Jump to content

Πρόβλημα με το LX90


m 51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες, καλησπέρα

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας - όποιος γνωρίζει καλά τυλαχιστον -.

Ενώ τα Χριστούγεννα ήμουνα στην Πάρο και έβγαλα το τηλεσκόπιο για παρατήρηση, ξαφνικά, μετα απο 1-2 λεπτα αφοτου είχα βάλει το βύσμα για να ''ταΐσω'' το τηλεσκόπιο, άρχισε να μου κάνει διάφορα περίεργα.

Συγκεκριμένα, η πηρούνα πήγαινε πρώτα λίγο προς τα αριστερά και μετά ο σωλήνας ανέβαινε προς τα πάνω. Σίγουρα, δεν ειναι θεμα επαφής, γιατί το βυσματάκι μπαίνει μια χαρα και θα έλεγα οτι ελαφρώς σφηνώνει κιόλας. Και τα γρανάζια του μια χαρά είναι. Είναι σίγουρα θέμα ρεύματος. Το δίκτυο στην Πάρο, και ιδιαιτερα στην περιοχή του Λωλαντώνη οπου ειναι το εξοχικο και κανω τις παρατηρησεις μου, έχει πολυ μεγαλη ασταθεια. Συνήθως, τις περισσοτερες φορες, το ρεύμα πέφτει.

Δοκίμασα σταθεροποιητή τάσης, και το τηλεσκόπιο έκανε πάλι τα ίδια. Ρωτώντας ένα τύπο, μου είπε ότι χρειάζομαι UPS, το πιθανότερο. Σε περίπτωση που θέλει UPS, να σημειώσω ότι ο εξοπλισμός μου συνολικά που χρησιμοποιειται, ειναι το 8'' το LX90, η ΑΤΙΚ 16 ΙC, και ένας φορητός υπολογιστής. Αργότερα, θα βάλω και το LVI SMART GUIDER σαν οδηγητική κάμερα. Για όλα αυτά τι κατανάλωση θα έχω συνολικά, άρα - αν τελικα θέλει UPS - τι UPS να αγοράσω?

Σημειώστε ότι θελω να ασχοληθω αποκλειστικά με φωτομετρία απο δω και μπρος, και επομένως, θα πρεπει να ειμαι εξω πολλές ώρες, όπου το τηλεσκόπιο πρέπει να λειτουργεί τέλεια από πλευράς ρεύματος, ανενόχλητο από αυξομοιώσεις.

Διάβασα και καπου στο ιντερνετ ένα ποστ του περίφημου Dr. Clay (του γνωστου σε όλους μας Clay Sherrod) ότι έχει το LX90 και ότι τα 12 βολτ τροφοδοσίας δεν αρκούν. Αυτός το ''τρέφει'' από 13 μέχρι 14 και κάτι και σημειώνει έντονα ότι δεν πρέπει ποτέ να ξεπεράσεις τα 14.7 βολτ τροφοδοσίας σε αυτό το τηλεσκόπιο.

Τι μπορώ να κάνω? Θα μπορούσε να μου πει κανείς μια λύση? Εχετε υπόψιν ότι όταν κάνεις φωτομετρία πρέπει να είσαι εξω για ΩΡΕΣ, χωρίς να σου κάνει ντράβαλα το ρεύμα.

Τι θα με βοηθούσε στο πρόβλημά μου?

 

Ευχαριστώ

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη γιατι υποστηριζεις οτι ειναι θεμα ρευματων???

Το εχεις δοκιμασει με "πιστοποιημενο " ρευμα και λειτουργει εν ταξει?

Προκειται για απλο LX90 ή μηπως το τελευταιο με την λειτουργια LN?

(Σε ρωτω γιατι η ξαφνικη απωλεια προσανατολισμου και "επιπεδου" ειναι δειγμα

ελλατωματικης ανταλλαγης πληροφοριας μεταξυ "main board" και "sensor board" στα "αυτοματα" μοντελα).

Θεμα ρευματων παντως δεν νομιζω να τιθεται...λιγο δυσκολο.Το τηλεσκοπιο θα ζοριζοταν μεν (ακουστικα και οπτικα) αλλα θα λειτουργουσε κανονικα(συμφωνα με την τελευταια διαταγη).

Εχε υπ οψιν σου, οτι εγω λειτουργουσα το δικο μου απλο LX90 με τροφοδοτικο 12ν (αυτο που διεθετε τοτε η αντιπροσωπια) μαρκας...."Condor" αν θυμαμαι καλα.

Ηταν αυστηρα 12ν και ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα ακομα και με dew shield, και βαρια DSLR.

Τελος παντων...

 

Μακαρι να ειναι κατι μη σοβαρο.

(ριξε μια ματια και στο MAPUG....κατι θα βρεις...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KΟSTAKI, και μενα το απλό ειναι. Το εχω 6 χρόνια, και το τροφοδοτώ με ενα απλο 12βολτο. Λεω για το ρευμα γιατι μεχρι τωρα δεν παρουσιαζε τετοια προβληματα το τηλεσκόπιο. Και το ρευμα ητανε πιο πολυ στα καλά του. Δε ξερω τι γίνεται. Και γω τη λυση ψαχνω.

Αν ειναι οντως θεμα ρευματος, νομιζω οτι το πάουερτανκ της Σέλεστρον θα μου εδινε λυση. Αν δεν κανει δουλεια ουτε αυτο, τοτε μάλλον την έβαψα οριστικά? Μου αρεσει που το σκεφτομαι κιόλας....

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαινομενο σου το εκανε μια φορα ή συνεχως?

Δεν δοκιμασες με "καλυτερα" ρευματα? (ακομα και με τις μπαταριες που μπαινουν στο πηρουνι)

Οταν λες "η πηρουνα πηγαινε προς τα αριστερα" εννοεις κατα τη διαρκεια της παρακολουθησης, ή πανω σε καποια εντολη κινησης?

Επισης η "λαθος ανυψωση" του σωληνα γινοταν ταυτοχρονα με την "λαθος στροφη"???

Υπαρχει περιπτωση να ειχες πολυ "πισωβαρο" σωληνα και να πατιναριζε ο συμπλεκτης (αν ηταν λιγο χαλαρος)?

Σε ρωταω τετοιες λεπτομεριες, γιατι εχουν σημασια.

Μου κανει εντυπωση η ταυτοχρονη απωλεια γραμμης σκοπευσης και στους δυο αξονες...

 

:-k :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου το εκανε καθε φορα που το τροφοδοτουσα. Μπορεί να μου το εκανε σε 1 λεπτο, μπορει σε ενα τεταρτο, μπορει με το που αμέσως ακουγες το μπιπ απο το οτοσταρ, μπορει και στο μισάωρο και στο 2ωρο. Μου το εκανε δηλαδη σε ανυποπτους χρόνους. Και συνεπιπτε με χαμηλωμα του ρευματος. Αφου μετρησαμε στις πριζες του σπιτιου και ειδαμε οτι χανουν μεχρι και 1.3 βολτ καποιες φορες. Και ο πατερας μου εχει βαλει σταθεροποιητη για τα μεγαφωνά του στο γραφειο του μεσα, αλλα ακουγεται ένα πραγμα σα βρόντηγμα καποιες φορες απο τα μεγαφωνα. Ο σταθεροποιητης δε δουλευει σε αυτη την περιπτωση - εννοώ στη δική μου περιπτωση -.

Στο τηλεσκοπιο, ειτε ειναι στο αλταζιμουθιο, ειτε στη σφηνα πανω, γινεται παντα πρωτα η κινηση προς τα αριστερα και μετα προς τα πανω. Σπανιότερα, οι κινήσεις συνέπιπταν μεταξύ τους.

Εννοειται ότι ειχα σφιξει τα φρενα. Και στο σωληνα, εχω απο κατω 2 κιλα αντιβαρα, δεν τον εχω αφησει πισώβαρο να ''στολάρει''.

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν γενικά έχεις τέτοια προβλήματα με τη ΔΕΗ, ένα UPS το χρειάζεσαι οπωσδήποτε και μόνο για την προστασία του εξοπλισμού σου.Εncoder και μοτέρ κίνησης χρειάζονται σταθερές τάσεις . Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι πως τα ups του εμπορίου είναι σχεδιασμένα για <σπιτική> χρύση. Αν βρεις outdoor ups, που πρέπει να είναι και ποιο ακριβό, έχει καλώς. Αν όμως πάρεις απλό, μιας και είσαι σε νησί που λογικά θα έχει υγρασία, θα πρέπει να κάνεις πατέντα με κουτί για να το βάλεις μέσα. Προσωπικά δεν θα έπαιζα με ακριβό εξοπλισμό και υγρασία.
Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο ευχαριστώ για τη συμβουλή. Έχω όμως μια απορία: Το UPS πιθανότατα δε θα με κρατήσει για πέντε, έξι ώρες ή περισσότερο που θα έιμαι έξω. Υποτίθεται ότι στο τέταρτο η μπαταρία του έχει ψοφήσει. Λάβε υπόψιν σου το γεγονός ότι από δω και πέρα θα ασχοληθώ με φωτομετρία, που θέλει να είσαι έξω πολλές ώρες και να απασχολείσαι συνεχόμενα. Αν ξέρεις εσύ καποιο UPS που να μπορεί να μου εξασφαλίσει 6 ώρες σταθερής λειτουργίας, τότε βεβαίως να το δοκιμάσω. Αλλιώς, έχω κατά νου την αγορά του πάουερτανκ της Σέλεστρον.

Ξέρεις κάποιο UPS το οποίο να μου επιτρέπει να βγάλω όλη τη νύχτα έξω?

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξήγησε μου κάτι. Δεν θα τραβάς από το εξοχικό σου? Εγώ αυτό κατάλαβα. Το Ups σου λέω να το πάρεις για να σου κάνει εξομάλυνση στο δίκτυο της ΔΕΗ. Έτσι θα παίρνεις συνεχόμενα σωστή τάση. Δηλαδή ΔΕΗ---UPS---Εξοπλισμός. Στις μικρές πτώσεις τάσης που θα έχεις θα σηκώνει το Ups, αλλά πρακτικά πιστεύω πως τα διαστήματα αυτά πρέπει να είναι μικρά. Τα Ups δεν είναι μόνο για διακοπές ρεύματος αλλά και για <φτιάξιμο> της τάσης του Δικτύου που έρχεται στο σπίτι μας. Aν από κει και πέρα αν θέλεις οπωσδήποτε τροφοδοσία από μπαταρία πρέπει πρώτα να δεις την κατανάλωση του εξοπλισμού σου (ATIC, LX,PC/ώρα.)
Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το εξοχικό θα την κάνω τη δουλεια, αυτο εννοείται.

Το χαμήλωμα της τάσης μπορεί να κρατησει αρκετή ώρα. Πολλες φορές φτανει και στις 2 και τις 3 ώρες. Η κατάσταση γενικα με το ρευμα ειναι ασ'τα να πανε στην περιοχή.

Απλα σου λέω για το UPS, γιατί είχα ακούσει ότι η εξομάλυνση του ρεύματος ισχύει για όση ώρα κραταει η μπαταρία δηλαδή το πολύ για ένα τέταρτο.

Δηλαδή, εννοείς ότι μπορεί η μπαταρία να κρατάει τόσο, αλλά όσο το UPS είναι στην πρίζα, σου εξομαλύνει το ρεύμα σου για όση ώρα έχεις τον εξοπλισμό σου σε λειτουργία? Αν ειναι ετσι, μάλλον η κατάσταση διορθώνεται.

Με συγχωρείς που φαίνομαι ανίδεος - να μη πω άσχετος - με το θέμα.

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2-3 ώρες!!!

Αυτό είναι τρομερό :shock: :shock: :shock:

Νόμιζα πως είναι κάτω από 5-10 λεπτά σύνολο. Θα ρωτήσω ένα φίλο να μου πει για τέτοια περίπτωση και θα σου πω γιατί εμένα δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, είναι χάλια η κατασταση με το ρευμα. Μπορει να γινει για 5-10 λεπτα, μπορει να γινει για 40, μπορει και για 3 ώρες ή και παραπάνω. Κυριολεκτικά, ποτέ δεν ξέρεις τι και πώς και για πόσο, με το ρεύμα της περιοχής. Είναι ΤΡΑΓΙΚΗ η κατασταση με το ρεύμα.

Εάν υπαρχει λύση, θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Σπύρο, αν αυτός ο φίλος σου γνωρίζει ακριβώς τι χρειάζεται να κάνω, θα ήτανε ό,τι καλύτερο.

Αναμένω απάντησή σου.

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για το θεμα των ups χωρις να ειμαι ειδικος, αλλα με αρκετη εμπειρια στο θεμα απο την ενασχοληση με η/υ θα προτεινα το εξης:

καταρχην να δουμε τι ειναι ενα ups - ειναι μια μπαταρια ή συστοιχια μπαταριων (συνηθως 12v) που με τον καταλληλο ανορθωτη τασης δινουν 220v

οσο μεγαλυτερη η χωρητικοτητα τοσο μεγαλυτερη και η διαρκεια που προσφερουν σε συγκεκριμενο φορτιο

υπαρχουν 2 ειδων ups, τα interactive και τα online

στην δικια σου περιπτωση θες online, εαν και αρκετα ακριβοτερο, διοτι το συγκεκριμενο μπαινει "μπροστα" απο την ταση, και ετσι ειτε με υπερταση ειτε με υποταση δεν σε νοιαζει, αυτοματα το ups αποροφά τους κραδασμους και δεν σε απασχολει τιποτα

το interactive ειναι "πισω" απο την ταση, δηλαδη σου δινει το ρευμα της ΔΕΗ μεχρι αυτο να ξεπερασει τα ορια που εχεις θεσει και μονο τοτε ενεργοποιείται, με αποτελεσμα να εισαι πιο εκτεθειμενος σε πτωση τασης η υπερταση, που ειναι και το προβλημα σου

οτι πληρωσεις περνεις και εδω δυστυχως

μετα απο την παροδο 2-3 ετων οι μπαταριες τα παιζουν και θελουν αλλαγη, μην τρομαζεις, τις αντικαθιστας με ιδιου τυπου και προδιαγραφων και τελος για αλλα 2- 3 ετη

με τα κολπα της ΔΕΗ και τα ευαισθητα μηχανηματα που καθε σπιτι εχει (η/υ, tv, κλπ) ειναι καλη ιδεα και προστασια των μηχανηματων μας το ups

μην παρεις καλη - ακριβη μαρκα, παρε ενα απλο online και θα βρεις την ησυχια σου

ελπιζω να μην λεω ανακριβειες, εαν ειναι καποιος ειδικος στο θεμα ας ριξει τα φωτα του

αχιλλεας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι πόσο αντέχει η τσέπη σου και τι φορητότητα χρειάζεσαι. Ο φίλος μου που δουλεύει σε σεταρίσματα Server μου πρότεινε, όπως και achile66, online UPS.

 

 

Έχουμε λοιπόν τα παρακάτω 1KVA

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/AccuPower-1Kva-On-Line-Tn-TN1000.htm

Αυτό αν και δεν λέει πόσες σούκο βγάζει αλλά το ψιλομεταφέρες με κάποια πατέντα. Μπορείς να το βάλεις σε μια μεταλλική εργαλειοθήκη, να ανοίξεις τρύπες στο πλάι για τα καλώδια και να το παγαινοφέρνεις μέσα έξω. Ζυγίζουν γύρω στα 14-15 κιλά

 

 

Αν θέλεις τώρα 2KVA ξεχνάς τη φορητότητα Μιλάμε για κτήνη 30+ κιλών. Οπότε αναγκαστικά μπαλαντέζα από το UPS μέχρι το τηλεσκόπιο. Το ποιο φτηνό 2χίλιαρο είναι αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701533&u=VITTENHEIM-2000VA-ONLINE-UPS

Αμέσως επόμενο:

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/AccuPower-2Kva-On-Line-Tn-TN2000.htm

Αν πας σε αυτή τη κατηγορία κοίτα και αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701130&u=APC-SURT2000XLI-SMART-UPS-RT-ONLINE-2000VA

 

 

Υπάρχει κανένας φίλος που να ασχολείται με φωτοβολταϊκά στο φόρουμ? Ίσως μια λύση μεγάλης χωρητικότητας για σένα είναι μπαταρίες βαθιάς εκφορτίσεως με ένα inverter καθαρού ημιτόνου. Δεν έχω γνώσεις όμως για τέτοια πράγματα

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης