Jump to content

ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι φίλοι μου,

είμαι απο τους (λίγους;) τυχερούς που φέτος θα πάρουν χρήματα ως επιστροφή φόρου. Το ποσό δεν είναι τεράστιο -περίπου 300 εύρώ- αλλά ικανό για μιά μικρή επένδυση,...εεε...ξέρετε που.

Εδώ και καιρό "ζαχαρώνω" προσοφθάλμιους, φίλτρα φωτορύπανσης κ.ο.κ., αλλά επειδή δεν έχω αρκετή εμπειρία, θέλω τη γνώμη σας για μερικά που έχω υπόψη μου.

1. Pentax XW 14mm.

2. Το νέο "πως-το-λένε" broadband φίλτρο της Astronomik.

3. Έναν καλό αποχρωματικό Barlow 2".

4. 'Ενα Crayford focuser για SCT.

5. Έναν καλό Ορθοσκοπικό για πλανήτες.

6.....

(όχι όλα μαζί φυσικά...)

 

Η λίστα θα μπορούσε να συνεχίζει επ'άπειρο.

Ο εξοπλισμός μου:

5" Maksutov (δέχεται αξεσουάρ 2" γιά SCT), στήριξη AS-GT, red-dot + 9X50 finder, σετ προσοφθαλμίων της Celestron + Widescan 20mm, χοντρικά.

Τι λέτε ότι θα τον συμπλήρωνε καλύτερα;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωμη μου,ξεχνα το broadband φιλτρο, ολα ειναι σχεδον αχρηστα.....

παρε ενα τυπου UHC καλυτερα αν θελεις φιλτρο.

Γιατι barlow 2"; παρε εναν 1.25".Να χες μεγαλο νευτωνιο και πολλους προσοθφαλμιους 2" να πω οκ.

Αν δεν εχει image swift ο εστιαστης σου ξεχνα και τον crayford.

Τα υπολοιπα ειναι καλες αγορες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο,

 

η καλύτερη επένδυση είναι ένα τριήμερο σε κάποιο ορεινό χωριό με θεοσκότεινο ουρανό (Πίνδος ή Κεντρική Πελοπόννησος) :) .

 

Αν όμως ...είναι ανάγκη να ψωνίσεις ορίστε η γνώμη μου:

 

1. Pentax XW 14mm: Πρέπει να είναι από τους καλύτερους προσοφθάλμιους στον πλανήτη. Αυτόν ήθελα αρχικά αλλά επειδή δεν εισάγεται πουθενά στην Ευρώπη αγόρασα τον (μάλλον εφάμιλλο) Televue Nagler 16mm type 5. Φυσικά δεν το μετάνοιωσα καθόλου και ανυπομονώ να τον χρησιμοποιήσω και σε πραγματικά σκοτεινό ουρανό. Πάντως δεν σου συνιστώ να αγοράσεις τον Pentax γιατί θα ζηλεύω :|.

 

2. Φίλτρο φωτομόλυνσης: Συμφωνώ με το Γιώργο αν είναι το πρώτο σου φίλτρο. Άν όμως έχεις ήδη ένα UHC και είναι σκοτεινό για το 5ιντσο, τότε το broadband δεν είναι καθόλου άχρηστο. Μόλις κατέβηκα από την ταράτσα όπου τελευταία παρατήρηση ήταν το Ring Nebula (10" 74Χ). Παρά τη μεγάλη φωτορύπανση (πορτοκαλί λάμπες Νατρίου), τοποθετώντας το broadband Celestron LPR η βελτίωση ήταν πολύ σημαντική, σε σημείο που να μου φαίνεται ότι το νεφέλωμα έγινε και φωτεινότερο - παράλογη ιδέα φυσικά.

Τα φίλτρα της Astronomik έχουν ήδη πολύ καλή φήμη.

 

3. Βarlow: έχει νόημα για μεγάλες μεγεθύνσεις, άρα για μικρούς προσοφθάλμιους, άρα διάμετρος 1 1/4. Ο Celestron Ultima 2Χ είναι κλασική αγορά ποιότητας όπως και οι Televue. Άν θέλεις τις 2" για φωτογράφηση κύριας εστίας με μεγάλο οπτικό πεδίo, τότε τι καλύτερο από έναν Televue Big Barlow 2X;

 

4. Crayford: Συμφωνώ κι εδώ με το Γιώργο. Είναι γεγονός βέβαια ότι η αίσθηση ενός Crayford είναι «κάτι άλλο». Το ξέρω από πρώτο χέρι αφού έκανα και εγώ αυτή την αναβάθμιση πρόσφατα για να μπορώ να χρησιμοποιώ το binoviewer.

 

5. Ορθοσκοπικός: Σοφή επιλογή για τους πλανήτες. Προτιμότερο να είναι πλήρως πολυεπιστρωμένος όπως οι Baader Planetarium Ortho (ίδιοι με τους University Optics HD). Για το μέγιστο κοντράστ και λεπτομέρεια, μεγέθυνση όχι πάνω από 150-200Χ με ένα 5ιντσο.

 

Δεν γράφεις για τη μάρκα και το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου (Celestron; ), οπότε δεν μπορώ να προτείνω προσοφθάλμιους και άλλα αξεσουάρ. Διευκρίνισε...

 

Έχω και εγώ πιστωτικό εκκαθαριστικό, με το τρομερό ποσό των 71€ και σκέφτομαι:

- Μια Atlux

- Ένα laptop για αστροφωτογράφηση με web-camera

- Ένα RAV 4X4

- Μια σκηνή για τον Πάρνωνα.

Τί να προτιμήσω;

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέφανε,

 

Επειδή κατανοώ τον προβληματισμό σου, προτείνω να κάνεις την ακόλουθη επένδυση: μια α ι ώ ρ α για τον Πάρνωνα. Από πεύκα πάμε καλά εκεί!

Όμως αυτή τη στιγμή που γράφω, έχω έντονες παρεμβολές από μια κοινή μας φίλη (γνωστή και μη εξαιρετέα) που σου κάνει την εξής εναλλακτική πρόταση: "Βάζω τη σκηνή - Βάζεις το RAV4Χ4 ???? "

 

Αχ..., δύσκολα διλήμματα!

 

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε

 

πάρε την σκηνή για τον Πάρνωνα στο Lidl με 30 Ευρω.

 

Το δικό μου εκκαθαριστικό δεν έχει έλθει ακόμη αλλά άς είναι καλά η σύζυγος που εισέφερε τα €€€ για το laptop - η web camera αναμένεται , χε χε χε.

 

I guess some guys have all the luck

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρά τη μεγάλη φωτορύπανση (πορτοκαλί λάμπες Νατρίου), τοποθετώντας το broadband Celestron LPR η βελτίωση ήταν πολύ σημαντική, σε σημείο που να μου φαίνεται ότι το νεφέλωμα έγινε και φωτεινότερο

 

Με UHC ειναι ακομα μεγαλυτερη ομως, σε σημειο που πλαι πλαι η βελτιωση με LPR να φαινεται μηδαμινη.

Στεφανε φυσικα και εισαγεται στην Ευρωπη ο Pentax XW14mm

 

http://www.telescope-service.de/pentax/start/pentaxstart.html#XW

 

τιμη 329 ευρω..κατι παραπανω απο την επιστροφη φορου του φιλου :-)

Για φωτογραφηση κυριας εστιας ανετα μπορει να χεις 2x φωτογραφικη μεγεθυνση με φωτογραφικο διπλασιαστη (2x converter) ο οποιος θα διπλασιαζει και την συλλογη των φακων της SLR σου ως εχτρα bonus.Διπλασιαστης και 1.25" barlow θα κοστισουν και λιγοτερα απο εναν ογκωδη 2" barlow. Εξαλλου σε f/30 που θα ναι πανω κατω η φωτογραφικη ταχυτητα με διπλασιαστη η barlow,ηλιο η σεληνη θα φωτογραφιζεις,για βαθυ ουρανο θα ειναι πολυ αργο.Το ευρος του φωτογραφικου πεδιου εξαρταται απο την εστιακη αποσταση και το maksutov ειναι αρκετα αργο με μακρυ οξυ κωνο φωτος, ωστε δεν προκειται να υπαρξει και προβλημα βινιεταρισματος με διπλασιαστη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή κατανοώ τον προβληματισμό σου, προτείνω να κάνεις την ακόλουθη επένδυση: μια α ι ώ ρ α για τον Πάρνωνα. Από πεύκα πάμε καλά εκεί!

Όμως αυτή τη στιγμή που γράφω, έχω έντονες παρεμβολές από μια κοινή μας φίλη (γνωστή και μη εξαιρετέα) που σου κάνει την εξής εναλλακτική πρόταση: "Βάζω τη σκηνή - Βάζεις το RAV4Χ4 ???? "

 

Αχ..., δύσκολα διλήμματα!

 

Δύσκολα διλήμματα; Ας απολαύσω μια Amstel... Tsaff! clou-clou-clou-clou-clou...

Λοιπόν, θα φέρω ένα ωραίο πόστερ του RAV4X4 για τη σκηνή της αγαπητής μας φίλης. Άντε, επειδή είμαι και γαλαντόμος θα πάρω και μια διθέσια αιώρα για τα μεσημέρια! ...Τη σκλάβωσα;

 

Το δικό μου εκκαθαριστικό δεν έχει έλθει ακόμη αλλά άς είναι καλά η σύζυγος που εισέφερε τα €€€ για το laptop - η web camera αναμένεται , χε χε χε.

Τάκη, τη σύζυγο και τα μάτια σου!!!

 

Στεφανε φυσικα και εισαγεται στην Ευρωπη ο Pentax XW14mm

 

http://www.telescope-service.de/pentax/start/pentaxstart.html#XW

Γιώργο, ευχαριστώ για την υπόδειξη! έχω κάνει κάποιες μικροαγορές από εκεί αλλά δεν είχα δει ότι έχουν τους Pentax! Και μου φαίνεται ότι ένας XW10mm θα ταίριαζε καλά ανάμεσα στον UWA 6.7mm και τον Nagler 16mm (βήματα μεγέθυνσης 1,5Χ και 1,6Χ).

 

Σας αφήνω προς το παρόν, η θάλασσα με καλεί 8)

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Χρήστο,

 

Θα σου ήταν πολύ χρήσιμο και ένα Red Dot finder αν δεν έχεις είδη...

Εγώ έχω το Sky Surfer III/30mm "Red Dot" (Baader) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά,

Κώστα (KC), έχω κανα δυό φθηνά red-dot και είμαι ικανοποιημένος.

 

Γιώργο (giorgosgr), για το 2" barlow δεν έχω ιδιαίτερα "επιστημονική" εξήγηση γιά να τον αποκτήσω. Σκέφτηκα ότι είναι ένα κομμάτι που θα το κρατήσω για πάντα -οι άλλοι δύο που έχω είναι μέτριας ποιότητας- γι'αυτό σκέφτομαι να είναι αποχρωματικός. Γιά τη διάμετρο, σκέφτηκα (απλοϊκά ή/και λανθασμένα;) ότι σε ένα φακό συνήθως το κέντρο του έχει την καλύτερη απόδοση κι έτσι συνδυάζοντάς τον με προσοφθάλμιους 1,25" θα χρησιμοποιώ το καλύτερο κομμάτι του κάθε φορά, όπως επίσης ότι θα πάρω κάποια στιγμή προσοφθάλμιους 2". Ο εστιαστής του δεν έχει ορατό (από εμένα) image shift, αλλά είναι σκληρός και ασαφής από τη "μάνα" του και μάλλον γι'αυτό το λόγο στις μεγάλες μεγεθύνσεις γίνεται δύσχρηστος -απο την προσπάθεια δε δημιουργούνται και μικροδονήσεις που κάνουν ακόμη πιό δύσκολα τα πράγματα. Στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο η εστίαση γίνεται με κίνηση του πρωτεύοντος και απ'ότι ξέρω μόνο σε μιά συγκεκριμένη απόσταση μεταξύ πρωτεύοντος/δευτερεύοντος ελαχιστοποιείται η σφαιρική εκτροπή -"τρελή" λεπτομέρεια θα μου πείτε και μάλλον θάχετε δίκιο.

 

Στέφανε, δεν έχω UHC, έχω δοκιμάσει ένα της Baader στο δικό μου τηλεσκόπιο και δεν τα "σκοτείνιαζε" πολύ, αλλά το μέρος που με ενδιαφέρει να κάνω συνήθως παρατηρήσεις δεν έχει "τρελή" φωτορύπανση κι έτσι σκέφτηκα να αφήνω καναδυό αστεράκια παραπάνω με το broadband. Είδα μάλιστα στο δίκτυο ερασιτεχνική φωτογραφία μιάς low-pressure sodium με και χωρίς φίλτρο και το αποτέλεσμα ήταν παραπάνω από εμφανές: έκοβε τελείως την "πορτοκαλίλα".

Το τηλεσκόπιό μου είναι Intes-Micro 5" - f/10 (1270mm εστιακή απόσταση).

Με τον 14mm-Pentax θα "γεμίσω" μιά περιοχή μεγεθύνσεων που ταιριάζει με το τηλεσκόπιό μου και ...χε... αν πρόκειται έστω κι ένας ερασιτέχνης να ζηλέψει τον εξοπλισμό μου λέω να πάρω όλο το σετ.

 

Ευχαριστώ όλους και πάλι.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης