Jump to content

Νέοι φακοί Nikon SWA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους λάτρεις της Ιαπωνικής, βαρετής & άχαρης, αριστείας, νέοι SWA προσοφθάλμιοι φακοί από την Nikon (σε τιμές ... Ethos).

http://www.kkohki.com/English/kkohkiparts.html

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3495162/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

Οι Pentax και οι Vixen δεν θα είναι πλέον μόνοι στην χώρα του ανατέλοντος ηλίου.

Επίσης, για όσους προτιμούν την εκμαίευση του δείκτη απόδοσης/τιμής από τον εξοπλισμό τους, οι Explore Scientific καθιερώνονται πλέον ως αξιόλογες προτάσεις στις 82 & 100 μοίρες, με τους πρώτους να πωλούνται σε εκπτωτικές τιμές.

http://www.explorescientific.com/.

Τέλος, για όσους αρέσκονται στην εκμετάλλευση της ευκαιρίας, εκπτώσεις και στους Meade SWA & UWA και στους Celestron UWA.

www.optcorp.com/

Οι Hyperion ίσως έχασαν πια την επίζηλο θέση της ιδανικής απόδοσης για την τιμή τους αφού υπάρχουν πλέον αξιόλογα SWA στην μισή σχεδόν τιμή και στην ίδια τιμή UWA με αξιώσεις. Άσχημα θα ήταν να μπουν και αυτοί στον χωρό των εκπτώσεων;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.

Επίσης, για όσους προτιμούν την εκμαίευση του δείκτη απόδοσης/τιμής από τον εξοπλισμό τους, οι Explore Scientific καθιερώνονται πλέον ως αξιόλογες προτάσεις στις 82 & 100 μοίρες, με τους πρώτους να πωλούνται σε εκπτωτικές τιμές.

http://www.explorescientific.com/.

Τέλος, για όσους αρέσκονται στην εκμετάλλευση της ευκαιρίας, εκπτώσεις και στους Meade SWA & UWA και στους Celestron UWA.

www.optcorp.com/

Οι Hyperion ίσως έχασαν πια την επίζηλο θέση της ιδανικής απόδοσης για την τιμή τους αφού υπάρχουν πλέον αξιόλογα SWA στην μισή σχεδόν τιμή και στην ίδια τιμή UWA με αξιώσεις. Άσχημα θα ήταν να μπουν και αυτοί στον χωρό των εκπτώσεων;

Νομίζω πως υπερβάλλεις.Ούτε οι Explore Scientific είναι αξιόλογες προτάσεις ούτε οι Hyperion έχασαν καμία επίζηλο θέση γιατί απλά δεν την κατείχαν.

Αν κ για τους Explore Scientific δεν θα έπρεπε να είχα γνώμη μιας κ δεν έχω δει μέσα από κανέναν για τους Hyperion έχω δει κ το μόνο που έχω να πω είναι πως απλά είναι καλούτσικοι για την τιμή τους κ τίποτα παραπάνω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να είναι υπερβολές, αλλά δεν υπερβάλλω εγώ. Υπερβάλλει η πλειοψηφία των χρηστών των Cloudy Nights.

Πέραν αυτού, καθώς η γλωσσική εκφραστικότητα με ενδιαφέρει αρκετά, θέλω να δηλώσω πως:

1. Εκ των πραγμάτων η λέξη "αξιόλογος" θεωρείται μετριοπαθής και ως εκ τούτου όχι υπερβολική, σε αντίθεση με τα επίθετα "απίθανος", "υπερτέλειος", "ασυναγώνιστος", "μοναδικός", "καταπληκτικός", "παντοδύναμος" κλπ, επίθετα που δεν είδα σχεδόν ποτέ να συνοδεύουν Baader, Explore Scientific, Meade ή Celestron, σε αντίθεση με τους γνωστούς φακούς, μην τους αναφέρουμε τώρα. Εξαίρεση ο καταπληκτικός (και) για τα δικά μου μάτια Hyperion Zoom, που θέλγει πολλούς και τους παρασύρει να εκφράζονται υπερβολικά θετικά (είμαι ένας από αυτούς).

2. Σχετικά με την θέση των Hyperion στην καμπύλη κόστους αποτελεσματικότητας, σύμφωνα πάντα με την γνώμη της πλειοψηφίας των (Αμερικανών!) χρηστών των Cloudy Nights και τις ευρείες πωλήσεις τους, συμφωνώ πως πλέον μπορούν να θεωρούνται "καλούτσικοι" για την τιμή τους, αφού έγραψα πως υπάρχουν τώρα και φθηνότεροι SWA και ισότιμοι UWA. Άρα κάπου υπάρχει επικοινωνιακός θόρυβος -ας δεχτώ πως το "επίζηλη θέση" ήταν κάτι υπερβολικό, αλλά είπα πως "έχασαν" άρα; Ή υπερβολή μπορεί να αφορά αυτούς που κέρδισαν την θέση τώρα (αν και για κάποιον λόγο η ψευτοκοροιδευοεκμεταλλευομαιυπερβάλλωαντιγραφωκερδοσκοπωMeade δεν ενοχλεί ιδιαίτερα και δεν έλκει την αρνητική προσοχή που πιστεύω πως της αξίζει- Η Baader είναι το πρόβλημα!).

3. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν χρειάζονται ή δεν θέλουν "τίποτα παραπάνω" από αυτό που μπορούν να έχουν. Αυτούς εγώ, ως επαγγελματίας και άνθρωπος δεν τους κατατάσσω ποτέ στους υπερβολικούς και προσπαθώ μάλιστα να τους μιμούμαι. Η ανάρτησή μου αφορά κυρίως αυτούς, χωρίς να παραμελώ τους άλλους για τους οποίους οι Nikon μπορεί να αποτελούν ένα ακόμη αντικείμενο του πόθου.

Αγαπητέ φίλε filatra, σέβομαι την έκφραση της γνώμης σου, απλώς εδώ γράφω και την δική μου. Δεν είμαι υπέρ καμμίας κερδοσκοπικής εταιρίας, ούτε και εναντίον, είμαι ικανός να υπερβάλλω όταν θέλω σε άκρατο βαθμό (διάβασε παλαιότερες αναρτήσεις μου για του λόγου το αληθές) και συγκριτικά θεωρώ πως δεν υπερέβαλλα στην περίπτωση αυτή και, τέλος, αυτό που εσύ λες "καλούτσικο" εγώ το ονομάζω "αγαθόν εύκτητον" και το διαφημίζω ως απαραίτητο συστατικό της Επικούρειας συνταγής της ευτυχίας που έχω διαλέξει σαν οδηγό παράσταση.

ΥΓ. Η ανάρτηση αφορά τους Nikon SWA. 8)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aυτό που λέει ο Kοkκolis το έχω παρατηρήσει και εγώ στο cloudynights. Οι Αμερικανοί πάσχουν από Γερμανολαγνεια (Hyperion και ειδικά ο zoom) και οι Ευρωπαίοι από Αμερικανολαγνεία (Televue να ναι και ότι να ναι).

Στο θέμα τώρα: η Kokusai kohki κατασκευάζει όλα τα ιαπωνικά προσοφθάλμια και μετά μπαίνει το brand name επάνω ή είναι και retailer?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα σέβομαι την γνώμη σου κ δεν αντιλέγω πως στα μάτια σου οι hyperion μπορεί να είναι αξιόλογοι.Μην ξεχνάς όμως πως έχεις τηλεσκόπιο f/10.Σε τόσο μεγάλες εστιακές ακόμη κ χειρότεροι προσοφθάλμιοι αποδίδουν συμπαθητικά.Στο λέω γιατί διαβάζοντας κάποιος τα λεγόμενα σου μπορεί εύκολα να πειστεί κ ν αγοράσει ένα προσοφθάλμιο που δεν του ταιριάζει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα σέβομαι την γνώμη σου κ δεν αντιλέγω πως στα μάτια σου οι hyperion μπορεί να είναι αξιόλογοι.Μην ξεχνάς όμως πως έχεις τηλεσκόπιο f/10.Σε τόσο μεγάλες εστιακές ακόμη κ χειρότεροι προσοφθάλμιοι αποδίδουν συμπαθητικά.Στο λέω γιατί διαβάζοντας κάποιος τα λεγόμενα σου μπορεί εύκολα να πειστεί κ ν αγοράσει ένα προσοφθάλμιο που δεν του ταιριάζει.

Δεν είπα να αγοράσει κανένας τίποτε. Links έβαλα για να ενημερωθεί ο καθένας μόνος του.

Με κολακεύεις πάντως εάν με θεωρείς τόσο πειστικό, θα έπρεπε τότε να ασχοληθώ με την διαφήμιση, αν και νομίζω απλώς πως ... υπερβάλλεις. :mrgreen:

ΥΓ. Έχω Explore Scientific, αν ενδιαφέρεται κανείς για review.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με κολακεύεις πάντως εάν με θεωρείς τόσο πειστικό, θα έπρεπε τότε να ασχοληθώ με την διαφήμιση, αν και νομίζω απλώς πως ... υπερβάλλεις. :mrgreen:

Αν είσαι λέει.Παραλίγο να πείσεις κ εμένα να πάρω έναν που δεν τους πάω καθόλου. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν, μιά σειρά αμιγώς αστρονομικών προσοφθαλμίων φακών από τη Nikon είναι ΕΙΔΗΣΗ (ευχαριστούμε Κώστα). Μακάρι η Nikon να ξανασχοληθεί περισσότερο με τον αστρονομικό εξοπλισμό. Όσοι έχουν χρησιμοποιήσει φωτογραφικούς φακούς Nikon (πλην ίσως των πιο οικονομικών μοντέλων της ψηφιακής εποχής) γνωρίζουν την ασυμβίβαστη οπτική τους ποιότητα και την πολύ σοβαρή και μελετημένη κατασκευή τους. Πιστεύω ότι θα βρεθούν κατευθείαν στην κορυφή μαζί με τους Pentax XW. Όσο για την τιμή τους (Yen) αντιστοιχεί σε 310 ευρώ περίπου αλλά δεν γνωρίζω τι θα πλήρωνε κάποιος που θα παραλάμβανε στην Ελλάδα. Η αρχική τιμή πάντως είναι χαμηλότερη από εκείνη ενός Tele Vue Ethos και συγκρίσιμη με εκείνη ενός Pentax XW ή ενός μεσαίου Nagler.

 

Οι Hyperion πάντα είχαν προβλήματα στα άκρα του πεδίου σε γρήγορα τηλεσκόπια αλλά πάντα ήταν οικονομικοί. Πάντως - τελείως υποκειμενικά - το σημαντικότερο μειονέκτημά τους ήταν ο όγκος τους και το βάρος τους.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι θα βρεθούν κατευθείαν στην κορυφή μαζί με τους Pentax XW. Όσο για την τιμή τους (Yen) αντιστοιχεί σε 310 ευρώ περίπου αλλά δεν γνωρίζω τι θα πλήρωνε κάποιος που θα παραλάμβανε στην Ελλάδα.

Στέφανε oi nikon κάνουν ήδη παρέα με τους pentax στην κορυφή - αν κρίνουμε από τη "φασαρία" στο cloudy nights και στο astromart. Βέβαια οι πρώτοι ...φάγανε τους τελευταίους ως προς την τιμή: $560 έκαστος από APM Γερμανίας... Αυτό φαντάζομαι ότι ανεβάζει το λόγο τιμής προς απόδοση των pentax XW;;; :mrgreen: :mrgreen:

Με την ευκαιρία και χωρίς να θέλω να αλλάξω την κατεύθυνση του νήματος, τελικά αληθεύει ότι σταμάτησε η παραγωγή των XO;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης