Jump to content

Γεια σας - Νεος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους, παρακολουθω το foroum εδω και καιρο και ηρθε η ωρα να γινω και εγω μελος αφου σκοπευω να αγορασω τηλεσκοπιο. εχω αγορασει το monthly sky guide μιας και το nightwatch ειχε εξαντληθει απο τον παπασωτηριου και περιμενω να το φερουν. μετα απο λιγο καιρο παρατηρησης με κιαλια πιστευω πως ειρθε η ωρα να αγορασω και εγω τηλεσκοπιο :cheesy:. διαβαζοντας το φοροθμ κατεληξα οτι το dob 8 ειναι το καλυτερο για εναν αρχαριο σαν και εμενα. αυτην την ευδομαδα λογικα θα παω σε ενα καταστημα του πλανηταριου να το δω. Εχω ομως δυο ερωτησεις. αρχικα απο απλη περιεργεια ηθελα να ρωτησω γιατι τα περισσοτερα αντικειμενα εκτως απο πλανητες φαινονται ασπρομαυρα. Και τελος καπου διαβασα οτι θα πρεπει να φτιαξω η να αγορασω εναν κοκκινο φακο, αληθευει αυτο? και αν ναι σε τι χρησιμευει?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηλθες !!

 

Οι στοχοι βαθεος ουρανου ειναι αμυδροι και λιγοι εινα αυτοι που θα δεις να εχουν ωραια χρωματα .Επισης το ματι εινια περισσοτερο ευαισθητο στο πρασινο χρωμα και λιγοτερο στο κοκκινο στο οποιο εκπεμπουν κυριως τα νεφελωματα .(γραμμη Ηα -656.26 nm )

Ο κοκκινος φακος θα σου χρησιμευσει κυριως οταν εισαι στα σκοταδια .

Το ματι θα εχει προσαρμοστει στο σκοταδι και οι κορες των ματιων θα εχουν διασταλλει ωστε να παιρνουν περισσοτερο φως και να βλεπουν στο σκοταδι .Αρα θα βλεπεις και πιο αμυδρα αντικειμενα στον ουρανο .Αν χρησιμοποιησεις καποιο φως οι κορες των ματιων σου θα μικρυνουν για να μην ειναι εκτυφλωτικο το φως του φακου .ΤΟ κοκκινο φως ειναι αυτο που επηρεαζει λιγοτερο , διοτι ειναι πιο μαλακο , με την εννοια οτι ειναι λιγοτερο εντονο , επειδη η συχνοτητα του ειναι μικρη .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλώς ήρθες στο forum και από εμένα! Καλή αρχή!

 

Μπες εδώ

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10755&highlight=%F1%E1%E2%E4%DF%E1

 

και διάβασε το τελευταίο post μου όπου εξηγώ ακριβώς γιατί δεν μπορείς να δεις χρώμα σε αμυδρά αντικείμενα βαθέως διαστήματος, και γενικότερα όταν έχουμε πολύ χαμηλές συνθήκες φωτισμού..

 

ελπίζω να σε διαφωτίσει επαρκώς!

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Τα αντικείμενα τα οποία είναι πολύ αμυδρά, φαίνονται χωρίς χρώμα γιατί τα μάτια σου χρησιμοποιούν τα πολύ πιο ευαίσθητα στο φως ραβδία σε αυτές τις συνθήκες, τα οποία δε μπορούν να ξεχωρίσουν χρώματα. Σε συνθήκες έντονου φωτισμού μπορούμε μόνο να ξεχωρίσουμε χρώματα, γιατί τότε το μάτι μπορεί να χρησιμοποιήσει τα όχι ιδιαίτερα ευαίσθητα στο φως κωνία.

Όσο για το κόκκινο φακό έχει να κάνει πάλι με τη νυχτερινή όραση. Αν βρίσκεσαι σε πολύ σκοτεινό μέρος για αρκετή ώρα, τα μάτια σου συνηθίζουν στο σκοτάδι και βλέπεις τα πολύ αμυδρά αντικείμενα καλύτερα (μια διαδικασία που κρατάει 20-30 λεπτά). Αν χρησιμοποιείς ένα φακό με αμυδρό κόκκινο φως, για να βλέπεις γύρω σου, είσαι ΟΚ. Αν κάποιος ανοίξει ένα λαμπρό φακό με λευκό φως, τα μάτια σου χάνουν αμέσως τη νυχτερινή προσαρμογή. Με λίγα λόγια, αν παρατηρείς από μεγάλη πόλη με φωτορύπανση δεν τον χρειάζεσαι και ιδιαίτερα, αλλά αν είσαι σε κατασκότεινο μέρος, σου είναι απαραίτητος.

Ελπίζω να βοήθησα :mrgreen:

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μιας και που το ανεφερε το παιδι...και εγω εχω ακουσει κατι για κοκκινο φακο....το ηξερα οτι ειχε να κανει με την νυχτερινη οραση...αλλα πως θα τον χρισιμοπιοισω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανονικα οπως του αλλους .Τι ακριβως εννοεις ?

Μπορεις να βαλεις μια κοκκινη ζελατινα αλλα εχουν κατω απο 10 Ευρω νομιζω να παρεις εναν .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και από μένα και καλοσήρθες.

Σου πρωτείνω να πας στο υποκατάστημα του Πλανηταρίου Θεσσαλονίκης(Πανεπιστημίου 56,Αθήνα)

όπου εκεί έχει πλήθος βιβλίων και τηλεσκοπίων.Τα βιβλία που ανέφερες έχουν πάρα πολύ καλό

περιεχόμενο και είναι άκρως απαραίτητα για έναν αρχάριο όπως εσύ.

Τέλος,πιστεύω πως τα βιβλία που ανέφερες θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις παραπέρα.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χεχε θεσσαλονικη μενω, το ξερω οτι τα εχει το πλανηταριο μιας και ειναι εκδοσεις του

παρολαυτα θελω να το παρω απο τον παπασωτηριου γιατι εχουμε κατι κουπονια :P

σε ευχαριστω για την απαντηση ομως :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανονικα οπως του αλλους .Τι ακριβως εννοεις ?

Μπορεις να βαλεις μια κοκκινη ζελατινα αλλα εχουν κατω απο 10 Ευρω νομιζω να παρεις εναν .

 

 

ναι το ξερω με την ζελατινα αλλα πως αυτο θα με βοηθησει να δω καλιτερα κλπ κλπ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το ματι για να μπορεσει να δει καλα στο σκοταδι αμυδρα αντικειμενα απο το τηλεσκοπιο θελει καποιο χρονο προσαρμογης ο οποιος ειναι περιπου στην μιση ωρα. εαν αναψεις ενα φακο ασπρου χρωματος για να δεις εναν χαρτη ή κατι αλλο στο σκοταδι τοτε το ματι σου θα χασει την προσαρμογη του και θα πρεπει να περιμενεις αλλη μιση ωρα ξανα για να μπορεις να διακρεινεις αμυδρα αντικειμενα. με το κοκκινο χρωμα δεν αλλοιωνεται η νυχτερινη σου οραση οποτε και του χαρτες μπορεις να διαβασεις και τα αντικειμενα θα μοπρεις να βλεπεις μεσα απο το τηλεσκοπιο σου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θα σε κανει να βλεπεις καλυτερα .Απλως αν χρειαστει να ψαξεις κατι και χρειαστεις φακο το κοκκινο φως θα επηρρεασει λιγοτερο τη νυχτερινη σου οραση .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μολις το αγορασα!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

επεισης πηρα και το nightwatch

δεν το εστεισα ακομη αλλα βλεπω οτι εχει συνεφια :( :(

χτες ειχε μια χαρα ουρανο και σημερα που πηρα το τηλεσκοπιο εχει συννεφα :(

αλλα δεν πειραζει θα ερθει μια μερα χωρις συννεφα :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλορίζικο :cheesy:

 

Τα ιδια αγορασα πριν 10-15 μερες......Το εστησα σε 10 λεπτα. Μην στεναχωριεσαι...Ελλαδα ειμαστε, ο καιρος ειναι μαζι μας 8)

 

Τις συννεφιασμενες νυχτες, stellarium,astrovox kai nightwatch 8-[

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια το εστησα, και εριξα την πρωτη ματια στην σεληνη και ξετρελαθηκα! :P

τωρα περιμενω την εκληψη :cheesy: :cheesy:

εχω ομως 2 ερωτησεις

1) σε τι χρησιμευει το καπακι οταν βρισκεται στον φακο αλλα εχω βγαλει το κομματι που βγαινει?

2)σε τι χρησιμευει το 2" eyepiece adapter?

ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια σου!

 

1) Δεν καταλαβα την εννοεις, αν λες το μικρο ανοιγμα στο καπακι δες εδω http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11147&highlight=%EA%E1%F0%E1%EA%E9

 

2)Τα adapter ειναι αμα παρεις στο μελλον προσοφθαλμια των 2 ιντσων(αυτα που εχει μαζι ειναι των 1.25 ιντσων)

 

 

Συμβουλη: Για να δεις την σεληνη χωρις να στραβωνεσαι απο το φως δοκιμασε να ανοιξεις το μικρο καπακι(αυτο στο λινκ) και να δεις απο κει, κοβει πολυ φως και την βλεπεις με λιγοτερη ενοχληση.

 

Οταν το εγω πηρα το δικο μου η συσκευασια δεν ειχε το κλειδι Αλλεν για την ευθυγραμμιση, οποτε δες αν το χεις μην θες να ευθυγραμμισεις και δεν εχεις.

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) αφτο εννοω και σε ευχαριστω για το λινκ :wink:

 

2)ευχαριστω

 

3) ειναι ευθυγραμμισμενο το τσεκαρα :wink: :wink:

 

με λιγα λογια σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια και θα το βγαλεις που θα το βγαλεις να δεις την σεληνη μπορεις να ριξει και μια ματια στο νεφελωμα του οριωνα, ο οποιος θα ειναι λιγο ποιο δεξια απο το φεγγαρι εκεινη την ωρα, βαλε το προσοφθαλμιο των 25mm και κοιτα λιγο κατω απο την ζωνη του(βγαλε ολο το καπακι αλλιως δεν θα φαινεται χριστος)

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα το εβλεπα αλλα εδω στην θεσσαλονικη εχει συννεφα :( :(

μονο το φεγγαρι φαινεται και κανα 2 αστερια που ειναι αρκετα πανω :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και να το πετυχεις κλεφτα μεσα απο ανοιγμα στα συννεφα θα φανει(για καποιο λογο εχει σχεδον καλο seeing μεταξυ κενων των συννεφων)

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ηθελα να κανω ακομη μια ερωτηση μιας και σημερα εχει ξαστερια εδω, το νεφελωμα του οριωνα φαινεται αρκετα με τους φακους του τηλεσκοπιου; καταφερα να δω τα 4 αστερια αλλα το νεφελωμα αν καταλαβα καλα αχνοφαινεται. μηπως κοιταω λαθος? με εναν barlow 2x θα το βλεπω καλυτερα και μεγαλυτερο;

συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αχνοφαινεται ειναι σχετικη εννοια.

Περιμενε να δεις κατι σαν αυτο

http://www.kevwildgoose.co.uk/Telephoto135/M42hrp8min.jpg

 

Με τον Barlow θα το βλεπεις μεγαλυτερο αλλα οχι καλυτερα, γιατι οσο να ναι βαζεις αλλον ενα φακο που μαζι με τα οφελη του περνεις και τα σφαλματα του

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης