολύ να διαβάσω τους λόγους επιλογής των κυαλιών σου και τις εντυπώσεις σου.

για μένα... τα kowa highlander και τα fuginon είναι ακριβά και τα Miyauchi δεν παράγονται πλέον. τα υπόλοιπα τα ψάχνω ή δεν τα εμπιστεύομαι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επέτρεψε μου όμως να ρωτήσω αν με χρήση κυαλιών με 45ο προσοφθάλμια είναι προτιμότερη η χρήση κοινού τρίποδα. βέβαια σε πολύωρη παρατήρηση ξάπλα είναι καλύτερα πιστεύω και εγώ.

 

Αγαπητέ Ηλία δεν πιστεύω ότι υπάρχει μια στάνταρντ απάντηση για το αν είναι καλύτερη η χρήση κοινού τρίποδα με 45ο προσοφθάλμια.

 

 

Η στάση του σώματος παίζει για μένα σημαντικό ρόλο στην εξάσκηση αυτού του χόμπι άλλα και πολλών άλλων ακόμα. Και όταν είναι κακή, χωρίς να το καταλαβαίνουμε πολλές φορές, είναι ο βασικός υπαίτιος που κάποιοι παρατάνε ένα χόμπι γιατί δεν είχαν σωστή στάση στο σώμα, κουραζόντουσαν και πίστευαν ότι έφταιγαν άλλα...

Η παρατήρηση με κιάλια, μου προσφέρει μια άνεση που δεν την έχω όταν παρατηρώ με τηλεσκόπιο. Εκμεταλλεύομαι λοιπόν το μεγάλο οπτικό πεδίο, το ότι δεν ψάχνω "ψήλους στα άχυρα" και έχω μια πραγματικά απολαυστική παρατήρηση. ( Οι χαρά που παίρνω από τα κιάλια είναι πολλές φορές εφάμιλλη αυτής από το τηλεσκόπιο, αλλά με πιο άνεση).

 

Υπάρχουν 3 στάσεις που μπορούμε να πάρουμε όταν παρατηρούμε με κιάλια. Όρθιοι, καθιστοί σε καρέκλα, ή σε ύπτια στάση. Και σημασία έχει, ποιος είναι ο τρόπος που βολεύει τελικά τον καθένα.

 

 

Βρήκα στο Ίντερνετ αυτές τις φωτογραφίες:

 

binoschair3.jpg binoschair4.jpg binoschair1.jpg

 

Δείχνουν τις διάφορες στάσεις και την άνεση πολύωρης παρατήρησης που προσφέρουν. Ρωτάς λοιπόν, εάν είναι προτιμότερη η χρήση κλασικού τρίποδα για 45ο προσοφθάλμια;

 

Νομίζω ότι πριν απαντήσει κάποιος σε αυτό πρέπει να ρωτήσουμε πόση ώρα παρατηρεί κάποιος και με ποιο σκοπό.

- Παρατηρεί για 1-2 ώρες, ή περνάει όλο το βράδυ κάτω από τον ουρανό;

- Παρατηρεί γενικά τον ουρανό με κάποιο χάρτη για να μην χάνεται, ή χρησιμοποιεί οργανωμένη παρατήρηση με χάρτη, σημειώσεις, αλλά και προγραμματισμό του τι θα παρατηρήσει;

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ τον τελευταίο τρόπο και αφού η ξαπλώστρα με ένα σλίπινγκ-μπαγκ μου δίνει παραπάνω ώρες επειδή κουράζομαι λιγότερο και καταναλώνω λιγότερη ενέργεια επειδή είμαι στα ζεστά, τον προτιμώ ακόμη και για κιάλια με 45ο.

 

Κάτι σίγουρο που μπορώ να πω εδώ, είναι ότι εάν θέλουμε να καθόμαστε σε καρέκλα, η λύση με τρίποδο κλασικό, είναι η χειρότερη.

 

Γιατί;

Ρίξε μια ματιά στις 2 φωτό:

 

binoschair8ax.jpgbinoschair6.jpg

 

Στην 1η περίπτωση με το κλασικό τρίποδο, πρέπει να πλησιάσει κάποιος τόσο κοντά, ή να μπει κάτω από το 3ποδο, αν του το επιτρέπει η κατασκευή του, που αισθάνεται άβολα ή τον "πνίγει" το τρίποδο όπως είναι χωμένος από κάτω του, με την καρέκλα. Στην 2η περίπτωση όμως υπάρχει "αέρας" και η στάση στην πλάτη είναι πιο άνετη.

 

στο θέμα που παραπέμπεις παρατήρησα ότι κατέχεις αρκετά κυάλια. διακρίνω επίσης ότι δεν έχεις με 45ο ή με 90ο προσ/μια. εγώ θα σκεφτόμουνα και τα vixen ark ή και τα vixen bt80.

θα ήθελα πολύ να διαβάσω τους λόγους επιλογής των κυαλιών σου και τις εντυπώσεις σου.

για μένα... τα kowa highlander και τα fuginon είναι ακριβά και τα Miyauchi δεν παράγονται πλέον. τα υπόλοιπα τα ψάχνω ή δεν τα εμπιστεύομαι...

 

Δεν έχω αγοράσει ακόμα κάποιο με 45 μοίρες. Οι λόγοι είναι ότι νοιώθω να ξεφεύγω από την στενή έννοια του όρου κιάλια, και πηγαίνω προς το bino τηλεσκόπιο με εναλλασσόμενους προσοφθάλμιους. Δεν με χαλάει πολύ αυτό, αλλά καταλαβαίνεις ότι χάνεται η απλότητα του κλασικού ζευγαριού από κιάλια. Ένας άλλος λόγος, - που μπορεί απλά να είναι ιδιοτροπία μου- είναι η αίσθηση που έχω με τα κλασικά κιάλια, του "βλέπω εκεί που στοχεύω". Όπως όταν βλέπεις από τον ερευνητή του τηλεσκοπίου σου. Μόλις όμως βάλεις το μάτι σου στον προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου, (κατοπτρικό, καταδιοπτρικό) ψάχνεις λίγο να προσανατολιστείς. Άλλοι λόγοι είναι το υψηλότερο κόστος, το μεγαλύτερο βάρος, ακριβότερα προσοφθάλμια, καταλαβαίνεις... Δεν θα το αποφύγω όμως μάλλον αλλά η χρήση του ξέρω ότι δεν θα έχει ποτέ την άνεση που έχουν τα κιάλια.

 

Τα vixen bt80 είναι κάποια που θα το κοίταζα σοβαρά. Έχω παρατηρήσει στο εξωτερικό με αυτά και έμεινα ενθουσιασμένος.

 

Υπάρχει review στα Ελληνικά από την Aktis http://www.aktistar.com/photo2004/vbt.htm

Για τα υπόλοιπα... καταλαβαίνω ότι ψάχνεις την καλύτερη ποιότητα. Προφανώς θα ξέρεις λοιπόν και τα τεστ στο cloudynights

 

Όσο για την ερώτησή σου σχετικά με τους λόγους και εντυπώσεις από τα κιάλια μου συνοπτικά θα πω ότι τα Garrett Signature 22x85 και τα 10.5Χ70 είναι εκπληκτικά σε όλο το φάσμα του οπτικού πεδίου . Άστρα ακίδες σχεδόν μέχρι το άκρο των φακών έως και το 90%, σχεδόν καθόλου χρωματισμός, υψηλή αντίθεση, σοβαρή ποιοτική κατασκευή, αρκετά καλό eye relief, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα για σοβαρή παρατήρηση. Βγαίνουν τα ίδια σε 3-4 διαφορετικά ονόματα.

Μπράβο στους Κινέζους!

Το άλλο ζευγάρι που ανέφερα είναι το Celestron Comet Hunter 11X80 με 4.5ο πεδίο, κατασκευασμένα στην Ιαπωνία. Είναι παλιότερης κατασκευής και τα χρησιμοποιώ σπάνια πια, αλλά ακόμη εκπλήσσομαι από την οξύτητα τους.

Μπράβο στους Γιαπωνέζους! Ίσως αργότερα να γράψω αναλυτικότερα για όλα αυτά.

 

φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάθος. Μπορεί να διαγραφεί.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντινε ωραιοτατα... \:D/ \:D/ \:D/

<<Αγαπητέ Ηλία δεν πιστεύω ότι υπάρχει μια στάνταρντ απάντηση για το αν είναι καλύτερη η χρήση κοινού τρίποδα με 45ο προσοφθάλμια. >>

 

Παντως εγω διαπιστωσα (για 1 ωρα καθησμενος σε πολυθρονα σκηνοθετη χωμενος μεσα σε τριποδα) οτι ειναι αρκετα ποιο ξεκουραστη.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί Κωνσταντίνε και Δημήτρη,

 

χαίρομαι καταρχήν που γνωρίζω θαυμαστές της αστροπαρατήρησης με κυάλια και δεύρερον που οι γνώσεις τους υπερτερούν των δικών μου.

 

για τα APM 100mm τα έχω και εγώ εντοπίση στο γνωστό site του κ. Γιάννη αλλά δεν έχω βρει μέχρις στιγμής κάποια δοκιμή και κριτική αυτών (κ. Γιάννη ακόμα την περιμένω). επίσης δεν είναι αδιάβροχα (υποκειμενικό κριτήριο μου που δεν επηρεάζει πάντως την αστροπαρατήρηση).

 

τα GO που αναφέρονται έχουν πολύ καλές κριτικές και στο cloudynight. η κρίση όμως που αναφέρθηκε εδώ, για μένα έχει βαρύνουσα σημασία. έτσι τα ξανακοίταξα μαζί με τα BARSKA και OBERWERK.

 

ενδιαφέρονται μου φαίνονται τα GARRETT OPTICAL Signature 15x85/22x85 HD-WP

http://www.garrettoptical.com/product-p/s85hd-wp.htm

και τα Garrett® Signature 20x110/28x110 HD-WP

http://www.garrettoptical.com/biggest-binocular-p/s110hd-wp.htm.

 

για τα 85mm συμμετέχοντες στο άτυπο συγκριτικό μου είναι και τα vixen ark 20x80.

 

για τα 110mm τα GO είναι μονόδρομος (μεχρι στιγμής).

 

για τα vixen bt80 που αναφέρονται τονίζω ότι τα οπτικά του δεν είναι πολυεπιστρωμένα και δεν είναι αδιάβροχα. η κορυφή είναι βέβαια τα kowa highlander. εντόπισα βέβαια και έναν κλώνο τους

τα BARSKA 20x,40x100 ENCOUNTER, JUMBO BINOCULARS

http://www.shopbarska.com/Large_Binoculars-BARSKA_20x_40x100_ENCOUNTER_JUMBO_BINOCULARS.html

 

ΥΓ.

1. Η αναζήτηση συνεχίζεται.

2. Τα steiner τι σας λένε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης