Jump to content

Κιαλια


Peri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη τωρα τελευταια μας εχει μπιμπ ο καιρος, βρισκομαι διαρκως να μεταφερω εξω το τηλεσκοπιο και τα συναφη και 5 λεπτα μετα να το ξαναμαζευω γιατι μπηκαν συννεφα. Ετσι αποφασισα οτι μια ειναι η λυση: Επιστροφη στα κιαλια!

Ελα ομως που τα μονα καλα κιαλια(10x50) που εχω ειναι στο χωριο στην κερκυρα και αυτα που εχω εδω ειναι κατι ασταναπανε 10x25 απο Λιντλ.

Οποτε εκανα λοιπον μια ερευνα αγορας και βρηκα κατι με 70mm διαμετρο με μονο 40κατι ευρω(βρωμια μυριζει)

Στο Nightwatch λεει λοιπον οτι ενα χαρακτηριστικο που πρεπει να προσεχουμε ειναι ποσο φως ανακλαται απο τους φακους οποτε η ερωτηση(αφου εχω γραψει την ιστορια της ζωης μου) ειναι η εξης:

 

Θα συμφερε να παρω τα τσιπικα με την μεγαλη διαμετρο αλλα με φακους που χανουν φως ή να δωσω κατι παραπανω για τιποτα απο πλανηταριο κλπ?

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχάς τα κιάλια που είχε τα Χριστούγεννα το Lidl Είναι εξαιρετικά για την τιμή τους. Καμμία σχέση με τα 10x25 (τα Tasco με κόκκινους φακούς δεν είναι; τα έχω και γω, έχουν field stop μικρό, μάλλον 10x15 είναι στην πραγματικότητα).

Αλλά μάλλον δεν τα πήρες. Μην πάρεις από το διαδίκτυο κιάλια που δεν έχουν εγγύηση κάποιας γνωστής εταιρίας. Αν αυτά που λές μπορείς να τα δοκιμάσεις και σου αρέσουν, πάρτα. Αλλιώς μερικοί κανόνες:

1. Τουλάχιστον 10x50

2. Πρίσματα Bak 4

3. Πολλαπλή επίστρωση (ή καλύτερα πλήρης) & επ' ουδενί η κόκκινη ψευδοεπίστρωση.

Με εξαίρεση τα Rocktrail του Lidl μπορείς να πάρεις 10x50 στα 50+ Ευρώ (πχ Konus) ή τα εξαιρετικά Celestron Skymaster 15x70,που προτείνει το Nightwatch και το Backyard Astronomer (150 Ευρώ από κατάστημα, τα μισά από το διαδίκτυο). Δεν μπορώ να φανταστώ 15x70 που να κάνουν φθηνότερα. Στα 40 ευρώ πας για 7x35 ή 8x42.

Αν πάντως βρεις του Lidl πουθενά πάρτα με κλειστά μάτια (20 ευρώ, εξαίρεση στον κανόνα).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα ομως που τα μονα καλα κιαλια(10x50) που εχω ειναι στο χωριο στην κερκυρα...........

 

Και ειναι δυσκολο να τα φερης απο το χωριο να γλυτωσης και χρηματα; :-note

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασε ακομα τα κλαιω που δεν πηγα τοτε στο Lidl δυο μερες μετα την προσφορα και ειχαν εξαφανιστει ολα.. βεβαια δεν δοκιμασα να τους παρω τηλεφωνο αλλα σιγα μην εχει τωρα.

 

Στο χωριο τωρα δεν ειναι κανεις και ουτε θα παει κιολας μεχρι να αρχισει να ζεσταινει ο καιρος...

 

Ευχαριστω για τις συμβουλες παντως!

 

ΥΓ με το που ανοιξα το thread ανοιξε και λιγο ο καιρος

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης