Jump to content

Παρατηρήσεις στην Αθήνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να μάθω σχετικά κάθε πότε βρίσκεσται και που για παρατηρήσεις.

Ρωτάω γιατί φαντάζομαι ότι υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα, χωρίς παρέα πρόθυμη να ακολουθήσει για αστρονομικές παρατηρήσεις και χωρίς πρόσβαση σε ταράτσα που να μπορείς να δεις κάτι.

 

Επειδή λοιπόν το τηλεσκόπιο μου σκονίζεται - πάλι καλά που το έχω μέσα στην τσάντα του - θέλω να ρωτήσω αν Παρασκευές, Σάββατα ή και Κυριακές οργανώνεται ομαδικές συναντήσεις για παρατηρήσεις κάπου εδώ γύρω στην Αθήνα.

Θα πήγαινα και μόνος μου, αλλά σίγουρα θα με κοιτάνε περίεργα να στήνω το τηλεσκόπιο, ενώ με παρέα είναι αλλιώς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου και εγω στην ίδια θέση βρίσκομαι με εσένα!Ακριβώς το ίδιο θέμα ήθελα να ανοίξω αλλα το άνοιξες εσυ!

Δεν πάω πουθενά γιατι μόνος μου ασε που φοβάμαι κιόλας! Για φαντασου να βλέπουν κάποιον μόνο του να στήνει τηλεσκόπιο!και εγω θέλω τα σαβ/κα να πάω για παρατήρηση αλλα αφήνω το dob 8 να σκονίζεται!

Εκτός απο την εξόρμηση στον Πάρνωνα τα παιδιά εδω καμιά φορά κανονίζουν για Κιθαιρώνα Σούνιο κτλ. Δεν έτυχε να πάω!είμαι ακόμα νέος εδω! Αν θές πάμε αυτο το σαβ/κο στείλε πμ ή θα σου στείλω εγώ!Αντε να μαζευόμαστε!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά αν είναι να πάτε αυτό το ΣΚ, δεν αξίζει λόγω Πανσελήνου στις 28 του μήνα που θα σας αποτρέψει στο να δείτε deep sky.

 

Καλύτερα να κανονίσουμε (βάζω και μένα μέσα :mrgreen: ) το ΠΣΚ στις 11-12-13 Ιουνίου με τη Νέα Σελήνη και στον Κιθαιρώνα.

 

Υπάρχει άλλο thread για αυτό όμως που το έχει ανοίξει ο Θέμης (themis kart) και θα το δηλώσουν όλοι εκεί. :wink:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9984&start=270&postdays=0&postorder=asc&highlight=%E5%EE%FC%F1%EC%E7%F3%E7+%CA%E9%E8%E1%E9%F1%FE%E1%ED

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο οκ αν είναι θα ρίξω ποστ εκεί .Εμείς ελπίζω να τα πούμε πιο πριν (Κυριακή 6 Ιουνίου) να σε γνωρίσω και απο κοντά. Είναι και θέμα καιρού κιόλας όμως. πάντως τόσο πολύ καιρό έχω να πάω που ψήνομαι να πάω και με πανσέληνο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου έλεγα να μην το κάνεις! Την Ίδια δίψα είχα και εγώ και πήγα με ολόγεμο φεγγάρι! Τελικά το μόνο που είδα το φεγγάρι και κανένα πλανήτη , αντικείμενα δλδ που μπορείς να δεις και μέσα από την Αθήνα! Κάνε λίγη υπομονή όπως σου λέει και ο φίλος Τάσος και θα μας θυμηθείς! Ραντεβού τον Ιούνιο και φυσικά και εγώ μέσα αφού ο καιρός τώρα τελευταία συνέχεια μας τα χαλάει!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις νεφελοσκεπείς και φεγγαρολουσμένες νύκτες μπορείτε να εντρυφήσετε στην τέχνη και να βρείτε τις αστρονομικές αναφορές στον Άγιο Χριστόφορο του Ιερώνυμου Μπος!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κιθαιρωνας ειναι αρκετα καλος και πολυ γραφικος εμενα μαρεσει σαν μερος για παρατηρηση, στην αθηνα και να βρισκομασταν ,ποσες φορες θα κανονιζαμε ? η παρεα δεν θα ειχε μεγαλη ανοχη, και αυτο χαρη στον γεματο φωτορυπανση ουρανο, απο το μπαλκονι μας ολοι τα ιδια βλεπουμε.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι πάνω σε κεντρικό δρόμο στη Νίκαια και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο πήγα στον Πειραιά κοντά στο Τζάνειο και έβλεπα τα....διπλά! Έχω και 2 λάμπες στο δρόμο που με τυφλώνουν.Χάλια μαύρα εδώ που είμαι.Ή μάλλον κίτρινα σαν τις λάμπες εδώ :idea:

Και δεν είναι μόνο το να δεις κάτι παραπάνω.Είναι η ευκαιρία να πεις και μια κουβέντα παραπάνω σε θέματα που δε θα τα πεις με το γείτονα από το απέναντι μπαλκόνι :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως και εγώ επειδή ... σκονίζω το τηλεσκόπιο μιας και δεν υπάρχει προθυμία από γνωστούς κτλ, προτείνω όποιος ψήνεται για παρατήρηση - να το κάνουμε λοιπόν εντός Αττικής - να ανοίγει εδώ ένα thread 1-2 ημέρες νωρίτερα, για κάλεσμα όσων ενδιαφέρονται.

 

Σε λίγο καιρό θα γνωριστούμε συν ότι ο ένας με τον άλλον θα μάθουμε και περισσότερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Στρατο το τζανειο ειναι δεκα λεπτα απο το σπιτι μου, τον ουρανο τον καθαρο που τον ειδες ? :shock: νταξ, απο πλανητικη δεν υπαρχει προβλημα, τωρα θα μου πεις οπου και να εισαι απο πλανητικη θα δεις κατι, οπως λιγο το νεφελωμα του οριωνα.

 

προσπαθουσα να δω Μ13 και δεν μπορουσα να το δω με τιποτα... και το χειροτερο απο ολα, τραβας και λιγο ζορι καμια φορα για να βρεις τον πολικο που ισα ισα φαινετε..

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Είμαι πάνω σε κεντρικό δρόμο στη Νίκαια και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο πήγα στον Πειραιά κοντά στο Τζάνειο και έβλεπα τα....διπλά!

 

Φίλε Στράτο έχω και εγώ έδρα την Νίκαια και Κορυδαλλό. Είμαι αρκετά νέος στον χώρο και φυσικά θα μου άρεσε να βρώ μία παρέα στην περιοχή της Νίκαιας - Κορυδαλλού έτσι ώστε να βρισκόμαστε και να συζητάμε επί τούτω και όχι μόνο.

 

Ξέρεις... (ξέρετε), έχω διαπιστώσει μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, όταν με βλέπουν (άνθρωποι άσχετοι με τον χώρο) με το τηλεσκόπιο ή με τους αστρονομικούς χάρτές ή με το επιπεδόσφαιρο και ρωτώντας με τους λέω ότι ασχολούμαι με την Ερασιτεχνική Αστρονομία, η πρώτη σκέψη που κάνουν και μάλιστα φωναχτά είναι "" έλα... θα μας πεις πώς θα πάει η μέρα μας??"" ή "άλλος ένας μάντης που διαβάζει τα άστρα"" και άλλα τέτοια παλαβά.

 

Και εκεί είναι που μου ανάβουν τα λαμπάκια!!! Τόσο-όσο που τα μαζεύω και την κάνω γιατί αλλιώς θα άρχισω τα καντήλια.

 

Να ένας λόγος λοιπόν! Μια παρέα κοντά, να τα λέμε live και να καταλαβαινόμαστε. Πιστεύω ότι αξίζει!

Και το συμαντικότερο είναι ότι μια παρέα σε εθίζει περισσότερο να ασχοληθείς με αυτό που αγαπάς.

 

Είμαι παρόν!

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι πάνω σε κεντρικό δρόμο στη Νίκαια και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο πήγα στον Πειραιά κοντά στο Τζάνειο και έβλεπα τα....διπλά!

 

Φίλε Στράτο εχω και εγώ έδρα την Νίκαια και Κορυδαλλό. Είμαι αρκετά νέος στον χώρο και φυσικά θα μου άρεσε να βρώ μία παρέα στην περιοχή της Νίκαιας - Κορυδαλλού έτσι ώστε να βρισκομαστε και να συζητάμε επί τούτω και όχι μόνο.

 

Ξέρεις... (ξέρετε), έχω διαπιστώσει μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, όταν με βλέπουν (άνθρωποι άσχετοι με τον χώρο) με το τηλεσκόπιο ή με τους αστρονομικούς χάρτές ή με το επιπεδόσφαιρο και ρωτώντας με τους λέω ότι ασχολούμαι με την Ερασιτεχνική Αστρονομία, η πρώτη σκέψη που κάνουν και μάλιστα φωναχτά είναι "" έλα... θα μας πεις πώς θα πάει η μέρα μας??"" ή "άλλος ένας μάντης που διαβάζει τα άστρα"" και άλλα τέτοια παλαβά.

 

Και εκεί είναι που μου ανάβουν τα λαμπάκια!!! Τόσο-όσο που τα μαζεύω και την κάνω γιατί αλλιώς θα άρχισω τα καντήλια.

 

Να ένας λόγος λοιπόν! Μια παρέα κοντά, να τα λέμε live και να καταλαβαινόμαστε. Πιστεύω ότι αξίζει!

Και το συμαντικότερο είναι ότι μια παρέα σε εθίζει περισσότερο να ασχοληθείς με αυτό που αγαπάς.

 

Είμαι παρόν!

 

Κοντοχωριανοι ειμαστε , εγω ειμαι στην αγια σοφια λιγο πιο κατω.

Οσον αφορα τους μ... που σχολιαζουν ετσι την αστρονομια και σου λενε για ζωδια και τα λοιπα , ριξτους καντηλι κατευθειαν να βγαλεις το αχτι σου ... και εγω τα ιδια εκανα με εσενα αλλα τωρα τους περναω απο γεννεες 14 και βγαζω το αχτι μου :twisted:

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα και εγω κοντα στην Αγια Σοφια ειμαι (πανω στον λοφο) οποτε μπορουμε καποια στιγμη να κανονισουμε συναντηση.Εχω το 12αρι το lightbridge και δεν το εχω χαρει ακομα :( .Βρηκα λιγο χρονο πριν λιγες μερες και το μονο που εχω καταφερει να δω απο την ταρατσα μου ειναι το Μ3.

Παρολη την φωτορυπανση εντυπωσιαστηκα αρκετα οταν το κοιταξα μεσα απο τον nagler 7mm.

Πιστευω σε σκοτεινο ουρανο το σαγονι θα μενει μονιμα ανοιχτο!!

-Γιώργος-

Κατάστημα αστρονομικού εξοπλισμού http://skyandweather.gr/

Νίκαια http://nikaia-davis.meteoclub.gr/ , Αιγάλεω http://aigaleo-davis.meteoclub.gr/ , Μενίδι http://menidi-davis.meteoclub.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγία Σοφία έρχομαι και εγώ, αν με θέλετε.

Έχει κανείς μεγάλη ταράτσα; Η δική μας είναι γεμάτη ηλιακούς, χωράει 2 τηλεσκόπια μόνο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βεβαια σε θελουμε!Μπορουμε να μαζευτουμε σε μενα.Μενω και σε λοφο και εχουμε κατι λιγοτερο απο 360 μοιρες οπτικο πεδιο απο την ταρατσα και μας χωραει!

-Γιώργος-

Κατάστημα αστρονομικού εξοπλισμού http://skyandweather.gr/

Νίκαια http://nikaia-davis.meteoclub.gr/ , Αιγάλεω http://aigaleo-davis.meteoclub.gr/ , Μενίδι http://menidi-davis.meteoclub.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και η δικη μου ταραστα ειναι διαθεσιμη αλλα δεν βλεπει βορρα και νοτο και εχει ενα εμποδιο μικρο(πολυκατοικια) προς τα ανατολικα αλλα βλεπω την εκλειπτικη ... (χωραμε εγω και αλλα 3 τηλεσκοπια)

 

Προτεινω συναντηση 11 ή 12 ή 13 :cheesy:

ακουω προτασεις

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφήστε τις συναντήσεις στις ταράτσες και παμε το άλλο σ-κ Κιθαιρώνα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφήστε τις συναντήσεις στις ταράτσες και παμε το άλλο σ-κ Κιθαιρώνα!

 

Εσύ Ζίο πρέπει να είσαι ανύπαντρος ακόμη. Αθώο μου παιδί! :roll:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφήστε τις συναντήσεις στις ταράτσες και παμε το άλλο σ-κ Κιθαιρώνα!

 

Εσύ Ζίο πρέπει να είσαι ανύπαντρος ακόμη. Αθώο μου παιδί! :roll:

 

Πραγματικά με έκανες και γέλασα!! Ανύπαντρος είμαι αλλά εντελώς ελεύθερος δεν το λες!! Όπως και να έχει μία Παρασκευή μπορούμε!! Εγώ πάντως θα είμαι εκεί και περιμένω όσοι από εσάς μπορέσετε να σας γνωρίσω επιτέλους από κοντά! Και πιο πολύ εσένα Κώστα γιατί πως να το κάνουμε...είσαι μεγάλη μορφή του forum!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφήστε τις συναντήσεις στις ταράτσες και παμε το άλλο σ-κ Κιθαιρώνα!

 

Εσύ Ζίο πρέπει να είσαι ανύπαντρος ακόμη. Αθώο μου παιδί! :roll:

 

 

Καλά τα λές φίλε Κώστα.

 

Εγώ περιμένω να έρθει 15 Ιουνίου να κάνω διακοπές!

'Οσον αφορά τον "Κιθαιρώνα" ΝΑΑΑααααα μου κάνει... αλλά δεν το βλέπω αυτή την φορά! :(

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι παρών.

 

Όπως σας είπα.... δεν θα έλεγα όχι σε μία συνάντηση, όχι αναγκαστικά και μόνο για αστροπαρατήρηση. Η κουβεντούλα είναι και αυτή αρκετά εποικοδομητική, για μένα τουλάχιστον, και αρκετά αξιόλογη για να αντλήσω-ουμε, μοιράσω-σουμε γνώσεις και πληροφορίες μεταξύ μας. Και φυσικά θα γνωριστούμε!

 

Είμαι νέος στην παρέα σας και δεν θέλω να πέρνω πρωτοβουλίες..... Περιμένω από εσάς με πολύ χαρά και διάθεση για να τα πούμε από κοντά! :cheesy:

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης