Jump to content

Θα με βοηθήσει το DIOPTRX;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποια χρόνια, από το 2006 έχω ένα πρόβλημα στο δεξί μου μάτι (βλέπω μια σκοτεινή κηλίδα ακριβώς στο κέντρο της όρασης - κεντρική ορρώδης αμφιβληστροειδοπάθεια) η οποία φεύγει και έρχεται σε αραιά χρονικά διαστήματα. Τον τελευταίο καιρό έχει επανέλθει, με καταστροφικά αποτελέσματα, όπως καταλαβαίνετε, στην εξάσκηση του αγαπημένου μας χόμπυ ](*,) ](*,) Είναι σαν να μου έχει βάλει κάποιος με το ζόρι ένα σκούρο καφέ φίλτρο το οποίο βλέπει και παραμορφωμένα (μικροψία). Η φωτοσυλλεκτικότητα του οφθαλμού πάει περίπατο όσο διαρκεί αυτή η ιστορία...ούτε λόγος για DSO με το μάτι αυτό... :cry:

Αυτό γιατί χρησιμοποιώ, όπως και οι περισσότεροι, το δεξί μάτι για κύριο μιας και το αριστερό έχει 0,75 αστιγματισμό ενώ το δεξί, όσον αφορά το φακό του είναι άψογο...μόνο που πιο πίσω, ο αμφιβληστροειδής χιτώνας και η διαρροή που έχει (η οποία προκαλεί αυτή την άθλια, σκοτεινή αλλά διάφανη κηλίδα) μας τα χαλάει. Μέχρι να περάσει λοιπόν, πράγμα που δεν ξέρω ακριβώς πότε θα γίνει (συνήθως κρατάει 2-3 μήνες!), αποφάσισα να χρησιμοποιώ το αριστερό μάτι, όσο άβολο και να μου φαίνεται..έχουμε και την 4η ΠΣΕΑ μπροστά μας...κάτι πρέπει να κάνω...

 

Το θέμα μου είναι ότι λόγω του αστιγματισμού, με το αριστερό βλέπω τα άστρα με κάποια ίχνη κόμης. Αν πάρω αυτό το DIOPTRX θα διορθώσει το πρόβλημα;

Πως το επιλέγω αυτό; Ανάλογα με το βαθμό του αστιγματισμού;

Να σημειώσω πως το προορίζω για τους εξής φακούς: Nagler 9mm & 7mm T6, Panoptic 24mm, Nagler 16mm T5.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους σας...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και κάποια χρόνια, από το 2006 έχω ένα πρόβλημα στο δεξί μου μάτι (βλέπω μια σκοτεινή κηλίδα ακριβώς στο κέντρο της όρασης - κεντρική ορρώδης αμφιβληστροειδοπάθεια) η οποία φεύγει και έρχεται σε αραιά χρονικά διαστήματα. Τον τελευταίο καιρό έχει επανέλθει, με καταστροφικά αποτελέσματα, όπως καταλαβαίνετε, στην εξάσκηση του αγαπημένου μας χόμπυ ](*,) ](*,) Είναι σαν να μου έχει βάλει κάποιος με το ζόρι ένα σκούρο καφέ φίλτρο το οποίο βλέπει και παραμορφωμένα (μικροψία). Η φωτοσυλλεκτικότητα του οφθαλμού πάει περίπατο όσο διαρκεί αυτή η ιστορία...ούτε λόγος για DSO με το μάτι αυτό... :cry:

Αυτό γιατί χρησιμοποιώ, όπως και οι περισσότεροι, το δεξί μάτι για κύριο μιας και το αριστερό έχει 0,75 αστιγματισμό ενώ το δεξί, όσον αφορά το φακό του είναι άψογο...μόνο που πιο πίσω, ο αμφιβληστροειδής χιτώνας και η διαρροή που έχει (η οποία προκαλεί αυτή την άθλια, σκοτεινή αλλά διάφανη κηλίδα) μας τα χαλάει. Μέχρι να περάσει λοιπόν, πράγμα που δεν ξέρω ακριβώς πότε θα γίνει (συνήθως κρατάει 2-3 μήνες!), αποφάσισα να χρησιμοποιώ το αριστερό μάτι, όσο άβολο και να μου φαίνεται..έχουμε και την 4η ΠΣΕΑ μπροστά μας...κάτι πρέπει να κάνω...

 

Το θέμα μου είναι ότι λόγω του αστιγματισμού, με το αριστερό βλέπω τα άστρα με κάποια ίχνη κόμης. Αν πάρω αυτό το DIOPTRX θα διορθώσει το πρόβλημα;

Πως το επιλέγω αυτό; Ανάλογα με το βαθμό του αστιγματισμού;

Να σημειώσω πως το προορίζω για τους εξής φακούς: Nagler 9mm & 7mm T6, Panoptic 24mm, Nagler 16mm T5.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους σας...

 

Τάσο, αν αντί για Panoptic είχες τον Hyperion 24, υπήρχε περίπτωση να αλληλοεξουδετέρωναν το ένα το άλλο ως προς την κόμη! Πλάκα κάνω (αλλά πλάκα- πλάκα υπάρχει και δόση αλήθειας). :wink:

Για το Dioprtix δεν θα σου πω καθώς δεν το έχω, απαντώ κατ’ αρχάς για να σου πω περαστικά και επειδή χθες προσπάθησα να δω πολλά πράγματα με το αριστερό μου μάτι προσπαθώντας να διαφυλάξω το δεξί ψάχνοντας να δω τι φαίνεται από την θέση που είμαι προς την Παρθένο και τον Σκορπιό. Λοιπόν, ήταν αδύνατο να ΑΝΤΙΛΗΦΘΩ αυτό που έβλεπα όπως είχα συνηθίσει, εννοώντας πως δεν υπήρχε τόσο πρόβλημα προσαρμογής στο φως, όσο μεταφοράς του ερεθίσματος μέσω των οπτικών οδών προς τον ινιακό λοβό και από εκεί στα αντιληπτικά και συνειρμικά πεδία. Αυτό όμως το πρόβλημα, όπως όλα τα προβλήματα πλαγίωσης, μπορεί να λυθεί με την εξάσκηση που οδηγεί σε συναπτογέννεση, όπως ο κιθαρωδός μαθαίνει να δουλεύει και το αριστερό του χέρι στην ταστιέρα και ο πιανίστας να κάνει συγχορδίες με το αριστερό ή και μελωδία με το δεξί όταν είναι αριστερόχειρ.

Αυτό όμως χρειάζεται χρόνο, τον οποίο ελπίζω να μην τον έχεις, καθώς εύχομαι να γίνεις σύντομα καλά.

[-o<

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα απ' όλα περαστικά κι απο εμένα! Ο αστιγματισμός σου προκαλεί πρόβλημα μόνο στην παρατήρηση ή και στην καθημερινότητά σου; 0.75 είναι οριακό βέβαια και πολλοί δεν χρησιμοποιούν καν γυαλιά, αλλά θα μπορουσες να σκεφτείς τους φακούς επαφής, μάλιστα αν δεν κάνω λάθος ο αστιγματισμός διορθώνεται πλέον και με μαλακούς φακούς (δεν παίρνω και όρκο!)

 

ΥΓ Κώστα με έστειλες με την συνναπτογένεση, την σημειώνω για μελλοντική χρήση !

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σε ευχαριστώ θερμά. Αν και πολλά χρόνια κιθαρωδός (κλασσική κιθάρα) δεν ξέρω και εγώ αν θα καταφέρω να έχω την ίδια αντίληψη με το αριστερό μάτι, όπως έχω καταφέρει την ανεξαρτησία του αριστερού χεριού στην κιθάρα. Παράξενα παιχνίδια μας παίζει ο εγκέφαλός μας... :?

 

Πρέπει με κάποιο τρόπο να διδάξω το αριστερό μάτι να κοιτάει όπως και το δεξί. Ο αστιγματισμός εύχομαι να λύνεται με αυτό το DIOPTRX, να δούμε τι θα πουν όσοι φίλοι το έχουν. Ο οφθαλμίατρος για αυτό το θέμα είπε πως δεν χρειάζομαι γυαλιά μιας και το δεξί (αν εξαιρέσουμε το πρόβλημα που ανέφερα) είναι άψογο στα οπτικά του μέρη και βοηθάει το αριστερό με το 0,75.

Το θέμα μου, εκτός από το ότι το δεξί έχει καλύτερη οπτική αντίληψη σαν κύριο μάτι, είναι ότι τον αστιγματισμό με το αριστερό,τον βλέπω σε "ουρές" στα αστέρια και φαντάζομαι πως για DSO θα με κουράσει το φαινόμενο αυτό.

 

Αν πάντως μου το λύνει το DIOPTRX, θα το πάρω χωρίς συζήτηση, θα παλέψω να παρατηρήσω με το αριστερό, δε θα χάσω σε καμία περίπτωση τις εξορμήσεις επειδή του "κάπνισε" του δεξιού μου ματιού να εμφανίζει κηλίδες! :evil: :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη μόνο στην παρατήρηση...η καθημερινότητα είναι αμελητέα γιατί βοηθάει το δεξί, όταν είναι καθαρό χωρίς την σκούρα κηλίδα.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε δεν συζητάμε καν για γυαλιά... άλλωστε πήρες απάντηση και από ειδικό οφθαλμίατρο, respect από τους ανειδίκευτους :)

 

Πάντως να έχεις 12 ίντσες και να σε ταλαιπωρούν τα μάτια σου μεγάλο σπάσιμο ... σαν να λέμε ζαχαροπλάστης με διαβήτη :P Σου εύχομαι και πάλι περαστικά και ακόμα καλύτερα... να πάρεις αυτό το θηρίο το obsession που λαχταράς , κάτι μου λέει ότι από τη χαρά σου θα ξεχάσεις την κηλίδα!!!

 

Να με ενημερώσεις να δημοσιευσω και case report "The placebo effect of huge newtonians in eye conditions"

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια άλλη λύση, όχι φθηνότερη από την Dioptrix αλλά με την δική της γοητεία, είναι ένα διοφθάλμιο. Και εκεί το ένα μάτι θα συμπληρώνει τα κενά του άλλου και με το δικό σου τηλεσκόπιο υπάρχει σχετική περίσσεια φωτός. Βέβαια θα χρειάζεσαι διπλά προσοφθάλμια.

Όταν παρατηρείς με πλάγια διόπτευση (με το επικρατές μάτι), προς τα που έχεις την τάση να κλίνεις την κεφαλή ή να στρέφεις τον βολβό; Η κόρη πάει προς την μύτη ή προς το αυτί;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έλεγα ότι πάει προς το αυτί περισσότερο.. :-k
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα απ' όλα περαστικά κι απο εμένα! Ο αστιγματισμός σου προκαλεί πρόβλημα μόνο στην παρατήρηση ή και στην καθημερινότητά σου; 0.75 είναι οριακό βέβαια και πολλοί δεν χρησιμοποιούν καν γυαλιά, αλλά θα μπορουσες να σκεφτείς τους φακούς επαφής, μάλιστα αν δεν κάνω λάθος ο αστιγματισμός διορθώνεται πλέον και με μαλακούς φακούς (δεν παίρνω και όρκο!)

 

ΥΓ Κώστα με έστειλες με την συνναπτογένεση, την σημειώνω για μελλοντική χρήση !

 

O αστιγματισμός πλέον διορθώνεται με φακούς επαφής ! Αλλά είναι πιο ακριβοί!! Τάσο αν θες πήγαινε σε ένα κατάστημα με οπτικά και πες το εξής! (το έχω κάνει και εγώ!) Ότι θες να βάλεις φακούς αλλά δεν είσαι σίγουρος ακόμα και το σκέφτεσαι και ταλαιπωρία κτλπ! Αυτοί δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα να σε μετρήσουν και να σου παραγγείλουν δοκιμαστικούς για ένα μήνα (μπορείς και παραπάνω αναλόγως την χρήση) ώστε να δεις αν θες ή όχι , με καμία υποχρέωση φυσικά αφού ούτε σε αυτούς κοστίζει τίποτα! Τους κρατάς και όταν περάσει το μάτι σου τους πετάς! Σωστός?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O αστιγματισμός δεν διορθώνεται με φακούς επαφής, απλά οι οφθαμίατροι σου δίνουν μεγαλύτερο βαθμό μυωπίας για να καλύψει κάπως την διαφορά του αστιγματισμού. Η διαφορά γωνίας που έχει ο αστιγματισμός όμως δεν διορθώνεται.

Την διαφορά όμως μυωπίας ή πρεσβιωπίας την φέρνεις από τον εστιαστή.

Την γωνιακή διαφορά του αστιγματισμού μόνο με γυαλιά & όχι φακούς επαφής, οπότε περιτό ακόμα & το διόπτριξ στον αστιγματισμό.

 

Από ένα παππού με μυωπικό αστιγματισμό & πρεσβιωπία.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο αστιγματισμός πλέον διορθώνεται με φακούς επαφής. Κι εγώ δεν ήμουν σίγουρος, το τσέκαρα, στην οφθαλμολογία ήμουν σκράπας :)

 

http://www.allaboutvision.com/conditions/astigmatism.htm

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, στην τελευταία στήλη του παρακάτω γνωστού πίνακα φαίνεται ποιοί φακοί μπορούν να δεχτούν το dioptrx:

www.televue.com/engine/page.asp?ID=144

και παρακάτω φαίνεται (μεταξύ άλλων) ποιοί απ΄αυτούς που σκέτοι δεν το δέχονται, μπορούν να το δεχτούν με αντάπτορα. O Nagler 16mm είναι εκτός δυστυχώς.

www.televue.com/engine/page.asp?ID=259

Μερικά σχετικά σχόλια:

-Στα dso δεν νομίζω να σε απασχολήσει ο αστιγματισμός καθόλου, εκτός αν κάποια περιέχουν λαμπρά άστρα. Σε νεφελώματα-γαλαξίες αστιγματισμός μικρότερος από 1.0 δεν νομίζω πως μπορεί να γίνει εύκολα αισθητός.

-Στις μεσαίες-μεγάλες μεγεθύνσεις το πρόβλημα του αστιγματισμού αρχίζει και χάνεται. Όταν η κόρη εξόδου (exit pupil) είναι μεγαλύτερη από 2-3mm (χαμηλές μεγεθύνσεις), τότε ναί, χρειάζεται να λύσουμε το πρόβλημα του αστιγματισμού.

-Αντί για τα γυαλιά σου ή το dioptrix υπάρχει και 3η λύση: ζητάς από τον οπτικό σου να σου κόψει ένα αστιγματικό φακό (με το βαθμό που θέλεις) σε στρογγυλό σχήμα στη διάμετρο που σε βολεύει. Μπορεί να το κάνει πολύ εύκολα (και σχετικά φθηνά αν είναι ελληνικού εργοστασίου), αλλά πάντα σε φακό με επιστρώσεις. Τον προσαρμόζεις με όποιο τρόπο νομίζεις στον προσοφθάλμιο που σε ενδιαφέρει, αρκεί να στέκεται κοντά στο φακό για να μη σου «τρώει» πολύ eye-relief. Δεν χρειάζεται οπωσδήποτε να περιστρέφεται, μπορείς να το περιστρέφεις με τον προσοφθάλμιο στην ανάγκη, ώστε να βρεις τη σωστή γωνία (άξονα) διόρθωσης του αστιγματισμού.

-Αν αποφασίσεις να χρησιμοποιείς τη διόρθωση αστιγματισμού σε έναν μόνο προσοφθάλμιο συχνής χρήσης, π.χ τον Panoptic 24mm, τότε οι λίγες περιπτώσεις που απομένουν μπορούν να αντιμετωπιστούν με τα γυαλιά σου (π.χ. παρατήρηση "αραιά και πού" με έναν 32mm).

Το dioptrx to σκέφτομαι κι εγώ για τον Panoptic 27mm αλλά μπορεί και να φτιάξω κάτι καλύτερο (= χαμηλότερου προφίλ) σε οπτικό γιατί τα 19mm eye-relief δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια για παρεμβολές αξεσουάρ.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έλεγα ότι πάει προς το αυτί περισσότερο.. :-k

Ενδιαφέρον:

1. Η εικόνα μεταβιβάζεται στο δεξί ημισφαίριο, προκαλώντας συναισθηματικούς συνειρμούς. Άρα η αντίληψη θα είναι ευκολότερη.

2. Δεν μου κάνει εντύπωση. Είσαι μουσικός και αισθηματίας. Εμένα δυστυχώς πάει στο αριστερό, στο ημισφαίριο του λόγου (ξέρω, δεν σου κάνει εντύπωση).

3. Με το αριστερό θα πρέπει να βλέπει ο οφθαλμός προς την μύτη. Έτσι θα πηγαίνει στο ίδιο ημισφαίριο.

4. Αν το αστιγματικό πεδίο είναι προσωτιαίο δεν θα έχεις σημαντικό πρόβλημα!

5. Αν είναι παραρρινικό ίσως με μια καλή εστίαση να διορθώνεται

6. Αν είναι προς το μέτωπο ή το ζυγωματικό ή περιμετρικό το πρόβλημα θα υφίσταται. Αλλά στα DSO's η εστίαση είναι ούτως ή άλλως ασαφής, οπότε η διαφορά μικρή.

7. Συμπέρασμα: αν αφήσεις κατά μέρος αστρικά πεδία και πλανήτες και εντρυφήσεις σε αχνές ασάφειες με πλάγια διόπτευση στο δεξί οπτικό πεδίο του αριστερού οφθαλμού θα είσαι αρκετά λειτουργικός

 

Αυτό είναι υπόθεση. Δοκίμασέ το.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τις συστάσεις. Θα δοκιμάσω σίγουρα να δω τι μπορώ να κάνω σε έναν Οπτικό και κάτι από όλα αυτά πιστεύω θα μου λύσει προσωρινά έστω, το πρόβλημα.

Στέφανε αυτό που μου λες μοιάζει με αυτοσχέδιο dioptrx και μου άρεσε ιδιαίτερα! :cheesy:

 

Κώστα θα δω σε τι επίπεδα θα κυμαίνεται η αντίληψη του αριστερού και θα σου πω. :wink:

 

Zio θα κοιτάξω και τη δική σου πρόταση αν και δεν φορούσα ποτέ φακούς επαφής και δε ξέρω κατά πόσο εύκολα θα τους συνηθίσω.. :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι αν φακός που παρεμβάλλεται πριν τον προσοφθάλμιο διορθώνει τον αστιγματισμό... Στο παλιό εξαιρετικό βιβλίο "Astronomical objects for southern telescopes" ο E. J. Hartung συνιστά σε όποιον έχει αστιγματισμό να διαλέγει προσοφθάλμιους με επίπεδο φακό πεδίου και να συγκολεί με βάλσαμο του Καναδά έναν διορθωτικό φακό... Στην εποχή μας δεν παρατηρούμε με Ramsden που έχουν επίπεδο φακό πεδίου αλλά σκέφτηκα μήπως κόβοντας έναν φακό στη διάμετρο ενός φίλτρου 1.25" και κανιβαλλίζοντας ένα φτηνό φίλτρο μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα... Έχει κανείς ιδέα αν γίνεται;
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης