Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

eida oti h aktis exei dyo kainourgies ccd thn atic 16 kai atic 18.

apo oti blepw exoun diafora sta pixel h men prwth exei 752x582 kai h deuterh 1390x1040 kai sto megethos twn psyfidwn h men prwth 8,3x8,3 enw h deuteri exei 6,45x6,45 kai vevaia stis diastaseis tou ccd to opoio einai gia thn men prwth 7,4 x 5,95 kai gia thn deuteri 10,2 x 8,3.

Axizi kapoios na xodepsi akribws ta diplasia xrhmata gia thn 18ara?

h diafores pou exoun einai toso megales pou na pei kaneis oti kalytera na perimenw gia na parw thn 18ara apo oti na parw twra thn 16ara?

Ti rolo paizei h megaliteri diastasi tou ccd?

:roll:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεψου οτι η μια ειναι μια ψηφιακη καμερα των 437,6kilopixel και η αλλη 1,44megapixel . Οποτε η διαφορα των χρηματων ειναι λογικη.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε SATI,

 

Προσοχή: το μέγεθος των ψηφίδων και του αισθητήρα πρέπει να επιλεγεί προσεκτικά με βάση το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου, το είδος αντικειμένων που σε ενδιαφέρει περισσότερο να φωτογραφίζεις, και τον εστιακό λόγο στον οποίο θα φωτογραφίζεις. Αυτά συνδέονται μεταξύ τους και πρέπει να συνυπολογίζονται για επιθυμητό το τελικό αποτέλεσμα. Γενικά, όσο «γρηγορότερο» είναι ένα μεγάλο τηλεσκόπιο τόσο μικρότερες ψηφίδες χρειάζεται για λεπτομερή φωτογράφηση, όμως αυτή είναι μόνο μια από τις πολλές παραμέτρους. Ενημερώσου από το διαδίκτυο (π.χ. http://www.cloudynights.com/category.php?category_id=102&pr=3x85 και από τα καταστήματα (ΑΚΤΙS). Μια επιλογή πρέπει να είναι κατάλληλη για το τηλεσκόπιό σου και να μη γίνει μόνο βάσει κόστους.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε SATI,

 

Καπου αλλου εδω στο AstroVox με λεπτομερια πως επιλεγουμε μια καμερα σε σχεση με το τηλεσκοπιο και την εργασια μου εχουμε υποψιν μας. Θα ψαξω να σου βρω το κειμενο ...

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=706&start=0 ... και ιδιαιτερα την δευτερη σελιδα μηνυματων.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

thanks antoni :wink:

ante siga siga kai egw na mpw sto club twn astrofwtografwn...

me exei eksitarei to gegonos alla thelw na mazepsw polles plhrofories gia na ksekinisw swsta....

sas euxaristw polu paidia :lol:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο θέλω κι εγώ αλλά πριν αγοράσω φορητό υπολογιστή μόνο afocal και piggy-back μπορώ να κάνω. Από το τηλεσκόπιο δεν έχω πιά οπτική επαφή με το PC οπότε εγκατέλειψα την ιδέα συνδυασμού τους.

 

Αν η επεξεργασία γίνεται στον κύριο υπολογιστή μου, αρκεί ένας μέτριος lap-top για τη λήψη με web-cam και CCD ή χρειάζεται μεγάλη υπολογιστική ισχύς (γρήγορος επεξεργαστής, μεγάλη RAM); Ρωτώ γιατί έχω και κάποιες ευκαιρίες για μεταχειρισμένο lap-top.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε εγω για αστροφωτογράφιση με ccd χρησιμοποιώ laptop της Acer με επεξεργαστη AMD Athlon, σκληρό δίσκο 40 GB HDD, και DDR 512M.

Δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και ούτε είναι αργό παρ΄όλο που έχει μέσα φορτωμένα και άλλα προγράμματα με μεγάλη χωρητικότητα σε MB όπως το Starrynight Pro 4,Maxim DL,Astroart, και άλλα μικρότερα όπως το Pixcolm της Starlight ,Guide dog και Registax κ.α. Aρκετές φορές χρησιμοποιώ παράλληλα 3 και 4 προγράμματα ενώ είναι ήδη σε λειτουργία και η webcam.Επειδή έχει "μόνο" 4 θύρες USB και υπάρχουν φορές που χρειάζομαι 5 χρησιμοποιώ ένα ανταπτοράκι USB μετατροπέα που βγάζει απο 1 θύρα USB σε 2 θύρες και πάλι χωρίς κανένα πρόβλημα.Aν είναι μόνο αυτές οι απαιτήσεις σου πιστεύω ότι και ένα μεταχειρισμένο Laptop σου κάνει.

 

Φιλικά

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

υποψιάζομαι ότι τα πράγματα θα γίνονται δύσκολα μόνο σε "βαριές" επεξεργασίες εικόνας με Photoshop κλπ. και όχι απο τις εξωτερικές συσκευές. Οι τελευταίες όμως θα αυξήσουν την κατανάλωση σε ρεύμα, οπότε μάλλον θα πρέπει να διαλέξεις κάποιο μηχάνημα που δεν είναι ενεργοβόρο από μόνο του -βλέπε Centrino ή το αντίστοιχο της AMD.

Το δικό μου Acer-Centrino κρατάει όλη τη νύχτα με τις μπαταρίες "παίζοντας" Carte du Ciel και άλλα παρόμοια.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης