Jump to content

Vixen LVW LANTHANUM 13mm για Dob 8"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σε άλλα προσοφθάλμια εννοείς ή σε άλλα αξεσουάρ;

 

Αλήθεια με αυτόν τον 2ιντσο NLVW 30mm τι θα κάνουμε ρε Παναγιώτη; :P Θα μάθουμε τελικά την απόδοσή του σε γρήγορα οπτικά; όπως το είχα πει και παλαιότερα...προσοφθάλμιο Φαντομάς! Δεν ακούς σχεδόν τίποτα για αυτόν... :? :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα,

 

Το πήρα τελικά σήμερα. :cheesy: Θα το δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις....

 

 

Σάς ευχαριστώ όλους...

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σε άλλα προσοφθάλμια εννοείς ή σε άλλα αξεσουάρ;
Φθηνότερα έχω βρει τους Baader Ortho, Takahashi LE το τηλεσκόπιο που έχω πάρει κάτι Vixen κιάλια που λιγουρευόμουν παλιά κ άλλα που τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί πάει καιρός που έψαχνα για αγορές.Τώρα έχω πάρει τα περισσότερα κ δεν το ψάχνω.Ακόμη κ η γνωστή προσφορά του κλασικού dob 8" στα 300 ευρώ είναι η καλύτερη τιμή παγκοσμίως.Κ οι hyperion παλιά ήταν φθηνότεροι κ στα δύο μαγαζιά της Θεσσαλονίκης.Αν κ τώρα είδα πως έχουμε μία διαφορά 3 ευρώ απ τον Γερμανό.Φαντάζομαι πως όσο το ψάξει κανείς θα βρει διαφορές από Ευρώπη.

 

Αλήθεια με αυτόν τον 2ιντσο NLVW 30mm τι θα κάνουμε ρε Παναγιώτη; :P Θα μάθουμε τελικά την απόδοσή του σε γρήγορα οπτικά; όπως το είχα πει και παλαιότερα...προσοφθάλμιο Φαντομάς! Δεν ακούς σχεδόν τίποτα για αυτόν... :? :cheesy:

Δεν ξέρω κ εγώ τι να κάνω.Μερικές φορές έτοιμος είμαι να κάνω την παραγγελία αλλά ποτέ δεν το κάνω.Περιμένω να δω κ εγώ μία αναφορά αλλά τίποτα.

](*,) ](*,)

 

Το πήρα τελικά σήμερα. :cheesy: Θα το δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις....

Με γεια.Αντε καλοτάξιδος.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι Vixen LVW έχουν εξαιρετική εικόνα και στα άκρα του πεδίου, ακόμη και σε γρήγορα τηλεσκόπια (στα δύσκολα δηλ.). Ελάχιστοι φακοί τα καταφέρνουν τόσο καλά. Τα άκρα του πεδίου λοιπόν δεν θα σε απασχολήσουν καθόλου. Οι Nagler (και Panoptic) είναι ελαφρά πιό φωτεινοί γιατί έχουν καλύτερες (ακριβότερες) επιστρώσεις, αλλά αυτό στην παρατήρηση δεν γίνεται αισθητό παρά μόνο σε πολύ προσεκτική Α/Β σύγκριση μεταξύ τους.

Να το πώ κι αλλιώς: Οι LVW έχουν κορυφαία οπτικά και κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Αν η Vixen τους βελτιώσει λίγο και τις επιστρώσεις, δεν θα είναι πιά LVW αλλά Pentax XW.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Και σε άλλα προσοφθάλμια εννοείς ή σε άλλα αξεσουάρ;

 

Αλήθεια με αυτόν τον 2ιντσο NLVW 30mm τι θα κάνουμε ρε Παναγιώτη; :P Θα μάθουμε τελικά την απόδοσή του σε γρήγορα οπτικά; όπως το είχα πει και παλαιότερα...προσοφθάλμιο Φαντομάς! Δεν ακούς σχεδόν τίποτα για αυτόν... :? :cheesy:

 

Τάσο, τον Fantomas τον έχουν στο Πλανητάριο. Ίσως ο Louis de Funes- Παναγιώτης να έχει συγκεντρώσει κάποιες πληροφορίες...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι δεν έχω μάθει τίποτα.Αλλά που τον είδες ρε παιδί στο Πλανητάριο.Κόσκινο έκανα τη σελίδα τους αλλά δεν τον βρήκα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά τον λέμε φαντομά.Είναι καινούριο προσοφθάλμιο κ δεν μπαίνει στον κατάλογο.Τι να πω.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης