Jump to content

Κατάστημα με φωτογραφικά είδη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι,

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο κατάστημα με φωτογραφικά είδη στο κέντρο της Αθήνας; Θέλω να αγοράσω κάποια accesoire για καθαρισμό των οπτικών/CCD sensor της Canon EOS 300d και να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την αστροφωτογράφιση.

Ευχαριστώ,

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

σχετικά με την αστροφωτογράφηση κανένα φωτογραφικό κατάστημα δεν θα σου δώσει ουσιαστικές πληροφορίες. Πολλές ψηφιακές μηχανές πωλούν τα καταστήματα στην Εμμανουήλ Μπενάκη (χαμηλά μεταξύ Πανεπιστημίου και Σταδίου) οπότε ίσως έχουν κάποια εμπειρία περί καθαρισμού τους. Μην δεχτείς όμως ανεπιφύλακτα ό,τι ακούσεις. Ακόμη καλύτερα είναι να απευθυνθείς κατευθείαν στο service της Canon για συμβουλές ή σε άλλα μεγάλα κέντρα service. Καθαριστικά ποιότητας έχει και ένα καλό κατάστημα στην Κωλέτη (ξεχνώ το όνομά του). Καθώς κατεβαίνεις τη Σόλωνος, στρίβεις δεξιά κάπου μετά τα Goody's και αμέσως αριστερά.

 

Απόφυγε οποιαδήποτε επαφή με τον αισθητήρα CCD γιατί το πιθανότερο είναι να λερώσει ακόμη περισσότερο με μικροσωματίδια. Νομίζω ότι τα service χρησιμοποιούν υπέρηχους για τον καθαρισμό των αισθητήρων CCD/CMOS, ακριβώς επειδή οποιαδήποτε επαφή μπορεί να χειροτερέψει την κατάσταση.

 

Αν δεν την έχεις ήδη δει, σχετική συζήτηση έγινε κι εδώ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1102&highlight=cokin

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ένα καλό μαγαζί είναι ο Φωτοδεσμός στη γωνία Πατησίων και Βερανζέρου – δίπλα στο παλιό ΜΙΝΙΟΝ.

 

Έχει έμπειρο και εξυπηρετικό προσωπικό.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας φίλοι,

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο κατάστημα με φωτογραφικά είδη στο κέντρο της Αθήνας; Θέλω να αγοράσω κάποια accesoire για καθαρισμό των οπτικών/CCD sensor της Canon EOS 300d και να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την αστροφωτογράφιση.

Ευχαριστώ,

Κώστας

 

Kαλησπέρα...

Διάβασε, (αν αντέξεις βέβαια όλο αυτό το σελιδομάνι) που αναφέρεται στο καθαρισμό των DSLR για να πάρεις μια ιδέα...

 

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=15;action=display;threadid=8406

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ παιδιά,

Θέλει λίγο ψάξιμο η δουλειά )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δοκιμασε το Adorama στην Πλ. Κανιγγος, Τζωρτζ και Πατουσα.

δες τον χαρτη εδω:

www.adorama.gr

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης