Jump to content

nexstar se 8 ή cpc gps 800 celestron


aus21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι σαφές πως υπερτερεί το CPC, ως προς την σταθερότητα τους αυτοματισμούς και το GPS. Το Nexstar είναι ελαφρύτερο και στον τρίποδά του μπαίνουν και άλλοι οπτικοί σωλήνες, αν το θέλεις. Οι οπτικοί τους σωλήνες πρέπει να είναι ολόιδιοι, αν και οι δύο είναι XLT. Με άλλα λόγια θα δείς ακριβώς τα ίδια πράγματα.

Συνοψίζοντας, το Nexstar 8SE είναι καλύτερο για εισαγωγικό τηλεσκόπιο (εγώ έχω το 6SE και είμαι πολύ ικανοποιημένος) με μία βάση που έχει περισσότερους κραδασμούς, αλλά μπορείς να βάλεις και κάποιο άλλο σωλήνα πάνω του (πχ Maksutov, διοπτρικό, ακόμη και κυάλια) και μεταφέρεται εύκολα ακόμα και ολόκληρο. Τις συντεταγμένες και την ώρα τα περνάς με το χέρι (πολύ εύκολο, ιδίως αν έχεις κινητό με GPS, ή GPS στο αυτοκίνητο). Το CPC έχει σταθερότερη βάση, που όμως είναι βαρύτερη και κομμένη ακριβώς για τον σωλήνα αυτό. Έχει και finder και αυτόματο GPS και ώρα. Αν έχεις τα παραπάνω χρήματα και δεν σε πειράζει να το λύνεις για να το κουβαλάς, πάρε αυτό.

Αν δεν είσαι βέβαιος για το πόσο θα σε ενδιαφέρει το χόμπυ πάρε το 8SE. Αν το έχεις πάρει πιο ζεστά πάρε το CPC (περίληψη της περίληψης).

Βέβαια, είμαι σχεδόν σίγουρος πως όλο και κάποιος θα σου πεί να πάρεις με πολύ λιγότερα χρήματα (κάτω από 400 ευρώ) ένα 8 ιντσών skywatcher Dobσον, με το οποίο θα βλέπεις τα ίδια πράγματα αλλά θα πρέπει να το χειρίζεσαι μόνος σου, πράγμα που δεν είναι δύσκολο μετά από λίγη ενασχόληση. Αν σώνει και καλά θέλεις να ξοδέψεις 2000, τότε μπορείς να πάρεις ένα Dobson- τέρας με το οποίο θα δείς πολλά περισσότερα, αλλά μόνο από κάποιο σκοτεινό μέρος. Πιστεύω πως υπάρχει μεγάλη αλήθεια σε αυτό, αλλά όσο και να το κάνεις, άμα είσαι gadgetάκιας, τα GOTO τηλεσκόπια που σε ενδιαφέρουν θα σε ικανοποιήσουν περισσότερο. \:D/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροφιλε aus21 αφου σκεφτεσαι να ξοδεψεις 2000 ευρω θα σου προτεινα να σκεφτεις και λυσεις οπως EQ6 Pro με καποιο σωληνα SC 8'' ή HEQ5 Pro με καποιο αποχρωματικο 100-120 mm.
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mε 2 χιλιαρικα περνεις ενα 16αρι dob kai εισαι αρχηγος. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Τι σου έλεγα φίλε μου;

Όπως και να το κάνουμε, υποκατάστατα του πέους υπάρχουν πολλά, Dobson όμως ένα, επειδή... το μέγεθος μετράει (με την καλή την έννοια). :-note

Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, πρέπει όμως να σκεφτείς πρώτα πως θα κουμαντάρεις ένα πε... εεε, τηλεσκόπιο ήθελα να πω, μεγαλύτερο από το μπόι σου (εκτός αν το επάγγελμά σου είναι Δήμαρχος του Πειραιά και το αυτοκίνητό σου Range Rover με ριγμένα τα πίσω- δερμάτινα- καθίσματα) O:)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να επανέλθουμε στην αρχική κουβέντα: πιστεύω ότι η λύση του 8SE είναι εξαιρετική ως grab and go τηλεσκόπιο (είχα έναν πρόγονό του, το 8i) - αν και ακριβή γι αυτά που προσφέρει. Το γεγονός ότι ως αλταζιμουθιακή πλατφόρμα μπορεί να δεχθεί και άλλους σωλήνες είναι ένα ακόμα θετικό σημείο.

Ποτέ μου δεν συμπάθησα τα CPC, αντίθετα με τον προκάτοχό τους τα Nexstar GPS: τα τελευταία ήταν πολύ πιο αξιόπιστα, εξαιρετικά μηχανικά και ηλεκτρονικά μέρη, ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ και ποιοτικότερο πλαστικό στην κατασκευή τους.

Η λύση του ξεχωριστού σωλήνα που αναφέρθηκε παραπάνω σε μία μεσαία ή βαριά ισημερινή με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Αυτή τη λύση εξάλλου ακολούθησα και ο ίδιος (C11/EQ6) και δεν κοίταξα ποτέ πίσω...

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθούν :)

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εχει περασει απο τα χερια μου ενα 8i, εχω να σου δηλωσω οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερο.....ρεμαλι τηλεσκοπιο απο αυτο.

8 καταδιοπτρικες ιντσες, παναλαφρο, με μηδαμινες απαιτησεις στησιματος(εγω ειχα καταργησει το τριποδο, και το ακουμπουσα σε βαρελια, μαντρες κλπ), ακριβεστατο , πολυ αξιοπιστο κλπ.

Η αποψη μου ειναι προσωπικη και βασιζεται σε μια σχετικη εμπειρια λογω κατοχης καταδιοπτρικων

(ΕΤΧ 125 , LX90 8'', nexstar 8i, LX 200 10'' GPS, και τωρα ενα C11).

Παρα πολυ καλο τηλεσκοπιο, και με δυνατοτητα εδρασης του σε Γερμανικη βαση αν αποφασισεις να ασχοληθεις σοβαρα με αστροφωτογραφια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να επανέλθουμε στην αρχική κουβέντα: ...

Νομίζω πως δεν ξέφυγα από την κουβέντα, απλώς έριξα μια ματιά πίσω από την κουβέντα, λόγω επαγγελματικού μικροβίου (και με λίγο επαγγελματικό χιούμορ). Ένας προβληματισμός σχετικά με τις ενδεχόμενες βαθύτερες αιτιολογίες και τα ακαταμάχητα ασυνείδητα κίνητρα συγκέντρωσης αγαθών που διέπουν την συμπεριφορά πολλών από μας, του υπογράφοντος συμπεριλαμβανομένου, θα μπορούσε να εξορθολογήσει την κατασπατάληση πόρων αποκτηθέντων με την σκληρή εργασία μας. Πιστεύω πως δεν πρόκειται για διολισθείσα διολίσθιση ή ΑΤΙΑ-συνομωσιακή παραφιλολογία αλλά για υλιστική πραγματικότητα, χαραγμένη από την σκληρή εμπειρία 550 εκατομμυρίων (και βάλε) χρόνων φυσικής επιλογής και αυτοποίησης στον σκληρό δίσκο που αναφέρεται ως γονιδίωμα. Η ψυχολογία και η ηθολογία δεν είναι λιγότερο επιστήμες από την (ερασιτεχνική ιδίως) αστρονομία, αν όμως αυτές οι επιστήμες δεν ενδιαφέρουν τα μέλη του συγκεκριμένου χώρου θα προαπαθήσω να αποφύγω στο μέλλον τους ανάλογους συσχετισμούς (αν καταφέρω να κατανικήσω αυτό το καταραμένο, όσο και γοητευτικό, μικρόβιο).

Χωρίς παρεξήγηση. =;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια τι να σας πω αντι να με βοηθησετε με μπερδεψατε αχαχαχα πλακα κανω. Ακομα δεν εχω παρει τιποτα. εγω προσοπικα θελω ενα τηλεσκοπιο που να χωραει ανετα σε ενα αυτοκινιτο και με το που βγαινω εξω (στην φυση) με το που το συναρμολογω κατευθειαν να παρατηρω. Ειμαι λιγο ασχετος και δεν θελω να μπω σε διαδικασιες ψαξε βρες ευθηγραμισης κ.τ.λ. Για αυτο και ψαχνω για ρομποτικο. Ευχαριστω για της απαντησεις σας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε συγνώμη αν ρίχνω λάδι στη φωτιά αλλά γιατί δεν κοιτάς και αυτά

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=709

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=709

Κερδίζεις και σε μεταπολιτική αξία αφού αν θέλεις να αλλάξεις τηλεσκόπιο μπορείς να δώσεις ξεχωριστά το τηλεσκόπιο και τη στήριξη ενώ τα άλλα δύο όχι.

Επίσης μπορείς να ασχοληθείς με αστροφωτογράφιση σχεδόν αμέσως ενώ τα άλλα θέλουν σφήνα.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Δεν υπάρχει παρεξήγηση! Ειλικρινά, συγνώμη αν δημιούργησα την εντύπωση ότι ενοχλήθηκα ή οτι παρεξηγήθηκα ... Ούτως ή άλλως τα σύνορα των επιστημών δεν είναι σήμερα τόσο στεγανά όσο ήταν στο παρελθόν. Δεν νομίζω ότι μία δόση ψυχολογίας, ηθολογίας ή ακόμα και απλού χιούμορ θα έθιγε την ..."επιστημοσύνη" ή τη ..."σοβαρότητα" της ενασχόλησής μας με την ερασιτεχνική αστρονομία :mrgreen: :lol: :lol: Σε τελική ανάλυση αλλοίμονο αν δεν μπορούμε να αστειευτούμε με σοβαρά θέματα, πόσο μάλλον με τα χόμπυ μας...

Και για να επαναφέρω αυτή τη φορά τον εαυτό μου στο θέμα: αυτό που έθιξε ο zantespear δεν ειναι καθόλου άσχημη λύση - όσον αφορά δε στη μεταπωλητική αξία: μόλις προχθές πήρα μεταχειρισμένη μια γερμανική στήριξη advanced GT για δεύτερη... Η απλότητα βέβαια της χρήσης μια αλταζιμουθιακής σε σχέση με μια γερμανική ειδικά για έναν αρχάριο είναι ένα άλλο θέμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Δεν υπάρχει παρεξήγηση! Ειλικρινά, συγνώμη αν δημιούργησα την εντύπωση ότι ενοχλήθηκα ή οτι παρεξηγήθηκα ... Ούτως ή άλλως τα σύνορα των επιστημών δεν είναι σήμερα τόσο στεγανά όσο ήταν στο παρελθόν. Δεν νομίζω ότι μία δόση ψυχολογίας, ηθολογίας ή ακόμα και απλού χιούμορ θα έθιγε την ..."επιστημοσύνη" ή τη ..."σοβαρότητα" της ενασχόλησής μας με την ερασιτεχνική αστρονομία :mrgreen: :lol: :lol: Σε τελική ανάλυση αλλοίμονο αν δεν μπορούμε να αστειευτούμε με σοβαρά θέματα, πόσο μάλλον με τα χόμπυ μας...

Και για να επαναφέρω αυτή τη φορά τον εαυτό μου στο θέμα: αυτό που έθιξε ο zantespear δεν ειναι καθόλου άσχημη λύση - όσον αφορά δε στη μεταπωλητική αξία: μόλις προχθές πήρα μεταχειρισμένη μια γερμανική στήριξη advanced GT για δεύτερη... Η απλότητα βέβαια της χρήσης μια αλταζιμουθιακής σε σχέση με μια γερμανική ειδικά για έναν αρχάριο είναι ένα άλλο θέμα...

 

No Problem...

Η ερμηνεία θα επανέλθει, λίγο προσεκτικότερα φιλτραρισμένη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον Αν μου Επιτρέπει ο aus 21 αντιγραψα αυτό που έγγραψε

Παιδια τι να σας πω αντι να με βοηθησετε με μπερδεψατε χαχαχα πλακα κανω.

((((ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ)) Ακομα δεν εχω παρει τιποτα. εγω προσοπικα θελω ενα τηλεσκοπιο που να χωραει ανετα σε ενα αυτοκινιτο και με το που βγαινω εξω (στην φυση) με το που το συναρμολογω κατευθειαν να παρατηρω. Ειμαι λιγο ασχετος και δεν θελω να μπω σε διαδικασιες ψαξε βρες ευθηγραμισης κ.τ.λ. Για αυτο και ψαχνω για ρομποτικο. Ευχαριστω για της απαντησεις σας.

 

ΚΑΙ θα συμπληρώσω το εξης.

 

 

Διαβάζοντας όλο το θέμα Μπερδέυτικα και δεν θα έλεγα πως είναι έυκολο να βοηθησουμε τον φίλο μας να πάρει κατι ώστε να μην λυπάται τα χρήμματά του

Όταν λέω σε ένα φίλο την Συνβουλή μου προσέχω να μην του προσφαίρω λάθος επιλογή.

Οχι ότι κάποιος είπε κατι.

Λοιπον αν μου επιτρέπεται θα έλαγα το Εξης.

Όσο το δυνατον, να δει οποιοδήποτε αγοράσει,, το μέλλον της συγκεκριμένης Αγορας

Δηλαδή όχι μόνο αν θα είναι καλό τηλεσκόπιο αλλα και να το αξιοποιησει στο έπαρκο Τότε τα χρήμματα δεν θα πάνε Χαράμι όπως και ανέφερε ένας αστρόφιλος

Σκοπος είναι να αξιοποιηθει στο έπαρκο.

Π.χ. Καποτε Αγόρασα το Sky-Watcher 8 Ich με IQ5 και είχα και μοτερ Πάνω διπλά και Πολικη και το ευχαρηστήθηκα στο έπαρκο κάνοντας Παρατήρηση ότι έβρικα απο Μεσσιερ με την Βοήθεια Χάρτη.

Αυτο τώρα μπορει να το θεορήσουμε με πολλες πλευρες και να το αντιληφθει επομένος διαφορετικά ο καθένας σας την (Αξιοποίηση τηλεσκόπιου)

Ετσι Λοιπον Σύνφωνα με Το τι Ζητας εσύ απο το τηλεσκόπιο να κάνει αγόρασε το ανάλογο.

Και αφού επιλεξεις πιο φωναξε το εδώ πιο ακριβως και ρώτα αν είναι εντάξη η προβληματικό απο κάτι

Πχ ένα διοπτρικό κανει καλη δουλεια σε πλανήτες

ΠΧ ΤΟ Καταδιοπρικό Λόγο Κεντρικης Παρεμπόδισης δεν μπορει να φτάσει την εικόνα του διοπτρικού στον Πλανητη.

Θες να βλέπει μακρια Θες 8 Ίνσες Σύγουρα

Θες να βλέπει πλανήτες Ήλιο Επίγεια..πάρε διοπτρικό Οmni φαινονται καλη Αγορά

Όλα τα καλα μαζί δεν γίνεται αλλιως ΄'ολοι θα είχαμε ένα που θα φωτογράφιζε(Κανουν Όλα αλλα τα Διοπτρικα συνιθύζωνται) θα έφερνε πολυ φως(Κατοπτρικά)

Μεγάλο Πανιγύρι στην Αγορα

θέλει λίγο Ψάξιμο για να δεις ποιο τηλεσκόπιο(Κατοπρικο?Διοπτρικό?Καταδιοπτρικό?)

Και για να μην Σε κουράσω

Να διαβάσεις το βιβλίο αυτό στο σχεδιαγραμμα που βρίσκεται στις ΄πίσω σελίδες

Δεν λέω μία ερώτηση έκανες και σε κούρασα με τόσσα για να παρεις ένα και μόνο τηλεσκόπιο

Αλλα αυτό το κανουμε για να μην πανε τσάπα τα λευτά σου

Για φαντάσου που να ήταν και δικά μου πόσο θα το σκευτώμουν για να τα δώσω σε ένα κατάστημα και να μην είμαι ευχαρηστημενος Απο την Αγορά.

Διαβασε το και ξανασκέψου το

https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Και ένα Βιββλίο σαν Κιυτό δεν πάει Χαμένο εκτος και αν το έχεις είδη.

Συγνώμη για τις πολλες λεξεις.

Σκοπος είναι να σε βοηθήσουμε και όχι να σε κουράσω.

Ειναι το πρώτο τηλεσκόπιο που πέρνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω προσοπικα θελω ενα τηλεσκοπιο που να χωραει ανετα σε ενα αυτοκινιτο και με το που βγαινω εξω (στην φυση) με το που το συναρμολογω κατευθειαν να παρατηρω. Ειμαι λιγο ασχετος και δεν θελω να μπω σε διαδικασιες ψαξε βρες ευθηγραμισης κ.τ.λ. Για αυτο και ψαχνω για ρομποτικο. Ευχαριστω για της απαντησεις σας.

 

 

Τότε φίλε μου γιατί κοιτάς ρομποτικά; Πάρε ένα 8ιντσο ή 10ιντσο dobsonian και είσαι άρχοντας. Οι πιο φτηνές και εύκολες στο χειρισμό ίντσες που μπορείς να βρεις! O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το εχω παρει το βιβλιο και ειναι παρα πολυ καλο, σχεδον το εχω διαβασει ολο, παρα πολυ καλο το κεφαλαιο για αγορα τηλεσκοπειου. Οντως η επιλογη ενος τηλεσκοπειου ειναι δυσκολη. Να σου πω την αληθεια εχω κολλησει μετα ρομποτικα και εχω πει και τον λογο. Δεν ειναι το πρωτο τηλεσκοπειο που εχω. Το πρωτο ηταν αυτο της deagostini (ο θεος να το κανει τηλεσκοπειο χαχα) και το μετανιωσα που το πηρα. Και εχω καταλαβει οτι πιο πολυ μου ταιριαζει ενα ρομποτικο. θελει ψαξιμο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το εχω παρει το βιβλιο και ειναι παρα πολυ καλο, σχεδον το εχω διαβασει ολο, παρα πολυ καλο το κεφαλαιο για αγορα τηλεσκοπειου. Οντως η επιλογη ενος τηλεσκοπειου ειναι δυσκολη. Να σου πω την αληθεια εχω κολλησει μετα ρομποτικα και εχω πει και τον λογο. Δεν ειναι το πρωτο τηλεσκοπειο που εχω. Το πρωτο ηταν αυτο της deagostini (ο θεος να το κανει τηλεσκοπειο χαχα) και το μετανιωσα που το πηρα. Και εχω καταλαβει οτι πιο πολυ μου ταιριαζει ενα ρομποτικο. θελει ψαξιμο.

Κάθε τηλεσκόπιο έχει την χάρη του. Ωραία θα ήταν να έχεις 1-2 από κάθε τύπο (μερικοί εδώ μέσα έχουν και πολλοί είχαν το ένα μετά το άλλο, αλλά όχι όλα ταυτόχρονα).

Σχετικά με το ρομποτικό, όταν ηχεί μέσα στην νυκτερινή μοναξιά βζζζζζζζζζζζζζζζζζζν γρρρρρρ ζζζζνννν ταπ ταπ ταπ σε κάνει να αισθάνεσαι Master of the Universe (ειδικά με joypad όπως το Logitech rumblepad II που έβαλα εγώ)

Βέβαια και το σπρώξιμο έχει την ικανοποίησή του. Ανώτερο όμως όλων είναι ένα αντιεροπορικό σύστημα όπως είχαν τα παλαιά αντιτορπιλικά με τα 40mm. Κινείσαι και εσύ μαζί με το τηλεσκόπιο, δεν σκύβεις καθόλου. Κάποιος (Εγγλέζος νομίζω) χρησιμοποιεί ένα τέτοιο χειροκίνητο για να ψάχνει κομήτες με γιγάντια κυάλια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης