Jump to content

Αγορά mount με motor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα

 

Σκεφτόμουν να αγοράσω μια καλή ισημερινή βάση με μοτέρ. Το budget μου για τον σκοπό αυτό είναι περί τα 1000 ευρώ.

 

Τι χρειάζομαι;

 

- Καλή στήριξη, όχι μπαλατζαρίσματα και αηδίες.

- Μοτέρ κίνησης με όσο το δυνατόν μικρότερο σφάλμα.

- GOTO (όχι απαραιτήτως, όχι οτι θα με χάλαγε κιόλας, κυρίως θα με ενδιέφερε η σύνδεση με laptop)

 

Έριξα μια ματιά στο aktistar. Έχουν το Vixen GP DELUXE περί τα 1000 ευρώ, χωρίς GOTO φυσικά.

 

Ερώτηση 1η: "Τι άποψη έχετε για την GPDX? Τι σφάλμα έχει; Θα μπορεί να ακολουθεί σωστά ένα θέμα για π.χ. 2 λεπτά;"

Ερώτηση 2η: "Έχετε να προτείνετε κάποια βάση της προκοπής;"

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μηνάς

 

ΥΓ ο σκοπός είναι να αγοράσω τώρα μια καλή βάση και αργότερα να πάρω και ένα καλύτερο τηλεσκόπιο. να τα πάω βλήμα-βλήμα :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηνά,

 

ως γνωστόν δεν υπάρχει ακριβέστερη και ποιοτικότερη ισημερινή στήριξη για φωτογράφιση μέχρι τα 1000 € (και μέχρι αρκετά πιό πάνω) από τη GP Deluxe. Υπάρχει μόνο ισχυρότερη (= για βαρύτερο εξοπλισμό) αλλά πολύ λιγότερο ακριβής, η EQ-6 (Synta/SkyWathcer).

 

Επόμενη (και ακριβότερη) λύση μιά μεταχειρισμένη Losmandy, Vixen Atlux, Celestron CI700.

 

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει ένα σημαντικό (και ανεξήγητο) κενό στην αγορά γιά μιά ισημερινή κεφαλή ικανή να στηρίξει σωστά ένα full-εξοπλισμένο νευτώνιο 10" ή 12" (βάρος 11-16Kg) γιά απαιτητική φωτογράφιση. Δηλαδή κάτι ανάμεσα στην GPD και στην Αtlux με τιμή ας πούμε 2.000-2.500€. Φυσικά η Αtlux θα έκανε υπέροχα τη δουλειά (εγώ πάντα ονειρεύομαι μία!), αλλά έχει περίπου 4.500€! Οι χρήστες τηλεσκοπίων 10"-12" που δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν μιά GPD στα όριά της γιά φωτογράφηση, ουσιαστικά έχουν αφεθεί χωρίς επιλογή και γιά πολλά χρόνια περιέργως...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηνα,

δες εδω:

http://www.telescope-service.de/mounts/start/mountsstart.html#eq6

Η EQ-6 δινεται με διαφορα μοτερ απο απλη παρακολουθηση εως PEC και GOTO.

Παιρνεις την βαση και διαλεγεις το upgrade kit της αρεσκειας σου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

EQ6 ειναι παρα πολυ καλη απο οσο εχω διαβασει και μου εχουν πει

 

http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=835146&CFTOKEN=89037129

 

βρισκεται και σε προσφορα τορα 1480 ευρω 8)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μηνα,

 

Και μια αλλη επιλογη: http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=353994 .... "Synta EQ-6 New! EQ6 Never Used with extras!" με 550 ευρω.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε αντωνη αν αγορασεις κατι απο αμερικη αστρομαρτ χρειαζετε παλι εκτελονισμοσ?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη! Ευχαριστώ για το link. Του έστειλα email του τύπου. Να δούμε.

 

Μου ανέφερες οτι η EQ6 έχει τεράστιο σφάλμα. Και πράγματι, διαβάζοντας στο aktistar βλέπω οτι έχει σφάλμα "(ακανόνιστο, > +/- 30 arcsec)".

 

Αυτό άραγε ισχύει και για την νέα EQ6? Βέβαια το σύστημα PEC κάτι θα διορθώνει, δεν ξέρω βέβαια πόσο εύχρηστο θα είναι και τι αποτέλεσμα θα έχει. Υποτίθεται οτι στοχεύεις κάτι, κλειδώνεις, αφήνεις μια πλήρη περιστροφή στο γρανάζι (περίπου 5-6 λεπτά) και μετά διορθώνεις και πάλι με το χέρι και το σύστημα αντιλαμβάνεται πόσο λάθος έχει. Καλό στην θεωρία, δεν ξέρω πόσο καλό είναι στην πράξη. Ένα άλλο υπέρ είναι οτι έχει υποδοχή για autoguider. Αυτό θα έλυνε το πρόβλημα πιστεύω.

 

Και σε τελική, αδυνατώ να διανοηθώ να δώσω 1000 ευρώ για μια βάση που αύριο-μεθαύριο δεν θα μπορεί να σηκώσει ένα σωλήνα SCT 10" που πιθανόν θα αγοράσω. Αρα δεν έχω επιλογή παρά μόνο την EQ6, από οτι καταλαβαίνω. Τώρα ή θα την πάρω από το Astromart, ή θα την πάρω από την Aktistar, ή θα την πάρω από τo Πλανητάριο. Από ότι είδα, την έχει προσφορά από 1800 σε 1400 ευρώ και μάλιστα με δόσεις. Άραγε μπορώ να την βρω στην Αθήνα; Χλωμό. Ο Νομικός δεν πρέπει να την έχει καν.

 

Πάντως, αν έπαιρνα την EQ6-robotic με 1400 ευρώ, θα το θεωρούσατε λάθος? Είδα φωτογραφίες από την Aktistar και την έχει φορτώσει με δύο τηλεσκόπια επάνω!! Πρέπει να είναι πολύ στιβαρή η βάση...

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μου σαλέψει. χεχεχε. Λες και δεν μου έχει σαλέψει ήδη 33 χρόνια τώρα

 

Πήγα να διαβάσω το review για τα πρώτα EQ6 που βγήκαν, στο cloudynights. Σας παραθέτω την άποψη τους για το σφάλμα :

 

Anyway, the test on the second mount and what I can remember of the first image speak quite clear: as other people visually esteemed, EQ-6 mounts show a fairly good periodic error of less than 16" (peak to peak): a pretty good value, given the quite low price of this mount. Image below shows how it performed (it's a 9 minutes exposure; 8 minutes are the period, 1 just because one never knows...).

pe-mount2.jpg

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς γίνεται. Αυτός φαίνεται ευχαριστημένος με το σφάλμα, αλλά μέσα σε 9 λεπτά η φωτό δείχνει το άστρο να χορεύει στα μπολσόι. Πως είναι ικανοποιημένος; Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς δείχνει η εικόνα...

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλο review, άλλη άποψη...

 

I intend to do some tests of my own devise to see just how well the scope tracks. I have already take some 15 second exposures through the eyepiece with a digital camera although these images where very rough and not really good enough to publish they did show that the mount tracks accuratley enough for a full 15 seconds at 50X. I will also get round to doing some log FL piggyback photography. I have tried some 28mm lens pictures and will post the results here when i get them back from the lab.

 

Και άλλο review...

 

Now I have the good fortune to be a 3-in-1 astronomer: a professional research astronomer, a university astronomy educator, and in my leisure time an occasional amateur astronomer/astrophotographer . . . For fun, I do deep sky photography with medium-format lenses and RFT refractors up to 600mm focal length, and I find it an extremely stable platform, even in strong wind. Periodic error is not great but it guides out fine (with old fashioned manual guiding), for these focal lengths and typical exposures up to half an hour. I found that with good polar alignment, lenses up to 100mm can be left unguided for 16 minutes (that's 2 full worm periods, so any further image motion would just be declination drift, not periodic error of the mount). Backlash is very low. So despite some opinions to the contrary, I do consider it a good mount for long-exposure imaging - the only caveat here is that this is for wide-field work (up to say 800mm f.l.). It may help that the dealer I bought it from routinely adjusts these mounts before sale (and yet he is still the least expensive source in Europe). Some degree of upgrading of the motors and controller would be needed for critical longer focal length, long-exposure work - and many inexpensive, high quality options are available in this regard.

 

Και ένας τελευταίος (και καταιδρωμένος):

 

For Medium exposure imaging with MX5-c - Now I tried this at a star party with plenty of premium kit about that should have embarrassed the EQ6 and me. But no, the EQ6 impressed a lot of people. Had no trouble imaging M31 at prime focus for 2 mins unguided with not a hint of trailing or jitters. Rating: 8/10

 

Τώρα θα μου πείτε, τι τα γράφεις όλα αυτά και δεν τα διαβάζεις μόνο εσύ; Ε, μπορεί και κανένας άλλος κάποια στιγμή στο μέλλον να ψάχνεται. Τι την έχουμε την Αναζήτηση στο forum ? χεχε

 

Μηνάς (όλο και ψήνομαι να κάνω ένα ταξίδι το ΣΚ στην Θεσ/νίκη...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς γίνεται η eq6 να έχει μόνη της 1500 ευρο ενό με τηλεσκόπιο (στο πλανητάριο θεσσαλονίκης ) να κοστίζει μαζί με τηλεσκόπιο 1737 :?:

 

Θανάσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τη στιβαρότητα της ΕQ6 δεν υπάρχουν επιφυλάξεις. Είναι στην κατηγορία της ΕΜ200 της Takahashi από την οποία έχει εμπνευστεί το design. (πόσο όμως φθηνότερη...). Από τον Christophe Demeautis (www.astrosurf.com/demeautis) έχουν ελεγθεί πολλά κομμάτια και το περιοδικό σφάλμα δείχνει δυστυχώς να είναι αρκετά μεγάλο. Έχουν αναφερθεί όμως και βελτιώσεις με την αλλαγή των μοτέρ και τη χρήση του Sky Scan της Synta ή του FS 2 όμως αυτό είναι κάτι που πρέπει να επαληθευτεί.

 

Στην ΑΚΤΙS διαθέτουμε δύο στηρίξεις ΕQ6 αυτή τη στιγμή χωρίς go-to και θα παραγγείλουμε κάποιες ακόμη με go-to. Θα μετράμε το περιοδικό σφάλμα σε κάθε κομμάτι που προτείνουμε ώστε να γνωρίζει κανείς τι παίρνει.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη,

 

Έχουν αναφερθεί όμως και βελτιώσεις με την αλλαγή των μοτέρ και τη χρήση του Sky Scan της Synta

 

Πως ακριβώς βοηθάει το Sky Scan; Αναφέρεσαι στο PEC;

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το PEC και το Autoguiding δεν μπορούν να λειτουργήσουν αξιοπρεπώς εαν το περιοδικό σφάλμα δεν είναι περιοδικό και εαν έχει ακανόνιστα πετάγματα. Πολλά από αυτά τα πετάγματα (υψηλές συχνότητες στην καμπύλη) φαίνεται ότι προέρχονται από τα μοτέρ και τους μειωτήρες τους επομένως με τα νέα μοτέρ ενδέχεται η καμπύλη να είναι ομαλότερη.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικό και κατανοητό. Ευχαριστώ.

 

α) από ότι είδα (δεν μπόρεσα να διαβάσω λόγω μη γνώσης γαλλικών) όλες οι βάσεις, πάνω κάτω, έχουν τέτοια παρόμοια τινάγματα.

 

β) Τα νέα μοτέρ που αναφέρεσαι, είναι εξτρά ή είναι τα μοτέρ που έχει το τελευταίο μοντέλο του EQ6; Αν είναι εξτρά, μπορείς να μου πεις -περίπου- τι τιμή έχουν και αν τα έχετε εσείς; Η τοποθέτηση πρέπει να γίνει από ειδικό ή μπορεί να την κάνει απλά ένας μάστορης με ειδικότητα στα κατσαβίδια;

 

γ) Μπορείς να μου δώσεις τιμή για το EQ6 χωρίς GOTO και για το EQ6 με GOTO; Αν είναι να τραβηχτώ Θεσ/νίκη, θα μπορούσα να το πάρω από εσένα και όχι από το Πλανητάριο - εξαρτάται η τιμή βέβαια.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, βάση του Γάλλου, το EQ6 έχει τεράστια διαφορά σε σχέση με το EQ6 GOTO. Τεράστια. Χωρίς το GOTO έχει σφάλμα περίπου στα 35 arcsec, ενώ με το GOTO έχει 10 arcsec. Αυτό που να οφείλεται; Η καλύτερη περίπτωση είναι το κιτ της Conrad, η οποία όμως έχει και πάλι τινάγματα στα 10 arcsec, όσο και το Goto. Ή λοιπόν κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ, ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ. Χεχε.

 

Μπορεί κάποιος που ξέρει γαλλικά να ερμηνεύσει το ακόλουθο κείμενο?

 

Visiblement la version GOTO de la EQ6 semble être de meilleur conception même si l’on voit des pics très rapides de temps en temps sur la courbe. Bonne alternative à une version classique que l’on bidouille avec les réducteurs Conrad etc…

 

A noter que la période est plus faible que la EQ6 classique (7.5min contre 8min la durée de rotation)

A voir pour confirmer tout ça sur d'autres exemplaires...

 

Ευχαριστώ...

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK>>> μην κουράζεστε, μου το μετέφρασε ένας συνάδελφος. Ο Γάλλος λέει οτι είναι μια καλή εναλλακτική το GOTO, που σημαίνει οτι τα περί σφάλματος του EQ6 αποτελούν πλέον παρελθόν με την άφιξη του EQ6 GOTO. Υπάρχουν κατασκευαστικές προφανώς διαφορές και δεν χρειάζεται να αλλαχτούν τα μοτέρια...

 

Βάση του Γάλλου, η νέα EQ6 GOTO είναι ακριβέστερη από την GPDX της Vixen.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηνά,

Μάλλον κάπως βιαστικά τον διάβασες….Τινάγματα της τάξης των 5 δευτερολέπτων είναι απαγορευτικά για την εστιακή φωτογράφηση ακόμη και αν το μέγιστο ύψος της συνολικής καμπύλης δείχνει καλό.

Όμως σίγουρα μια μόνο δοκιμή δεν είναι αρκετή για να βγει ένα συμπέρασμα. Αν έχεις πειστεί ότι αξίζει και την πάρεις θα χαρούμε όλοι πάρα πολύ μόλις μας παρουσιάσεις την καμπύλη περιοδικού σφάλματος της δικής σου στήριξής σου και ακόμη πιο πολύ αν τα χαρακτηριστικά της προσεγγίζουν εκείνα της GPDX.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον κάπως βιαστικά τον διάβασες

Όπως προείπα, δεν διάβασα, μόνο εικόνες είδα χαχαχα (+ το κειμενάκι που μετέφρασε ο συνάδελφος). :) Δεν ξεύρω γαλλικά πανάθεμά με :D LOL

 

Τινάγματα της τάξης των 5 δευτερολέπτων είναι απαγορευτικά για την εστιακή φωτογράφηση

 

Δεν διαφωνώ. Το ζήτημα που έχω θέσει στο thread είναι ποια βάση να αγοράσω περί τα 1000 ευρώ. Οπότε εμφανίστηκε το δίλημμα GPDX ή EQ6 ? Και ενώ θα έπρεπε κανείς να βροντοφωνάξει EQ6, το περιοδικό σφάλμα του φαντάζει απαγορευτικό. Κοιτάζοντας λοιπόν τις εικόνες του Γάλλου, ανακαλύπτω (και αν έχω λάθος πολύ θα ήθελα τις γνώμες σας) οτι ναι, η EQ6 έχει απίστευτα μεγάλο σφάλμα και χάνει σε σύγκριση με την GPDX όμως η EQ6 GOTO φαίνεται να κερδίζει τελικά στα σημεία ακόμα και την GPDX. Αυτό, αν αληθεύει, είναι σημαντικό διότι η EQ6 GOTO σέρνει μαζί της την "κακή" φήμη του παλαιού μη-GOTO ενώ έχει υποστεί βελτίωση.

 

fredogoto.gif

 

eq6gotomicl.gif

 

gpdxVilar.gif

 

Βάση του Γάλλου, για να βρεις βάση με σφάλμα < 4 arcsec, πρέπει να ανέβεις τα 10.000 ευρώ... Ακόμα και η Losmandy G11 έχει σφάλμα > 5 arcsec. Βέβαια δεν έχει πάνω από 10, αλλά έχει πάνω από 2 χιλιάρικα...

 

:D

Antoine! Τα φώτα σου!

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

Για περίπου 1000 Ευρο - μια πολύ καλή επιλογή είναι το Losmandy GM8 -

 

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=353615

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καινούργιο έχει 2000 ευρώ περίπου...

 

Να πω την αμαρτία μου; Δεν ξέρω αν θα αγόραζα mount από Αμερική. Πως θα μπορούσα να υπολογίσω τα έξοδα μεταφοράς; Το βάρος είναι περί τα 23,5 κιλά, χωρίς τα αντίβαρα...

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηνά,

Όπως μια μέτρηση υψηλού περιοδικού σφάλματος της GPDΧ δεν είναι αντιπροσωπευτική - αφού θεωρούνται δεδομένες οι δυνατότητές της (έχει χρησιμοποιηθεί από πάρα πολλούς αστροφωτογράφους με επιτυχία) - έτσι και μία μόνο μέτρηση χαμηλού περιοδικού σφάλματος της ΕQ6-Goto δεν είναι υποχρεωτικά αντιπροσωπευτική.

Θα φανεί σύντομα στην πράξη κατά πόσο η ΕQ6-GoTo είναι η όχι κατάλληλη για αστροφωτογραφία. Περιμένω και εγώ τα αποτελέσματα των πρώτων ελέγχων με ενδιαφέρον. Μακάρι να αποδειχτεί αξιόλογη!

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης