Jump to content

Γεια σας - Νεος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν φαινοταν τιποτα σαν αυτο

αλλα νομιζς πως εκανα ενα λαθος

κοιταω κατω απο τα 3 αστερια στο "μικρο νεφελωμα" θα ψαξω λιγο ακομη και θα σε ενημερωσω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Stellarium (ή τους Χαρτες του ουρανο αν το πρωτο πεφτει βαρυ για το πισι σου) το κατεβασες? Βοηθαει παρα πολυ

http://www.astrovox.gr/software.html

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι το εχω το stellarium και εχω να πω οτι ειναι πολυ καλο προγραμμα :P

παρολαυτα ακομη δεν μπορω να βρω το μεγαλο κομματι, θα συνεχισω να ψαχνω, που θα μου παει θα το βρω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Keep Watching

Παντως αν κοιταξεις οπουδηποτε λιγο πιο κατω απο την ζωνη του οριωνα με το 25αρι θα το ειδες δεν υπαρχει περιπτωση

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στοχευσε στον rigel, και με τον ερευνητη προσπαθησε να πας στα 3 αστερια, καποια στιγμη κοιτωντας απο τον ερευνητη , λιγο πιο ψηλα,θα δεις ενα φωτεινο ''συμπλεγμα''

 

Ειναι ευκολο, θα το βρεις, εχει κ καθαρο ουρανο σημερα 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφου φυγαν τα συννεφα καταφερα να παρατηρησω για λιγη ωρα ειδα ο,τι και χτες και κατεληξα στο εξης : :P

αυτο που βλεπω λογικα ειναι ολο το κομματι του νεφελωματος απλα εγω ειχα την εντυπωση οτι θα ηταν λιγο μεγαλυτερο :P

ακομη κατεληξα οτι το μονο αντικειμενο που ισως χρειαστω σε λιγο καιρο ειναι ενας barlow

βρηκα αυτον http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1185 που ειναι αρκετα πιο φτηνος απο τους αλλους και θελω να ρωτησω αν ειναι καλος και αν θα αξηζε να τον αγορασω, αν οχι ο celestron με τον televue ειναι σχεδον ιδιοι?

ευχαριστω εκ των προτερων :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μετά απο προτροπη των υπολοιπων εδω μεσα, αγορασα τον televue(κ αποτι λενε ειναι το ιδιο καλος με τον celestron). Βασικα απεφυγε τους φτηνους, σκεψου οτι οι barlow επηρεαζουν κ το eye relief κ τη φωτεινοτητα (και το πραγματικο πεδιο, αλλα αυτο ειναι το ιδιο για ολους). οποτε καλα ειναι να ειναι κατι καλο.

 

Για το νεφελωμα του ωριωνα, αποσο θυμαμαι, χρησιμοποιώ barlow k ton 25mm.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπορεις να δωσεις λινκ για τον barlow της celestron και της televue;

Ειμαι και εγω νεος στο σπορ και ψαχνομαι ακομα.Θα παρω και εγω το dob 8 σε λιγο καιρο οποτε ολες οι πληροφοριες σχετικα με αυτο ειμαι χρησιμες

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης