Jump to content

Brandon... να τους πάρω ή όχι; Για πείτε γνώμες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι προσοφθάλμιοι και το adapter για χρήση των συνηθισμένων φίλτρων μόλις παρελήφθησαν στοπ.

Δοκιμή καιρού επιτρέποντως θα γίνει απόψε στοπ.

Αναμείνατε! :cheesy:

 

ΥΓ Long live Brandon made in USA!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi George,

 

Well, since you are located in Athens, if you want to I would be more than happy to meet up with you and bring my Brandon's along in the even tthat you would be interested in viewing through them. Of course one has to pick a clear night.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Παρασκευή δοκίμασα επιτέλους τους δύο Brandon. Η πρώτη παρατήρηση ήταν ημέρα με το Skywatcher ED80 στο οποίο με ιδιαίτερη ευγένεια μου επέτρεψε να τους τοποθετήσω ο Παναγιώτης από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης.

Το seeing ήταν φυσικά απαράδεκτο απόγευμα στο κέντρο της Αθήνας με τις ταράτσες φούρνους να αφήνουν τα άπειρα θερμικά ρεύματα ωστόσο την γεωμετρική παραμόρφωση μπορούσα να την ελέγξω.

Ο 25mm είχε ένα ελάχιστο pincushion ενώ ο 12mm καθόλου! Οι γραμμές των κτιρίων και στις άκρες του πεδίου εντελώς ευθείες λες και τις είχες τραβήξει με χάρακα.

Στη συνέχεια αναχώρησα για την Εύβοια με τους προσοφθάλμιους στο χαρτονένιο κουτί όπως τους παρέλαβα από τις ΗΠΑ.

Το τηλεσκόπιο που τους δοκίμασα ήταν το έμπιστο 6" f/8 κατοπτρικό μου και όχι το 12" f/5 ούτε το 8" f/4.5 και αυτό σκόπιμα διότι κανένας προσοφθάλμιος 4 στοιχείων δεν είναι διορθωμένος για εστιακούς λόγους κάτω του f/7 για να μην πω f/8 και κατά τη γνώμη μου δεν έχουν νόημα τέτοιου είδους δοκιμές (να ψάχνεις για εκτροπές στα άκρα του πεδίου σε γρήγορα τηλεσκόπια με απλής σχεδίασης προσοφθάλμιους).

Εντύπωση μου έκανε και το πόσο ελαφρείς είναι. Σαν να είναι φτιαγμένοι από πλαστικό (μην φανταστείτε κάτι τέτοιο είναι απλά ανοδιωμένο αλουμίνιο) :mrgreen:

Ας επιστρέψω στο θέμα μου.

Στον ουρανό υπήρχε αχλύς αλλά η ατμόσφαιρα ήταν πολύ σταθερή.

Πρώτος στόχος το Μ13 με τον 25mm διασπώνταν σε άστρα στις άκρες παρουσιάζοντας έντονη κοκκώδη μορφή σε όλη την επιφάνειά του. Τα άστρα ήταν πιο συμπαγή αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την έκφραση από ότι με έναν απλό κινέζικο plossl.

Δεύτερος στόχος ο Κρόνος τόσο με τον 25 όσο και με τον 12mm διέκρινα 4 δορυφόρους κοντά στον πλανήτη ενώ η σκιά που έριχνε ο σχεδόν με την κόψη δακτύλιος με τον 12mm είχε καταπληκτικό κοντράστ και φαινόταν σαν μια γραμμή από μαύρο μελάνι! Ενώ αφήνοντας τον πλανήτη να κυλήσει έξω από το πεδίο δεν διέκρινα καμία παραμόρφωση.

Τοποθέτησα και έναν barlow University Optics Klee 2.8x και η μεγέθυνση ανέβηκε στις 280 φορές. Ο Κρόνος ήταν μαγευτικός με ουδέτερο χρώμα (δεν έδινε κάποια ιδιαίτερη χροιά ο προσοφθάλμιος ούτε ο Barlow) όμως ο Klee έφερνε ένα ανεπαίσθητο χρωματικό σφάλμα ειδικά αν δεν ήταν απολύτως κεντραρισμένος ο πλανήτης το οποίο δεν νομίζω πως θα το προσέξει καν κάποιος μη έμπειρος παρατηρητής.

Ο προσοφθάλμιος είναι απλά "ξυραφάκι"! :cheesy:

Γύρω από τον Κρόνο διακρίνονταν μια άλως από διάχυτο φως με όλους τους προσοφθάλμιους αλλά λόγω της κατάστασης της ατμόσφαιρας (αχλύς) πιστεύω πως ήταν ατμοσφαιρικής προέλευσης, το σχετικό τέστ θα γίνει με διαυγή ουρανό.

Εκείνο που επίσης παρατήρησα με τους Brandon είναι πως η οφθαλμική απόσταση είναι όντως σφιχτή. Ναι βλέπεις όλο το πεδίο και με τον 12mm (δεν ισχύουν αυτά που γράφουν μερικοί στο νετ πως δεν βλέπεις όλο το πεδίο) αλλά πρέπει να φέρεις το μάτι σου κοντά στο φακό. Επίσης αν μπαίνει φως από το πλάκι βλέπεις αντανακλάσεις από από τον κοντινό στο μάτι φακό και έτσι πρέπει να χρησιμοποιείται το eye cap. Αυτό φυσικά δεν το θεωρώ μειονέκτημα.

Οι επιστρώσεις του είναι από απλό φθοριούχο μαγνήσιο (απαλό γαλάζιο) και παρόλα αυτά εσωτερικές ανακλάσεις δεν παρατήρησα.

Δοκίμασα και τον εξαιρετικό UO 4mm Orthoscopic (300x) στο όριο του τηλεσκοπίου και προτιμούσα θα έλεγα την εικόνα του Brandon με τον Klee.

Απλά από περιέργεια έβαλα και τον 4mm στον Barlow (840x) φυσικά μια κενή και παράλογη μεγέθυνση απλά για να τσεκάρω το seeing. Ο πλανήτης ήταν θαμπός και αμυδρός αλλά δεν "έβραζε" καθόλου! Κρίμα που δεν είχα το laptop και την κάμερα μαζί θα έβγαζα φανταστικές φωτό κρίμα επίσης που δεν έβγαλα έστω με φιλμ τον Κρόνο (είχα μαζί μου την F-801) αλλά για να πω και του στραβού το δίκιο είχα φτάσει αργά στην Εύβοια και δεν είχα τη διάθεση.

Δυστυχώς σύννεφα κάλυψαν τον ουρανό και η παρατήρηση διακόπηκε γρήγορα.

Δεν πειράζει εκεί είναι οι Brandon και θα έχω κι άλλες ευκαιρίες.

Αν με ρωτήσετε για το αν το μετάνιωσα που τους απέκτησα σε αυτή την τιμή ειδικά η απάντηση είναι όχι! Είναι προσοφθάλμιοι οξύτατοι, η τιμή μεταπώλησής τους πάντα υψηλή (αν και πιστεύω είναι οι μόνοι που δεν θα πουλούσα ποτέ!)

Brandons are coolllll! Long Live the Made in USA eyepieces!

 

ΥΓ Fred Ι will be glad to observe through your Brandons, especialy the 16 and 8mm one of them will be my next purchase (or maybe the 6mm not listed in the Vernonscope site). We may also arrange an observing session on Evia island. You will be my guest! (bring your Brandon set along of course :cheesy: )

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικοι, εύχομαι να τους χαρείς για πολλά χρόνια και να αξιωθείς να ολοκληρώσεις την συλλογή.

Μια που το αναφέρεις, είδα και εγώ την άλω και δεν ήμουν βέβαιος που έπρεπε να την αποδώσω. Από το ηφαίστειο να είναι άραγε;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανώς να ήταν από το ηφαίστειο αλλά πιθανότερο βλέπω απλά να ήταν από τα σύννεφα θύσανους που υπήρχαν στην ατμόσφαιρα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Glad to hear that everything went smoothly with the eyepieces.

Since I am currently operating with the aid of public transportation, getting to Evia may be somewhat difficult at the present time. I do appreciate the invitation though.

 

Clear Skies,

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης