Jump to content

Celestron Neximager Solar system imager CCD camera.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχοντας φωτογραφήσει βαθύ ουρανό με φωτογραφική μηχανή (αλλά χωρίς οδήγηση), σκέφτομαι να περάσω στο επόμενο στάδιο και θέλω τη συμβουλή σας. Λέω να αγοράσω μια webcamera, τη Celestron Neximager, υπάρχει στο Διαδίκτυο με τιμή περίπου 100 Ευρώ με τα έξοδα αποστολής. Αξίζει; Ή να μαζέψω χρήματα με προοπτική να αγοράσω κάποια στιγμή μια αληθινή CCD?

Φαντάζομαι πως για το ηλιακό σύστημα θα έχει αποδεκτά αποτελέσματα. Για αντικείμενα βαθέως ουρανού έχει τα φόντα; Δηλαδή για μακρά έκθεση και stack σε αντικείμενα deep sky;

Και τέλος, ακόμη κι αν δεν είναι τόσο καλό εργαλείο για deep sky, θα μπορώ να τη χρησιμοποιώ ως καλή και σταθερή λύση για οδήγηση ή αν δε με ικανοποιήσει θα "πάει χαμένη.";

Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η neximage κανει μονο για πλανητικη φωτογραφιση. μια εναλλακτικη λυση ειναι η webcam spc900nc. αν δεν κανω λαθος εχουν το ιδιο τσιπακι ccd. εαν τις χρησιμοποιησεις για οδηγηση δεν θα εχεις προβλημα το μονο που θα πρεπει να ξερεις ειναι οτι θα πρεπει να εχεις την καταληλλη βαση, τον τροπο να την συνδεσεις στον υοπολογιστη σου και τελος το προγραμμα οδηγησης π.χ. phd guiding. πολλοι δουλευουν τις καμερες αυτες για οδηγηση

 

εαν θες φωτογραφιση βαθυ ουρανου πηγαινε σε αστρονομικες ccd αλλα θα χρειαστεις να κανεις οδηγηση και με μια δευτερη καμερα. συμβουλη μου πρωτα ξεκινα με πλανητικη φωτογραφιση οπου η καμερα δεν εχει μεγαλο κοστος μαζι με το φιλτρο ir cut και τον ανταπτορα. και μετα αφου εχεις αρκετη εμπειρια προχωρα σε μια ccd καμερα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nextimage/ToUcam/SPC900nc ειναι ολες το ιδιο. Μονο "πειραγμενες" (περι τα 100) μπορουν να κανουν εκθεση παραπανω απο τα 5 καρε που κανουν χωρις πειραγμα (και απαιτειται για DSO), αλλα υπαρχουν πραγματικες αστρονομικες καμερες με πολυ καλες τιμες ...

 

DSI Color μεταχειρισμενη περιπου $90-$100

DSI Pro (μονοχρωμη) μεταχειρισμενη καπου $150

πολλες entry level (πχ Ατικ, starshoot I ή II, QHY6, DSI II color ή Pro) κλπ κλπ στην κατηγορια 200-500

Μετα πας στην DSI III Pro (~$600)

και μετα αναιβενεις στην κατηγορια 900-1400 που αρχιζει να γινεται ακρως ενδιαφερουσα τωρα τελευταια :)

Για μετα δεν μιλαω :-# , αρχιζει και ποναει ](*,)

 

Καταλαβαινεις τωρα γιατι η φωτογραφικη μηχανη ειναι πολυ καλη επιλογη ; :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά η φωτογραφική μηχανή είναι πολύ καλή! Αλλά σκέφτομαι και την πλανητική φωτογράφηση. Μάλλον θα πάρω τη Neximage και βλέπουμε. Στη χειρότερη περίπτωση τη χρησιμοποιώ για οδήγηση και φωτογραφίζω με τη DSLR. Σκέφτομαι να την αγοράσω από e-bay, με τα έξοδα αποστολής είναι 100 ευρώ. Στην Ελλάδα τη βρήκα στο πλανητάριο θεσσαλονίκης με 160. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν διαθέτει ir cut&αντάπτορα στο e-bay. Ξέρει κανείς αν τα χρειάζεται η neximage και αν περιέχονται στη συσκευασία;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αδριανέ, η NexImage δεν έχει IR cut filter, αλλα εχει αντάπτορα 1.25"

Για όσα αφορούν την οδήγηση, συμφωνώ με τα υπόλοιπα μέλη, μπορώ να σου πώ οτι με το 80αράκι της Vixen κάνεις οδήγηση άνετα ακόμα και με αστέρι 4ου μεγέθους αρκέι να κάνεις σωστά κάποιες ρυθμίσεις έκθεσης, gamma κλπ. Εαν χρειαστείς κάτι, τα λέμε απο κοντά στον όμιλο!

 

Φιλικά Κώστας

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η neximage είναι εξαιρετική επιλογή για να αρχίσεις με πλανητική. Στην toucam (πρακτικά ίδια κάμερα) θα χρειαστείς αντάπτορα, ενώ και στις δύο θα πρέπει να προσθέσεις ένα IR-cut. Πριν καταλήξεις στο ebay δες και στις αγγελίες του forum: Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον δύο σχετικές περιπτώσεις για neximage/toucam+αντάπτορας.

Καλή συνέχεια.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Blaze μήπως εννοείς 14ου μεγέθους;;;;; 4ου ειναι ορατό με γυμνό μάτι......... :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι, 4ου μεγέθους εννοώ, απλώς θέλω να τονίσω οτι βρίσκεις σχετικά εύκολα οδηγητικό αστέρι.

Δεν έχω δοκιμάσει με πιο αμυδρό αστέρι, αλλα είχα δυσκολευτεί λίγο με τις ρυθμίσεις έκθεσης και φαντάζομαι οτι επειδή προορίζεται για πλανητική (δλδ οχι παρα πολύ ευαίσθητο αισθητήρα) δε θα μπορεί να οδηγήσει ,ε αμυδρότερα αστέρια για μικρές διαμέτρους οδηγητικών όπως συνηθίζεται.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος για να το μάθω! :mrgreen:

 

Φιλικά Κώστας

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με εκθέσεις 2 με 3 δεύτερα μπορείς εύκολα να βρεις αμυδρά αστέρια (εννοώ αμυδρότερα 4ου μεγέθους) σχεδόν με οποιδήποτε οδηγητικό. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα SPC900 Bresser Skylux 70/700 και με τέτοιες εκθέσεις έβρισκα άνετα. Αν μείνεις στο ένα δευτερόλεπτο θα δυσκολευτείς. Ακόμα και τότε βέβαια με μεγαλύτερο πεδίο (π.χ. 80/400 σωλήνας ή με τον ίδιο σωλήνα και reducer) θα βρεις. Η καλύτερη λύση πάντως είναι να αυξήσεις τον χρόνο έκθεσης. 2 με 3 είναι καλά (ο Stark αυτός που έγραψε το PHD λέει ότι το βέλτιστο είναι 3). Με μια καλύτερη οδηγητική τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Πάντως καλό είναι να διαλέγεις το αμυδρότερο μπου μπορείς και σίγουρα όχι 4ου μεγέθους, αλλιώς η οδήγησή σου δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο.

 

Τώρα χρησιμοποιώ το Bresser 70/700 Orion SSAG που είναι autoguider και τα πράγματα είναι σούπερ.... δεν έχω ξανασχοληθεί με την οδήγηση.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κρατήσεις τις εκθέσεις της οδηγητικές στο 1 δεύτερο εκτός της δυσκολίας στο να βρεις άστρο θα έχεις και άλλο θέμα. Στην ουσία η οδήγησή σου θα προσπαθεί να "κυνηγήσει" το seeing της βραδιάς.... και τα αποτελέσματα δεν θα σου αρέσουν.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα ώς προς τους χρόνους, αλλα το interface της neximage ως παραμέτρους δίνει μόνο framerate, brightness gamma cοntrast κλπ

Για το framerate συγκεκριμένα έχει ορισμένες τιμές πχ 30-25-20-15-10-5 fps...όσο κατεβαίνεις framerate, τόσο δν αυξάνεται η έκθεση?

Τέλος, όσο αμυδρότερο αστέρι τόσο καλύτερη οδήγηση τελικά?

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα σας..θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω τους ειδημονες του forum αν η παρακατω καμερα αξιζει τα λεφτα της και αν προσφερετε εκτος απο πλανητικη και για βαθεως ουρανου αντικειμενα. http://www.aliexpress.com/product-gs/249416127-5-2MP-Telescope-camera-Free-Shipping-wholesalers.html

 

ευχαριστω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα διαφωνισω με το Βασιλη. Η Neximage και οι Philips - χωρις πειραγμα δεν πανε ποιο πανω απο τα 5 frames/sec δηλαδη 0.2s εκθεση. Δεν πιανουν 1, 2,3 κλπ δευτερολπετα , ασχετα αν το Phd προσπαθει να "εξομοιωσει" την συμπεριφορα των καμερων με long exposure. Επισης το σημα που δινουν δεν εχει καμια σχεση (σε θεματα καθαροτητας) με αυτο που θα παρεις απο πχ μια DSI. Με αποτελεσμα η ευρεση του κεντροϊδους και η οδηγηση να γινεται προβληματικη - οπως και το να βρεις αστερι (κυριως σε συνθηκες φωτορυπανσης). Εγω απο τοτε που αγορασα την DSI Pro, στο θεμα οδηγησης καααααααααααθομαι, και δεν σκεφτομαι τιποτα. Και μαλιστα, καλυτερα αποτελεσματα εχω με 1 δευτερολεπτο (καμια φορα και με 500ms) παρα με 2 ή 3. Με 2 δευτερολεπτα εχει φυγει η οδηγηση πριν προλαβεις να το καταλαβεις (ενταξει, ΔΕΝ κανω καλη πολικη ευθυγραμιση)

 

Παιδια, μια συμβουλη, ριχτε μια ματια τι παιζει με την παλια και τις καινουργιες QHY5, εχει να γινει της κακομοιρας (και για πλανητικη), και η διαφορα στα λεφτα δεν ειναι δραματικη. Αλλιως αν ειναι μονο για οδηγηση (και λιγο DSO) DSI Pro απο αστρομαρτ με $150 και δαγκωτο. Οι web cameras ειχαν ατου οταν ητανε οι ποιο φτηνες λύσεις, τωρα η ψαλιδα εχει μοιωθει δραματικα

 

ΥΓ zeg, μακρια απο CMOS αισθητηρες που δεν εχεις πληροφοριες οτι παιζουν σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου (και φυσικα με $530 αγοραζεις ποιο σοβαρες καμερες)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και διαφωνήσω Γιάννη.

 

Ναι οι τύπου webcam έχουν τα θεματάκια τους αλλά όσο αύξανες την έκθεση τόσο καλύτερα (μέχρι ένα βαθμό) γινόντουσαν τα πράγματα. Σίγουρα το πρόγραμμα του Stark έκανε τις προσομοιώσεις του. Και βέβαια συμφωνώ με λύσεις DSI, Q5 κλπ. Άλλωστε η Orion SSAG που χρησιμοποιώ είναι ίδια με την Q5. Εγώ πάντως βλέπω καλύτερο αποτέλεσμα με 2-3 δεύτερα έκθεση.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης στο θέμα καθαρότητας του σήματος δοκίμασε darks και θα δεις μεγάλη διαφορά (και στο Maxim και στο PHD).

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Μου έχετε δημιουργήσει έναν ευχάριστο πονοκέφαλο!

Από αυτά που είδα μου άρεσε η QHY-5 - 200 Ευρώ. ( Αλήθεια είναι προτιμότερη η QHY-5 ή η QHY-5V αν θέλω και πλανητική φωτογράφιση; ).

Επίσης δυνατή επιλογή φαίνεται η Orion StarShoot AutoGuider (~250 Ευρώ.).

Τέλος μπορεί τελικά να πάρω και τη Neximage λόγω τιμής και καθώς είμαι ακόμη σε αρχικά στάδια της αστροφωτογραφίας με camera.

Εσείς τι προτείνετε μεταξύ των τριών και λαμβάνοντας υπόψη κόστος/απόδοση;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνησα για κάτι οικονομικό μιας που τώρα ξεκινάω, αλλά μέχρι 200 και κάτι Ευρώ τα δίνω αν είναι για κάτι τόσο εξαιρετικό. Από την άλλη αν είναι π.χ. να δώσω 250 για autoguide και πλανητική φωτογράφηση δεν είναι προτιμότερο να μαζέψω λίγα ακόμα και να πάρω μια κανονική CCD;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι QHY ειναι καλες καμερες και η 5 κανει μια χαρα και για πλανητικη (τις προαλες ανεβασε μια σελήνη ο Αντωνης Κεχαγιας και επαθα την πλακα μου). Νομιζω οτι η τιμη τους ειναι πολύ λογικη. Αν δεν κανω λαθος μπορεις να κανεις και DSO μαζι τους εστω υποτυποδως
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης