Jump to content

τηλεσκοπιο και προσοφθαλμια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους.

Σκεφτομαι να αγορασω το dob 8" και θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες.

Το τηλεσκοπιο θα το αγορασω μαλλον απο το πλανηταριο Θεσσαλονικης και θα ηθελα να μου οειτε αν τα αξεσουαρ που θα περιλαμβανει η συσκευασια θα με καληπτουν,και αν οχι τι πρεπει να αγορασω επιπλεον;Barlow 2x;προσοφθαλμια;

 

περιμενω με ανυπομονησια την βοηθεια σας!!

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε λίγο καλύτερα το forum και βασικά στην (Αγορά εξοπλισμού) και θα βρεις όλες τις απαντήσεις που θέλεις. Πάντως για πρώτη αγορά είναι πολύ καλή. Α και μην βιαστείς να αγοράσεις επιπλέον εξοπλισμό. Και τα προσοφθάλμια που περιλαμβάνει το συγκεκριμένο τηλ είναι καλούτσικα για τα πρώτα βήματα

Καλές παρατηρήσεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω το πηρα μολις προχθες, απο οσο μπορεσα, σαν αρχαριος, να καταλαβω, ειναι οτι το μονο που θα αγορασω για αρχη ειναι ενας barlow 2x. Τωρα για αλλα προσοφθαλμια-φιλτρα κλπ, πολυ αργοτερα ωστε να παρω κατι που πραγματικα θα εχω αναγκη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου dm δεν θα απαντουσα στο θεμα για αγορα προσοφθαλμιων, γιατι ο loudo ειναι

πολυ μικρος και δεν θα μπορουσα να του προτεινω να αγορασει προσοφθαλμια.

Αλλα εσυ εισαι 31 χρονο, οποτε λεφτα εχεις... Το ιδιο ισχυει και για τον πατερα του loudo :lol:

 

Λοιπον τα προσοφθαλμια ειναι απαραιτητα, γιατι αυτα που ερχονται μαζι με το τηλε, δεν ειναι ουτε της πλακας. Αν το dob σου εχει ενα 100% δυναμικο να δειξει εικονες, με αυτα παιρνεις μονο το 5% ειτε το πιστευεις ειτε οχι!

 

Οποτε οταν ακουω αγορα πρωτων προσοφθαλμιων παντα προτεινω αυτην την σειρα:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10539

Και απιστευτα φθηνα και απιστευτα καλα.

 

Επισης σαν αρχαριοι μην παραμελησετε να αγορασετε το nightwatch:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Γιατι ολα τα θεματα δεν μπορουν να εξηγηθουν σε εναν αρχαριο μεσα στο astrovox και επισης ενας καλος χαρτης ειναι 100% απαραιτητος:

http://www.amazon.co.uk/Sky-Telescopes-Pocket-Atlas/dp/1931559317/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1261325007&sr=8-1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαειστω πολυ για την βοηθεια σας,

 

Θα ηθελα ομως αν μπορειτε να μου πειτε πιο συγκεκριμενα ποιο προσοφθαλμιοι και πια φιλτρα θα μου χρειαστουν.Οσο για την τιμη,να μην ειναι πολυ ακριβα(αν αυτο ειναι ευηκτο).Βεβαια δεν ξερω ποια θα ειναι μια λογικη τιμη,αλλα πιστευω πως θα με βοηθησετε. :D

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβα? Τα προσοφθαλμια που σου ειπα παραπανω τα κοιταξες??

Ειναι αγορα απο το εξωτερικο. Ξερει απο αγορες απο το εξωτερικο ο πατερας σου?

Νightwatch εχεις? Pocket sky atlas θα παρεις?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-εχω αγορασει το nightwatch και το εχω διαβασει ολο.

-εχω το stellarium στο pc μου,δεν ξερω αν χρειαζεται καποιος ακομα χαρτης

-τα προσοφθαλμια που μου ειπες τα ειδα,απλα α)ζητησα την γνωμη και ενος δευτερου φιλου(οχι πως η δικια σου δεν ηταν χρησιμη)και β)μια αγορα απο το εξωτερικο ειναι δυσκολη υποθεση.

Αν μπορουσε καποιος να μου πει καποιο προϊον απο την Ελλαδα;

[/img]

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-εχω αγορασει το nightwatch και το εχω διαβασει ολο.

-εχω το stellarium στο pc μου,δεν ξερω αν χρειαζεται καποιος ακομα χαρτης

-τα προσοφθαλμια που μου ειπες τα ειδα,απλα α)ζητησα την γνωμη και ενος δευτερου φιλου(οχι πως η δικια σου δεν ηταν χρησιμη)και β)μια αγορα απο το εξωτερικο ειναι δυσκολη υποθεση.

Αν μπορουσε καποιος να μου πει καποιο προϊον απο την Ελλαδα;

[/img]

Σου έστειλα πμ με αναλυτικές πληροφορίες από ειδικούς.

Μπορείς να ξεκινήσεις όπως σου είπε ο Themis και αργότερα, όταν δεις ποια εστιακά μήκη χρειάζεσαι περισσότερο, να πάρεις κάποια από αυτά που είπε ο Laskos. Τα 3 μεγαλύτερα υπάρχουν και στο Πλανητάριο, τα 3 μικρότερα τα παίρνεις και από Γερμανία. Διάβασε το πμ και όλες οι λύσεις που προτείνονται υπάρχουν στην Ελλάδα (ακριβότερα από αμερική, εκτός από τα Baader).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενας φακος zoom θα μου καλυπτε ολες τις μεγενθισεις;Ή θα ηταν καλυτερα ενας barlow 2x οπως μου ειπε και ο φιλος απο πανω;

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενας φακος zoom θα μου καλυπτε ολες τις μεγενθισεις;Ή θα ηταν καλυτερα ενας barlow 2x οπως μου ειπε και ο φιλος απο πανω;

Με ένα ζοομ (Baader 24-8), ένα Barlow 2x (Celestron Ultima, Televue, Vixen) και ένα ευρυγώνιο (24mm Hyperion για 1.25' ή οποιοδήποτε 38-26mm) 70 μοιρών καλύπτεις τα πάντα, μεγεθύνσεις και πεδίο. Όλα μαζί κάνουν όσο το τηλεσκόπιο (380 ευρώ καινούρια) και είναι η φθηνότερη καλή λύση ώστε με 2 προσοφθάλμια και ένα barlow να είσαι καλυμμένος.

Πάρε πρώτα τον Barlow και χρησιμοποίησε αυτά που έχει το τηλεσκόπιο. Τα άλλα μπορείς να τα πάρεις το Πάσχα, στην γιορτή σου, τα γενέθλιά σου κλπ. Μην βιάζεσαι =;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mια χαρά είναι τα προσοφθάλμια του dob .Πάρε ένα barlow 2x και είσαι ok :)

Themis84, το dob είναι 10ρι; (αυτό στην φωτογραφία). Γιατί δεν πήρες το Flextube;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το 10'' είναι. Το flex φοβήθηκα οτι θα μου μείνει στα χέρια

(όχι γιατί δεν είναι γερό,κάθε άλλο)εγώ είμαι λίγο άτσαλος :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι κι αλλιώς πάντως, η ανάγκη για flextube / truss tube σχεδίαση νομίζω πως ξεκινάει από τις 12 ίντσες και πάνω...ο 10ιντσος σωλήνας κουμαντάρεται σχετικά εύκολα και ορίζει κατά τη γνώμη μου, το τελικό σύνορο για τη σχεδίαση ενιαίου σωλήνα..από εκεί και πέρα..αρχίζει ο όγκος, τα κιλά και η αδιάκοπη διαμαρτυρία της μέσης... :mrgreen: οπότε πάμε σε truss design για μεγαλύτερη εργονομία και καλύτερη μεταφορικότητα...

 

Μου είναι αδιανόητος ενιαίος σωλήνας πάνω από 12 ίντσες στο κουβάλημα!!! #-o #-o ](*,) :shock:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης