Jump to content

ΝΕQ6 PRO Sky-Scan! Έκτακτη Πωληση!Αποσυρονται-Με συνχωρήτε.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρηστο, πως κι ετσι? Τοσο καλη στηριξη με αξιωσεις. Βεβαια, αν εχει προκυψει καποιο προβλημα προσωπικο, αλλοιμονο, δε μου πεφτει λογος να ρωταω, αυτο εννοειται. Απλα μου κινησε την περιεργεια που μια τετοια στηριξη βγαινει να πουληθει, γι'αυτο ρωταω. Θα μπορουσες καλλιστα να της φορτωσεις το νευτωνειο το 14αρι επανω για παρατηρηση.
Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρομαι για το BAADER CLIPS και το εξάρτημα για Piggyback στην μπάρα των αντιβάρων.

έχεις πμ

 

Φιλικά

Αντώνης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρήστο σαν να μην μας τα λες καλά……………….από την μια χρειάζεσαι χρήματα και τα πουλάς από την άλλη έχεις γεμίσει με δημοσιεύσεις τις αγγελίες πώλησης εξοπλισμού για αγορές νέων τηλεσκοπιών. Πιστεύω ότι το κάνεις εσκεμμένα………..τον λόγο θα μας τον πεις εσύ. :-k :-k
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο απο τη στιγμη που δαπανεις χρηματα για "χομπυ", τα χρηματα (πολλα ή λιγα) ειναι "πεταμενα".

Για ορισμενους απο εμας ειδικοτερα, αν αναλογιστουμε ποσα χρηματα ξοδευουμε καθε χρονο , και το διαιρεσουμε με τις παρατηρησεις που κανουμε, καταλαβαινεις τι προκυπτει. ](*,)

(για να μην αναφερω οτι ποσο "κοστιζει" καθε καλη αστροφωτογραφια :lol: :lol: :lol: ).

Αρα λοιπον απο θεμα "σπαταλης" δικαιολογησαι απολυτως, αφου ακολουθηεις τον κανονα.

Ξοδευε λοιπον οσο θες, και για οτι θες (αρκει να μην στερεις φυσικα αυτα τα χρηματα απο κατι σημαντικοτερο.Αυτο φυσικα το γνωριζεις μονο εσυ).

Επισης ειμαι της αποψης οτι αν κανουμε μονο "λογικες" δαπανες, ισως η ζωη μας χανει λιγο χρωμα (δε συμφωνεις και εσυ?).

Για το θεμα "ντουλαπα" τωρα....

Εφ οσον λοιπον βρηκες εναλλακτικο τροπο να καλυψεις τα εκτακτα εξοδα σου, δεν βλεπω το λογο να κλειδωσεις τον εξοπλισμο στην ντουλαπα, απλως κανε "κρατει" στις αγορες, και ασχολησου με τον εξολπισμο που ηδη εχεις (που μονο για "πεταμα" δεν ειναι).

Μπορεις φυσικα, χωρις πιεση να διαθεσεις για πωληση οτι δεν χρειαζεσαι πραγματικα, για να σου "αδειαζει και τη γωνια".

Παντως ειναι γεγονος οτι πολλες φορες παρασυρομαστε και μας πιανει καταναλωτικη μανια.

Αλλο πραγμα οι υπερβολικες δαπανες λογω ....υπερβολης :D (εγω τα θελω ΟΛΑ)

και αλλο πραγμα η προσπαθεια "εξαγορας" ευχαριστησης μεσω δαπανης.Ειναι λαθος να νομιζουμε οτι η αγορα ενος ακριβου τηλεσκοπιου, θα μας φερει (επιτελους) και την ευχαριστηση(συνηθως γινεται το αντιθετο).

Οι πιο απολαυστικες παρατηρησεις που εχω κανει ειναι με ενα 80αρι αποχρωματικο σε ενα μοναστηρι, και με το 10'' Ντομπ στο εξοχικο μου στην Ανδρο (απλα-φθηνα-ανετα).

Επισης οπως δεν βλεπω λογο για κλειδωμα στη ντουλαπα, δεν βλεπω και το λογο φυγης απο το φορουμ, εκτος αν κατι σε εχει πειραξει, (οποτε ενδεχομενως φταιμε).

Ελπιζω να μην χαθεις απο το φορουμ, και να στηνεις που και που το τριποδο για την προσωπικη σου ευχαριστηση και μονο..

Φιλικα Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο όπως ήταν κρίμα να τα "σκοτώσεις" όλα, έτσι είναι κρίμα και να τα παρατήσεις μόνο και μόνο επειδή "τα πήρες" με τον εαυτό σου ή με καταστάσεις. Κάνε αν θέλεις ένα διάλειμμα, μείνε με ότι έχεις και εν καιρώ κάνε το ξεκαθάρισμά σου στο τι χρειάζεσαι και τι όχι.

Δεν υπάρχει μόνο η αστροφωτογραφία και από τη στιγμή που έχεις εύκολη πρόσβαση σε σκοτεινό ουρανό, ήδη γνωρίζεις τι εμπειρία μπορεί να είναι ακόμα και μια χαλαρή παρατήρηση μέσα από το τηλεσκόπιο. Μην αφήσεις έναν εκνευρισμό της στιγμής να καθορίσει τις αποφάσεις σου και κυρίως άσε το άγχος έξω από αυτή την ασχολία.

Νάσαι καλά.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τις γόνινμες παρατηρήσεις του Ηλία.

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικα ξεκίνησα να αλλάξω τον εξοπλισμό μου και να πάρω ντοπσόνιαν

Στην πορεία σε διάστημα ημερων προέκυψε πρόβλημα και κατέληξα να τον πουλάω για να πάρω χρήμματα για το θεμα που με απασχολεί

αλλα επειδη τελικα πηρα δάνειο είναι ασκοπο να τα πουλήσω στην Ξεφτίλα απο ανάγκη γιατί εκεί πας την τιμη τους όταν χρειάζεσαι χρήμματα.

Και πάνω σε όλο αυτό το σκηνικό ΤΑ πήρα και σταμάτησα Με την Ερ,Αστρ. να απασχολούμαι.

Το έβαλα σε μια ντουλάπα και ας υπάρχει για το κομητη του 2012 να βγαλω καμια φωτογραφία να γελιέμαι λιγο.

Πεταμενα λευτα ήταν παντως μεχρι τώρα όλη η Ιστορία

Μόνο απο Βιβλία κάνεις κατι και δεν πάει χαμενος ο χρόνος.

Εννοείται ότι αναφέρομαι σε μενα γύρω απο όλο το θέμα και δεν αφορα εσας και τα τηλεσκόπια σας.

Και ο λογος που ακόμα μπαίνω στην σελιδα είναι ότι πρέπει να κλείσουν τα θεματα που έχω φιάξει

Όταν τελιώσει η υποχρέωσή μου να απαντήσω στις αποροίες σας δεν θα ξανα συνδεθω πλεον

Πέραν του οτι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, θέλω να προσθέσω πως, κατά την γνώμη μου, η απουσία σου θα φτωχύνει το forum. Η αμεσότητα της γραφής σου, το χαρακτηριστικό σου ιδίωμα και ο άκρατός (και ελπίζω ανεξάντλητος) σου ενθουσιασμός, έδιναν ένα χαρακτηριστικό χρώμα και άρωμα στις αναρτήσεις σου και με οδηγούσαν να αναζητήσω ακόμη και παλαιότερες, απλά για να τις διαβάσω. Δεν μπορώ δυστυχώς να κάνω περισσότερα για να σε πείσω να παραμείνεις, πέραν από το να είσαι ο πρώτος που θα προσθέσω στην λίστα των φίλων μου. Ελπίζω αυτό να αρκεί και να μην με αφήσεις χωρίς κανέναν φίλο :wink:

Ειλικρινά, Κώστας

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Χρηστος ειναι ακομα ενα θυμα της ενασχολησης με την αστροφωτογραφια...

Εγω απορω πως δεν εχουν παρατησει το χομπι, ολοι οι αστροφωτογραφοι!

Τον χρονο να αστροφωτογραφησετε, που τον βρισκετε βρε παιδια??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρίσκω λίγο ισοπεδοτική την απάντησή σου και άδικη τόσο για τον Χρήστο όσο και για τους υπόλοιπους. Στην ερώτησή σου πάντως μπορείς να λάβεις απάντηση κάνοντας μια βόλτα από εδώ http://www.astrovox.gr/forum/album.php

 

Καλό βράδυ

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο χαιρομαι τελικα που δεν εφυγες απο τον χωρο της αστρονομιας,

ελπιζω ολες οι δυσκολιες που αντιμετωπιζεις αυτη την εποχη γρηγορα να ειναι απλα μια αναμνηση!!

 

 

 

 

(συμφωνω με οσα ειπαν ολοι οι φιλοι παραπανω <εκτος απο τον Λαζαρο φυσικα =; :lol: >)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης