Jump to content

IMAX Hubble 3D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρόν θέμα διαχωρίστηκε από εκείνο της ταινίας Avatar 3D ώστε να παρακολουθούμε ευκολότερα τα σχετικά νέα.

 

Αστρόφιλοι προσδεθείτε!

Η ταινία 3D που δεν θα χάσουμε για κανένα λόγο είναι αυτή:

 

http://www.youtube.com/watch?v=NvlbAItBdK4

 

 

Θα "ταξιδέψουμε" 3d για την επισκευή του Hubble που μας πήγε μερικά

δις χρόνια παραπέρα :shock:

Και δεν θα χρειαστεί να κρίνουμε το σενάριο και την άποψη κανενός σκηνοθέτη

αποφεύγοντας να χαρακτηριστούμε κομπλεξικοί κουλτουριάρηδες :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται πως δε το χάνουμε με τίποτα!!!!! :!: :!: :!:

 

Κάτι μου λέει πως το Astrovox θα "κατέβει" σαν ομάδα με τα σχεδόν 5.000 μέλη του και θα κλείσουμε έναν ολόκληρο multiplex κινηματογράφο όπου και στις 20 αίθουσες (Village Park Ρέντη στη Θηβών) θα δείχνει το Hubble 3D!

Θα εισηγηθώ να ξεκινήσουν παρακαλώ οι απαραίτητες ενέργειες και προετοιμασίες για ένα τέτοιο εγχείρημα, σε Ανδρέα και Στέφανο :mrgreen: (Απάντηση: Ναι, πώς το θες;;;;;;; :mrgreen: ) :-({|= :-({|= :-({|= :lol: :lol:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα είναι υπερθέαμα για μας που θα θέλαμε να είμαστε εκεί πάνω! Αρκεί να προβληθεί κάποτε κι εδώ... Εκείνο το "exclusively in IMAX theaters" με ανησυχεί.

 

Τάσο, τώρα είδα το σχόλιό σου. Άν η Πάτρα αναγκάστηκε να φτιάξει πρόωρα αίθουσα 3D, ίσως υπάρχει ελπίδα η Αθήνα να αποκτήσει πρόωρα αίθουσα ΙΜΑΧ. Λέμε τώρα...

Πάντως η τεχνολογία 3D φαίνεται να είναι κοντινό μέλλον και για τον "κοινό" κινηματογράφο. Κάπου διάβασα το χαρακτηριστικό "αν ο δρόμος πρός τον τρισδιάστατο κινηματογράφο ήταν ακόμα δύσκολος, η ταινία Avatar έριξε άσφαλτο..."

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωχ! Δηλαδή το "μαγειρεύουνε" ήδη!! :shock: :shock:

 

Μακάρι... [-o< [-o<

 

Έχω δει IMAX ταινία στο εξωτερικό αλλά δεν μου φάνηκε να έχει διαφορά, τώρα που είδα το Avatar εδώ... :-k

Είναι άλλου τύπου προβολή δηλαδή; Τα γυαλιά που δίνανε στο IMAX ήταν πολύ πιο λεπτά, μοιάζανε με ηλίου μπορώ να πω, :o αλλά το αποτέλεσμα σε σχέση με το Avatar ήταν ίδιο.. :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα, να θυμάσαι ότι το είπες! Μην μας ζητάς τα ρέστα μετά! :cheesy:

Ναι, το πλανητάριο υποστηρίζει νομίζω κάποιους τύπους IMAX αλλά δεν υποστηρίζει pop corn!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και νομίζω πως έχει ποπ κορν, γιατί δεν παίρνεις καλύτερα από την ταβέρνα απέναντι, κανένα κοκορέτσι, 5-6 μπυρόνια και 2-3 γύρους να την κάνεις ταράτσα; Είσαι και πολυάσχολος, που να τρέχεις μετά για φαγητό...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρόν θέμα διαχωρίστηκε από εκείνο της ταινίας Avatar 3D ώστε να παρακολουθούμε ευκολότερα τα σχετικά νέα.

 

 

Και δεν θα χρειαστεί να κρίνουμε το σενάριο και την άποψη κανενός σκηνοθέτη

αποφεύγοντας να χαρακτηριστούμε κομπλεξικοί κουλτουριάρηδες :lol: :lol: :lol:

 

 

 

 

 

Φίλοι, Αστρόφιλοι,

 

Πιστευω πως τετοιου ειδους ταινίες να εβγαιναν καθε μέρα στους κινηματογραφους θα ειμασταν ΠΑΝΤΑ εκει για να τις παρακολουθήσουμε με το χαμογελο ως τ'αυτια!!! Θα ειναι ευχής εργον να βλεπουμε στη μεγαλη οθονη τετοια θεματολογια!!! Μακαρι και πιο τακτικα....!!!

 

 

Υ.Γ

Φιλε Γιαννη πιστευω πως οποιος θελησει να δει το Hubble δεν νομιζω να σκεφτεί ιδιαιτερα αν χαρακτηριστει ή οχι κομπλεξικος κουλτουριάρης...!!

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, εγώ στο σενάριο βάζω προκαταβολικά 10 !!! :P

 

Το Πλανητάριο, δεν υποστηρίζει ΙΜΑΧ βρε παιδιά;

Το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας-NOESIS στη Θεσ/νικη εχω την εντυπωση πως υποστηριζει IMAX(εχουν τη μεγαλυτερη επιπεδη οθονη στην Ελλαδα).Αν θα ρθει η ταινια στην Ελλαδα,ειναι πολυ πιθανοτερο να προβληθει απο τα πλανηταρια Αθηνων-Θεσ/νικης,παρα απο τους κινηματογραφους,τοσο λογω θεματολογιας,οσο και λογω της περιορισμενης διαρκειας τους σε συγκριση με τις συμβατικες ταινιες(περιπου 40 λεπτα)

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ ψήθηκα για Hubble 3D!!!!

 

Τα δύο πλανητάρια σίγουρα θα μπορούσαν να υποστηρίξουν IMAX ταινίες (στην Αθήνα και IMAX Dome/OMNIMAX). Το θέμα είναι αν υποστηρίζουν IMAX 3D και έχουν τους κατάλληλους προτζέκτορες και οθόνη. To format IMAX υπάρχει από πολύ παλιά και αναφέρεται στις ταινίες που είχαν τραβηχτεί με film 70mm αντί για 35mm και προβάλλονται σε πολύ μεγαλύτερες οθόνες. Στη συνέχεια έχουμε το IMAX 3D όπου οι θεατές έχουν γυαλιά-πολωτικά φίλτρα. Στη συνέχεια το IMAX digital το οποίο μπορεί να προβάλει 2D ή 3D αλλά η επιφάνεια είναι μικρότερη από το φιλμάτο IMAX. Το πιο διαδεδομένο ψηφιακό format 3D παγκοσμίως είναι το RealD και αυτό με γυαλιά-πολωτές (που παίζουν το AVATAR στην Ελλάδα). Από αυτά που έχω διαβάσει στο ίντερνετ, αν εξαιρεθεί η μεγαλύτερη επιφάνεια των IMAΧ, το 3D αποτέλεσμα είναι το ίδιο σε IMAX 3D και RealD 3D. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας με διορθώσει.

 

Το "exclusively in IMAX theaters" είναι κρίμα γιατί αν και δύσκολο λόγω μη εμπορικότητας (αλλά μιας που δεν υπάρχουν πολλές 3D ταινίες) θα υπήρχε μια περίπτωση να παίξει και σε RealD 3D κινηματογράφους στην Ελλάδα για μικρό χρονικό διάστημα..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να πω πως είδα την ταινία. Δυστυχώς όχι σε 3D... αλλά το θέαμα έστω και με μέτρια ποιότητα εικόνας, με καθήλωσε και τα 43 λεπτά. What a wonderful world!

 

Y.Γ : Για όποιον θέλει περισσότερες λεπτομέρειες, μόνο σε π.μ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ το είδα τον Οκτώβριο στο imax στο Λονδίνο και μου έπεσαν τα σαγόνια...Όταν λέω ότι μπαίνεις μέσα στο Νεφέλωμα του Ωρίωνα κυριολεκτώ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης