Jump to content

Ο Δίας έχασε μια από τις λωρίδες του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν την έχασε ακριβώς αλλά "ξεθώριασε" η νότια ισημερινή ζώνη (εκεί που βρίσκεται η Κόκκινη Κηλίδα). Αυτό σημαίνει οτι η κηλίδα θα φαίνεται καλύτερα τώρα?????

 

Το φαινόμενο (εξαφάνιση - επανεμφάνιση) είναι περιοδικό και έχει παρατηρηθεί ξανά το 1973 από το Pioneer 10 και μάλλον οφείλεται στην άνοδο πιό ανοιχτόχρωμων νεφών στην ανώτερη ατμόσφαιρα του πλανήτη που υπερκαλύπτουν τα σκουρόχρωμα. Δυστυχώς ο Δίας ανατέλει στις 4 το πρωί αλλά αξίζι τον κόπο για παρατήρηση

 

http://www.space.com/scienceastronomy/jupiter-cloud-belt-disappears-100513.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+spaceheadlines+%28SPACE.com+Headline+Feed%29&utm_content=Google+Reader

Jupiter_SEB_fade_panel_Wesley_pix.jpg.17db64bd8168de1a497d83f854c9bf3a.jpg

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η "ξεθώριασμένη" αυτή ζώνη φαίνεται και με τηλεσκόπια;

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ 2 ζώνες έχω δεί μόνο με βεβαιότητα, αυτή και την σχεδόν συμμετρική της από πάνω, με 6''.

Μάλλον η κηλίδα θα είναι λιγότερο εμφανής πλέον, ευτυχώς όχι για πάντα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ζώνες φαίνονται καλα μετο 12αρι(νευ.), μπορεις να διακρίνεις κάποιες και με 5αρι(διοπτρικο)

θα δοκιμάσω κάποια στιγμη να δω αν διακρίνεται η Λευκη(πλεον) SEB,

βεβαια το κακο ειναι οτι ο Δίας βγαινει στις 4.00+ αλλα για να δεις λεπτομέρειες πρεπει να περιμενεις να ανέβει αλλα στις 6.00 εχει ξημερώσει, αποτε δεν μπορουμε να δουμε και πολλα πραγματα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω νομιζω οτι η κηλιδα θα φαινεται καλύτερα τωρα
Η μεγαλη κοκκινη κηλιδα εχει παραμείνει κοκκινη;; αν ναι τοτε θα φαίνεται καλυτερα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περίεργο… ξενέρωμα! Ιδίως για μικρά τηλεσκόπια, αφού έτσι χάνουν το 50% αυτών που μπορούν να «δουν» από τα χαρακτηριστικά του Δία. Παράλληλα, είναι εντυπωσιακό να χάνεται έστω πρόσκαιρα κάτι τόσο δεδομένο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγο παρατήρησα για πρώτη φορά τον Δία. Χρησιμοποίησα διάφορες μεγενθύσεις και ένα medium blue filter της Celestron. Σε στιγμές που ήταν καλό το seeing κατάφερα να διακρίνω αμιδρά την βόρεια ζόνη αλλά όχι κάτι παραπάνω! Η κηλιδα σε αυτήν την φάση μας κρίβεται! Κρίμα πάντως για την νότια ζόνη, πιστεύω πως το θέαμα θα ήταν ακόμα πιο εντιπωσιακό! Περιμένω πως και πως την επόμενη παρατήρηση η οποία θέλω να είναι αρκετές ώρες πριν την ανατολή και ψηλά στον ουρανό με λιγότερες ατμοσφαιρικές διαταράξεις! Καλημέρα σας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγαίνω εκτός θέματος λίγο αλλά θέλω να ρωτήσω ποιο φίλτρο ή ποιος συνδυασμός φίλτρων πιστεύετε πως είναι κατάλληλος για παρατήρηση του Δία? Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα νέφη αλλά η κηλίδα και οι καφέ ζώνες! Έχω ένα μπλε 80Α αλλά δεν εντυπωσιάστηκα πολύ! Το πράσινο 56 λέει τπτ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμασε καποιο που "κοβει" ολα τα χρωματα εκτος απο αυτα που θες να δεις .

Εχεις το #25 κοκκινο ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ασχοληθούμε λίγο με τη σχετική ορολογία, οι σκοτεινές και φωτεινές ζώνες που εναλάσσονται στην επιφάνεια του Δία ονομάζονται αντίστοιχα "ταινίες" και "ζώνες" στην ελληνική βιβλιογραφία ("belts" και "zones" στη διεθνή). Έτσι, ακριβέστερα ο τίτλος αυτού του θέματος θα μπορούσε να λέει ότι ο Δίας έχασε μία από τις ταινίες του.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης