Jump to content

νεοσ στο φορουμ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα !

Ποιο τηλεσκοπιο εχεις ? Αν εχει αλταζιμουθιακη στηριξη θα πρεπει να παρακολουθεις τον στοχο σου συνεχεια .

Δωσε μας παραπανω στοιχεια για το τηλεσκοπιο σου .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

Ποιο τηλεσκοπιο εχεις ? Αν εχει αλταζιμουθιακη στηριξη θα πρεπει να παρακολουθεις τον στοχο σου συνεχεια .

Δωσε μας παραπανω στοιχεια για το τηλεσκοπιο σου .

 

ειναι ενα απλο for Star 70060 με τρια eyepiece SR4mm H12.5 mm kai H20mm με ανωτερο 525Χ κατα τ΄αλλα ασχετος αλλα κυριολεκτικα σαστισμενος γιατι πραγματικα κατορθωσα να δω εικονες φοβερες απο Σεληνη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρεπει να ακολουθεις τον στοχο σου επειδη η στηριξη δε επιτρεπει να το κανει μονη της .Οσο πιο μεγαλη μεγεθυνση εχεις τοσο πιο γρηγορα θα σου φευγει απο το οπτικο σου πεδιο .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρεπει να ακολουθεις τον στοχο σου επειδη η στηριξη δε επιτρεπει να το κανει μονη της .Οσο πιο μεγαλη μεγεθυνση εχεις τοσο πιο γρηγορα θα σου φευγει απο το οπτικο σου πεδιο .

thank you φιλε μου ο φακος με τη μεγαλη μεγεθυνση με δυσκολευει σχεδον δεν εχω καταφερει ακομα να δω! σιγα σιγα που θα παει το απολυτο σκοτάδι!!!και εχει ωραια αστερια εδω κατω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εχει διαμετρο 60mm τοτε η μεγιστη μεγεθυνση που μπορει να σου δωσει ειναι 120Χ .

Απλως το γραφω επειδη ειδα κατι για 500+ μεγεθυνση .

Σιγουρα θα εχει ωραιο ουρανο εκει περα :)

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι ενα απλο for Star 70060 με τρια eyepiece SR4mm H12.5 mm kai H20mm με ανωτερο 525Χ κατα τ΄αλλα ασχετος αλλα κυριολεκτικα σαστισμενος γιατι πραγματικα κατορθωσα να δω εικονες φοβερες απο Σεληνη

Μάλλον αυτό είναι

http://www.thedeal.co.nz/star-70060-astronomical-telescope.aspx?prod=84191&cid=5107&rcid=87&mode=review

Έχει 60 mm αντικειμενικό φακό & μην περιμένεις με τίποτα να δεις 525Χ μεγένθυση, το πολύ μέχρι 120Χ & με πολύ καλό καιρό.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

Ποιο τηλεσκοπιο εχεις ? Αν εχει αλταζιμουθιακη στηριξη θα πρεπει να παρακολουθεις τον στοχο σου συνεχεια .

Δωσε μας παραπανω στοιχεια για το τηλεσκοπιο σου .

 

ειναι ενα απλο for Star 70060 με τρια eyepiece SR4mm H12.5 mm kai H20mm με ανωτερο 525Χ κατα τ΄αλλα ασχετος αλλα κυριολεκτικα σαστισμενος γιατι πραγματικα κατορθωσα να δω εικονες φοβερες απο Σεληνη

 

Φίλε μας, καλώς ήρθες. Το τηλεσκόπιό σου είναι ένα κινέζικο Department Store Telescope, με πολύ στενό πεδίο και προσοφθάλμια Huygens με διάμετρο Ιαπωνικής ίντσας. Πρέπει να είναι 60mm f11.666, πράγμα που σημαίνει πως η μέγιστη μεγέθυνση είναι 120x.

Άρα πέταξε το Η4mm (δίνει 175x) και δούλεψε κυρίως το Η20 (35x) και όταν θέλεις κάτι περισσότερο το Η12,5 (56x) ή το H20 με Barlow (105x). Ο Barlow είναι 3x. Λόγω στενού πεδίου μόνο με το Η20 θα μπορείς να παρακολουθείς μετακινώντας τον σωλήνα, με εξάσκηση, ενώ με το Barlow το πεδίο στενεύει πολύ και μπορεί να χειροτερεύει πολύ την εικόνα. Το 525x είναι διαφημιστική υπερβολή. Τα καλύτερα τηλεσκόπια σπάνια ξεπερνούν τα 300x (λόγω ατμόσφαιρας). Είναι περισσότερο παιχνίδι παρά τηλεσκόπιο (εγώ έχω ένα χειρότερο 50/500). Γι αυτό παίξε μαζί του και διασκέδασε βλέποντας την σελήνη και εάν σου αρέσει πάρε ένα πραγματικό τηλεσκόπιο κάποτε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι ενα απλο for Star 70060 με τρια eyepiece SR4mm H12.5 mm kai H20mm με ανωτερο 525Χ κατα τ΄αλλα ασχετος αλλα κυριολεκτικα σαστισμενος γιατι πραγματικα κατορθωσα να δω εικονες φοβερες απο Σεληνη

Γεια σου φιλε και απο εμενα! Καλα τα εχουν πει τα παιδια παραπανω...

Ποσων χρονων εισαι???

Γιατι αν δεν εισαι ανηλικος, τοτε να σου προτεινουμε να παρεις καποιο αληθινο τηλεσκοπιο, λεφτα εκει κατω στην Αυστραλια πρεπει να εχετε...

Ή ριξε μια ματια εδω:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10668

να δεις πως μοιαζουν τα συνχρονα τηλεσκοπια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι ενα απλο for Star 70060 με τρια eyepiece SR4mm H12.5 mm kai H20mm με ανωτερο 525Χ κατα τ΄αλλα ασχετος αλλα κυριολεκτικα σαστισμενος γιατι πραγματικα κατορθωσα να δω εικονες φοβερες απο Σεληνη

Γεια σου φιλε και απο εμενα! Καλα τα εχουν πει τα παιδια παραπανω...

Ποσων χρονων εισαι???

Γιατι αν δεν εισαι ανηλικος, τοτε να σου προτεινουμε να παρεις καποιο αληθινο τηλεσκοπιο, λεφτα εκει κατω στην Αυστραλια πρεπει να εχετε...

Ή ριξε μια ματια εδω:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10668

να δεις πως μοιαζουν τα συνχρονα τηλεσκοπια...

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις --φυσικα και καταλαβα οτι ειναι περισσοτερο παιχνιδι παρα τηλεσκοπιο αλλα ενθουσιαστηκα με τις ομορφες εικονες που ειδα ακομα και με αυτο--ανηλικος δεν ειμαι τα εχω τα χρονακια μου και το τηλεσκοπιο το πηρα γιατι επεμενε ο γιος μου 8 ετών τρελαμενος με το διαστημα και τους πλανητες--και η Αυστραλια φιλοι μου τα ιδια ##### με ολον τον κοσμο ειναι! μόνο που εχει πολυ καθαρη ατμοσφαιρα ιδανικη για παρατηρηση...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ωραιο ειναι οτι δε θα φοβασαι να δειξεις στον γιο σου πώς να το χρησιμοποιει .

Σιγουρα θα περασετε ωραιες στιγμες μαζι !!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ωραιο ειναι οτι δε θα φοβασαι να δειξεις στον γιο σου πώς να το χρησιμοποιει .

Σιγουρα θα περασετε ωραιες στιγμες μαζι !!

η πλακα ειναι φιλε μου οτι κάθεται με τις ωρες και παρατηρει ...και μου ΄κόλησε το μικρόβιο!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλώς ήρθες στο forum!

 

Εγώ χαίρομαι που είσαι εκεί, γιατί όταν θα μάθεις περισσότερα για το χόμπυ και ενδεχομένως αποκτήσεις και καλύτερο τηλεσκόπιο :mrgreen: θα μπορείς να μας λες εντυπώσεις για πράγματα και αντικείμενα που εμείς δε θα μπορούμε να δούμε με τίποτα! ](*,) ](*,) ](*,)

 

Και τι δεν έχεις να δεις εκεί: Νότιο Σταυρό, Μαγγελανικά Νέφη, Ωμέγα Κενταύρου σφαιρωτό, 47 Τουκάνα σφαιρωτό τρομερό (!!), Coalsack, Carina και Tarantula νεφελώματα, Νότιες Πλειάδες, πόσα άλλα "καλούδια" ακόμη που ξεχνώ τώρα...ααααχχ τυχεροί που είσαστε ρε παιδιά... μέχρι και ο Τοξότης και ο Σκορπιός για εσάς είναι καλύτεροι μιας και τους βλέπετε σχεδόν στο ζενίθ!!! =P~ =P~

 

Περιμένουμε εντυπώσεις! Με το καλό, όταν θα πάρεις και μεγαλύτερο εύχομαι τηλεσκόπιο να μας τα γράφεις να παρηγοριόμαστε και εμείς λιγάκι :cry: :cry:

 

Μπράβο σου που ωθείς το παιδί σε αυτό το χόμπυ. Θα περάσετε τέλεια μαζί, ακριβώς το ίδιο θα ήθελα και εγώ στο όχι πολύ μακρινό ελπίζω μέλλον... :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλώς ήρθες στο forum!

 

Εγώ χαίρομαι που είσαι εκεί, γιατί όταν θα μάθεις περισσότερα για το χόμπυ και ενδεχομένως αποκτήσεις και καλύτερο τηλεσκόπιο :mrgreen: θα μπορείς να μας λες εντυπώσεις για πράγματα και αντικείμενα που εμείς δε θα μπορούμε να δούμε με τίποτα! ](*,) ](*,) ](*,)

 

Και τι δεν έχεις να δεις εκεί: Νότιο Σταυρό, Μαγγελανικά Νέφη, Ωμέγα Κενταύρου σφαιρωτό, 47 Τουκάνα σφαιρωτό τρομερό (!!), Coalsack, Carina και Tarantula νεφελώματα, Νότιες Πλειάδες, πόσα άλλα "καλούδια" ακόμη που ξεχνώ τώρα...ααααχχ τυχεροί που είσαστε ρε παιδιά... μέχρι και ο Τοξότης και ο Σκορπιός για εσάς είναι καλύτεροι μιας και τους βλέπετε σχεδόν στο ζενίθ!!! =P~ =P~

 

Περιμένουμε εντυπώσεις! Με το καλό, όταν θα πάρεις και μεγαλύτερο εύχομαι τηλεσκόπιο να μας τα γράφεις να παρηγοριόμαστε και εμείς λιγάκι :cry: :cry:

 

Μπράβο σου που ωθείς το παιδί σε αυτό το χόμπυ. Θα περάσετε τέλεια μαζί, ακριβώς το ίδιο θα ήθελα και εγώ στο όχι πολύ μακρινό ελπίζω μέλλον... :cheesy:

 

Φίλε Τάσο αρχισα ήδη τη μελετη και μου.ανοιγει μπροστά μου ένας κοσμος που δεν περιμενα ποτε--η πλακα ειναι οτι με ωθησε ο πιτσιρικας και η αγαπη του για το εξω απο τη γη περιβάλλον--βλεποντας τη φωτογραφια που εχεις ειδα απο πισω το ...κανονι!!!(υπηρετησα πυροβολικο)--φανταζουμε πραγματα που βλεπετε--εδω με αυτο το μικρο και καναμε λες και πατησαμε στο φεγγαρι...φιλαρακια εαν εχετε να μου προτεινετε σελιδες για μελετη -υπάρχει ορεξη και μπορει σε κανα 2 χρονακια να σας ...ξεπεράσω!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

Ποιο τηλεσκοπιο εχεις ? Αν εχει αλταζιμουθιακη στηριξη θα πρεπει να παρακολουθεις τον στοχο σου συνεχεια .

Δωσε μας παραπανω στοιχεια για το τηλεσκοπιο σου .

 

ειναι ενα απλο for Star 70060 με τρια eyepiece SR4mm H12.5 mm kai H20mm με ανωτερο 525Χ κατα τ΄αλλα ασχετος αλλα κυριολεκτικα σαστισμενος γιατι πραγματικα κατορθωσα να δω εικονες φοβερες απο Σεληνη

 

Φίλε μας, καλώς ήρθες. Το τηλεσκόπιό σου είναι ένα κινέζικο Department Store Telescope, με πολύ στενό πεδίο και προσοφθάλμια Huygens με διάμετρο Ιαπωνικής ίντσας. Πρέπει να είναι 60mm f11.666, πράγμα που σημαίνει πως η μέγιστη μεγέθυνση είναι 120x.

Άρα πέταξε το Η4mm (δίνει 175x) και δούλεψε κυρίως το Η20 (35x) και όταν θέλεις κάτι περισσότερο το Η12,5 (56x) ή το H20 με Barlow (105x). Ο Barlow είναι 3x. Λόγω στενού πεδίου μόνο με το Η20 θα μπορείς να παρακολουθείς μετακινώντας τον σωλήνα, με εξάσκηση, ενώ με το Barlow το πεδίο στενεύει πολύ και μπορεί να χειροτερεύει πολύ την εικόνα. Το 525x είναι διαφημιστική υπερβολή. Τα καλύτερα τηλεσκόπια σπάνια ξεπερνούν τα 300x (λόγω ατμόσφαιρας). Είναι περισσότερο παιχνίδι παρά τηλεσκόπιο (εγώ έχω ένα χειρότερο 50/500). Γι αυτό παίξε μαζί του και διασκέδασε βλέποντας την σελήνη και εάν σου αρέσει πάρε ένα πραγματικό τηλεσκόπιο κάποτε.

 

ευχαριστω φιλε μου το Η4μμ το εχω πετάξει ήδη!αφου εξοικειωθω με το ¨παιχνιδακι¨με βλεπω σιγουρα για κατι καλυτερο....κατι ευκολο ομως για αρχαριους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν θεωρώ πως καλό "σχολείο", είναι για αρχάριους αυτό το site

 

www.hubblesite.org και συγκεκριμένα όπως μπαίνεις, αριστερά επιλέγεις από κάτω από εκεί που λέει Stargazers, κλικ στο Watch: Tonight's Sky

 

θα σου κάνει ανά μήνα περιήγηση στα highlights του ουρανού και τι μπορείς να δεις κάθε φορά. Το θέμα είναι πως προορίζεται για παρατηρητές του Βορείου Ημισφαιρίου και πολύ σπάνια το έχω δει να αναφέρεται σε κάτι από Νότιους ουρανούς (είχε πει κάτι για τον Southern Cross μια φορά!) αλλά πολλούς από αυτούς τους αστερισμούς/αντικείμενα θα τους βλέπεις και εσύ..θα πρέπει να τους ψάξεις λίγο αν δε τους ξέρεις ήδη...π.χ. ο Ωρίωνας, αν τον δεις να αναφέρεται στο βίντεο..σε εσάς εκεί κάτω down under :mrgreen: :mrgreen: φαίνεται ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΣΜΕΝΟΣ!!! #-o

 

Οπότε ότι σου λέει το βίντεο/περιήγηση θα περιμένεις να το δεις κάαπως διαφορετικά.

Η ίδια ανάποδη όψη ισχύει και για τη Σελήνη! Βέβαια το ανάποδο είναι σχετικό...όπως το πάρει κανείς..για εσένα θεωρείται φυσιολογικό, χεχε :mrgreen:

 

Στη φώτο μου αν δεις..το τηλεσκόπιο "σημαδεύει" την Αυστραλία στον παγκόσμιο χάρτη που έχω στο σαλόνι :cheesy: :cheesy: σύμπτωση εεε; \:D/

 

Πολύ σε ζηλεύω για το μέρος που είσαι φίλε μου...πάααρα πολύ!! ](*,) :cry: για το θέμα της Αστρονομίας φυσικά..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εεεεε, φυσικα και εχουμε να σου προτεινουμε πραγμα για διαβασμα, επιβαλεται εξαλου για να μαθεις τα βασικα...

Το βιβλιο που προτεινουμε σε καθε αρχαριο ειναι αυτο:

http://www.amazon.com/NightWatch-Practical-Guide-Viewing-Universe/dp/155407147X/ref=cm_cr_pr_pb_i

και για φθηνα πρωτα τηλεσκοπια, συνηθως προτεινονται τηλεσκοπια τυπου dob:

http://www.myastroshop.com.au/products/details.asp?id=MAS-041B

και

http://www.myastroshop.com.au/products/details.asp?id=MAS-041C

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν θεωρώ πως καλό "σχολείο", είναι για αρχάριους αυτό το site

 

www.hubblesite.org και συγκεκριμένα όπως μπαίνεις, αριστερά επιλέγεις από κάτω από εκεί που λέει Stargazers, κλικ στο Watch: Tonight's Sky

 

θα σου κάνει ανά μήνα περιήγηση στα highlights του ουρανού και τι μπορείς να δεις κάθε φορά. Το θέμα είναι πως προορίζεται για παρατηρητές του Βορείου Ημισφαιρίου και πολύ σπάνια το έχω δει να αναφέρεται σε κάτι από Νότιους ουρανούς (είχε πει κάτι για τον Southern Cross μια φορά!) αλλά πολλούς από αυτούς τους αστερισμούς/αντικείμενα θα τους βλέπεις και εσύ..θα πρέπει να τους ψάξεις λίγο αν δε τους ξέρεις ήδη...π.χ. ο Ωρίωνας, αν τον δεις να αναφέρεται στο βίντεο..σε εσάς εκεί κάτω down under :mrgreen: :mrgreen: φαίνεται ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΣΜΕΝΟΣ!!! #-o

 

Οπότε ότι σου λέει το βίντεο/περιήγηση θα περιμένεις να το δεις κάαπως διαφορετικά.

Η ίδια ανάποδη όψη ισχύει και για τη Σελήνη! Βέβαια το ανάποδο είναι σχετικό...όπως το πάρει κανείς..για εσένα θεωρείται φυσιολογικό, χεχε :mrgreen:

 

Στη φώτο μου αν δεις..το τηλεσκόπιο "σημαδεύει" την Αυστραλία στον παγκόσμιο χάρτη που έχω στο σαλόνι :cheesy: :cheesy: σύμπτωση εεε; \:D/

 

Πολύ σε ζηλεύω για το μέρος που είσαι φίλε μου...πάααρα πολύ!! ](*,) :cry: για το θέμα της Αστρονομίας φυσικά..

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ -- :D :D :D --

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και το τηλεσκόπιο θα το χειρίζεται πιθανότατα και ο μικρός :

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΠΟΤΕ δε κοιτάμε τον ήλιο . Κίνδυνος μόνιμης και ανεπανόρθωτης ζημιάς

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και το τηλεσκόπιο θα το χειρίζεται πιθανότατα και ο μικρός :

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΠΟΤΕ δε κοιτάμε τον ήλιο . Κίνδυνος μόνιμης και ανεπανόρθωτης ζημιάς

ευχαριστω φιλε-το μαθημα αυτο ηταν το 1ο --υπαρχει και απαγορευτικο ολοκληρη εικονα επανω στο τηλεσκοπιο--εδω ο ηλιος ειναι διαφορετικος πρεπει η αποσταση να ειναι πιο κοντινη και εξαιτιας της ατμοσφαιρας λιγα συννεφα πολυ επικινδυνος --δεν τον κοιταζεις ουτε με γυμνο ματι!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης