Jump to content

Το σύμπαν της τέχνης και οι τέχνες τ' ουρανού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 11.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Periodic Table of the Elements, Suzanne Caporael, 1996

 

 

Κάθε στοιχείο αποτελείται από ένα κανονικό βιβλίο, το οποίο περιέχει κάποιου είδους γνώσεις. Λάδι σε λινό και μουσελίνα, Richard Gray Gallery, Chicago, IL

caporael.png.965ec2bd6a9dfd16d46976051076bc48.png

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tetris: How They REALLY Made The Periodic Table, 2011

 

Βασισμένο στο αν ανόητο δημιούργημα ενός άλλου αστοιχείωτου, του Alexey Pajitnov

Changes-Tetris-Periodic-Table-Shirt-35-34.jpg.f7b0cacc6b9760d68e295ce4cb2468ba.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Standard model of Elementary Particles & Interactions, 2006

 

Όλα ξεκίνησαν πριν τον Δημόκριτο και τον Αριστοτέλη για να καταλήξουν (προς το παρόν) εδώ.

particle_chart2.jpg.1a2c86b44d5b02c901317e4ef21761ed.jpg

chart_2006_4.jpg.2bbff2cab3491282cb10e3738e0c6cb2.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.94elements.com/

 

94 Elements: The Stuff of Everything, 2012

 

94 είναι τα στοιχεία που απαντώνται ελεύθερα στη φύση.

94elements.png.70c9094f3c80368424b587bd86158438.png

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν σήμερα, 2 Νοεμβρίου 1911, γεννήθηκε ο Οδυσσέας Ελύτης και η GOOGLE τον τιμά με το λογότυπό της να έχει το σκίτσο μιας ελιάς, ενός σταφυλιού και ενός καραβιού, αφού ο Ελύτης αναφέρει στο έργο του "Μικρός Ναυτίλος" :

"Εάν αποσυνδέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι.

Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξανα-φτιάχνεις...."

 

"Της πατρίδας μου πάλι ομοιώθηκα" - Ελύτης

GoogleDoodleElytis.png.68f9b36245eea4b60730127994d7527d.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@kokkolis

 

Κατά καιρούς έχεις δηλώσει προσβεβλημένος ή και αδικημένος επειδή διάφοροι χρηστες έχουν διατυπώσει την άποψη ότι το θέμα συμπεριλαμβάνει πολλά πράματα που είναι άσχετα με αστρονομία. Και αυτό ενώ εσένα σε χαρακτηρίζει ένα μόνιμο ιδιαίτερο και ειρωνικό υφάκι και ουκ ολίγες φορές σχολιάζεις ειρωνικά ποστ από άλλα θέματα (με αφορμή αυτό σχολιάζω) στο δικό σου θέμα στο οποίο όμως κανένας άλλος δεν μπορεί να αντιλογήσει από κάτω - όχι γιατί απαγορεύεται αλλά - για να μην το "χαλάσει" (δεν γράφω τώρα για να το χαλάσω, γράφω την άποψη μου γιατί δεν θέλω να ανοίξω καινούργιο θέμα αλλά ας πράξουν οι διαχειριστές όπως επιθυμούν).

 

Η Αποψη μου για το συγκεκριμένο "νήμα" είναι ότι όταν ξεκίνησε είχε αρκετό ενδιαφέρον αλλά ξέφυγε πάρα μα πάρα πολύ. Παραδείγματα:

 

Έχει γενέθλια ο Μότσαρτ, υπογράφηκε μια συνθήκη, πέθανε ο Βέγγος, είναι 17 Νοέμβρη, γιατί πρέπει να ανεβάζουμε όχι ένα αλλά 1000 σχετικά ποστ και φωτογραφίες;; (στην περίπτωση του θέματος φαίνεται να ισχύει 1 λέξη=1000 εικόνες)

 

Υπάρχει λόγος να έχει 2-3 σελίδες από διαστημικές γραβάτες; (πολύ χαριτωμένη ήταν η πρώτη γραβάτα, δώσατε ιδέες, διασκεδάσαμε, νομίζω οι άλλες 100 περιττεύουν.)

18 σελίδες με περιοδικούς πίνακες;;;

10 σελίδες με καναπέδες τούρτες κλπ με αστρονομικά σχέδια;

20 σελίδες με αστροφωτογραφίες ή APOD που έχουν αναρτηθεί στις αστροφωτογραφίες ή και στο APOD;

Γιατί δεν γράφετε τις ιδέες και δεν συμπεριλαμβάνετε όλα τα διαστημικά ρούχα-σκεύη κουζίνας-κλπ σε ένα ποστ; Γιατί δεν βάζετε ένα λίνκ; Γιατί δεν κάθεστε να γράψετε ένα συνοπτικό αρθρο τελοσπαντων, γιατί δεν φτιάχνετε Blog εκτόνωσης ;; Είναι θέμα εκτόνωσης το σύμπαν της τέχνης; Να γράφω ελεύθερα και γω όλους τους προβληματισμούς μου για την ζωή;

Γιατί οι διαχειριστές να αποθηκεύουν ένα σωρό φωτογραφίες κάθε λίγο και λιγάκι που είναι άσχετες ή -και- υπάρχουν και αλλού; Αν πέσει κάνας server θα χαθούν 30 σελίδες τέχνης που γράφηκαν τις τελευταίες 2 μέρες;! Με την ίδια λογική γιατί σε άλλα θέματα γράφει ένας ένα off topic ποστ 2 γραμμές και πέφτουν όλοι να τον φάνε γιατί ειναι off topic; (Μπορείτε να το σχολιάσετε και από άποψη ψυχολογίας-πολιτικής-φιλοσοφίας το γιατί κάποιοι είναι πιο αυστηροί με την υπακοή των κανόνων αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι.)

 

Και για να τελειώνω με τις ρητορικές ερωτήσεις γιατί σε όλα τα άλλα θέματα που είσαι On topic γράφεις "δεν θα επεκταθώ για να μην βγω off topic" ενώ σε αυτό το θέμα είσαι απόλυτος και πιστεύεις ότι δεν ξεφεύγεις καθόλου από τους κανόνες του φόρουμ; Μήπως έτσι αισθάνεσαι ότι υπακούς τους κανόνες;

 

(Και σχολιάζω λίγο ακόμα το εκτός θέματος που έγραψα παραπάνω και στο οποίο συμπεριλαμβάνω και τα παντελώς off topic, τα λίγο off topic, τα σχεδόν off topic, τα θα_μπορούσαν_να_είναι_on _topic topic κλπ: Eννοώ το ότι εφόσον δεν υπάρχει κατηγορία "άλλο" ή "γενικοί προβληματισμοί" ή "σεντόνια" ή "εθνικές και μη εορτές" ή "παιδιά με ειδικές ανάγκες" μάλλον το θέμα αυτό ήταν κάτι που προσπάθησαν να αποφύγουν οι διαχειριστές. Δεν σχολιάζω αν αυτό είναι καλό ή κακό, είναι θέμα διαχειριστών.)

 

Eπίσης αυτό που με ενοχλεί περισσότερο στο θέμα:

Οι περιγραφές των εικόνων συνοδεύονται πάρα πολλές φορές από καυστικά σχόλια που αφορούν τους επιστήμονες, την πολιτική (!!!), την εκπαίδευση κλπ ή και τελείως προσωπικά σχόλια και ιστορίες από τη ζωή του γράφοντα που είναι τελείως εκτός θεματολογίας του φόρουμ. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το off topic (αν ήταν απλώς αδιάφορα σε κάποιους θα τα αγνοούσαν αυτοί οι κάποιοι) αλλά το εξής: Πες ότι εγώ διαφωνώ με τα πολιτικά σχόλια που γράφετε, μπορώ να το γράψω;;; Ή μήπως θα είμαι εκτός θέματος και θα χαλάω το νήμα; Αυτό είναι ελευθερία λόγου; Αν σε κάποιο άλλο θέμα γράψει ο giorgosgr (παράδειγμα χρήστη που διαφωνεί με τα πάντα) κάτι ξεκάθαρα καυστικό, ενοχλητικό, λάθος, για την πολιτική, την πυρηνική ενέργεια ή για τη ζωή μπορώ να του γράψω την άποψη μου, ακολουθεί μια διαμάχη και είτε τα βρίσκουμε είτε όχι. Στο σύμπαν της τέχνης γιατί κάποιοι γράφουν καυστικά σχόλια που δεν εκφράζουν τους υπόλοιπους και είναι εκτός δεοντολογίας να τα σχολιάζουν οι υπόλοιποι;

 

Μπορεί να μην είσαι κακοπροαίρετος εσύ ή η Βερενίκη αλλά με το να σχολιάζετε τέτοια θέματα μόνοι σας άλλοι ενοχλούνται δεν μπορούν να διατυπώσουν ελεύθερα την άποψη τους και γράφουν και αυτοί μπηχτές σε άλλα θέματα. Μάλιστα κάποιοι για να μην χαλάσουν το θέμα ή τις καρδίες τους γράφουν απλά "Δεν συμφωνώ με το θέμα", "δεν το παρακολουθώ" ή "το βρίσκω υπερβολικό" και εσύ επίσης για να μην χαλάσεις την καρδία σου (ή ακόμα και για να προκαλέσεις) αντί να εξηγηθείς του λες "προσβλήθηκα πολύ", "να μην ρίχνεις μπηχτές να μου τα λες στα ίσια", "ζήτα από τους διαχειριστές να σβήσουν το θέμα". Το αποτέλεσμα: εκνευρισμός, ένταση και συνεχής αντιπαράθεση με μπηχτές.

 

(ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΞΗΓΟΥΜΑΙ για να μην παρεξηγηθώ, δεν ζητώ με αυτό το ποστ να σβηστεί κάτι. Ίσα ίσα, υπάρχει κόσμος που βρίσκει το θέμα όλο ή μέρος του ενδιαφέρον). Ούτε πιστεύω προσωπικά ότι ένα ανέκδοτο ή ένα χρόνια πολλά ή ένα σχόλιο στις μέρες μας για την πολιτική είναι off topic. Απλά ένιωσα την ανάγκη να γράψω αναλυτικά την άποψη μου (συγννώμη για το σεντόνι). Επίσης προσπάθησα να περιορίσω σημαντικά τα ειρωνικά σχόλια και να γράψω όσα με προβληματίζουν, έτσι ώστε αν πάρω απάντηση να μην περιέχει σπόντες και κατηγορίες (εδώ ή σε άλλα θέματα) αλλά να δίνει κάποια εξήγηση.)

 

 

Φιλικά

Γράφω προς τον Κοκκώλη επειδή εκείνος είναι ο ""διαχειριστής"" του θέματος και όχι επειδή όλα τα παραπάνω αφορούν μόνο αυτόν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εξηγήσεις θέλεις ακριβώς Ουρανία; Θες να σου εξηγήσω γιατί γράφω τη γνώμη μου;

Δεν ξέρω.

Εσύ γιατί έγραψες τη γνώμη σου;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντενδείκνυται απολύτως για τους σοβαρούς ερασιτέχνες αστρονόμους υψηλού επιπέδου. Μην πείτε πως δεν σας προειδοποίησα.

 

 

Μαλλον αυτοι οι προχωρημενοι δε θα ασχολουνται καν με αυτο το θεμα,οποτε η προειδοποηση χτυπαει στον τοιχο.

 

 

 

Η Αποψη μου για το συγκεκριμένο "νήμα" είναι ότι όταν ξεκίνησε είχε αρκετό ενδιαφέρον αλλά ξέφυγε πάρα μα πάρα πολύ. Παραδείγματα:

 

Έχει γενέθλια ο Μότσαρτ, υπογράφηκε μια συνθήκη, πέθανε ο Βέγγος, είναι 17 Νοέμβρη, γιατί πρέπει να ανεβάζουμε όχι ένα αλλά 1000 σχετικά ποστ και φωτογραφίες;; (στην περίπτωση του θέματος φαίνεται να ισχύει 1 λέξη=1000 εικόνες)

 

Και το παραπάνω για τον Ελύτη.

 

Υπάρχει λόγος να έχει 2-3 σελίδες από διαστημικές γραβάτες; (πολύ χαριτωμένη ήταν η πρώτη γραβάτα, δώσατε ιδέες, διασκεδάσαμε, νομίζω οι άλλες 100 περιττεύουν.)

18 σελίδες με περιοδικούς πίνακες;;;

10 σελίδες με καναπέδες τούρτες κλπ με αστρονομικά σχέδια;

20 σελίδες με αστροφωτογραφίες ή APOD που έχουν αναρτηθεί στις αστροφωτογραφίες ή και στο APOD;

Γιατί δεν γράφετε τις ιδέες και δεν συμπεριλαμβάνετε όλα τα διαστημικά ρούχα-σκεύη κουζίνας-κλπ σε ένα ποστ; Γιατί δεν βάζετε ένα λίνκ; Γιατί δεν κάθεστε να γράψετε ένα συνοπτικό αρθρο τελοσπαντων, γιατί δεν φτιάχνετε Blog εκτόνωσης ;;

Ή σε μια ήδη υπάρχουσα δημοσίευση χρησιμωποιώντας το κουμπάκι ''επεξεργασία''.Βοηθάει καλύτερα στην αναζήτηση.

 

 

 

 

 

Μπορεί να μην είσαι κακοπροαίρετος εσύ ή η Βερενίκη αλλά με το να σχολιάζετε τέτοια θέματα μόνοι σας άλλοι ενοχλούνται δεν μπορούν να διατυπώσουν ελεύθερα την άποψη τους και γράφουν και αυτοί μπηχτές σε άλλα θέματα. Μάλιστα κάποιοι για να μην χαλάσουν το θέμα ή τις καρδίες τους γράφουν απλά "Δεν συμφωνώ με το θέμα", "δεν το παρακολουθώ" ή "το βρίσκω υπερβολικό" και εσύ επίσης για να μην χαλάσεις την καρδία σου (ή ακόμα και για να προκαλέσεις) αντί να εξηγηθείς του λες "προσβλήθηκα πολύ", "να μην ρίχνεις μπηχτές να μου τα λες στα ίσια", "ζήτα από τους διαχειριστές να σβήσουν το θέμα". Το αποτέλεσμα: εκνευρισμός, ένταση και συνεχής αντιπαράθεση με μπηχτές.

 

 

 

Φιλικά.

 

Φλικά κι από εμένα!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θυμάσαι Κώστα , ενα βράδυ που συναντηθήκαμε στο βουνό , με ρώτησες τι έχει να δεις στο Τέξας .

 

 

Η αγελάδα (και όχι ο ταύρος ) είναι το σύμβολο του Τέξας

DSC_0305.thumb.JPG.7b63be44d3a49ab323ffadb8e73a535b.JPG

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτός αλήθεια που ήμουνα

Ο πολλούς αιώνες πριν

Ο ακόμη χλωρός μες στη φωτιά

Ο άκοπος απ' τον ουρανό

ίδια η μνήμη γινάμενη παρόν

 

"Εντολή σου, είπε, αυτός ο κόσμος

και γραμμένος μες στα σπλάχνα σου είναι

Διάβασε και προσπάθησε

και πολέμησε" είπε

"Ο καθείς με τα όπλα του" είπε

"Βλέπεις, είπε, είναι οι Άλλοι

και δεν γίνεται Αυτοί χωρίς Εσένα

και δε γίνεται μ' Αυτούς χωρίς, Εσύ…”

 

Οδυσσέας Ελύτης

2005567093_comicgalaxy.jpg.c3f79ea653a4dc2db5fb3eae3e1b584e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για τη σχεδία της μνήμης...

από Κωνσταντίνο Κοκκώλη στην 1η σελίδα του Σύμπαντος της Τέχνης... με ημερομηνία 15/5/2010.

 

 

Μια έμμονη ιδέα φούντωσε στον νου μου! Τι να υψώσει ο άνθρωπος απέναντι στο σύμπαν, ποια χνάρια του θα μείνουν στα ιζήματα του χρόνου και που θα βρει συγχώρεση για το ανόμημα της ύπαρξής του; Στην τέχνη!

Ο κόσμος είναι ακατάληπτος σε μας δίχως την τέχνη. Ο άνθρωπος είναι τυφλός χωρίς το φως της τέχνης. Και το χωριό μας δεν μπορεί να ζει αβάπτιστο της τέχνης.

Η τέχνη μεταγλωττίζει την απορία. Η τέχνη υμνεί το δέος του ουρανού. Η τέχνη ψάλλει στους θεούς των άστρων.

Αρχιτεκτονική

Ζωγραφική

Γλυπτική

Μουσική

Χορός

Ποίηση και Λογοτεχνία

Θέατρο και Κινηματογράφος

Δεν υπάρχει τέχνη που να μην απεικόνισε το μαγευτικό στερέωμα, τα φευγαλέα φαντάσματα του εξωχώρου, την ανισότητα ανάμεσα στον άνθρωπο και το άπαν. Καθώς αισθάνομαι ασήμαντος απέναντι στην τέχνη ως με συνθλίβει ατσάλινη η χούφτα του ουρανού, πρέπει ν' αρπάξω απ' τις χορδές, τους γνώμονες και τα πινέλα εκείνων που αξιώθηκαν να σταθούν σε επιδέξια ακροδάκτυλα και πάνω απ' το περβάζι της τρώγλης μας τις σκιές της Δημιουργίας να θαυμάσουν.

Δίχως άλλα λόγια, σαν προοίμιο διαλέγω ένα αυγό της τρέλλας, του δέοντος ίσως τρόπου να γευτείς τα εδέσματα της τέχνης των άστρων. Και σας καλώ όλους σε τούτο το συμπόσιο. *

 

* η υπογράμμιση είναι δική μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για τη σχεδία της μνήμης...

από Κωνσταντίνο Κοκκώλη στην 1η σελίδα του Σύμπαντος της Τέχνης... με ημερομηνία 15/5/2010.

Δίχως άλλα λόγια, σαν προοίμιο διαλέγω ένα αυγό της τρέλλας, του δέοντος ίσως τρόπου να γευτείς τα εδέσματα της τέχνης των άστρων. Και σας καλώ όλους σε τούτο το συμπόσιο. *

 

* η υπογράμμιση είναι δική μου

 

 

Πήγες και εσυ και υπογραμμισες αυτο που δεν έπρεπε ... Τα συμπόσια ήταν φαλοκρατικα δεν επιτρέπονταν οι γυναικες παρα μόνο ορισμένες ειδικές κατηγορίες .

Επίσης ο συμποσιαρχης καθόριζε μεταξύ άλλον και τα θέματα προς συζήτηση και ουδέποτε απετρεπε τον διάλογο μεταξύ των Φίλων και Γνωστών , πράγμα που σημαίνει οτι είχαν όλοι αμοιβαίο σεβασμό .

 

 

 

ο αυτοδιορισμενος δικηγόρος του

 

:twisted: :twisted: :twisted:

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτός αλήθεια που ήμουνα

Ο πολλούς αιώνες πριν

Ο ακόμη χλωρός μες στη φωτιά

Ο άκοπος απ' τον ουρανό

ίδια η μνήμη γινάμενη παρόν

 

"Εντολή σου, είπε, αυτός ο κόσμος

και γραμμένος μες στα σπλάχνα σου είναι

Διάβασε και προσπάθησε

και πολέμησε" είπε

"Ο καθείς με τα όπλα του" είπε

"Βλέπεις, είπε, είναι οι Άλλοι

και δεν γίνεται Αυτοί χωρίς Εσένα

και δε γίνεται μ' Αυτούς χωρίς, Εσύ…”

 

Οδυσσέας Ελύτης

 

Άσχετο κι αυτό.Σα να γράφω για τον Αστερα Τριπολης εδω μέσα επειδή έχει τη λέξη ''Αστέρας''

 

 

πράγμα που σημαίνει οτι είχαν όλοι αμοιβαίο σεβασμό .

 

 

Φαντάζομαι ότι κι αυτοί θα είχαν έναν ελάχιστο σεβασμό προς τον οικοδεσπότη, για τον κόπο της οργάνωσης και φιλοξενίας.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

πράγμα που σημαίνει οτι είχαν όλοι αμοιβαίο σεβασμό .

 

 

Φαντάζομαι ότι κι αυτοί θα είχαν έναν ελάχιστο σεβασμό προς τον οικοδεσπότη, για τον κόπο της οργάνωσης και φιλοξενίας.

 

 

http://el.thefreedictionary.com/αμοιβαίος

ή

... Μπαμπινιωτης

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία!

 

Τωρα που εχουμε ενα σημειο αναφορας ας τον βρουμε κι εδω μεσα.

Με αμοιβαιο σεβασμο.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία!

 

Τωρα που εχουμε ενα σημειο αναφορας ας τον βρουμε κι εδω μεσα.

Με αμοιβαιο σεβασμο.

 

 

Αλέξανδρε το ελάχιστο σημείο αναφοράς που εχουμε όλοι εμείς ειναι η Αγαπη μας Προς το Σύμπαν .

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15516

 

Απο εκει και πέρα ο σεβασμός πηγάζει απο την χαλιναγωγηση του εγωισμού μας .

 

Είτε απαντώντας σε προσωπικά πμ , είτε απαντώντας σε ερωτήσεις σε νήματα , είτε ψάχνοντας για να κανείς μια σωστή αναρτηση , είτε αποδεχομενος μια διακοπή νηματος , είτε κατανοώντας την αδυναμία του αλλου .

Και προπαντός έχοντας μεγάλη Υπομονή γιατι όλοι βρίσκουν το δρόμο τους , όπως ακριβώς μας διδάσκει και η μεγάλη μας Αγάπη !

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αλέξανδρε το ελάχιστο σημείο αναφοράς που εχουμε όλοι εμείς ειναι η Αγαπη μας Προς το Σύμπαν .

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15516

 

 

 

Σύμφωνοι.Αστρονομία,Αστροφυσική, Κοσμολογία κ.λ.π. http://el.thefreedictionary.com/

 

Eπίσης κι απο το δρόμο μας θα βγούμε αλλά με μέτρο πάντα!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε λίγες μέρες κλείνω δυο χρόνια εγγραφής και συμμετοχής μου στο astrovox.

Της επετείου λοιπόν!

 

Ο λόγος που θα ευγνωμονώ για πάντα το Μιχάλη,

είναι που με εμύησε στου astrovox τα κάλλη!

Φθινοπωράκι ήτανε του δυο χιλιάδες δέκα

και είχαμε στον κήπο μας στήσει ψιλή κουβέντα.

 

Κι εκεί που συζητούσαμε για Ποίηση κι αστέρια

"θα βρεις", μου λέει, "θέματα, που θα σ’ αρέσουν πλέρια!

Στο internet να μπεις, να δεις, μα μην το λησμονήσεις,

σελίδα αστρονομική, που δε θα θες ν’ αφήσεις.

 

Έχει ωραία θέματα, πλούσιες αναρτήσεις

γι’ άστρα και τηλεσκόπια αλλά και συζητήσεις.

Κι αν πας στην άκρη αριστερά στην πάνω - πάνω θέση,

της Τέχνης Σύμπαν θε να βρεις, που τόσο σου αρέσει!

 

Στίχοι, εικόνες, μουσικές, μουσεία από πόλεις

θα νιώσεις σαν στο σπίτι σου. Γράφει κάποιος... kkokkolis.

Τις Τέχνες όλες που αγαπάς και τα ουράνια υμνούνε

στο astrovox αν μπεις να δεις, όλες εκεί χωρούνε!"

 

Έτσι, το επισκέφτηκα την επομένη μέρα

κι είδα, πως είν’ αληθινά τα λόγια πέρα ως πέρα.

Οπότε κάνω εγγραφή, αυτήν του νέου μέλους,

κι ελπίζω στην παρέα σας, να μείνω μέχρι τέλους.

 

Βέβαια, πρέπει να σας πω, πως απ’ το φόρουμ μέσα,

έκανα φίλους καρδιακούς, ανθρώπους που μ’ αρέσαν.

Άλλοι “φίλη” με δήλωσαν κι άλλοι με “αγνοούνε”

μα όλοι, τον ίδιο ουρανό πάρα πολύ αγαπούνε.

 

Ένιωσα λύπες και χαρές, αλλά και αδικία,

διαξιφισμούς εδιάβασα, κόντρες και ειρωνεία...

Έζησα και τις προσβολές από τα mail μέσα,

μικρότητες, μικροψυχιές, όλα εδώ χωρέσαν!

 

Είδα "εγώ" να μάχονται, ποιο θα επικρατήσει,

και γνώμες να συγκρούονται, νίκη ποια θα κερδίσει.

Έμαθα νέα πράγματα, γέλασα με αστεία,

μα όλ' αυτά συμβαίνουνε σε κάθε κοινωνία.

 

Θαύμασα κάποιους από σας και τους θαυμάζω ακόμη,

που δέχονται και σέβονται του καθενός τη γνώμη!

Ένας μικρόκοσμος αυτό, που astrovox το είπαν

κι ίσως ...να είν’ ανύπαρκτο στο αχανές το Σύμπαν!

 

Θαρρώ, γερή εξάρτηση κοντεύει να μας γένει,

καθημερνά όλοι μπαίνουμε κι εκτός κανείς δε μένει.

Τις γνώσεις ανταλλάσσουμε, μα και φωτογραφίες

με τηλεσκόπια στα βουνά, σε κάμπους και πλατείες.

 

Μακάρι τέτοια εξάρτηση όλοι να την κολλήσουν

και δίχως τ’ άστρα τ’ ουρανού, να μην μπορούν να ζήσουν!

Στέλνετε άφοβα πολλές, γράφετε αναρτήσεις

και μη φοβάστε! Έχουμε γιατρό για... εξαρτήσεις!

 

Κι εγώ στο Σύμπαν θ’ αναρτώ, Τέχνες θα το γεμίζω

με ποιήματα και μουσικές, θε να σας πλημμυρίζω.

Σύμπαν και Τέχνες σμίξανε τόσο καλά δεμένα

στου astrovox την αγκαλιά, καλά προστατευμένα.

 

Είναι θαρρώ μοναδικό ετούτο που συμβαίνει

νήμα με Τέχνες κι ουρανό του Σύμπαντος ανέμη!

Κι είχε στ’ αλήθεια έμπνευση μεγάλη ο kkokkolis

που πάντρεψε τις ομορφιές της οικουμένης όλης!

 

Κλείνοντας, θέλω μιαν ευχή απ’ την καρδιά να στείλω

κι ένα μεγάλο "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" στον Παπαλάμπρου-φίλο.

"Αντρέα, έχε υπομονή, σωστός οικοδεσπότης,

γιατ’ είναι ο καθένας μας, ουράνιος... Δον Κιχώτης!"

.jpg.a0e34c4ab41332ae45638f86634511ae.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης