Jump to content

ερωτηση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα lx200r 8'' και επειδη δεν το αγοραζει κανεις εμαθα μια λυση που δεν ξερω αν ειναι σωστη αλλα μαλλον ειναι και θελω την συμβουλη σας.θα ηταν κακη σκεψη να βγαλω τον σωληνα απο την φουρκετα και να την βαλω σε μια heq6 η' στην 5 και αν θελω ξανα μπαινει?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ περιτό το να πάρεις μια άλλη βάση ενώ έχεις αυτή, αν θέλεις να ασχοληθείς με φωτογραφία πάρε μια σφήνα για αυτή τη βάση.

Αν θέλεις κάτι ελαφρύ χωρίς goto για γρύγορο στήσιμο στις εξορμήσεις σου που πέρνουν επάνω & δύο τηλεσκόπια από 10 κιλά το κάθε ένα πάρε κάτι σαν την ΑΖ5, WO-ETZ ή την Giro-II που πωλείται στις αγγελείες εδώ σε πολύ συμφέρουσα τιμή.

Να πάρεις EQ6 Pro μόνο αν σκοπεύεις να προχωρίσεις σε βαρύτερο εξοπλισμό τηλεσκοπίου-ων.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aγαπητέ Παναγιώτη,

αφού τη λύση την είδες από κοντά ......γιατί ρωτάς και ξαναρωτάς τα ίδια πράγματα....

Προφανώς, θα σε πληροφόρησαν επίσης ότι στη περίπτωση που βγάλεις το LX 200® ACF από τη βάση του ...τότε το Microfocuser..του τηλεσκοπίου ....πάει περίπατο...

Δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχεις.Μάλλον καλύτερα, :-k τι θέλεις να κάνεις με το LX...?!!!

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi,

 

If I understand the question correctly, here is my reply.

 

If one removes the optical tube assembly form the fork mounting and later on wants to remount the optical tube assembly back onto the fork mount, there will be a problem with the alignment of the tube and the aiming accuracy of the electronics.

 

The optical tubes are adjusted to synchronize with the pointing accuracy of the system at the Meade factory. In 2003, Meade was charging $400.00 to realign a 10 Schmidt-Cassegrain. I guess that one can do it with many attempts if they feel inclined to do so.

 

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως πολυ σωστα λεει ο Fred, το προβλημα ειναι η σωστη ρυθμιση του... orthogonality (χρησιμοποιω τον ορο που χρησιμοποιηται, και δεν χρειαζεται μεταφραση, μια που ειναι προφανης η εννοια).

Με λιγα λογια,(συμφωνα με τους τεχνικους), κατα την επανατοποθετηση, δεν ειναι ιδιαιτερα ευκολο να εξασφαλισεις τα σωστα επιπεδα τοσο απο τους βραχιονες (παραλληλη υψοκαθετοτητα) οσο και του επιπεδου "κλισης".

Για να μην σε μπερδευω, ολες οι ευθειες/αξονες που διερχονται απο συμμετρικα σημεια του τηλεσκοπιου, πρεπει να ειναι παραλληλες ή καθετες μεταξυ τους.

Εγω βρεθηκα στο "παρα πεντε" στο να αποσυναρμολογησω ενα LX 200 10" GPS γιατι ηταν ιδιαιτερα βαρυ και δυσχρηστο για μενα.

Τελικα πουληθηκε και...τη γλυτωσε.

Θεωρω παντως τα παραπανω υπερβολη, και δεν νομιζω οτι η επανατοποθετηση του σωληνα στις ιδιες θεσεις κρυβει παγιδες, τουλαχιστον για παρατηρηση.

Να εχεις υπ οψιν σου ομως, οτι αυτη η επεμβαση θα ριξει κατακορυφα την μεταπωλητικη του αξια, δεδομενου οτι θεωρητικα, αυτο το τηλεσκοπιο καθισταται "αχρηστο" για αστροφωτογραφηση, ακομα και σε σφηνα.

Προσωπικα θεωρω αυτη τη λυση

1. λαθος εφ οσον η βαση σου λειτουργει αψογα

2. μονοδρομο εαν παθει βλαβη η βαση

Αυτα τα τηλεσκοπια δυστυχως ή "τα παντρευεσαι", ή τα "χαριζεις" στην πωληση.

(το δικο μου ειχε αγοραστει μεταχειρισμενο, και δεν με εννοιαζε πολυ η"θυσια" του)

 

Κατα τα αλλα, αφου φυγει πανω απο το "πηρουνι", τοποθετεις μπαρα ή συστημα δακτυλιδιων με μπαρα, και εισαι ετοιμος.

Ο ηλεκτρικος εστιαστης πρεπει να αντικατασταθει(αν κρινεις το αξεσουαρ ως απαραιτητο) με τον αυτονομο εστιαστη που προοριζεται για το LX 90 ο οποιος εχει δικο του συστημα τροφοδοσιας/χειρισμου(πατεντιαζεται και ο original αλλα ουτε αυτο στο συνιστω)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφέντα από το Κωνσταντίνο. :-k

Για αυτό και εγώ δεν έχω πουλήσει τίποτα από ότι έχω ...¨Συγκεντρώσει"... από το 2005 ... [-o<

Προτιμώ να τα βλέπω και να "ΜΕ"... θυμάμαι σε εκείνες τις στιγμές που τα αγόραζα,παρά να τα σκοτώνω. :cry: :oops:

Το να πουλάς αυτά που πήρες και σου χάρισαν έστω και για λίγο, κάποιες ευχάριστες ώρες παρατηρώντας τον έναστρο ουρανό ...ή και τον ήλιο μας ,στη περίπτωση μου,το βλέπω σα ξεπούλημα ακριβοπληρωμένων μετοχών.(Προσωπική μου γνώμη)

 

Αυτό που πρέπει να ξεπερνιέται γρήγορα είναι το ερώτημα -δίλημμα ,του τι θέλει να κάνει κάποιος, μετά από ένα χρόνο ενασχόλησης του με το.. Σπορ αυτό. :-k

Είναι αδύνατο να μη κάνεις κάποιο περιττό έξοδο.Το κακό στη περίπτωση μας είναι ότι το Σπορ αυτό είναι ακριβό, εάν ζητάς ..πολλά. :-k

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης