Jump to content

Ένα αντίο στον δάσκαλο Παύλο Μωραίτη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφυγε πριν λίγες ώρες απο κοντά μας ο δάσκαλος Παύλος Μωραίτης. Η ψυχή του Ομίλου Φϊλων Αστρονομίας Θεσσαλονίκης.

Αιωνία του η μνήμη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινή συλλυπητήρια στην οικογένειά του και σε όσους τον γνώρισαν

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ΑΙΦΝΙΔΙΟΣ ΧΑΜΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕΙ !

 

Σύσσωμος ο Όμιλος Φίλων Αστρονομίας

 

αποχαιρετά σήμερα Τρίτη 19 Ιανουαρίου, ώρα 4 μ.μ.,

 

από τον Ιερό Ναό Αναστάσεως του Κυρίου, στα Κοιμητήρια Θεσσαλονίκης (στο δρόμο προς Θέρμη),

 

τον αγαπημένο σε όλους φίλο, δάσκαλο και ψυχή του Ομίλου μας

 

Παύλο Μωραΐτη

 

που έφυγε τόσο ξαφνικά από κοντά μας.

 

 

 

Το Δ.Σ. και τα μέλη του Ομίλου εκφράζουν βαθύτατα συλλυπητήρια στους οικείους του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια αλλά και όλο τον όμιλο της Θεσσαλονίκης για τον χαμό του κ. Παύλου Μωραϊτη, ένός πολύ δραστήριου φίλου της αστρονομίας με πολύ σημαντικό έργο.

 

 

Συνημμένο θα βρείτε έναν αποχαιρετισμό για τον κ. Παύλο που μας έστειλε ο κ. Γιάννης Σειραδάκης.

100118_MoraitisPavlos.ppt

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικός δάσκαλος σε μας τους νεότερους, όχι μόνο για την αστρονομία που τόσο αγαπούσε, αλλά και για την ίδια τη ζωή.

Για εμάς τα μέλη του Όμιλου Φίλων Αστρονομίας Θεσσαλονίκης, που είχαμε την τιμή να τον γνωρίσουμε από κοντά η απώλεια είναι πολύ μεγάλη :cry:

Τα θερμά μου συλληπητήρια στην οικογένειά του

------------------------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άνθρωπος γαλήνιος και συνάμα πολυμήχανος ο κ. Παύλος σε κέρδιζε με ένα μονάχα του βλέμμα.

Τον γνώριζα ελάχιστα, ίσως ένα χρόνο, παρόλα αυτά η εκτίμησή μου για αυτόν είναι τεράστια.

Έφυγε για ΄κεί ψηλά στα αστέρια που τόσο αγάπησε.

Θερμά συλληπητήρια στους οικείους του.

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα και εγω να εκφρασω τα συλλυπητηρια στην οικογενεια του κυριου Παυλου ενος ανθρωπου που απο την πρωτη στιγμη που τον γνωριζες σε κερδιζε με το ηθος του και την ευγενεια του. Μπορει να μην τον γνωριζα προσωπικα αλλα απο τις λιγες συζητησεις που καναμε μου εκανε εντυπωση το ποσο δραστηριος ανθρωπος ητανε. Ας αναπαυτει η ψυχη του εν ειρηνη και ελπιζουμε να βρεθει στα αστρα που τοσο αγαπησε και αφιερωσε τη ζωη του!!!!

Αντιο ΔΑΣΚΑΛΕ και προεδρε

:(

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ουρανός σε πήρε δίπλα του,

σε θέλει για τεχνίτη,

τ αστέρια του να μελετάς,

αξέχαστε μας δάσκαλε, Παύλο Μωραίτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς μεγάλη μου έκπληξη έμαθα εχθές ότι έφυγε από την ζωή ο Παύλος Μωραίτης. Θυμάμαι το 1998 όταν έψαχνα για να βρω κι άλλους φίλους που ασχολούνται με την αστρονομία, ήταν η δική του επιστολή σε κάποιο περιοδικό που με έφερε κοντά στον Όμιλο.

 

Άριστος τεχνίτης και πολυ καλός γνώστης της αστρονομίας, ο μεγαλωμένος στην Αλεξάνδρεια Παύλος, είχε πάντα έναν διαφορετικό τρόπο να βλέπει τα πράγματα και να μεταδίδει τις γνώσεις του για την αστρονομία. Η γνωριμία μου με τον Παύλο άλλαξε τον τρόπο με τον οποίο βλέπω πλέον την ζωή και αν και δεν θα είναι πια τριγύρω μου, πάντα θα υπάρχει στις συζητήσεις και στις σκέψεις μου.

 

Δυστυχώς για εμάς που μένουμε πίσω, επειδή άνθρωποι όπως τον Παύλο σπανίζουν στις ημέρες μας...

 

Παύλο ελπίζω εκεί που είσαι, να έχεις βρει τις απαντήσεις για όλα εκείνα τα ερωτήματα που έχουμε κατά καιρούς συζητήσει ατέλειωτες ώρες στην αίθουσα Πτολεμαίων και... το πολυμήχανο πνεύμα σου να ταξιδεύει σε όλα εκείνα τα υπέροχα μέρη του νυχτερινού ουρανού που τόσο πολύ μας μαγεύει!

 

Θα σε θυμάμαι πάντα

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλο που το έμαθα χθές τηλεφωνικά, εξακολουθώ να μην μπορώ να το δεχθώ.....

 

Θα προσθέσω μόνο το γεγονός ότι από το 2005 που τον γνώρισα στο φιλόξενο χώρο του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας στην Θεσ/νίκη σε μια από τις επισκεψεις μου

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=268&Itemid=103

με τις σεβάσμιες απόψεις/προτάσεις του αλλά και τις .... εναπολήσεις του έβαλε μια παραπάνω σφραγίδα στο αστρονομικό και όχι μόνο κομμάτι της καρδιάς μου.

 

Παρόλο που τον έχω ευχαριστήσει, νιώθω την ανάγκη να επαναλάβω και από το αυτό το βήμα.

 

Τα λόγια του, οι κατασκευές και οι αγαπημένες "αστρονομικές γκραβούρες" (5 ανατυπωμένες έχω την τύχη να βλέπω αυτή τη στιγμή στο γραφείο μου) καθώς και το αναμνηστικό του 6ου ΠΣΕΑ θα μας συντροφεύει για πάντα.....

Θερμά συλλυπητήρια στον Όμιλο Φίλων Αστρονομίας και στους οικείους του.

 

Έχε γειά Παύλο ................

Πολύ δύσκολα τα βήματα για τον τελευταίο αποχαιρετισμό .....

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Παύλο, δεν μπορώ να κατανοήσω, με κανένα τρόπο, την αιφνιδιαστική σου απόφαση να μην ξανάρθεις στον Όμιλο. Αυτό δεν σου αρμόζει. Δεν μας έχεις συνηθίσει σε τέτοιες συμπεριφορές.

Συνήθως εμείς απουσιάζαμε και θυμάσαι τις σοβαρές σου συστάσεις!!! γι’ αυτή μας την συμπεριφορά.

Τα θέματα αυτού του είδους, όπως εσύ τα προσδιόρισες, είναι σοβαρά και πρέπει να τα συζητούμε πρώτα.

Τώρα την Τετάρτη πρέπει….

Φρόντισε να έχεις μια σοβαρή δικαιολογία….

Την Τετάρτη θα σε περιμένουμε….

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνώριζα τον κύριο Παύλο και από αυτά που διαβάζω λυπάμαι γι΄αυτό. Τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους φίλους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάζοντας τα λόγια του Τηλέμαχου..του Δημήτρη...του Κωνσταντίνου..και όλων εκείνων που τον γνώρισαν από κοντά και το έζησαν...καταλαβαίνει κανείς πόσο δύσκολο είναι για αυτούς, ένας τέτοιος "Αποχαιρετισμός"....

Παιδιά να είστε καλά, να τον..ΘΥΜΑΣΤΕ...εκεί πάνω στη Θεσσαλονίκη.

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα ο Όμιλος έχασε τον δάσκαλό του, τον κύριο Παύλο. Δυσαναπλήρωτο το κενό που αφήνει ο κύριος Παύλος. Τόσα χρόνια τον γνωρίζουμε και όμως πάντα τον φωνάζαμε κύριο Παύλο. Ποτέ δεν μπορέσαμε να τον φωνάξουμε μονο με το μικρό του όνομα. Ο σεβασμός στο πρόσωπό του δεν μας επέτρεπε. Δεν θα ξανακούσουμε ιστορίες για την Αλεξάνδρεια, για την έρημο, για τις πετρελαιοπηγές. Θα μας τον θυμίζει για πάντα το τεράστιο έργο που άφησε πίσω του. Η σφραγίδα του στον Όμιλο είναι ανεξίτηλη. Η Αστρονομία σήμερα έχασε έναν μεγάλο σύμμαχο…

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας φόρος τιμής και ανάμνησης από την πλευρά του ΣΕΑΘ

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=995&Itemid=103

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Παύλος Μωραϊτης είχε την ικανότητα να γίνεται ιδιαίτερα συμπαθής σε όλους τους τύπους και χαρακτήρες των ανθρώπων, να τους εμπνέει με τα ενδιαφέροντά του και να τους παρακινεί συλλογικά σε δημιουργικές δράσεις. Η απώλειά του μας κάνει να σκεφτούμε πόσο πολύτιμοι και σπάνιοι είναι οι άνθρωποι που διαθέτουν αυτά τα χαρίσματα.

 

Γιάννης Ηλιόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είχα την τύχη να τον γνωρίζω αλλά είχα ακούσει πολλά για την προσφορά του.

 

Πρόσφατα ελαβα μέρος σ ενα ενδοεπιχειρησιακό σεμινάριο της εταιρίας μας και καθηγήτρια ήταν η κόρη του από την οποία έμαθα και πολλά για το έργο του κ τις δραστηριότητές,και την οποία θα συλλυπηθώ οπωσδήποτε εντός της ημέρας.

 

Άιωνία του η μνήμη.

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν πριν από λίγα χρόνια παντρεύτηκα, ο Παύλος Μωραίτης ήρθε στο σπίτι μου μαζί με τα υπόλοιπα μέλη του ΟΦΑ για να το γιορτάσουμε....το προσωπικό γαμήλιο δώρο του ήταν ένα βαζάκι μέλι...κι ένα σκόρδο......

Μόλις με είδε έκπληκτο να κοιτάζω το παράξενο δώρο του, μου είπε σε άψογα αιγυπτιακά την ευχή που λένε στους νεόνυμφους στην Αίγυπτο (ήταν μεγαλωμένος στην Αλεξάνδρεια)......"να είστε πάντα αγαπημένοι και μονοιασμένοι....και στις κακές μεταξύ σας στιγμές (σκόρδο) και στις χαρές (μέλι)"........

Θα μου λείψουν οι συζητήσεις μας για τα ταξίδια του, για την έρημο Σαχάρα και την κλειστοφοβία που σου προκαλεί τη νύχτα, για τις πυραμίδες και την Αλεξάνδρεια, για τη Νότια Αφρική...για το σταυρό του Νότου, για τα νέφη του Μαγγελάνου...θα μου λείψει η σοφία του και η προθυμία του να τη μοιράζεται...καλό ταξίδι δάσκαλε

 

 

Μάττας Θοδωρής

------------------------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ουτε εγω τον ηξερα,αλλα λυπηθηκα πολυ,ελπιζω να μας κοιταζει απο καπου ψηλα τωρα και να ειναι παντα στην μνημη οσων ειχαν προσωπικες σχεσεις μαζι του αλλα και ολων των υπολοιπων....

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω κι εγώ να εκφράσω τα ίδια συναισθήματα για την απώλεια του κυρίου Παύλου, του πρώτου ανθρώπου που γνώρισα πριν από τρία χρόνια στον Όμιλο Φίλων Αστρονομίας Θεσσαλονίκης.

Θερμά συλλυπητήρια στους οικείους του.

Όσο για τους συνοδοιπόρους του στο ταξίδι της γνώσης και της αστρονομίας, ας κάνουμε όλοι ό,τι μπορούμε τιμώντας το παράδειγμά του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην οικογένεια του Π.Μωραίτη και στον Ο.Φ.Α., που για χρόνια υπηρέτησε, εκφράζουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια και ευχόμαστε ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του στον ουρανό που τόσο αγάπησε.

 

Το Δ.Σ. και τα μέλη του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας

www.hellas-astro.gr

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυπήθηκα αφάνταστα τη στιγμή που το έμαθα. Τα λόγια σε τέτοιες περιπτώσεις σπάνια προσφέρουν παρηγοριά.. Θέλω απλά να εκφράσω τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένειά του και στον Όμιλο Φίλων Αστρονομίας.. Είναι μεγάλη απώλεια για την ερασιτεχνική αστρονομία της χώρας μας, όμως το σπουδαίο έργο του και τα διδάγματά του θα συνεχίσουν να υπάρχουν μέσω αυτών που τον γνώρισαν.

 

Καλό σας ταξίδι κύριε Παύλο..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης