Jump to content

Αγορά κιαλιών Vixen ARK BWCF


kyriacos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάλλον ενδιαφέρεσαι για την προσφορά του astronomy.gr

 

για αστροπαρατήρηση προτίμησε τα 12χ80 ή 16χ80

για επίγεια παρατήρηση και ολίγον άστρα πάρε τα 20χ80

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω δει μέσα από αυτά, αλλά σαν Vixen ας υποθέσουμε πως είναι καλά. Επίσης πως είναι ισάξια, με κοινό σκελετό και αντικειμενικό (-ούς) και μόνη διαφοροποίηση την μεγέθυνση (συνακόλουθα βεβαίως και το πεδίο και την κόρη εξόδου).

Όλα τα κιάλια αυτού του τύπου προορίζονται κυρίως για επίγεια παρατήρηση. Αστρονομία κυρίως επιχειρείται υπό γωνία 45 μοίρών.

Μπορείς να δεις φυσικά και τον ουρανό για μικρά σχετικά διαστήματα. Οπότε σε ενδιαφέρει και το exit pupil.

Τα 12x80 δεν τα συνιστώ, ειδικά αν έχεις και 10x50. Σπάνια οι κόρες σου θα ανοίξουν τόσο (6.6) και οι εικόνες δεν θα εντυπωσιάσουν πολύ.

Τα 16x80 φαίνονται ιδανικά, με EP 5. Έχοντας 15x70 σου λέω πως είναι κάτι εντυπωσιακό, αλλά δεν θα νιώσεις πως έχεις Giant, αν δεν ανέβεις λίγο.

Τα 20x80 θα είναι ιδανικά. EP 4 που επιτυγχάνεται από τις κόρες σχετικά εύκολα σε μέτρια φωτορρύπανση, το πεδίο παραμένει καλό ώστε να χωράει η Ανδρομέδα, στο φεγγάρι θα βλέπεις τρισδιάστατους κρατήρες (μικροσκοπικούς βέβαια), θα ξεχωρίζεις τον Δία και 4 δορυφόρους καθώς και μια υποψία Κρόνου, τα αστρικά πεδία και ανοικτά σμήνη θα σε ξετρελλάνουν, η δε επίγεια θα είναι πολύ εντυπωσιακή με τρισδιάστατο κύμα και πουλιά να πετούν και ερωτοτροπούν λίγο πέρα από την μύτη σου. Στο 80ρι μου προτιμώ ένα 20x για σάρωση του ουρανού και της θάλασσας, νομίζω πως είναι τέλειο για την δουλειά αυτή.

Το 30x80 υπερτερεί στην επίγεια και υποχωρεί στον ουρανό: 100-120mm και 45 μοίρες είναι καταλληλότερα πλέον. Εξαίρεση αποτελεί η Σελήνη και οι δύο εγγύτεροι αέριοι γίγαντες, καθώς ο Κρόνος ίσως θα αναγνωρίζεται και ο Δίας θα είναι μια ακαταμάχητη μπαλίτσα.

Προτείνω το 20x80 λοιπόν.

Όποιο και να πάρεις όμως χρειάζεσαι έναν σοβαρότατο τρίποδα.

Εγώ δεν έμαθα την παραλληλόγραμη στήριξη (θα ξαναπροσπαθήσω όμως) και χρησιμοποίησα τα Skymaster στα χέρια μέχρι να πάρω έναν Manfrotto. Ακόμη και αυτός δονείται, αλλά η δυνατότητα να ανεβάζω τα κιάλια σχεδόν 2 μέτρα ψηλά μου επιτρέπει να δω παντού, ακόμη και στο ζενίθ. Φυσικά, έστω και έτσι, ο αυχένας καταπονείται, γι αυτό η γωνία των 45 μοιρών είναι απαραίτητη για αστρονομική χρήση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τα vixen ultima 9x63.

 

τα καλύτερα κύαλια της vixen με διαφορά.

 

ότι και να πάρεις πάντως θα χρειαστείς κεφαλή και βάση στήριξης ή τρίποδο.

 

πριν επιλέξεις διάβασε

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8673

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12091

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12002&postdays=0&postorder=asc&start=30

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κυριάκο καλώς ήρθες στο φόρουμ.

 

Ότι σου έγραψε ο Κώστας είναι πολύ σωστό. Να προσθέσω μόνο, γιατί το ψάχνω μήνες το θέμα και είμαι και εγώ προ αγοράς ενός ζευγαριού Giant, ότι αυτά με υπό γωνία 45 μοιρών ή και 90 μοιρών προσοφθάλμιους...έχουν αντίστοιχη αστρονομική τιμή! :-note Είναι όμως τα καλύτερα για αστρονομική χρήση, ούτε συζήτηση για αυτό..το ζενίθ με αυτά που δεν έχουν υπο γωνία φακούς, απλά το ξεχνάς! Η το βλέπεις πολύ λιγότερο (για να μη τα ισοπεδώνουμε όλα) σε σχέση με τα υπο γωνία. Αν επιμείνεις, πας ολοταχώς για αυχενικό! 8-[

 

Απλώς να το ξέρεις, μιλάμε για πάνω από 500άρικο (για υπό γωνία φακούς) και τις περισσότερες φορές...πολύ πάνω από αυτό! Επίσης λάβε υπόψη σου και το κόστος του καλού τρίποδα...Manfrotto είναι οι κορυφαίοι όλων για μένα αλλά...ούτε αυτοί έρχονται φθηνά!

 

Σκέψου τα όλα αυτά πριν αποφασίσεις. Εγώ όμως, θα σου κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου σε αυτά που εγώ σου είπα :mrgreen: και θα σου πω και το άλλο σκεπτικό. Αν σε ενδιαφέρει η επίγεια παρατήρηση, προχώρα για τα 20x80 άφοβα. Για την αστρονομική όμως χρήση και την παρατήρηση των απίστευτων αστρικών πεδίων του γαλαξία (πράγμα που για μένα είναι και ο ΜΟΝΟΣ λόγος που αξίζει να πάρεις τέτοια κιάλια), θα περιοριστείς σε χαμηλούς στόχους στο ουράνιο στερέωμα με τους οποίους θα τρελαθείς κυριολεκτικά, όχι όμως σε ζενιθάτους! [-X

 

Μιλώ φυσικά για Σκορπιό και ακόμη πιο πολύ τον Τοξότη (το καλοκαίρι εννοείται!) οι οποίοι δεν σηκώνονται πολύ ψηλά από Ελλάδα και σε μια ξεκούραστη κλίση χαμηλή, θα κοιτάς εκεί με τα 20x80 και θα σου πέφτουν τα σαγόνια!Μη το επιχειρήσεις όμως σε ζενιθάτους γαλαξιακούς αστερισμούς π.χ. Κύκνος, που και εκεί έχει φοβερά αστρικά πεδία...πας για το αυχενικό που λέγαμε! Εγώ αυτό πήγα να το πάθω με 16x50 κιάλια που είναι πανάλαφρα...που να στρέψεις τους γίγαντες εκεί ψηλά και να θελήσεις να μείνεις...άστα να πάνε!

 

Αυτά τα ολίγα :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι πως είναι άσχημα τα 9x63 αλλά άλλο ποιότητα, άλλο ποσότητα (μεγέθυνση). Αν έχεις βέβαια μεγάλα κιάλια χρειάζεσαι απαραιτήτως και μικρότερα, χειρός, ωστόσο στην μεγέθυνση αυτή θα προτιμούσα κάποια φθηνά, καθώς τα Vixen 9x63 είναι 20 φορές ακριβότερα από τα Bresser των 20 ευρώ, αλλά όχι και 20 φορές καλύτερα (έχοντας δει μέσα από αυτά, αυθαίρετα ποσοτικοποιώ σε 2-3 φορές καλύτερα)

Όμως όταν δεις το αντικείμενο πρώτα στα 7-10x και μετά στα 20x το συμπέρασμα ίσως να βγεί αβίαστα. Αυτό δεν επιδρά μόνο στην σελήνη και επίγεια, αλλά και στον ουρανό που σκουραίνει και είναι πιο ευχάριστος.

Επειδή η συζήτηση για την ποιότητα μοιάζει να μην τελειώνει ποτέ θα επιχειρήσω να την τελειώσω για τα Vixen με τριπλό coup d'etat:

1. Zeiss 20x60 S

2. Leica Duovid 10+15x50

3. Canon 18x50 IS AW

 

Τώρα θα μου πείτε πως τα Vixen είναι φθηνότερα...

Ε, τι να κάνω βρε παιδιά, δεν σας βρίσκω πουθενά!

Πάντως οι συγγραφείς του Backyard Astronomer προτείνουν Celestron Skymaster 15x70 και χαίρομαι που τους άκουσα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιά είναι η γνώμη σας για τα κιάλια Vixen ARK BWCF και συγκεκριμένα για τα μοντέλα 20x80 και 30x80;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα σχόλια σας. Έψαξα επίσης σε forums του εξωτερικού και από τις απαντήσεις που έλαβα κατάλαβα ότι ίσως τα συγκεκριμένα κιάλια να μην είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτήν την τιμή. Δεν ξέρω αν αληθεύει η άποψη αυτή, αλλά επιπρόσθετα θα ήθελα να προσθέσω ότι ήδη έχω κιάλια 10x50, ενώ σκοπεύω να χρησιμοποιήσω τα καινούργια χωρίς στήριξη αν τελικά τα αγοράσω. Έχω χρησιμοποιήσει άλλα κιάλια με 20x μεγέθυνση και μικρότερο βάρος χωρίς πρόβλημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιά είναι η γνώμη σας για τα κιάλια Vixen ARK BWCF και συγκεκριμένα για τα μοντέλα 20x80 και 30x80;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα σχόλια σας. Έψαξα επίσης σε forums του εξωτερικού και από τις απαντήσεις που έλαβα κατάλαβα ότι ίσως τα συγκεκριμένα κιάλια να μην είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτήν την τιμή. Δεν ξέρω αν αληθεύει η άποψη αυτή, αλλά επιπρόσθετα θα ήθελα να προσθέσω ότι ήδη έχω κιάλια 10x50, ενώ σκοπεύω να χρησιμοποιήσω τα καινούργια χωρίς στήριξη αν τελικά τα αγοράσω. Έχω χρησιμοποιήσει άλλα κιάλια με 20x μεγέθυνση και μικρότερο βάρος χωρίς πρόβλημα.

 

Χωρίς στήριξη καλύτερα να τα ξεχάσεις αυτά. 9x63 έως 15x70 είναι καταλληλότερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς στήριξη καλύτερα να τα ξεχάσεις αυτά. 9x63 έως 15x70 είναι καταλληλότερα.

 

Έχω σκεφτεί για 15x70 αλλά για κάτι καλό σε αυτό το μέγεθος θα πρέπει να παραγγείλω από το εξωτερικό και δεν το θέλω αυτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς στήριξη καλύτερα να τα ξεχάσεις αυτά. 9x63 έως 15x70 είναι καταλληλότερα.

 

Έχω σκεφτεί για 15x70 αλλά για κάτι καλό σε αυτό το μέγεθος θα πρέπει να παραγγείλω από το εξωτερικό και δεν το θέλω αυτό.

 

Τα Skymaster, αν τα θεωρείς καλά (σου είπα παραπάνω ποίοι τα προτείνουν) υπάρχουν και στην Ελλάδα.

Το ίδιο και τα TS LE (AKTIS) που μοιάζουν πολύ.

Τώρα Oberwerk δυστυχώς δεν έχουμε.

Από άλλες μάρκες η Pentax έχει κάτι 20x60, αλλά όχι 15x70.

 

Εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα Skymaster, μην τα θεωρείς κακή λύση, πολλοί εδώ τα έχουν, είναι Best Seller. Είναι σε προσφορά, 20 ευρώ κάτω και δώρο το Monhtly Sky Guide.

Τώρα τα Vixen 16 ή 20x80 που είναι ιαπωνικά και με μεγαλύτερη διάμετρο είναι καλύτερα, αλλά αυτό το 1 κιλό παραπάνω από τα Skymaster κάνει τον τρίποδα απαραίτητο.

Αν προσέξεις, τα Vixen, αλλά και τα Skymaster 20x80, είναι τέλεια ζυγισμένα στο κέντρο βάρους με μόνιμο προσαρμογέα για τρίποδα και δεν έχουν πρόβλεψη για λαβή με τα χέρια.

Αντίθετα τα 15x70 έχουν μια καλή λαβή, αν και είναι εμπροσθοβαρή και γι αυτό εγώ προτιμώ την λαβή της ράχης του χεριού, πιάνοντάς τα με το αριστερό να κυκλώνει τον δεξιό σωλήνα στο κέντρο βάρους, ενώ ο αριστερός αναπαύεται στην ράχη του καρπού, το δε δεξί χέρι πιάνει από το προβλεπόμενο σημείο δεξιά, με πρόσβαση στην εστίαση. Τα 20x80 ούτε έτσι μπορείς να τα πιάσεις λόγω της επιμήκους ράβδου στο κέντρο.

Αν δεν θέλεις τα Skymaster ούτε τρίποδα, τότε σου μένουν τα Vixen 9x63, αφού πρώτα ρίξεις μια ματιά και σε Canon, Nikon, Olympus και Pentax.

http://www.adorama.gr/e-shop/Products.php?CatID=295

71009.jpg.548046b868152bbc11013953821b3d7e.jpg

VX14551.jpg.59d8d3bed8dcad83ecf7bf112d395121.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια σας!Ειμαι νεο μελος του forum και επιδοξος ερασιτεχνης αστρονομος.Για οικονομια χωρου δεν ανοιγω νεο τοπικ.Θα ηθελα να με βοηθησετε στην πρωτη μου αγορα.Σκεφτομαι για αρχη να αγορασω ενα ζευγαρι κιαλια για τις παρατηρησεις μου.Εχω δει αυτη εδω την προσφορα

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1902

και ως εναλλακτικη κατεληξα σε αυτα τα κιαλια http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=747 για τα οποια απο οτι εχω καταλαβει θα χρειαστω και εξτρα χρηματα για τριποδα και ανταπτορα.Ποια ειναι η γνωμη σας?Ποια απο τα δυο ζευγαρια της προσφορας ειναι καλυτερα?Αξιζει τα χρηματα της?Τι κερδιζω διαλεγοντας τα 15x70 σε σχεση με τα κιαλια της προσφορας?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης