Jump to content

Αξίζει η αγορά ενός PST ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι την αγορά του γιατί με έχει συνεπάρει λιγάκι η ηλιακή παρατήρηση, χάρη στο απλό φίλτρο της baader. 8)

Αξίζει η αγορά ενός PST ή μήπως πρέπει να σκεφτώ την αγορά κάτι καλύτερου (πχ Solarmax 40) ?

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Εντυπώσεις?????

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guardian,

 

πριν λίγο καιρό είχα την ευκαιρία να δω τον Ήλιο σε Η-α με το φίλτρο Solarmax60 του Αντώνη Αγιομαμίτη, μπροστά από ένα Televue Pronto. H εικόνα των ηλιακών προεξοχών έχει «καρφωθεί» στη μνήμη μου. Παρότι είμαστε εξοικειωμένοι με τις σχετικές φωτογραφίες, η ζωντανή εικόνα είναι μιά υποβλητική, "alien" εμπειρία. Το PST, έχοντας παρόμοιο φασματικό παράθυρο, δεν μπορεί παρά να δίνει ανάλογες εικόνες, αλλά ελαφρά σκοτεινότερες (άνοιγμα 40mm) και ίσως λίγο μικρότερη λεπτομέρεια. Επειδή η παρατήρηση γίνεται φυσικά σε ηλιόλουστες συνθήκες, η χαμηλή φωτεινότητα των μικρών ανοιγμάτων (40mm, 60mm) απαιτεί κάλυψη ματιού και προσοφθαλμίου με καλή σκιά. Τα 90mm θα ήταν προτιμότερα (για γερά πορτοφόλια όμως). Το PST με ενδιαφέρει κι εμένα και ίσως το δοκιμάσω αν υπάρχει προς επίδειξη στην AKTIS. Σημειωτέον, το PST για πρώτη φορά δίνει τη δυνατότητα σε ερασιτέχνες να έχουν εικόνα Η-α σε μη απαγορευτική τιμή. Τα μεγαλύτερα φίλτρα κοστίζουν συνήθως κάποιες χιλιάδες €. Μόνο και μόνο γι αυτό, μπορεί να θεωρηθεί σπουδαία αγορά, αφού δεχθεί κανείς ότι προορίζεται για παρατήρηση ενός και μοναδικού σώματος. Επιλέον μπορεί κανείς να βγάλει θαυμάσιες φωτογραφίες.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα ,

 

έχω δοκιμάσει το PST και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι

θα σε ενθουσιάσει. Έχω και εγώ το φίλτρο της Baader αλλά η εικόνα του Ήλιου μέσα από το H-alpha είναι το κάτι άλλο.

Βέβαια είναι μικρή η διάμετρος αλλά σε σχέση με το solarmax 40 δίνει καλύτερο είδωλο (δεν είναι υπερβολή). Η λεπτομέρεια είναι πολύ καλή και αν ειχα χρήματα θα το αγόραζα παρόλο τις δύσκολες συνθήκες παρατήρησης του Ήλιου (ζέστη).

Είναι εύχρηστο και ασφαλές (όπως οφείλουν να είναι τα τηλεσκόπια παρατήρησης του Ήλιου) και πολύ φθηνό για αυτά

που προσφέρει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

 

Η ειρωνεία είναι ότι εκείνη την συγκεκριμένη μέρα ο ήλιος ήταν σχετικά σε κώμα με λίγη δραστηριότητα. Τον έχω παρατηρήσει ΠΟΛΛΕΣ φορές με πολύ περισσότερη δραστηριότητα και έμεινα καρφωμένος πίσω από το προσοφθάλμιο για ώρες. Φυσικά έγινα κάρβουνο κάθε φορά αλλά άξιζε τον κόπο.

 

Πέρι το δίλημμα PST έναντι SM40, πιστεύω το πρώτο να είναι καλύτερη επιλογή για δύο λόγους: (1) χαμηλότερο κόστος και (2) καλύτερο είδωλλο (0.5 A για το PST έναντι το 0.7 Α για το SM40).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

φίλε Guardian,

το Coronado PST (40mm f/10) είναι ένα εξειδικευμένο h-alpha τηλεσκόπιο.

 

εντυπωσιακό !!

 

Δύο μέλη από τη λέσχη αστρονομίας μας έχουν PST's - κατέδειξαν τα PST σε μια από τις συνεδριάσεις μας όπου μας εξήγησαν την τεχνολογία σε λεπτομερια.

 

Γενικά το "basic" PST μας παρουσιάσει τις προεξοχές, τις ενεργές περιοχές, τις ίνες, (prominences, active regions, filaments) καθώς επίσης και άλλες λεπτομέρειες επιφάνειας σε <1.0 angstrom.

Μπορούμε έπειτα να προσθέσουμε το Solarmax 40 για "double stacking and narrowing the bandpass" < 0.6A .

 

στο <1.0 angstrom δεν θα αποκαλύψει τόση λεπτομέρεια επιφάνειας όσο τη σειρά MaxScope αλλά βεβαίως δεν απογοητεύει.

 

Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί - Εξέτασα 3 PST σε ένα τοπικό starparty το περασμένο Σαββατοκύριακο και υπήρξε μια συζήτηση όπου μερικά δείγματα PST είχαν "ghosting" και διπλή απεικόνιση (double imaging) -

 

Προσωπικά δεν τό έχω δει αυτό αλλά είναι καλό να είναι γνωστό ότι υπάρχουν μερικά δείγματα με αυτήν την ατέλεια... λέγοντας αυτα θα υπέβαλλα ερωτήσεις εάν δεν επρόκειτο να αγοραζα ένα PST από ένα τοπικό κατάστημα αστρονομίας.

 

Φιλικά

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήθελα και πολύ….

Πείστηκα!

Μέσα στον προσεχή μήνα θα το αγοράσω, λογικά από το Νομικό που φέρνει πλέον προϊόντα Coronado, οπότε θα έχω και τη δυνατότητα να ρίξω και μια ματιά για τυχών ghost image.

Ποίος με πιάνει!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

aristarchus,

Με την παραπάνω δημοσίευση έχεις στο ενεργητικό σου 666 (κεραυνοί σκίζουν το ματωμένο ουρανό) δημοσιεύσεις!!!

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

ΥΓ:Μήπως aristarchus= :twisted:

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης