Jump to content

Παρατήρηση Αφροδίτης!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστησα το τηλεσκόπιο μου στην ταράτσα γύρο στις 17.45 το απόγευμα όταν ο ήλιος πια κόντευε στην δύση του πάνω από το όρος Αιγάλεω. Κατά τις 18.40 εμφανίστηκε λίγο πιο ψηλά η Αφροδίτη και άρχισα την Παρατήρηση! Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως ενώ καταλάβαινες πως πρόκειται για πλανήτη η όψη της φαινότανε σαν να βλέπεις μέσα από πολύ θερμά καυσαέρια όπως όταν βλέπεις πάνω από την φλόγα του αναπτήρα να διαταράζεται η εικόνα που βλέπεις. Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να εστιάσω. Κάπου είχα διαβάσει πως το seeing είναι πολύ κακό λίγο μετά την δύση του ήλιου διότι η γη αποβάλει θερμότητα.. Αργότερα το έστρεψα πως Άρη , Σείριο και νεφέλωμα Ωρίωνα και η εστίαση ήταν σχετικά παιχνιδάκι. Φταίει η ώρα που διάλεξα για παρατήρηση?? Πότε είναι η καλύτερη περίοδος για παρατήρηση της Αφροδίτης ώστε να μπορέσω να διακρίνω κάποια φάση? Τα οπτικά μου δεν πιστεύω πως θέλουν κάποια ευθυγράμμιση μιας και το τηλεσκόπιο (SW dob 8”) είναι ολοκαίνουριο! Τα φώτα σας παρακαλώ..

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης φταει οτι εβλεπες και χαμηλα στον οριζοντα με αποτελεσμα το φως να διανυει μεγαλυτερη αποσταση. για να δεις τις φασεις της αφροδιτης δες απο ενα πλανηταριο πχ. stellarium και τρεξε τον χρονο μπροστα (στα τελη αυγουστου λιγο πριν δυσει η αφροδιτη εναι μιση). για να δεις καλυτερα την αφροδιτη δοκιμασε οταν θα ειναι εμφανης πριν την ανατολη του ηλιου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δλδ ισχύει και η αποβολή της θερμότητας?? Ωραία θα περιμένω τον Αύγουστο!! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε είναι η καλύτερη περίοδος για παρατήρηση της Αφροδίτης ώστε να μπορέσω να διακρίνω κάποια φάση?

Το κυρίως πρόβλημα δεν ήταν η περίοδος, αλλα η θέση! Η Αφροδίτη ήταν πολύ χαμηλά με αποτέλεσμα να βράζει στο προσοφθάλμιο επειδή η διαδρομή κάλυπτε πολύ μεγαλύτερο διάστημα μέσα απο την ατμόσφαιρα απο όταν η Αφροδίτη είναι πιό ψηλά

Επίσης, η αποβολή της θερμότητας σαν φαινόμενο ισχύει κύρια όταν μεταξύ του τηλεσκοπίου και στου στόχου σου παρεμβάλεται ένα μέτριου ύψους εμποδιο (λόφος κλπ)

 

Τα οπτικά μου δεν πιστεύω πως θέλουν κάποια ευθυγράμμιση μιας και το τηλεσκόπιο (SW dob 8”) είναι ολοκαίνουριο! Τα φώτα σας παρακαλώ..Ευχαριστώ!

 

Καλά αυτό μην το ορκίζεσαι κιόλας. Καινούργιο ξεκαινούργιο ρίχτου μιά ματιά να είσαι βέβαιος

 

Φιλικά

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μέρα μεσημερι μπορείς να την δεις και ίσως να είναι και καλύτερα μιας και δεν ενοχλεί το εκτυφλωτικός της φως. Είναι εύκολα ορατή από ερευνητή ακόμα και 6Χ30 αλλά το θέμα είναι να την εντοπίσεις πρώτον και να προσέξεις μην κατά λάθος δεις τον ήλιο από τον ερευνητή...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και να προσέξεις μην κατά λάθος δεις τον ήλιο από τον ερευνητή...
Ο ερευνητής με τους πλαστικούς φακούς κάνει Γιώργο;;; :-k :lol:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ θα βρεις έναν Ελληνικό οδηγό σε pdf με αναλυτικότατες οδηγείες για την παρατήρηση της Αφροδίτης:

http://www.hellas-astro.gr/gate.php?topic=planets&subtopic=venus&lang=el

Καλή ανάγνωση :cheesy:

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Υπάρχει καμία περίπτωση να μπόρεσα να διακρίνω φάση της Αφροδίτης? Κατά την απογευματινο-βραδυνή παρατήρηση μου όταν το seeing ήταν απειροελάχιστα καλό διέκρινα κάτι σαν φάση αφού η σφαίρα δεν συνέχιζε την στρογγυλή περίμετρο της σε ένα συγκεκριμένο σημείο , μετά που κόιταξα και στο stellarium είδα πως συμφωνεί μαζί μου αυτό που νομίζω πως είδα! Τι να πω...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να εισαι τυχερος για να δεισ την αφροδιτη σε φαση μινησκου..μια φορα την ειχα πετυχει και ηταν εκπληκτικη!! δεν γνωριζω αν καποιο προγραμμα μπορει να σε βοηθησει. Παρολ΄αυτα απο οσο γνωριζω η αφροδιτη ειναι ορατη στο δυτικο ουρανο το σουρουπο απο μεσα μαρτη εως μεσα σεπτεμβρη, ενω το χαραμα ειναι απο μεσα νοεμβρη 2010 εως μεσα μαρτη 2011!

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αφροδιτη αυτη τη στιγμη (27/5 και ωρα 21.29) φαινεται τελεια στον δυτικο οριζοντα, ιδανικη πιστευω για παρατηρηση.. και η Σεληνη απο την αλλη πλευρα ειναι εξισου εκθαμβοτικη, μονο που δεν ειναι η καλητερη περιοδοσ για την παρατηρηση αφου πλησιαζει σε φαση πανσεληνου!

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...
Πανέμορφη η Αφροδίτη αυτή την στιγμή με την φάση της να φαίνεται ξεκάθαρα!! Την παρατήρησα με το bresser μου μιας και βαριόμουνα να βγάλω το μεγάλο και προς μεγάλη μου έκπληξη φαινότανε μια χαρά με χρήση barlow και 6mm super plossl της Celeston!! Σπεύσατε!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης