Jump to content

ED 80 : Αξεσουάρ για αστροφωτογραφία (και όχι μόνο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την προτροπή της Κατερίνας απο εδώ...

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11473

 

ανοίγω θέμα για τα παρελκόμενα ενος ED80 για Αστροφωτογράφηση αλλα και για παρατήρηση...μην ήμαστε απόλυτοι...

 

πάντως να ενημερώσω ότι ήδη μετά και τα χθεσινά παρήγγειλα τον Powermate 2.5x και ένα Nagler 11αρι.

 

Πριν αρχίζεις να τσιρίζεις Κατερινά (πλάκα κάνω) να σου πω : Το σκεπτικό μου είναι να μήν αρχίσω απο τώρα ακόμα με την φωτογραφία... "να παίξω" λίγο με την παρατήρηση και μετά...και στο μέλλον θέλω να πάρω ένα σωλήνα 12-14 ιντσες για παρατηρηση ... Τι λέτε?? Γι αυτό αυτα που θα πάρω τωρα τα προσοφθάλμια θέλω να με εξυπηρετήσουν και μετά στον μεγαλύτερο σωλήνα???

 

Πώς το βλέπετε??

 

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά μολύνθηκες και συ από την Τηλεειδίτιδα, την ανίατο, προιούσα, εξαντλητική νόσο με τα πράσινα εξανθήματα. Τώρα πια δεν υπάρχει επιστροφή. Άνοιξε τα μάτια και ευχαριστήσου το...

 

:D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Maestro, namaste! (όπως λένε και στην Ινδία) και νά 'μαστε! (όπως λένε και στην Ελλάδα). :mrgreen:

 

Όταν έλεγα να είσαι πιο συγκεκριμένος, δεν εννοούσα ακριβώς αυτό...

Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές ώστε ένα ή δύο προσοφθάλμιοι να ταιριάζουν σε όλα τα τηλεσκόπια και να κάνουν όλες τις δουλειές.

Αν ήταν έτσι, όλοι θα αγοράζαμε 2 προσοφθάλμιους κι έναν μπάρλοου και θα τελείωνε εκεί η υπόθεση.

Γι αυτό ακόμα και αυτοί που έχουν ίδιο τηλεσκόπιο, αν διαβάσεις στο φόρουμ, θα δεις πως οι αγαπημένοι τους φακοί μπορεί να είναι διαφορετικοί.

Εξαρτάται από τους στόχους που αρέσκονται να κυνηγούν ή ποιος φακός έχει γι αυτούς μεγαλύτερη χρησιμότητα, ή μπορεί να έχει σχέση με την ποιότητα κατασκευής ή απόδοσης του προσοφθάλμιου ή του μεγάλου πεδίου που μπορεί να δίνει ή ακόμα να σχετίζεται με την αισθητική του ίδιου του ιδιοκτήτη.

 

Εσύ αγόρασες για παράδειγμα τον 11άρη Nagler και τον Powermate (καλορίζικα κιόλας, εξαιρετικές αγορές και οι 2 :D ).

Που να τα βάλεις αυτά μαζί στο 14 ιντσο, αν υποθέσουμε πως πάρεις ένα καταδιοπτρικό, με εστιακή απόσταση π.χ 3556; θα "πάρεις" πάνω από 800 Χ... Πρακτικά, άχρηστες μεγεθύνσεις δηλαδή.

Ενώ για το διοπτρικό σου είναι μια χαρά! Αν τα συνδυάσεις, θα έχεις περίπου 140 Χ.

Εξαρτάται που λες, εξαρτάται (που λέει και η Χάρις) :cheesy:

 

Κατά τη γνώμη μου μην πάρεις τίποτε άλλο μέχρι ν ανακαλύψεις τι σε ενδιαφέρει περισσότερο να βλέπεις ή να φωτογραφίζεις.

Ακόμα και στο θέμα της φωτογραφίας, πρέπει να προσανατολιστείς "κάπου" αρχικά, για να αγοράσεις τα κατάλληλα αξεσουάρ. θα χρησιμοποιήσεις μέθοδο piggy-back, prime focus ή κάτι άλλο; Τι θα σε ενδιέφερε περισσότερο να φωτογραφίσεις; Σελήνη; Πλανήτες; DSO;

Αν δεν απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα, θα προβείς σε άσκοπες αγορές και πολύ σύντομα θα τα πουλάς στις μικρές αγγελίες.

 

Κατανοώ τον ενθουσιασμό και τα γκάζια σου αλλά πρέπει να πατάς που και που και φρένο :(

Εστιάσου στο ήδη υπάρχον τηλεσκόπιο κι άσε τις αγορές για το 12 ή το 14 άρι όταν με το καλό έρθει η ώρα του. Προσωπικά εύχομαι και 20 ρι :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! Ξέχασα να σου πω.

Ο 11 αρης ο Nagler σου δίνει τις ίδιες μεγεθύνσεις με τον 28άρη σε συνδυασμό με τον powermate.

Εγώ στη θέση σου αν δεν είχε ολοκληρωθεί η παραγγελία, θα την άλλαζα και θα έπαιρνα κάποιον άλλον (όχι απαραίτητα nagler για αυτό το τηλεσκόπιο).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω Κατερινα

 

Για την δευτερη απαντηση θα σου πω μονο οτι τα υπολογισα ως εξής...Το 28mm μου δίνει: 600/28=21,4

το 11mm μου δίνει: 600/11=54,5 χωρις το powermate. Αλλα μαυτόν μου δίνει 54,5Χ2,5=136 περιπου.

 

θα μου έδιναν και τα 2 το ίδιο αν το 28μμ θα μπορουσε να παρει τον powermate...αλλα δεν μπορει γιατι ειναι 2". Θελω τωρα που ξεκιναω να τα παρω όλα 1 1/4.

 

Για την συνεχεια θα πάρω ένα που να μου δίνει μεγενθύσεις αναμεσα απο 54 και 136 και ένα (ισως) που να μου δώσει 160 περιπου όσο μπορει να δωσει το τηλεσκόπιο???

 

Τι λές???

 

 

Παρεπιπτόντως χθές είδα τον κρόνο πρώτη φορά και να μην σε πω τι έπαθα...είσαι και γυναίκα.... :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι κουκλάκι ζωγραφιστό ο άτιμος! (ο Κρόνος).

Ναι, έχεις δίκιο για το δίιντσο, δεν το είχα προσέξει. Μείνε όπως είσαι τότε.

 

Τι να σου πω βρε καλό μου, εγώ πάλι θα επιμείνω να περιμένεις πρώτα να δοκιμάσεις αυτά που παρήγγειλες. θα έχεις μια σαφέστερη εικόνα για το τι σου αρέσει. Εκτός από πλανήτες πρέπει να τα δοκιμάσεις και σε DSO.

Αλλά αν δεν κρατιέσαι, εγώ θα πρότεινα ένα προσοφθάλμιο στα 19 ή 20 mm αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις και τον Powermate, διαφορετικά έναν 7 ή 8 mm.

Άσε προς το παρόν στην άκρη σε παρακαλώ το θεωρητικό όριο του τηλεσκοπίου. Η πράξη συνήθως μας λέει άλλα. :D

 

Υ.Γ: Από ποια περιοχή παρατηρείς;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με πιανεις.....αυτα τα 2 εχω κατα νου...ενα 5-6mm και ενα 20μμ παντα nagler...

 

αααα δεν σου ειπα....ηρθαν βρε.....ε μαυτα είδα τον κρονο....ε με τι??? με το 28mm??? δεν εχω δοκιμάσει κατι άλλο εκτος απο nagler για να συγκρίνω...αλλα αυτο που βλέπω με ικανοποιει...πλήρως...

 

δεν μου λες (λετε)? ενας ερευνητής με lazer αξίζει???? ε γιατι ώρες ωρες χανω την μπάλα βρε παιδια άλλο σκοπεύω και άλλο ΝΟΜΙΖΩ οτι βλέπω...

 

 

περιπου απο χαλκιδικη, Κατερινα παρατηρω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης